O pracach rządu nad zwiększeniem finansowania dla WTZ-ów informuje wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 34838) posła Michała Krawczyka. To nie jedyna interwencja poselska w ostatnim czasie dotycząca zwiększenia finansowania dla WTZ-ów. Tego samego problemu dotyczą bowiem np. interpelacje o numerach 34723, 34606, 34587.

 

PFRON analizuje możliwość wyższego dofinansowania dla WTZ-ów

- Mając świadomość położenia, w jakim obecnie znalazły się warsztaty terapii zajęciowej, prowadzone są prace w zakresie zwiększenia wsparcia finansowego tych placówek przy uwzględnieniu również możliwości finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz konieczności finansowania pozostałych zadań na rzecz osób niepełnosprawnych realizowanych przez samorządy powiatowe, a także innych obligatoryjnych zadań ustawowych realizowanych przez Fundusz – pisze w odpowiedzi datowanej na 12 sierpnia br. wiceminister Socha.

Podobnie odpowiedział 2 sierpnia br. Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na interpelację poselską grupy posłów nr 34587.

Czytaj w LEX: Warsztaty terapii zajęciowej - KOMENTARZ PRAKTYCZNY >>>

Przedstawiciele rządu podkreślają, że 27 lipca br. odbyli spotkanie z przedstawicielami Ogólnopolskiego Forum WTZ, gdzie dyskutowana była kwestia zabezpieczenia potrzeb zgłaszanych przez warsztaty. - Na spotkaniu ustalono, że PFRON przeprowadzi ponowną analizę w zakresie możliwości zwiększenia kwoty dofinansowania rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej – informuje wiceminister Socha.

Przedstawiciele warsztatów domagają się, by wzrost wyniósł 600 zł miesięcznie na jednego uczestnika WTZ-u.

Czytaj również: Będzie inflacyjna pomoc dla warsztatów terapii zajęciowej>>
 

Będzie wyższy algorytm finansowania WTZ-ów, ale już bez negocjacji

Ogólnopolskie Forum WTZ poinformowało, że na ich własną prośbę, rząd wycofał się z planów udzielenia wsparcia warsztatom w związku z wysoką inflacją. Zamiast tego ma wzrosnąć algorytm udzielanych przez państwo na ten cel środków. Pan minister Wdówik zaznaczył, że zaproponowana kwota wzrostu, nie będzie już podlegać negocjacjom – piszą w podsumowaniu spotkania ze stroną rządową przedstawiciele Forum. Poruszono także kwestię rewizji wynagrodzeń dla pracowników warsztatów. Jak informują, Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa Zarządu PFRON ds. Finansowych, podkreślił, że obecnie opracowywany jest plan budżetowy Funduszu na rok 2023, i że możliwe jest podniesienie algorytmu finansowania dla WTZ-ów, jednak na ten moment nie wiadomo w jakiej kwocie.

Jak zauważa Ogólnopolskie Forum WTZ, 15 sierpnia br. minął ustalony podczas spotkania termin przekazania przez wiceministra Wdówika informacji o rozwiązaniach dotyczących finansowania kosztów uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej w latach 2023-2025 oraz jeszcze w tym roku.

W Polsce jest obecnie 726 WTZ-ów, w których wsparcie otrzymuje ok. 28 tys. dorosłych osób z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. Celem WTZ-ów jest aktywna rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych najbardziej narażonych na wykluczenie.