lub zaloguj się Zaloguj się!
Ulgi podatkowe za 2024 rok - sprawdź z czego skorzystasz i co sprawdzi fiskus
lub zaloguj się Zaloguj się!
Właściciele domów mają czas do 31 grudnia 2024 r., jeśli chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej i przyłącza do sieci gazowej. Od 2025 r. tego typu inwestycje nie będą już objęte ulgą - zakłada rozporządzenie ministra rozwoju. Od nowego roku skorzystają za to z ulgi na pompy ciepła, jeśli będą one częścią instalacji do ogrzewania. Odliczą też wydatki na mikroinstalacje wiatrowe oraz montaż magazynów energii i magazynów ciepła. Ulga obejmie też "dachy" oraz drzwi zewnętrzne.
Końcówka grudnia to ostatni moment, by zaoszczędzić na podatku za ten rok. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą m.in. sfinalizować zakupy konieczne do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej, przekazać darowiznę na cele pożytku publicznego czy wpłacić na IKZE. Eksperci podkreślają jednak, że warunkiem odliczenia tych wydatków jest posiadanie dowodów wpłaty.
Kto sprzedał mieszkanie w 2024 roku, na rozliczenie podatku ma czas do 30 kwietnia 2025 roku. W tym samym terminie może zadeklarować chęć skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe, by dokonać odpowiednich wydatków do końca 2027 r. Za pieniądze ze sprzedaży można kupić m.in. nowy lokal czy grunt pod budowę, ale również meble w zabudowie, kuchenkę czy lodówkę. Tylko do końca 2024 roku mają czas na skorzystanie z ulgi osoby, które sprzedały nieruchomość w 2021 roku.
W przypadku, gdy sąd unieważni umowę kredytu frankowego, mamy do czynienia z sytuacją, jakby w ogóle nie doszło do jej zawarcia. Nie można więc uznać, że kredytobiorca go spłacił. Nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej, czyli w takim przypadku na spłatę kredytu - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według prawników, przepisy nie nadążają za rzeczywistością. Mimo iż podatnik wydał środki na własne cele mieszkaniowe, to nie może ich uwzględnić w rozliczeniu.
W ostatnim miesiącu 2023 roku wielu przedsiębiorców rozważa zakupy, które dadzą im prawo do odliczenia kosztów, by dzięki temu obniżyć dochody do opodatkowania. Ponoszą też wydatki, które pozwalają im skorzystać z ulg podatkowych. Eksperci podkreślają jednak, że w każdym przypadku należy sprawdzić, czy firma spełnia warunki odliczenia i czy dana preferencja nie zostanie zakwestionowana w trakcie ewentualnej kontroli.