Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Z dużej chmury mały deszcz - zmiany w Konstytucji niepewne i kosmetyczne

Wymiar sprawiedliwości

Sytuację w Trybunale Konstytucyjnym ma poprawić m.in. ustawa zmieniająca Konstytucję. Część konstytucjonalistów zwraca jednak uwagę, że choć proponowane zmiany brzmią dobrze i wydają się iść w dobrym kierunku, większych zmian ze sobą nie niosą. Są też tacy, którzy mówią wprost, że zasadniczy problem pozostaje, bo nadal decyzja o tym, kto zostanie sędzią TK, pozostaje w gestii polityków.

06.03.2024

Samorządy mogą wnioskować o dopłaty do szkolnych stołówek

Zarządzanie oświatą

Od września 2022 roku szkoły podstawowe muszą zapewnić uczniom w ciągu dnia jeden gorący posiłek i możliwość jego spożycia. Nie oznacza to jednak obowiązku posiadania własnej kuchni. Mimo dopłat, nie we wszystkich szkołach udało się zorganizować odpowiednią infrastrukturę. Do końca kwietnia jednostki samorządu terytorialnego mogą występować o kolejne dopłaty.

05.03.2024

Więcej czasu na uzyskanie dofinasowania dla czasopisma naukowego

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki przygotował zmiany w rozporządzeniu określającym zasady dofinansowania rozwoju czasopism naukowych. Ma to związek z przedłużaniem udzielania pomocy de minimis na ten cel. Obowiązywanie rozporządzenia Komisji, na podstawie którego udzielano takiej pomocy wydłużono o sześć miesięcy - do końca czerwca 2024 roku.

05.03.2024

Sejm szykuje się do uchwały w sprawie TK, ale zmiany łatwe nie będą

Wymiar sprawiedliwości

Jest już przygotowany projekt uchwały Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Tak jak już wcześniej zapowiadano wskazuje m.in., że sędziowie dublerzy i ich następcy nie są sędziami TK, zaś Julia Przyłębska nie jest osobą uprawnioną do sprawowania funkcji prezesa. Przyjęcie uchwały może być jednak najprostszym krokiem. Pytanie, jak obecny skład Trybunał ją przyjmie - i czy będzie szansa na szybkie wdrożenie ustaw.

05.03.2024

Lepsza kontrola nad blokowaniem treści w internecie, ale firma nie dowie się o decyzji

Nowe technologie Własność intelektualna

Nowe Prawo komunikacji elektronicznej, które rząd przekazał do konsultacji społecznych, wprowadza nowe zasady blokowania treści w internecie, gdy zajdą ku temu wskazane w przepisach przesłanki. Chodzi tu o interwencję służb w sprawach, gdy publikowane informacje zagrażają bezpieczeństwu państwa. Przepisy nie dają jednak policji czy służbom samodzielności w tym zakresie.

04.03.2024
1    42  43  44  45  46  47  48  49  50    2229