Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Dziecko ma prawo wnosić o zmianę nauczyciela, ale decyzja należy do dyrektora

Zarządzanie oświatą

Uczniowie i ich rodzice mogą zawnioskować do dyrektora o zmianę nauczyciela, jednak wniosek musi być dobrze uzasadniony, by do zmiany faktycznie doszło. Dla dyrektorów taka decyzja jest trudna, bo muszą ocenić na ile zmiana jest potrzebna i czy przysłuży się tak uczniom, jak i samemu nauczycielowi. Czasem potrzebne będzie także dopełnienie formalności.

01.06.2024

Artykuł o papieskiej kolekcji zapałek punktuje złe praktyki, ale nie ośmiesza nauk humanistycznych

"Wschodni Rocznik Humanistyczny", periodyk, który mocno zyskał na zmianach w punktacji czasopism dokonanych przez Przemysława Czarnka, opublikował warty 100 punktów artykuł "Filumenistyczne hobby Jana Pawła II". Napisał go profesor AGH w Krakowie, całkowicie zmyślając papieską pasję. Choć zawiniła przede wszystkim redakcja, to pojawiły się głosy, że jego zachowanie naruszało zasady etyki. Część komentujących uznaje też zdarzenie za powód do kwestionowania jakości nauk humanistycznych - nie tylko samej teologii.

31.05.2024

Procesji się nie zgłasza, wystarczy o niej poinformować

Administracja publiczna

Organizacja procesji na Boże Ciało nie podlega takim samym procedurom, jak - dajmy na to - organizacja Marszu Niepodległości. Choć w istocie również jest to przemarsz ulicami miasta, to z władzami samorządowymi trasę procesji się jedynie uzgadnia, bo tego rodzaju uroczystości zwolnione są z wymogów ustawy - Prawo o zgromadzeniach.

30.05.2024

Nadużywanie telefonów komórkowych negatywnie wpływa na wyniki w nauce

Związek między zamknięciem szkół, a brakiem wiedzy nie jest tak silny, jak zależność między używaniem telefonów komórkowych przez uczniów, a ich słabszymi wynikami w nauce - ocenił szef OECD ds. edukacji Andreas Schleicher, cytowany we wtorek przez szwedzką gazetę "Dagens Nyheter". Raport OECD dowiódł również, że istnieje silna korelacja między używaniem przez uczniów telefonów komórkowych, a ich wynikami z testów z matematyki.

29.05.2024

Małe szkoły będą znikać - o odprawie zdecyduje forma zatrudnienia

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Przepełnione szkoły to problem największych miast. W mniejszych ośrodkach brakuje uczniów - bywa, że jest ich tyle samo co... nauczycieli. Kryzys będzie postępował, bo według danych GUS w 2023 r. urodziło się najmniej dzieci od II wojny światowej. Małe szkoły będą likwidowane - niektóre już po wakacjach, co oznacza również zwolnienia nauczycieli.

29.05.2024
1    53  54  55  56  57  58  59  60  61    2262