Inteligentne specjalizacje w projektach unijnych - jak uzyskać wsparcie?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Wykazanie się innowacyjnym pomysłem w zakresie ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych często nie jest jedynym wymogiem, który spełnić muszą przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem takiej formy wsparcia na rozwój swojej działalności. Zasadnicze znaczenie w wielu naborach odgrywa wpisanie się z koncepcją projektu w obszar sklasyfikowany w ramach inteligentnych specjalizacji - pisze Patrycja Dziatkiewicz, młodsza analityczka biznesowa w Dziale Doradztwa Gospodarczego DC CENTRUM.
Patrycja Dziatkiewicz
29.05.2024
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Poszkodowany w kolizji nie musi naprawiać auta w warsztacie z sieci naprawczej ubezpieczyciela, nawet gdy ten warsztat oferuje atrakcyjne rabaty i cena naprawy jest niższa niż u innego mechanika. Ubezpieczyciel nie może obniżać odszkodowania o wysokość tych rabatów – wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 8 maja 2024 r. Rozwiązuje to wieloletni spór, w który włączeni byli ubezpieczyciele, warsztaty i kierowcy.
Regina Skibińska
29.05.2024
Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia

Zasady zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej do pilnej zmiany

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
W poniedziałek, 3 czerwca, upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok. To zupełnie inna procedura niż w podatkach. Na przykład w rozliczeniu PIT wystarczy, że nadpłata wynika z zeznania rocznego, by urząd skarbowy sam ją zwrócił, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Zdaniem prawników, taką samą zasadę należy wprowadzić do rozliczenia składki zdrowotnej. Ze zmianą nie trzeba czekać do 1 stycznia, można ją wprowadzić już teraz.
Grażyna J. Leśniak
29.05.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Przed zatrudnieniem managera pracodawcy zadają sobie pytanie, jaka forma zatrudnienia będzie najkorzystniejsza dla obu stron: umowa o pracę czy kontrakt managerski. Odpowiedź zależy od odpowiednio zdefiniowanych oczekiwań i potrzeb każdej ze stron. Jest jednak kilka aspektów prawnych, które przy zatrudnieniu managera, powinien wziąć pod uwagę każdy pracodawca – pisze Olga Bączyk, adwokat.
Olga Bączyk
29.05.2024
Prawo cywilne Prawo pracy
Trudno o bardziej kontrolowany, obwarowany procedurami i przepisami wskaźnik referencyjny niż WIBOR. Jednak, pomimo tak rygorystycznego nadzoru, w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy kwestionujące jego legalność i rzetelność. Krytyka koncentruje się jedynie na wybranych aspektach, co może wynikać z niedostatecznej świadomości lub niewystarczającej komunikacji. Albo jednego i drugiego - pisze Weronika Magdziak-Śliwa, adwokat, partner w praktyce Sporów Instytucji Finansowych kancelarii Kochański & Partners.
Weronika Magdziak-Śliwa
29.05.2024
Banki Kredyty
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje dotyczące podatku u źródła (WHT). Punktem wyjścia jest projekt objaśnień z września 2023 r., który mimo iż został bardzo negatywnie oceniony przez ekspertów, wpływa na praktykę organów podatkowych. Według przedsiębiorców potrzebna jest kompleksowa reforma WHT - i to jak najszybciej.
Monika Pogroszewska
29.05.2024
CIT Compliance

Wójt będzie mógł sprzedać zalegający węgiel po realnej cenie

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Węgiel
Taniej kupić węgiel w komercyjnym składzie, niż preferencyjnie od gminy. Poza tym jakość zalegającego od kilkunastu miesięcy węgla jest często wątpliwa. Ministerstwo Przemysłu, po wielu apelach samorządów, przygotowało w końcu projekt ustawy. Zakłada on, że gminy będą mogły sprzedać zalegający węgiel poniżej kosztów zakupu wszystkim zainteresowanym podmiotom, a nie tylko gospodarstwom domowym.
Robert Horbaczewski
29.05.2024
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Węgiel
Rada Europy przyjęła pierwszy w historii prawnie wiążący traktat międzynarodowy, którego celem jest zapewnienie poszanowania praw człowieka, praworządności i standardów prawnych demokracji przy korzystaniu z systemów sztucznej inteligencji (AI). Traktat, który jest również otwarty dla krajów pozaeuropejskich, ustanawia ramy prawne obejmujące cały cykl życia systemów sztucznej inteligencji i eliminujące ryzyko, jakie mogą one stwarzać, promując jednocześnie odpowiedzialne innowacje.
Inga Stawicka
28.05.2024
Nowe technologie
Usunięcie przepisów zobowiązujących inspektorów pracy do okazywania upoważnienia do kontroli przedsiębiorców i przeprowadzanie tych kontroli wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej - zaproponowała Komisja do Spraw Petycji. Posłowie twierdzą, że celem jest uproszczenie i ujednolicenie procedur kontroli przedsiębiorców i innych pracodawców. Tyle tylko, że jednocześnie chcą dopisać PIP do organów, do których nie są stosowane ograniczenia w prowadzeniu kontroli. Zdaniem prawników, zasadność tej zmiany budzi poważne wątpliwości.
Grażyna J. Leśniak
28.05.2024
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy
Ustawa ograniczająca ceny energii i wprowadzająca bon energetyczny może nas w przyszłości słono kosztować - alarmują eksperci. Wskazują bowiem, że wprowadzone poprawki nie usunęły wątpliwości związanych z potencjalną niezgodnością z prawem unijnym. To z kolei może wiązać się w przyszłości z karami finansowymi, a nawet koniecznością zapłaty odszkodowań wobec sprzedawców energii.
Inga Stawicka
28.05.2024
Rynek i konsument Prawo europejskie Energetyka
Przekazanie majątku przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej może wiązać się z pewnymi obowiązkami na gruncie podatku od towarów i usług. O ile jednak do fundacji rodzinnej przekazywany jest cały majątek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, obowiązek podatkowy nie powstanie.
Jakub Sitarski
28.05.2024
VAT Fundacja rodzinna
W dużej uchwale frankowej SN przesuwa początek biegu terminu przedawnienia, co jest wynikiem uwzględnienia grudniowego wyroku TSUE. Postanowienie TSUE z 7 maja 2024 roku niczego nowego zaś nie wnosi, co przyznał sam TSUE, wydając postanowienie, a nie wyrok. Pytania prejudycjalne zadane w sprawie zakończonej tym postanowieniem nie dotyczyły w ogóle przedawnienia, a jedynie dochodzenia roszczeń przez konsumenta - twierdzi Wojciech Wandzel, adwokat, lider Praktyki Banking & Finance w Kubas Kos Gałkowski.
Wojciech Wandzel
28.05.2024
Banki Kredyty frankowe
Naczelny Sąd Administracyjny jest zakorkowany. Czas oczekiwania na rozpoznanie skargi kasacyjnej w sprawach, w których strona wniosła o wyznaczenie rozprawy, przekracza cztery lata. Pomysł na to, jak rozwiązać problem ma sam NSA. Przygotował projekt zmian, do którego dotarło Prawo.pl. Przy okazji chce uprościć i uporządkować postępowanie. Konsultacje ruszają w środę. Niektóre zmiany już niepokoją prawników.
Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
28.05.2024
Prawnicy Prawo gospodarcze
Wyrokiem nakazowym prezes spółki z o.o. został skazany za nieodprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy za okres od stycznia do grudnia 2009 r.  Tymczasem objął on funkcję w październiku 2010 r. i tylko na trzy dni. Fiskus uważa, że obejmując funkcję prezesa w 2010 r., "przejął" on odpowiedzialność karną za cudze działanie lub zaniechanie w okresie poprzedzającym jego wybór. Nie zgadza się z tym Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył kasację na korzyść skazanego z uwagi na przedawnienie.
Ret
27.05.2024
PIT Spółki
Szybkie tempo rozprzestrzeniania się sztucznej inteligencji będzie oznaczać wzrost aktywności gospodarczej w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat - wynika z analiz EY. Wśród beneficjentów AI znajdzie się także Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Nasz kraj znalazł się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii.
Grażyna J. Leśniak
27.05.2024
Prawo pracy Nowe technologie RODO Rynek pracy
O ile postępujące, choć nadal niewystarczające zmiany, zaczynają być widoczne w elektroenergetyce, o tyle są one niemal nieobecne w innych sektorach, takich jak ciepłownictwo czy przemysł. Dlatego tak ważne staje się patrzenie na wykorzystanie energii w całej gospodarce: kompleksowo – a nie wyłącznie w podziale na poszczególne branże. To jeden z istotniejszych wniosków najnowszego raportu Forum Energii na temat transformacji energetycznej w Polsce.
Inga Stawicka
27.05.2024
Energetyka

Kobiety w ciąży – na co mogą liczyć z ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W okresie od stycznia do kwietnia 2024 roku z urlopu macierzyńskiego skorzystało niecałe 8,5 tys. rodziców na Dolnym Śląsku - 211 ojców i 8243 matek. W całym kraju w analogicznym okresie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił zasiłki macierzyńskie 112,7 tys. kobiet. Do mężczyzn z kolei trafiło tylko 2,3 tys. świadczeń.
Grażyna J. Leśniak
27.05.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Grupa kapitałowa będzie mogła przyjmować zgłoszenia od sygnalistów w ramach jednej, wspólnej procedury, ale nie będzie mogła prowadzić postępowań wyjaśniających owe zgłoszenia. Bo każda ze spółek z osobna będzie musiała je rozpatrywać, i to bez pomocy zewnętrznych ekspertów dysponujących specjalistyczną wiedzą. Zdaniem prawników to absurd, a przepisy będą budziły szereg wątpliwości. Pracodawcy zapowiadają walkę o zmianę prawa - nadzieja jeszcze w Senacie.
Grażyna J. Leśniak
27.05.2024
Prawo pracy Spółki Prawo europejskie Sygnaliści
Rozważamy przyjęcie innego progu na dostawy i usługi oraz innego – wyższego – na roboty budowlane. Uważam, że warto zastanowić się nad kwotą 160-180 tys. zł dla dostaw i usług, dla robót budowlanych - ok. 200 tys. zł. Może warto automatycznie waloryzować ten próg, np. corocznie o wskaźnik inflacji. Pilnie potrzeba zdalnych rozpraw przed Krajową Izbą Odwoławczą - mówi Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
Zofia Jóźwiak
27.05.2024
Zamówienia publiczne
Banki zaczynają wycofywać apelacje w sprawach frankowych albo ich w ogóle nie składają. To dopiero pierwsze przypadki - studzą emocje prawnicy frankowi. Ich zdaniem z czasem będzie ich coraz więcej. Natomiast na masową skalę banki wycofują te części apelacji, które dotyczą wynagrodzenia i waloryzacji - twierdzi Związek Banków Polskich. 
Renata Krupa-Dąbrowska
27.05.2024
Banki Kredyty frankowe
Wpis przedsiębiorcy w CEIDG wzbudził wątpliwości skarbówki, która poinformowała o tym ministra właściwego do spraw gospodarki. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że w przypadku powzięcia przez organ informacji o tym, że wpis do ewidencji zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, wzywa on przedsiębiorcę do dokonania odpowiedniej zmiany. Bierność w tym zakresie może skutkować wykreśleniem z CEIDG.
Dorian Lesner
27.05.2024
Prawo gospodarcze

BCC chce poprawy procedur legislacyjnych

Finanse publiczne PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Szybkie procedowanie projektu dotyczącego poprawy procedur legislacyjnych oraz uwzględnienie uwag ekspertów dotyczących deregulacji w wybranych obszarach prawa gospodarczego – to rekomendacje Business Centre Club. Uwagi przedsiębiorców dotyczą m.in. ustawy prawo przedsiębiorców, zasad prowadzenia kontroli w firmach, zasad prowadzenia zamówień publicznych, inwestowania w OZE oraz procedur podatkowych. BCC oczekuje rychłego przekazania przez rząd projektu do procedowania przez parlament.
Grażyna J. Leśniak
26.05.2024
Finanse publiczne PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

MRPiPS wie, jak ma wyglądać dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Dodatkowy urlop macierzyński dla pracowników-rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracowników-rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji – to niektóre rozwiązania, jakie ma wprowadzić projekt ustawy, nad którym pracuje MRPiPS. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 tygodni albo do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.
Grażyna J. Leśniak
25.05.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
W placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gnieźnie, na specjalnie oznaczonym stanowisku obsługi klientów, poszkodowani mogą uzyskać informacje o możliwych formach wsparcia: w tym o odroczeniu terminu płatności składek, rozłożeniu na raty należności z tytułu nieopłaconych składek.
Grażyna J. Leśniak
25.05.2024
Ubezpieczenia społeczne
Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji (AI) w coraz większym stopniu wpływają na różne aspekty życia i pracy. Pracownicy mogą korzystać z AI do zwiększenia swojej produktywności, automatyzacji rutynowych zadań, a pracodawcy zdobywają dzięki nim przewagę konkurencyjną – pisze radca prawny Martyna Popiołek Dębska. I wskazuje co się dzieje, gdy pracownicy korzystają z narzędzi AI bez wiedzy i zgody pracodawcy oraz jakie niesie to ryzyka.
Martyna Popiołek Dębska
25.05.2024
Prawo pracy Nowe technologie
Sejm, przy poparciu niemal wszystkich klubów, uchwalił ustawę przewidującą wprowadzenie tzw. babciowego, czyli wsparcia finansowego dla rodziców posiadających dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Program ma kosztować podatników ponad 50 mld zł przez następne 11 lat. Rząd nie wskazał źródła finansowania, co oznacza, że w efekcie jego wprowadzenia wzrośnie deficyt finansów publicznych i – w konsekwencji – dług publiczny. Oprócz oczywistego pytania o źródła finansowania kluczowa pozostaje kwestia osiągnięcia zamierzonego efektu.
Grażyna J. Leśniak
25.05.2024
Prawo pracy
78 proc. polskich firm nie przeprowadziło dotąd oceny ryzyk związanych z ESG w swoich łańcuchach dostaw, a jedynie 20 proc. deklaruje, że uwzględnia zrównoważony rozwój w swoich strategiach biznesowych. Przedsiębiorstwa nie są przygotowane na raportowanie również pod kątem technicznym. To kluczowe wnioski z najnowszego raportu "ESG w dobrach​ konsumenckich​ i handlu detalicznym".
Inga Stawicka
25.05.2024
Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG
Budynek gospodarczy, służący m.in. do przechowywania narzędzi, co do zasady nie wymaga pozwolenia na budowę. W orzecznictwie sądów administracyjnych można jednak natrafić na problemy interpretacji tego pojęcia. Z powodu braku wyraźnego zakazu w prawie budowlanym można uznać, że budynek gospodarczy może powstać na działce budowlanej samodzielnie.
Katarzyna Niemiec
24.05.2024
Budownictwo
Ministrowie krajów członkowskich UE w piątek ostatecznie zatwierdzili dyrektywę o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDD). Nowe przepisy utrudnią dużym firmom przerzucanie na dostawców odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i szkodzenie środowisku.
Ret/PAP
24.05.2024
Rynek Prawo europejskie
Każdy z nas jest inny - to truizm, choć mimo wszystko często zapomniany. Ta różnorodność dochodzi do głosu w różnych sytuacjach, także w biznesie. Coraz głośniej wybrzmiewa potrzeba zbudowania nie tylko różnorodnego, ale również sprawiedliwego oraz włączającego miejsca pracy (DEI). To właśnie jedno z wyzwań współczesności, na jakie odpowiada ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna „Bliżej Siebie”.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2024
Prawo pracy