Według danych KAS w 2019 r. urzędy celno-skarbowe przeprowadziły 2 tys. 621 kontroli dotyczących podatków, w 2018 r. takich kontroli było 3 tys. 66, a w 2017 r. 4 tys. 271. Zredukowano również liczbę kontroli podatkowych prowadzonych przez urzędy skarbowe. W 2019 r. zakończono 20 tys. 374 kontroli podatkowych, w 2018 r. było ich 23 tys. 36, a w 2017 r. 27 tys. 226.

- Na zmniejszenie liczby kontroli wpłynęły zmiany organizacyjne i legislacyjne wprowadzone w ostatnich trzech latach oraz wdrożenie zaawansowanych informatycznych narzędzi usprawniających typowanie podmiotów do kontroli i prowadzenie kontroli - powiedział zastępca szefa KAS Piotr Dziedzic. - Aktualnie kontrola jest jednym z elementów całego systemu kompleksowych działań KAS uszczelniających system podatkowy. Ten spójny system tworzą działania analityczne, czynności sprawdzające, kontrole podatkowe, kontrole celno-skarbowe i postępowania przygotowawcze – dodał.

Z informacji KAS wynika, że typowanie do kontroli opiera się na analizie ryzyka, do której wykorzystywane są zaawansowane narzędzia analityczne (BIG DATA), a kontrole podatkowe często zastępowane są czynnościami sprawdzającymi.

Czytaj: Wykonywanie zawodu biegłego rewidenta będzie trudniejsze>>
 

Krajowa Administracja Skarbowa  podaje, że w 2019 r., podobnie jak w latach poprzednich, największych ustaleń dokonano w podatku VAT. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości polegały na wprowadzaniu do obrotu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne. Chodzi zarówno o „zakupy” przez przedsiębiorcę jednej lub kilku fikcyjnych faktur w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych, jak i tworzenie zorganizowanych struktur przestępczych, których celem było wyłudzanie nienależnych zwrotów VAT z tytułu eksportu lub dostaw wewnątrzwspólnotowych.

 

- Duże nieprawidłowości ustalono również w podatku CIT, gdzie podmioty ukrywały rzeczywiste przychody lub starały się ograniczyć wysokość należności podatkowych przez tzw. optymalizację podatkową. Zmniejszenie obowiązków podatkowych odbywało się np. poprzez tworzenie struktur firmy w krajach o mniejszych obciążeniach podatkowych, obrót udziałami spółek, transakcje między podmiotami powiązanymi w ramach międzynarodowych grup kapitałowych oraz różne formy inwestowania kapitału - czytamy w komunikacie KAS.