Po wyroku TSUE "zerowe pakiety" powinny zniknąć z umów telekomunikacyjnych

Rynek i konsument Nowe technologie

Preferencyjne rozliczanie pakietów internetowych na określone usługi narusza zasadę neutralności internetu – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To oznacza, że operatorzy nie mogą preferować gigantów, np. Facebooka, You Tuba i nadal pozwalać korzystać z ich stron, mimo wyczerpania limitu transferu danych.

19.09.2020

Skarga nadzwyczajna RPO: Sąd nie powinien akceptować zakazanej klauzuli w polisie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Posiadacz ubezpieczenia powiązanego z umową kredytu hipotecznego nie otrzymał odszkodowania za wypadek, które miało zapewnić spłatę kredytu. Sąd uznał, że odszkodowanie mu się nie należy, bo w umowie sam zgodził się na ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tymczasem RPO wnosi skargę nadzwyczajną, zarzucając sądowi, że nie zbadał z urzędu klauzul abuzywnych

18.09.2020

Sąd uniewinnił ekspedientkę, która nie obsłużyła klientki bez maseczki

Rynek i konsument Koronawirus

Sąd Rejonowy w Suwałkach uniewinnił w środę kasjerkę sklepu, która odmówiła sprzedaży zakupów klientce bez maseczki. Uznał, że odmowa była uzasadniona. Wcześniej sąd w trybie nakazowym skazał ją na 100 zł grzywny. Kobieta, której odmówiono obsługi nie zgadza się z wyrokiem, jej zdaniem kasjerka "uległa koronapanice".

16.09.2020

Układ konsumencki - niewypłacalność nie zawsze musi kończyć się upadłością

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od 24 marca 2020 r. konsumenci uzyskali możliwość otwarcia postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czyli tzw. „układu konsumenckiego”. Dotychczas możliwość zawarcia układu upadłościowego dotyczyła wyłącznie przedsiębiorców. Rozszerzenie zdolności układowej na konsumentów stanowi zatem istotne novum w polskim prawie insolwencyjnym

12.09.2020

Nowelizacja ustawy RTV może wypaczać dyrektywę audiowizualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie

Brak odpowiedzialności redaktora serwisu i dostawcy zakłada rządowy projekt ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem niektórych ekspertów jest próbą wykorzystania implementacji dyrektywy audiowizualnej do wyłączenia wszelkiej odpowiedzialności - karnej, cywilnej, administracyjnej właścicieli serwisów udostępniających treści umieszczane przez użytkowników, np. na Youtube.

11.09.2020

Rabaty handlowe dobre, ale nie te wymuszane

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Stosowanie rabatów jest powszechną praktyką w obrocie gospodarczym i często korzystną dla obu stron umowy, umożliwiającą osiągnięcie korzyści ekonomiczno-społecznych. Gdy jednak udziela ich przedsiębiorca dominujący, może to być uznane za przejaw nadużywania jego pozycji rynkowej. Tak właśnie uważa UOKiK, które wziął po lupę niektóre sieci handlowe

10.09.2020

UOKiK stawia zarzuty firmom budującym condohotele i prywatne akademiki

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sposób informowania przez przedsiębiorstwa budujące lokale na wynajem - Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz grupie Gent Holding - o zasadach finansowania inwestycji oraz o wysokości stopy zwrotu, budzi wątpliwości - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK stawia tym firmom zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

09.09.2020

Aleksandra Wiktorow: Rzecznik Finansowy bardzo potrzebny

Rynek i konsument Finanse

Likwidacja niezależnego Rzecznika Finansowego znacznie osłabi pozycję konsumenta, i nie wiem, czy kiedykolwiek da się ją odbudować. Kluczowa jest jego niezależność i nieodwoływalność w czasie 4-letniej kadencji. Przez 25 lat działania tej instytucji pozycja konsumentów w sporach z ubezpieczycielami czy bankami zawsze była silna, bo to one finansowały jego działanie – podkreśla Aleksandra Wiktorow

09.09.2020

Rząd chce likwidacji Rzecznika Finansowego, eksperci krytykują

Rynek i konsument

Wkrótce zniknie instytucja Rzecznika Finansowego. Większość jego kompetencji ma przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Taka zmiana ma, według przygotowującego projekt ustawy Ministerstwa Finansów - poprawić poziom ochrony konsumentów rynku finansowego, ale eksperci zgodnie uważają, że to krok w złym kierunku.

07.09.2020

Wymiana wadliwego towaru trudniejsza, ale zakupy oprogramowania - łatwiejsze

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd szykuje zmiany dla konsumentów, uzasadniając je unijnymi wymogami. Lepszą ochroną zostaną objęci nabywcy oprogramowania, np. instrukcje instalacji nie powinny wprowadzać w błąd, a w umowach mają pojawić się informacje o aktualizacjach. Zmienią się też zasady reklamacji. Nie będzie można od ręki dostać zwrotu pieniędzy za niedziałający dysk czy wybrakowaną książkę. Choć zdaniem ekspertów, unijne przepisy wcale tego nie wymagają.

03.09.2020

Ostatni moment na uwagi do unijnego rozporządzenia o usługach zaufania

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo europejskie

W poniedziałek kończą się konsultacje projektu zmian w unijnej regulacji dotyczącej identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, to przepisy istotne dla wszystkich, dla których ważne są usługi takie jak np. elektroniczne podpisy i pieczęci.

31.08.2020

Allegro nie sprzeda towarów naruszających prawo

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Serwis Allegro postanowił wycofać ze sprzedaży książkę zawierającą treści o charakterze antysemickim i poddające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady oraz zadeklarował konsekwentne stosowanie zasad wycofywania z oferty produktów naruszających prawo i regulamin serwisu.

29.08.2020

Niekorzystne zmiany dla pasażerów linii lotniczych nie są jeszcze przesądzone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie Koronawirus

Kilka lat temu Komisja Europejska zaproponowała znaczące zmiany do rozporządzenia regulującego kwestie odszkodowań dla pasażerów za opóźnienie lotu. Teraz to do Rady Unii Europejskiej należy decyzja o podjęciu prac nad nowelizacją. Niemcy, którzy objęli prezydencję jeszcze jednak jej nie podjęli. Niewykluczone, że sytuacja związana z koronawirusem będzie miała na nią wpływ.

29.08.2020

UOKiK ma ocenić przejęcie sklepów TESCO przez duńską firmę

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Krajowy organ ochrony konkurencji powinien ocenić planowane przejęcie kontroli nad siecią supermarketów Tesco w Polsce - zdecydowała Komisja Europejska, wskazując na Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nabywcą 301 sklepów brytyjskiej firmy jest duńska grupa Salling Group A/S.

27.08.2020

Kary za naruszenia reguł konkurencji mogą wkrótce przestać być teorią

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Choć przepisy o odpowiedzialności menedżerów z tytułu naruszenia reguł konkurencji obowiązują już od kilku lat, nie została dotąd na ich podstawie wydana żadna decyzja. Obecnie trwają cztery postępowania, które jeszcze w tym roku mogą zakończyć się nałożeniem sankcji na objęte nimi osoby zarządzające. A więc stosowanie tych przepisów może nabrać praktycznego znaczenia

26.08.2020

Rzecznik Finansowy złożył pierwszy pozew w imieniu ofiary GetBack

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rzecznik Finansowy złożył w ubiegłym tygodniu pozew w imieniu klienta Idea Banku, który został wprowadzony w błąd w trakcie proponowania nabycia i oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack S.A. Zdaniem Rzecznika sprawa jest szczególnie bulwersująca, ponieważ na ryzykowną inwestycję namówiono osobę, która w momencie nabywania obligacji miała 85 lat.

25.08.2020

Uznanie umowy za nieważną czy jej unieważnienie - polemika

Prawo cywilne Rynek i konsument

W relacjach pomiędzy bankiem i klientem może być tak, że obowiązuje umowa nieważna z uwagi na niezwiązanie jednej z jej stron jej niedozwolonymi klauzulami. Dopóki konsument nie wystąpi do sądu z odpowiednim żądaniem, umowa taka może obowiązywać do końca i zostać wykonana - pisze adwokat Tomasz Byrka.

25.08.2020

Rząd przygotowuje specjalną taryfę dla aut elektrycznych

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wsparcie szerszego rozwoju elektromobilności w Polsce oraz zwiększenie przejrzystości i uelastycznienie zasad sporządzania taryf dla przedsiębiorstw sieciowych - te cele przygotowywanych w Ministerstwie Klimatu zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

20.08.2020

UPC Polska ma potwierdzać telefoniczne i internetowe umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał UPC do zmiany praktyk sprzedażowych stosowanych w związku z zawieraniem umów na odległość. Aby doszło do zawarcia lub zmiany umowy podczas rozmowy telefonicznej lub przez stronę internetową konsumenci będą musieli wyraźnie potwierdzić taką chęć.

19.08.2020