Sąd: Osoba częściowo ubezwłasnowolniona ma prawo głosować

Pozbawienie osoby częściowo ubezwłasnowolnionej prawa do głosowania w wyborach narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami oraz prawo Unii Europejskiej - stwierdził w piątek Sąd Rejonowy w Nowym Sączu i nakazał wpisać do rejestru wyborców taką osobę.

19.04.2019

SA: Wspólnota nie sprzeciwiała się otwarciu przedszkola, dlatego nie odpowiada za szkodę

Budownictwo

Wspólnota Mieszkaniowa nie odpowiada za działania poszczególnych mieszkańców. Dlatego, jeżeli to oni, a nie członkowie zarządu Wspólnoty uniemożliwili utworzenie w budynku przedszkola, to odpowiadają za zwrot kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę na adaptację lokalu pod taką placówkę - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

15.04.2019

SA: Wyrok rozwodowy trzeba uchylić, bo pozwana zmieniła zdanie

Prawo rodzinne

Orzeczenie o winie za rozkład pożycia musi znaleźć się w wyroku rozwodowym, chyba że małżonkowie zgodzą się by ten element pominąć. Każde z nich może jednak cofnąć swoją zgodę, i to również na etapie postępowania odwoławczego. Sąd związany jest wówczas takim oświadczeniem, choćby od czasu wydania wyroku rozwodowego, nie zmieniły się okoliczności sprawy - uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

13.04.2019

SN: Newsweek ma opublikować sprostowanie senatora Biereckiego

Prawo cywilne

Jeśli liczymy objętość sprostowania prasowego, to bierzemy pod uwagę tylko meritum, a nie wymienianie autorów, tytułu publikacji i numeru gazety - orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną redaktora naczelnego "Newsweeka", który odmawiał publikacji sprostowania tekstu o SKOK-ach.

12.04.2019

WSA: Problemy alkoholowe kierowcy nie mogą być bagatelizowane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z opinii lekarskich wynikało, że maszynista był uzależniony od alkoholu. Powinien być więc poddany leczeniu odwykowemu. Starosta słusznie więc uznał, że kierowca powinien zostać przebadany pod kątem ewentualnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

10.04.2019

Spór o tatuaż - smok na skórze miał prawo boleć

Rynek i konsument

Klient nie udowodnił, że tatuaż został źle wykonany i że wycierpiał on przez to katusze. Zaś deklaracji tatuażysty, że jest skłonny zwrócić klientowi 800 zł za kwestionowaną usługę nie można traktować jako zaakceptowania roszczenia klienta – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

06.04.2019

WSA: Kilka kliknięć na FB, by wygrać karnet na zabiegi, to nie udział w grze losowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Skarżąca zorganizowała na FB na fun page’u swojej firmy konkurs z nagrodą. Żaden z uczestników akcji nie musiał nabywać żadnych usług. Wystarczyło m.in. polubić post i wpisać komentarz. Skarżąca nie musiała więc dysponować specjalnym zezwoleniem. To była tylko forma reklamy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

06.04.2019

Sąd: Parafa to jeszcze nie podpis

Prawo cywilne

Wierzyciel nie podpisał w sposób prawidłowy wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. W takim przypadku sąd powinien wezwać go do uzupełnienia braku formalnego pisma. Brak podpisu uniemożliwia bowiem nadanie biegu sprawie - orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach.

05.04.2019

Sąd nakazuje wypłacić dotację wstrzymaną w związku z "obrazą uczuć religijnych"

Administracja publiczna

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł wraz z odsetkami w związku z zablokowaniem dotacji celowej na organizację Malta Festival Poznań 2017 - zdecydował w środę Sąd Okręgowy w Warszawie. Zdaniem prawników to precedens, gdy nie przyznano dotacji ze względu na konkretnego artystę.

03.04.2019

Strasburg: Za niskie zadośćuczynienie za śmierć w izbie wytrzeźwień

Prawo karne Prawo cywilne

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 marca uznał, że za śmierć pacjenta z ręki policjanta na izbie wytrzeźwień odpowiadało państwo, a 3,4 tys. euro zadośćuczynienia dla rodziny zmarłego to za mało. Wyrok dotyczy Rosji, ale było także podobne orzecznictwo strasburskiego trybunału w odniesieniu do Polski.

29.03.2019

SN: Podział majątku małżonków z pominięciem obciążenia hipotecznego

Prawo cywilne

W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą kredyt bankowy, sąd - przydzielając tę nieruchomość na własność jednego z małżonków - ustala jej wartość, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

29.03.2019

Sąd nie zauważył Bożego Ciała i termin przepadł

Prawo karne

Sąd nie zauważył dnia wolnego - Bożego Ciała - i termin wniesienia odwołania przepadł. I to był błąd sądu. Dlatego, że jeśli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to termin przesuwa się o jeden dzień. Rzecznik praw obywatelskich złożył w tej sprawie kasację na korzyść obywatela.

27.03.2019

Strasburg: Sfilmowanie tańca w parku to nie chuligaństwo

Prawo karne

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku uznał, że aresztowanie skarżącego za rzekome chuligaństwo, ponieważ sfilmował swoich znajomych tańczących w parku i umieścił ten krótki film w internetowym serwisie Youtube.com, stanowiło naruszenie jego prawa do poszanowania wolności osobistej i bezpieczeństwa.

27.03.2019

SN uwzględnił pierwszą skargę nadzwyczajną

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w Biłgoraju sprzed 19 lat o stwierdzeniu nabycia spadku z powodu rażącego naruszenia konstytucyjnego prawa do sądu, dziedziczenia i zaufania obywateli do państwa. Skargę wniósł rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem tego błędu nie można już było inaczej naprawić.

26.03.2019

Pierwsza skarga nadzwyczajna w SN rozpatrywana już dzisiaj

Prawnicy

Dzisiaj Sąd Najwyższy na posiedzeniu jawnym zajmie się na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich pierwszą skargą nadzwyczajną od prawomocnego wyroku sprzed lat. Sprawa dotyczy dwóch sprzecznych orzeczeń spadkowych. Chodzi o rodzinę rolników.

26.03.2019