Mimo że okres rozliczenia PIT za 2024 r. rozpocznie się 15 lutego 2025 r. (i potrwa do końca kwietnia), to już teraz należy zadbać o udokumentowanie prawa do ulg podatkowych. Odliczyć od dochodu będzie można określone wydatki poniesione w 2024 roku. Potwierdzeniem tego powinna być, co do zasady, faktura VAT. W przypadku ulg, które zależą od sytuacji rodzinnej, fiskus może zażądać innych dowodów potwierdzających prawo do preferencji. 

Ulgi można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą ulgi dla rodzin, przysługujące w zależności od sytuacji rodzinnej:

  • preferencyjne rozliczenie z małżonkiem,
  • preferencyjne rozliczenie samotnego rodzica,
  • ulga na dziecko (prorodzinna),
  • ulga dla rodzin 4+.

Do drugiej - ulgi, które polegają na odliczeniu od dochodów określonych wydatków, m.in.:

  • ulga termomodernizacyjna,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • odliczenie darowizn,
  • odliczenie wydatków na IKZE.

W każdym przypadku fiskus może zweryfikować prawo do odliczenia. 

Duże oszczędności dzięki wspólnemu rozliczeniu

Od lat jedną z najpopularniejszych preferencji jest wspólne rozliczenie małżonków. Także za 2024 rok będzie można złożyć zeznanie z żoną lub mężem i zapłacić PIT w podwójnej wysokości od połowy łącznych dochodów. Przy wspólnym rozliczeniu przysługuje podwójna kwota wolna od podatku (2 x 30 tys. zł). Wspólne rozliczenie warto rozważyć, gdy jeden z małżonków w ogóle nie ma dochodu albo zarabia mało, a drugi zarabia rocznie ponad 120 tys. złotych. Dzięki preferencji pierwszy z małżonków może zapłacić podatek według stawki 12 proc., właściwej dla pierwszego przedziału skali. 

Co istotne, prawo do wspólnego rozliczenia za 2024 r. będą mieć także osoby, które pobrały się w trakcie tego roku, nawet w Sylwestra. Warunkiem jest wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy albo od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego (gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku). 

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto