Jak deklaruje resort, chodzi o projektowane rozporządzenie w sprawie minimalnych środków technicznych i organizacyjnych oraz metod, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług. - Cel zabezpieczenia sieci w wielu przypadkach można osiągnąć zarówno środkami organizacyjnym, jak i technicznymi - czytamy w uzasadnieniu. - Biorąc pod uwagę, że rozporządzenie skierowane jest do operatorów o różnej skali prowadzonej działalności, w rozporządzeniu wskazano cel zabezpieczenia. Środki do osiągnięcia celu zabezpieczenia pozostawione są do wyboru przez operatora - stwierdza MC.

 

Cyberbezpieczeństwo
-20%

Cezary Banasiński, Marcin Rojszczak

Sprawdź  

Cena promocyjna: 103.2 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 116.1 zł


Resort cyfryzacji wskazuje, że dokonując zarządzania ryzykiem, przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę rekomendacje Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. Dotyczą one stosowania urządzeń informatycznych lub oprogramowania, w szczególności w zakresie wpływu na bezpieczeństwo publiczne lub istotny interes bezpieczeństwa państwa. - Nie oznaczają one automatycznie konieczności pozbycia się sprzętu z sieci – wskazują jedynie na możliwe zagrożenia wynikające ze stosowania określonych urządzeń - piszą autorzy projektu rozporządzenia. I dodają, że rekomendacje te mogą mieć również charakter pozytywny (wskazywać zalecany sprzęt) oraz wskazywać określony sposób korzystania (np. rodzaje systemów, w których zaleca się korzystać z określonego sprzętu lub oprogramowania).

Według MC, operatorzy powinni również unikać uzależnienia od jednego producenta poszczególnych elementów sieci telekomunikacyjnej przy jednoczesnym zapewnieniu interoperacyjności usług oraz wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć technicznych. - Konieczne jest rozważenie dywersyfikacji elementów sieci telekomunikacyjnej. Oczywistym jest, że w niektórych przypadkach będzie to niemożliwe bądź bardzo utrudnione – stąd wskazuje się na dążenie do unikania uzależnienia, a nie wskazuje się w procentowy sposób, ile urządzeń powinno być od różnych producentów - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Czytaj: Nowoczesne aplikacje ułatwiają pracę prawników. Znajdziesz je na Lex HUB>>