Reforma szpitalnictwa "w kawałkach" - eksperci widzą braki w projekcie

Pacjent Opieka zdrowotna

Brak promowania opieki koordynowanej nad pacjentem, fragmentaryczność propozycji reformy i oparcie planów naprawczych na wynikach finansowych, a nie na poprawie leczenia. To główne zastrzeżenia, które zgłaszają organizacje w ramach opiniowania projektu reformy "sieci szpitali", która jest jednym z elementów szerszego planu zmian. Jak wynika z zapowiedzi resortu zdrowia, procedowana nowelizacja jest jednak dopiero początkiem zmian i nie zawiera jeszcze wszystkich propozycji środowiska.

04.09.2024

Lekarze, którzy nie leczą - to wciąż poważny problem w systemie

Pacjent Zawody medyczne

Lekarz ma obowiązek stosowania się do przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej i leczenia zgodnie ze standardami aktualnej wiedzy medycznej. Niedopuszczalna jest więc sytuacja, w której proponuje pacjentowi metody niepoparte badaniami naukowymi. Tymczasem, jak zwraca uwagę Rada Organizacji Pacjentów, wciąż jest z tym problem, bo tzw. medycynę alternatywną uprawiają także przedstawiciele zawodów medycznych. A to niebezpieczne dla chorych.

03.09.2024

Szczepienia przeciw HPV już dla dziewięciolatków już obowiązują

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia poszerzyło grupę wiekową objętą programem bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Od 1 września 2024 roku mogą się do nich zgłaszać mogły je przejść dzieci od 9. do 14. roku życia. Bez zmian pozostaje reguła, że szczepienie przeciw HPV jest wymieniane jako zalecane, a nie obowiązkowe. Tylko od rodziców zależy więc, czy dziecko otrzyma preparat. NFZ określiło warunki, jakie musi spełnić jednostka POZ, aby rozliczyć to świadczenie.

02.09.2024

Nowe prenatalne badania genetyczne na liście świadczeń gwarantowanych

Pacjent Opieka zdrowotna

Badania genetyczne aCGH i qRT-PCR pozwolą wykryć wrodzone zaburzenia, m.in. takie jak: niepełnosprawność intelektualna, spektrum autyzmu czy padaczka. Skierowanie może wystawić genetyk kliniczny, perinatolog lub neonatolog. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Problemem może być jednak długi czas oczekiwania na badania w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

02.09.2024

Do psychologa bez skierowania, ale kolejek to nie skróci

Pacjent Opieka zdrowotna

Jeszcze w tym roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których nie będzie potrzebne skierowanie na wizytę u psychologa „na NFZ”. To bardzo dobry, ale dopiero pierwszy krok, który może mieć wpływ na udrożnienie systemu wsparcia psychologicznego, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. Jednak na wizytę czeka się bardzo długo. Aby globalnie udrożnić system takiego wsparcia, zmiany muszą być głębsze.

31.08.2024

Pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna otworzy się jesienią

Prawo karne Pacjent Opieka zdrowotna

W przychodni Abotak kobiety będą mogły liczyć na farmakologiczne przerwanie ciąży bez podawania przyczyny. Aborcyjny Dream Team, założycielki przychodni, zapewniają, że będzie działała zgodnie z prawem; powołują się na WHO, która zdrowie definiuje jako ogólny dobrostan, również psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby. Według tej interpretacji zmuszanie do kontynuowania niechcianej ciąży jest ryzykowne dla stanu zdrowia tej osoby, co jest wskazaniem do aborcji.

29.08.2024

Premier: Brakuje kilkunastu głosów do liberalizacji przepisów aborcyjnych

Pacjent Opieka zdrowotna

Zmobilizowałem całą Koalicję Obywatelską złożoną z bardzo różnych środowisk do tego, żeby przyjęła w programie legalną aborcję do 12 tygodnia ciąży. To nie był prosty proces. Dzisiaj brakuje nam w Sejmie kilkunastu głosów - powiedział podczas środowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zaznaczył, że za liberalizacją przepisów na pewno nie zagłosuje większość posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).

28.08.2024

Sposób przeliczania oddanych składników krwi ujednolicony

Pacjent

Obowiązujące do tej pory przeliczniki są bardzo uproszczone i nie wyczerpują wszystkich możliwości pobierania składników krwi przy użyciu różnych typów separatorów komórkowych, jakimi dysponują centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Nie uwzględniają też donacji kilku składników krwi podczas jednego zabiegu, np. krwinek płytkowych i osocza. Zmienia to nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi, która weszła w życie 27 sierpnia.

27.08.2024

Karta DILO już wkrótce elektronicznie, ale nadal potrzebne zmiany systemowe

Pacjent Opieka zdrowotna

W projekcie przewidującym m.in. zmiany w udzielaniu niektórych świadczeń zdrowotnych znalazła się także propozycja kolejnych modyfikacji w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), którą w rozmowie dla Prawo.pl zapowiadała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zakłada, że od 2026 roku karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO) będzie wystawiana jedynie elektronicznie. Pacjenci z nowotworami czekają jednak na głębsze zmiany systemowe, zapewniające im konkretne prawa w czasie leczenia.

27.08.2024

Nie obostrzenia, a zalecenia i profilaktyka - taki jest plan na jesienną falę Covid-19

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Jeśli zostaną wprowadzone obostrzenia, to najprawdopodobniej będą one dotyczyły placówek medycznych. Raczej nie wrócimy do obowiązkowego noszenia maseczek w miejscach publicznych - mówią przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za działanie i reagowanie na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Eksperci podkreślają jednak, że trzeba przygotować się na to, że wirus będzie się rozprzestrzeniał, a nowe szczepionki dotrą do Polski raczej późną jesienią.

26.08.2024

Część krwiodawców z pierwszeństwem w przychodniach, ale prawo nie zawsze respektowane

Pacjent

Zasłużeni honorowi dawcy krwi mogą liczyć na sporo przywilejów, m.in.: pierwszeństwo w przychodniach specjalistycznych, w kolejkach w aptece czy na liście do sanatorium. Jak wynika jednak z poselskich interwencji w resorcie zdrowia, choć prawo jest powszechnie obowiązujące i powinno być respektowane, z jego przestrzeganiem bywa różnie. Dlatego posłowie pytają o możliwe działania czy ewentualne zmiany w przepisach.

26.08.2024

Standardy ochrony małoletnich do wprowadzenia także u dentysty i w aptece

Pacjent Opieka zdrowotna

Jeśli dziecko powie farmaceucie, że jest krzywdzone, placówka ma obowiązek zapewnić mu bezpieczeństwo i powiadomić odpowiednie służby. To jednak tylko jeden z aspektów przyjęcia w podmiotach medycznych standardów ochrony małoletnich. Chodzi bowiem także o to, by w szpitalu, przychodni czy gabinecie dentystycznym dziecko mogło po prostu czuć się dobrze, i aby personel wykazywał się wobec niego empatią.

23.08.2024

Wiadomo, które ośrodki będą monitorowały jakość opieki onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt wykazu Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących (WOM) w związku z realizacją Krajowej Sieci Onkologicznej. Dla każdego województwa będzie jeden taki ośrodek. Będzie ich więc 16. Każdy z nich będzie monitorował jakość opieki onkologicznej na swoim terenie.

21.08.2024

Centralna e-rejestracja pod koniec przyszłego roku? To możliwe

Pacjent

Centralna e-rejestracja dostępna w publicznych placówkach zdrowotnych pod koniec 2025 r. - taki plan ma Ministerstwo Zdrowia, a zdaniem ekspertów, taki termin rzeczywiście jest realny. Na razie podmioty medyczne czekają na wejście w życie rozporządzenia, na mocy którego będzie można zgłaszać się do pilotażu, który na razie obejmie trzy rodzaje świadczeń. Na centralną e-rejestrację czekają i lekarze, i pacjenci - bo jest szansa, że w końcu skończą się poranne kolejki przed przychodniami.

20.08.2024

Leczenie depresji lekoopornej już niedługo w ramach NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Włączenie terapii przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, która pozwala na skuteczne leczenie depresji lekoodpornej, do świadczeń zapewnianych w ramach NFZ - to jedna z głównych zmian zaproponowana w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Propozycja zakłada również umożliwienie szybszego podjęcia pracy przez psychoterapeutów uzależnień w trakcie specjalizacji.

19.08.2024

Ochrona małoletnich ważna w placówkach medycznych - nie powinna pozostać "na papierze"

Pacjent Opieka zdrowotna

Złudne jest wrażenie, że jeśli ktoś wykonuje zawód medyczny, ukończył studia, specjalizację, kursy specjalistyczne, to na pewno wie, czym jest przemoc wobec dzieci i jak ją rozpoznać. Ta wiedza jest bardzo nierówna w różnych programach kształcenia i rzadko odświeżana w trakcie pracy – mówi w rozmowie z Prawo.pl Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

19.08.2024

Weekendowe promocje na piwo łamią prawo? Granica jest cienka

Pacjent Rynek i konsument

Reklama piwa, choć ograniczona, generalnie jest w Polsce zgodna z prawem. Eksperci wskazują jednak, że jeśli chcemy realnie działać w zakresie poprawy stanu zdrowia publicznego, konieczne jest wprowadzenie ograniczeń również w tym zakresie. Prawnicy zaznaczają też, że popularne promocje typu "12 plus 12" mogą naruszać przepisy, zachęcając podprogowo do spożywania większej ilości alkoholu.

17.08.2024

Osocze i fibryna będą ujęte w świadczeniach gwarantowanych

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecnie pacjenci nie mają dostępu do zabiegów związanych z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej. Resort zdrowia planuje to jednak zmienić - opublikowano projekt rozporządzenia, który zakłada, że zostaną one włączone do świadczeń gwarantowanych, w zamian za terapie, których skuteczność nie została udowodniona naukowo.

16.08.2024

Wskaźniki jakości opieki zdrowotnej pełne wątpliwości

Pacjent Opieka zdrowotna

Środowisko medyków krytycznie ocenia projekt rozporządzenia wskazującego, w jaki sposób będzie oceniana jakość leczenia w placówkach medycznych. Regulacje są o tyle istotne, że miały realnie doprecyzować to, co zostało zapisane w ustawie, ale nie ma realnego przełożenia na rzeczywistość ze względu na brak konkretów. W uwagach przekazanych w ramach opiniowania lekarze podkreślają jednak, że projekt wymaga dalszych zmian, bo nie spełni swojego zadania.

16.08.2024

Plan dla Chorób Rzadkich na dwa lata przyjęty przez rząd

Pacjent Opieka zdrowotna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025. Poprzedni dokument wygasł z końcem ubiegłego roku, dlatego rząd musiał spieszyć się z jego zastąpieniem. Plan ma usystematyzować leczenie osób z chorobami rzadkimi, które wielokrotnie latami czekają na właściwą diagnozę i uprawiają tzw. odyseję diagnostyczną.

13.08.2024