Izba Dyscyplinarna po raz kolejny odmawia osądzenia sędziego

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego 9 czerwca br. nie zezwoliła na uchylenie immunitetu sędziemu z Sądu Rejonowego w Łowiczu - Honoracie W. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa tzw. urzędniczego - przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego informował adwokat strony poszkodowanej i wnosił o to, by sędzia za czyn odpowiadała przed sądem karnym.

10.06.2020

We wtorek w SN sprawa immunitetu sędziego Tulei - protesty przed sądami

Prawo karne Prawnicy

We wtorek 9 czerwca Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie wnioskiem o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Prokurator stawia mu zarzut karny dotyczący niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień. Izba obraduje mimo postanowienia zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał jej wstrzymanie się od orzekania.

08.06.2020

Bezpłatna pomoc prawna też "odmraża się"

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego, które w czasie epidemii działały zdalnie, stopniowo wracają do funkcjonowania w formie stacjonarnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym rekomendacje dotyczące wymogów sanitarnych podczas udzielania porad prawnych.

07.06.2020

Jeśli e-rozprawy karne, to i nagrania w postępowaniach przygotowawczych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza 4, pod hasłem "COVID-19" ma wprowadzić e-rozprawy do spraw karnych, a także e-posiedzenia aresztowe. Budzi to duże wątpliwości prawników. Wskazują jednak obszar gdzie nagrania mogą się sprawdzić - postępowanie przygotowawcze. Jak mówią, to tu popełniane są błędy, które potem rzutują na cały proces.

05.06.2020

Rzecznik chce większego udziału w śledztwach dotyczących dzieci

Prawo karne Prokuratura Policja

Rzecznik praw dziecka chce wprowadzenia do procedury karnej przepisów umożliwiających mu aktywną ochronę dzieci w sprawach karnych. Mikołaj Pawlak zapowiedział, że jeszcze dziś przekaże, m.in. prezydentowi, projekt odpowiedniej nowelizacji ustaw o Rzeczniku Praw Dziecka i Kodeksu postępowania karnego. Jego zdaniem to wzmocni prawa i ochronę godności najmłodszych ofiar przestępstw.

04.06.2020

SN: Konieczny obrońca, gdy oskarżonym jest niepełnosprawny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli oskarżony nie umie czytać i pisać to nie mógł zapoznać się z pouczeniem o przysługujących mu prawach i stawianych zarzutach prokuratorskich. W tej sytuacji sąd powinien wyznaczyć obrońcę z urzędu. Zwłaszcza gdy oskarżony jest osobą z upośledzeniem umysłowym - orzekł Sąd Najwyższy, przychylając się do kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich.

04.06.2020

Sędziowie zaprotestują, gdy Izba Dyscyplinarna zajmie się immunitetem Igora Tulei

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie z całej Polski przyjadą w przyszły wtorek pod Sąd Najwyższy lub przerwą na pół godziny rozprawy, gdy Izba Dyscyplinarna będzie rozpatrywać wniosek prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego Igora Tuleyi. - Nie damy się złamać. Politycy nie mogą ingerować w wyroki – oświadczają sędziowie z Iustitii, którzy organizują ten protest.

02.06.2020

Sędzia Niedzielak: Izba Dyscyplinarna uchyla immunitety sędziom - zabezpieczenie TSUE nie dotyczy spraw karnych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zajmuje się obecnie sprawami dyscyplinarnymi sędziów, ale rozpatruje tzw. sprawy immunitetowe - wyjaśnia sędzia SN Piotr Niedzielak. - Orzeczenie TSUE o udzieleniu zabezpieczenia w ogóle nie dotyczy postępowań karnych, w których zamierza się pociągnąć do odpowiedzialności sędziego.

02.06.2020

Zmarł wybitny karnista prof. Marian Filar 

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Zmarł, w wieku 77 lat, prof. Marian Filar, wybitny znawca prawa karnego i polityki karnej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przeszłości był posłem na Sejm i wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu. Był ceniony przez studentów i czytelników jego prac za ogromną wiedzę i erudycję, ale też za poczucie humoru.

01.06.2020

Amnesty: Epidemia nie uzasadnia tłumienia protestów

Prawo karne Koronawirus

Kryzys wywołany epidemią COVID-19 nie może być traktowany jako pretekst do tłumienia protestów, nie stanowi on również usprawiedliwiania dla nieuzasadnionego użycia siły czy nieproporcjonalnych sankcji nakładanych na uczestników zgromadzeń, które mogą odstraszać lub zniechęcać do korzystania z wolności zgromadzeń i wypowiedzi - przypomina polskiemu rządowi Amnesty International. 

01.06.2020

Dr hab. Krawiec: Hejt w pismach procesowych pełnomocników jest niedopuszczalny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawodowi pełnomocnicy korzystają z wolności wypowiedzi przy wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Uprawnienia te powiązane są z prawem do obrony. Nie można jednak uznać, że adwokat lub radca prawny może bez konsekwencji uzupełniać swoją argumentację personalnymi uwagami, które godzą w prawa innych - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

30.05.2020

SN: Asesor może orzekać o skazaniu jednoosobowo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok sądu karnego skazujący oskarżonego, w którym orzeka tylko jeden asesor sądowy na posiedzeniu, nie jest dotknięty wadą nieważności - taki jest sens uzasadnienia postanowienia Izby Karnej SN. Sprawa dotyczyła ojca, uchylającego się od płacenia alimentów, a sąd zobowiązał oskarżonego do łożenia na utrzymanie małoletniego syna.

28.05.2020

SN: Potwierdzenie popełnienia przestępstwa przy wznowieniu nie jest konieczne

Prawo karne

Wniosek o wznowienie postępowania spełnia wymogi formalne, jeżeli wskazuje na prawomocny wyrok skazujący za popełnienie przestępstwa w związku z postępowaniem objętym wznowieniem albo wskazuje na orzeczenie karne, stwierdzające niemożność wydania wyroku skazującego z powodu śmierci oskarżonego, przedawnienia, braku skargi uprawnionego oskarżyciela

27.05.2020

Maseczka na brodzie, zakaz tylko w rozporządzeniu

Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus

I rząd, i obywatele bardzo entuzjastycznie zabrali się za odmrażanie gospodarki. Tak, że wychodząc na ulicę, łatwo zapomnieć, że jakiekolwiek zakazy w ogóle jeszcze obowiązują. Tymczasem nie wszystkie zniknęły i kara za łamanie restrykcji jest równie wysoka, co dwa tygodnie temu.

27.05.2020

Prezydent wreszcie wskazał przedstawicielkę do komisji ds. pedofilii i  pogania innych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda powołał prof. Justynę Kotowską do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii i zaapelował o to do pozostałych zobowiązanych organów. Nie dodał, że sam zwlekał z tym kilka miesięcy i podjął działanie dopiero po kolejnym filmie o tuszowaniu pedofilii w Kościele.

21.05.2020

Sytuacja osób LGBTI w UE wciąż trudna, a w Polsce szczególnie

Prawo karne Pomoc społeczna

W Finlandii jedynie 13 proc. osób LGBTI boi się publicznie trzymać partnera/kę za rękę, a w Polsce takie obawy ma prawie 60 proc. respondentów. Są do tego podstawy, bo 40 proc. osób z tego środowiska doświadczyło w ciągu ostatnich 5 lat jakiejś formy molestowania lub przemocy. Takie informacje przynosi badanie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

21.05.2020

Czy zarząd radia odpowie za naruszenie jego renomy

Prawo karne Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Rezygnacja z pracy czołowych dziennikarzy radiowej Trójki, artyści i wytwórnie wycofujący utwory z anteny, słuchacze deklarujący, że przestają słuchać tej stacji - to efekt głośnej w ostatnich dniach afery w Polskim Radiu. Pojawiają się pytania o odpowiedzialność zarządu w tej sytuacji i o prawa pracowników, gdy wydaje się im wątpliwe prawnie polecenia.

21.05.2020

Kara teraz również bez ustawy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do nowelizowania ustawy kodeksowej w „zwykłym” trybie zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale dookreślanie zakazu karnego - przemieszczania się, zgromadzeń - przez rozporządzenie wydane poza stanem nadzwyczajnym mimo ewidentnej sprzeczności z normą konstytucyjną jest jednak pewną nowością - pisze pisze dr Mateusz Woiński z Akademii Leona Koźmińskiego,

20.05.2020

TK nie orzekł, czy wprowadzone w 2015 r. środki karne są zgodne z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Możliwość wykonywania środków zabezpieczających już po odbyciu kary więzienia oraz brak obowiązku wysłuchania podejrzanego przez sąd przed zastosowaniem takich środków - takie m.in. regulacje wprowadzone przez nowelizację prawa karnego z 2015 roku są sprzeczne z konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał Konstytucyjny nie ogłosił jednak w środę zapowiadanego w tej sprawie wyroku.

20.05.2020