Mniej kontroli podatkowych w 2019 roku

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy
Krajowa Administracja Skarbowa w ubiegłym roku rzadziej kontrolowała podatników - wynika z danych przedstawionych w piątek przez tę instytucję. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 proc., a kontroli podatkowych o 11,6 proc. w porównaniu do 2018 r.
Krzysztof Sobczak
31.01.2020
Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

WSA: Ocena wypadku przy pracy nie należy do pracodawcy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy
Obowiązkiem pracodawcy jest każdorazowe, niezależne od skali zaistniałego zdarzenia, powołanie zespołu powypadkowego. Jego zadaniem jest ustalenie przyczyn i okoliczności zdarzenia oraz dokonanie oceny czy można je uznać za wypadek przy pracy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Dorian Lesner
31.01.2020
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy
Od piątku 31 stycznia obowiązuje nowelizacja ustawy o odpadach dotycząca ich ewidencjonowania i bazy BDO. Dzięki niej terminy składania sprawozdań za 2019 rok zostały wydłużone do połowy 2020 roku. Firmy mają też prawo prowadzenia papierowej ewidencji do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO.
Jolanta Ojczyk
31.01.2020
Środowisko Odpady

Po zmianie przepisów o rejestracji wciąż kolejki w wydziałach komunikacji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Wydziały komunikacji w starostwach i urzędach miast są zasypywane dużą liczbą zgłoszeń nabycia i zbycia pojazdów. Przykładowo w jednym z powiatów to około 40 tysięcy nowych spraw. Konieczne jest więc zatrudnienie nowych pracowników. Związek Powiatów Polskich przygotował projekt rozwiązań prawnych i proponuje wprowadzenie opłat za zgłoszenia.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.01.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Jeśli w wyrokach sądów zawodowych brakuje opisu czynu popełnionego przez weterynarza to nie można ukarać takiej osoby - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał, że wpis na facebooku obwinionej opisujący odebranie właścicielowi zwierzęcia nie musiał naruszać dobrych obyczajów. Dlatego orzekł o uniewinnieniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.01.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze

Rynek pracy w Polsce coraz mniej elastyczny

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse
W rankingu elastyczności zatrudnienia Polska zajmuje dopiero 27. miejsce na 41 państw UE i OECD. Ten spadek od 2015 roku o 10 pozycji jest efektem głównie usztywnienia maksymalnych długości umów o pracę na czas określony. Wyżej od nas znalazła się m.in. Wielka Brytania, Czechy i Bułgaria. Czołówka od 2016 r. pozostała niezmienna. Należą do niej USA, Japonia i Nowa Zelandia.
Grażyna J. Leśniak
31.01.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse
W piątek, 31 stycznia, formalnie kończy się pierwszy miesiąc działania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. W praktyce nowa organizacja cały czas jest na etapie tworzenia i szuka pracowników. Biegli rewidenci obawiają się jednak zmian. Przewidują też, że działania kontrolerów spowodują wzrost cen usług audytorskich i wyeliminują z rynku małe firmy.
Krzysztof Koślicki
31.01.2020
Rachunkowość Finanse
Zakaz łączenia pracy przez lekarzy w placówkach publicznych, szczególnie w szpitalach, z pracą w praktyce prywatnej mógłby – z różnych powodów – dać impuls do podjęcia rzeczywistych działań naprawczych publicznej ochrony zdrowia. Bez tego zakazu nacisk na reformę jest mniejszy, bo i lekarze jakoś sobie radzą – uważa dr Krzysztof Bukiel
Józef Kielar
31.01.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Brak skutecznych kontroli celnych przesyłek z Azji, kary za telefony telemarketerów do firm, konieczność uzyskania zgody na profilowanie np. do celów reklamy, badania rynku, zrównanie przedsiębiorców w prawach z konsumentami – to najważniejsze bariery prawne, które utrudniają rozwój e-biznesu w Polsce.
Jolanta Ojczyk
31.01.2020
Prawo AI Prawo gospodarcze
28 stycznia jest obchodzony w państwach UE jako Dzień Ochrony Danych Osobowych. Polski UODO w tym dniu otworzył swoje drzwi dla osób zainteresowanych. Urzędnicy udzielali porad prawnych, a na warszawskiej politechnice eksperci dyskutowali nad praktyką wykonywania funkcji inspektora ochrony danych.
Grażyna J. Leśniak
30.01.2020
Prawo pracy RODO
Państwa członkowskie w Radzie UE przyjęły w czwartek decyzję o zawarciu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. To ostatni formalny krok tej procedury, bo dzień wcześniej Parlament Europejski poparł tę umowę, która sprawia, że brexit nastąpi w uporządkowany sposób. Równocześnie zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy.
Krzysztof Sobczak
30.01.2020
Prawo europejskie
Istnieje pilna potrzeba podjęcia przez UE działań regulacyjnych w celu zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych - tak europosłowie uzasadniają propozycję przepisów, których efektem będą jednolite ładowarki do wszystkich urządzeń przenośnych. Do ich przygotowania Parlament Europejski wezwał w czwartek Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
30.01.2020
Rynek i konsument Prawo AI
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja ustawy wprowadzającej tzw. podatek cukrowy. Nie ma w niej dodatkowej opłaty od reklamy suplementów diety, ale pojawiły się wysokie kary. Wysokość opłaty została też zróżnicowana. Przedsiębiorcy ostrzegają jednak premiera, że ten projekt uderzy w małe i średni firmy.
Jolanta Ojczyk
30.01.2020
Prawo gospodarcze

TSUE: Instytucje publiczne mają tylko 30 dni na regulowanie faktur

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Kraje Unii Europejskiej powinny dołożyć wszelki starań, by instytucje publiczne płatności przedsiębiorstw prywatnych realizowały w terminie 30, względnie 60 dni. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE we włoskiej sprawie. Stawia on pod znakiem zapytania także zgodność polskich przepisów z prawem UE.
Jolanta Ojczyk
30.01.2020
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Stwierdzenie nieważności decyzji. Prawo czy fasada?

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Każdy obywatel ma zagwarantowane konstytucyjnie prawo własności. Wszyscy jesteśmy zobowiązany do zapłaty podatku, ale tylko takiego, który wynika z ustawy. Dlatego podatnik ma wiele możliwości zaskarżenia czy wzruszenia niezgodnej z prawem decyzji. Żadna z tych możliwości nie może być pozorna ani fasadowa – pisze Marek Isański
Marek Isański
30.01.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Nie wiadomo, jak długo samorządy będą mogły przyjmować uchwały krajobrazowe. W nowej ustawie o planowaniu przestrzennym dotychczasowe zasady będą zmodyfikowane. Oznacza to, że zapisy uchwał reklamowych stracą ważność - twierdzi Marta Lorych, radca prawny. Tymczasem kwestią takich uchwał zajmuje się Trybunał Konstytucyjny.
Marta Lorych
30.01.2020
Środowisko
Interpretacja podatkowa jednoznacznie potwierdza – rachunków wirtualnych ani technicznych nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym. Po otwarciu takich kont nie jest konieczne składanie NIP-8. Nie są one również wykazywane na tzw. białej liście podatników, ponieważ nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego.
Krzysztof Koślicki
30.01.2020
VAT Rachunkowość
Zasady etyki nie pozwalają adwokatom i radcom prawnym, by tytułowali się specjalistami w danej dziedzinie prawa. Mimo to wielu z nich tego nadużywa tłumacząc się konkurencją i potrzebami klientów. Problem dostrzegają samorządy i nie wykluczają zmian. Tym bardziej, że i dla adwokatów i dla radców prawnych ten rok jest rokiem wyborczym.
Patrycja Rojek-Socha
30.01.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
We wrocławskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok ważny dla właścicieli zakładów przemysłowych, w których energia stanowi jeden z większych kosztów prowadzenia działalności. Sąd unieważnił podwyżkę cen energii, bo przedsiębiorstwo obrotu nie wykazało jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów. 
Jolanta Ojczyk
30.01.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Parlament Europejski w Brukseli poparł w środę umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu. To oznacza, że rozpocznie się tzw. okres przejściowy, w trakcie którego Londyn i Bruksela będą negocjować umowę o przyszłych relacjach.
Krzysztof Sobczak
29.01.2020
Prawo europejskie
Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, chce aby ministerstwo zdrowia wyliczyło dokładnie skutki wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. Jego zdaniem te analizy dołączone do projektu, są zbyt ogólne i nie pokazują wpływu nowej daniny na konkurencyjność rynkową.
Jolanta Ojczyk
29.01.2020
Małe i średnie firmy
Duże firmy, których roczny obrót przekracza 50 mln euro, będą miały obowiązek co roku do 31 stycznia składać do ministra do spraw gospodarki sprawozdania o należnościach i zobowiązaniach. Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że udostępni w tym celu specjalny formularz elektroniczny.
Jolanta Ojczyk
29.01.2020
Spółki
Premier Mateusz Morawiecki powołał Jacka Ozdobę, związanego z Solidarną Polską i Patrykiem Jakim, na wiceministra klimatu. Będzie odpowiadał m.in. za gospodarkę odpadami. Nominację wręczył Michał Kurtyka, minister klimatu.
Jolanta Ojczyk
29.01.2020
Środowisko
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że sprzedawca może do jednego zamówienia wystawić kilka faktur i tylko na jednej umieścić sprzedaż wymagającą obowiązkowe dzielenie płatności w ramach tzw. split paymentu. Znaczenie ma bowiem wartość brutto na fakturze, a nie wartość całego zamówienia. To już kolejne stanowisko fiskusa, które nieco łagodzi restrykcyjne przepisy podatkowe w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
29.01.2020
VAT
Kancelaria WN Legal Wątrobiński Nartowski wkrótce złoży do sądu pozew przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za aferę GetBack. Grupę, która poszłaby tym tropem zbiera stowarzyszenie poszkodowanych obligatariuszy. Podobnego pozwu nie wyklucza też kancelaria Drzewiecki Tomaszek. To efekt raportu Najwyższej Izby Kontroli o aferze GetBack.
Jolanta Ojczyk
29.01.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
KNF właśnie opublikowała liczący w sumie ponad 200 stron dokument określający kryteria oceny członków zarządów i rad nadzorczych wybranych instytucji finansowych. Urząd radzi szybko się z nim zapoznać i wdrożyć. Ostrzega też, że pracuje nad metodykami dla kolejnych sektorów i stanowisk.
Jolanta Ojczyk
29.01.2020
Spółki Finanse Compliance Kontrola zarządcza
Samorządowcy mają zastrzeżenia do wstępnych propozycji Ministerstwa Rozwoju, ale nowe prawo ma szansę uporządkować przestrzeń. Liczą na wypracowanie rozwiązań, również co do zasad finansowania. Zmieniając z urzędu plan, gminy musiałyby płacić bardzo wysokie rekompensaty, a to fizycznie niemożliwe – mówi Stanisław Jastrzębski
Katarzyna Kubicka-Żach
29.01.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Specyfika sieci 5G wymaga przygotowania odrębnych środków bezpieczeństwa i integralności sieci - uważa Ministerstwo Cyfryzacji, które skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa tego systemu. Chodzi o identyfikowanie zagrożeń, ocenę prawdopodobieństwa oddziaływania tych zagrożeń na bezpieczeństwo
Krzysztof Sobczak
28.01.2020
Prawo AI Prawo gospodarcze
W programie Inteligenty Rozwój uruchomionych ma zostać 17 konkursów, a w Programie Polska Wschodnia planowane są cztery nowe nabory. Osoby młode będą się mogły starać o 23 tys. złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Jolanta Ojczyk
28.01.2020
Małe i średnie firmy Finanse
Od 25 maja 2018 roku, czyli wejścia w życie RODO do końca listopada 2019 roku do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęło ok. 10 500 skarg. Jego prezes nałożył osiem kar, z czego trzy nie są publicznie dostępne. W innych krajach UE liczba kar również nie przekracza dziesięciu, z wyjątkiem Niemiec, gdzie nałożono 58 kar.
Jolanta Ojczyk
28.01.2020
RODO