Nie będzie wyłączenia sędziego w sprawie aresztu Romanowskiego

Prawo karne

Sąd Okręgowy w Warszawie w środę, 7 sierpnia, nie uwzględnił wniosku Prokuratury Krajowej o wyłączenie sędziego Przemysława Dziwańskiego od rozpoznania zażalenia na odmowę zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego - poinformował jego obrońca. Mimo argumentów, że sędzia ten był bliskim współpracownikiem Zbigniewa Ziobry i Łukasza Piebiaka.

07.08.2024

Służba więzienna nie uznawała dowodu osobistego w mObywatelu - teraz ma się to zmienić

Prawo karne

"Nie musisz nosić przy sobie dowodu osobistego. Wystarczy mDowód w telefonie!" - tak państwo reklamuje elektroniczną wersję dokumentu tożsamości w aplikacji mObywatel. Okazuje się jednak, że szczególne zasady obowiązują w więzieniach. Osoba, która chce się wylegitymować na widzenie z osobą pozbawioną wolności, wciąż musi mieć przy sobie plastikową wersję dokumentu. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich ma się to zmienić.

07.08.2024

Prezes SN Kapiński z zarzutem rażącego naruszenia prawa i godności urzędu

Prawo karne Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny Sądu Najwyższego 2 sierpnia br. postanowił przedstawić sędziemu i prezesowi tego sądu Zbigniewowi Kapińskiemu zarzut, iż wskazał Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do rozpoznania sprawy wygaśnięcia mandatu posła zarejestrowanej w Izbie Pracy i Ubezpieczeń społecznych - mimo nieistnienia sporu kompetencyjnego.

06.08.2024

Przepisy o mowie nienawiści w przygotowaniu, a na razie wytyczne dla prokuratorów

Prawo karne

Jest szansa na jakościową zmianę w walce z mową nienawiści. Prokurator generalny zapowiada nowe wytyczne i powołał właśnie zespół doradców ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami, a rząd konsultuje odpowiednie zmiany w kodeksie karnym. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Rada Ministrów przyjmie projekt, a potem pojawi się pytanie, czy rządząca koalicja znajdzie większość do jego uchwalenia.

06.08.2024

SN: Sąd kasacyjny wstrzymuje wykonanie kary tylko wyjątkowo

Prawo karne

Obrońca skazanego wniósł kasację oraz wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia. W sprawie nie było podstaw do wstrzymania wykonania prawomocnego wyroku skazującego. Taki wniosek nie może być uzasadniony tylko tym, że orzeczenia wydane przez sądy są wadliwe - orzekł Sąd Najwyższy.

06.08.2024

MON, zakazując fotografowania, chce też zabronić utrwalania dźwięków

Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Zakaz fotografowania obiektów ważnych dla obronności państwa i infrastruktury krytycznej ma objąć wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania - zarówno z terenu, jak i z powietrza. Zakaz obejmuje też szkicowanie, zapisywanie tekstu i samego dźwięku. Wydanie zezwolenia na fotografowanie albo odmowa jego wydania nie będzie miała charakteru decyzji administracyjnej. Eksperci twierdzą, że resort się zagalopował i chce uregulować to, czego nie powinien.

05.08.2024

Strasburg: Kary dla klientów pracowników seksualnych nie naruszają praw człowieka

Prawo karne Prawo europejskie

Kary finansowe nakładane dla klientów, którzy korzystają z usług seksualnych prostytutek we Francji, nie naruszają prawa do prywatności w rozumieniu prawa do autonomii osobistej, jak i wolności seksualnej – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Rząd francuski, wprowadzając surowsze prawo karne, nie naruszył zatem art. 8 Konwencji.

03.08.2024

Nakazy aresztowania wydawane przez Wielką Brytanię dla osób z Unii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jeżeli osoba, której dotyczy wniosek o aresztowanie, powołuje się na ryzyko naruszenia prawa wyrażonego w Karcie praw podstawowych, wykonujący nakaz organ sądowy powinien zbadać wszystkie elementy istotne dla oceny przewidywalnej sytuacji tej osoby w wypadku przekazania jej do Zjednoczonego Królestwa. Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił w jednym z ostatnich wyroków warunki, na jakich mogą być one wykonywane w Unii Europejskiej.

01.08.2024

Powstańcza "Kotwica" nie dla każdego i nie wszędzie

Prawo karne

Zaplanowane na 1 sierpnia obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą kolejną okazją do eksponowania symboli związanych z tym wydarzeniem - w tym Znaku Polski Walczącej. Z tym ostatnim trzeba jednak uważać, bo jest to symbol chroniony ustawą, a jego znieważenie to wykroczenie zagrożone grzywną.

01.08.2024

Sądy łaskawie patrzą na aktywistów, którzy niosą pomoc migrantom przy granicy

Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Udzielanie pomocy humanitarnej w strefie buforowej przy granicy budzi wątpliwości prawne. Na wejście do ustanowionej 13 czerwca strefy aktywiści muszą mieć zezwolenie. Dotychczasowe orzecznictwo, dotyczące pomocy migrantom w pasie drogi granicznej, pokazuje nieskuteczność prób kryminalizowania niesienia pomocy humanitarnej. Sądy uważają, że ratowanie życia jest stanem wyższej konieczności.

01.08.2024

Kierowca nie zlikwiduje punktów karnych, a radary wrócą do samorządów

Prawo karne Transport

Uratujemy tysiąc istnień rocznie, jeśli wprowadzimy radykalne zmiany w przepisach. W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad regulacjami dotyczącymi zatrzymywania praw jazdy na trzy miesiące za przekraczanie prędkości pojazdów o więcej niż 50 km/godz. w terenie niezabudowanym. Mają też zostać zlikwidowane przepisy dotyczące redukowania punktów karnych poprzez szkolenia. Eksperci zwracają uwagę, że konieczna jest zmiana infrastruktury drogowej i oddanie kontroli radarowej samorządom.

31.07.2024

SN: Nie można orzec zakazu prowadzenia pojazdów do końca życia

Prawo karne

Sądy dość często zapominają o ustalaniu czasu trwania zakazów. Chodzi m.in. o wskazanie chociażby, do kiedy trwa zakaz zbliżania się albo zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bezterminowych zakazów orzekać natomiast nie można. W takiej sprawie wypowiedziała się po raz kolejny Izba Karna Sądu Najwyższego i poprawiła błąd Sądu Rejonowego w Chorzowie.

30.07.2024

Wątpliwości w sprawie prokuratora Korneluka rozstrzygnie uchwała

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W orzecznictwie funkcjonują dwie odrębne i konkurencyjne interpretacje przepisów co do aktualnego wykonywania uprawnień przez Dariusza Korneluka, I zastępcę Prokuratora Generalnego. Ważność tego problemu wymaga rozstrzygnięcia Izby Karnej Sądu Najwyższego w drodze uchwały – uważa Sąd Apelacyjny w Warszawie. Uchwała pozwoli na ujednolicenie orzecznictwa sądów i uniknięcie negatywnego wpływu na czynności policji i prokuratury.

23.07.2024

NGO apelują do Senatu w sprawie ustawy rozszerzającej prawo do użycia broni

Prawo karne Wojsko

31 organizacji społecznych zaangażowanych w obronę praworządności i praw człowieka zaapelowało do Senatu o wprowadzenie zasadniczych poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Wskazują, że przyjęte przez Sejm rozwiązania naruszają Konstytucję RP oraz Konwencję o Ochronie Praw Człowieka.

22.07.2024

Trybunał w Strasburgu zajmie się sprawą Pegasusa

Prawo karne Prawnicy

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Starsburgu właśnie zakomunikował sprawę dotyczącą stosowania Pegasusa w Polsce. Trybunał zbada sprawę ze skargi: Jacka Karnowskiego, Doroty Brejzy, Krzysztofa Brejzy, Ryszarda Brejzy, Hanny Zdanowskiej, Zygmunta Frankiewicza, Małgorzaty Kidawy- Błońskiej, Barbary Nowackiej i Rafała Trzaskowskiego.

22.07.2024

Dozór elektroniczny jako forma tymczasowego aresztowania?

Prawo karne

Sprawa „nieudolnego aresztowania” posła Marcina Romanowskiego wywołała burzliwe dyskusje. W debacie publicznej pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno – abstrahując od problematyki dotyczącej immunitetu – areszt jest właściwym środkiem zapobiegawczym w stosunku do takiej osoby. A może środki zapobiegawcze, które można zastosować według kodeksu postępowania karnego, nie nadążają za światem i rzeczywistością – zastanawia się Mikołaj Kozak, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p.

20.07.2024

SN: Polizanie dziecka wiąże się z karą zakazu wykonywania zawodu

Prawo karne

Skazanie mężczyzny za polizanie dziecka w ucho powinno łączyć się z karą dodatkową – zakazem pracy z dziećmi i zajmowania stanowisk w systemie edukacji. Sąd Rejonowy w Bolesławcu rozpoznał oskarżenie prokuratora bez rozprawy, w trybie ugodowym i obligatoryjnego środka nie zastosował. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok i przekazał sprawę sądowi do modyfikacji.

20.07.2024

Sąd ocenił jasne zeznania biegłych w sposób nielogiczny – kasacja RPD

Prawo karne

Sąd skrócił wyrok mężczyźnie z 25 do 15 lat więzienia za znęcanie się nad trzyletnim chłopcem i doprowadzenie do jego śmierci, a matce dziecka, oskarżonej o umyślne narażenie syna na ciężki uszczerbek na zdrowiu, zmniejszył karę z 5 do 4 lat pozbawienia wolności. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, wniosła kasację do Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

19.07.2024

Dr Kładoczny: Zniesienie kary za zniesławienie lepsze niż redukcja

Prawo karne Prawnicy

Zapowiedź ministra sprawiedliwości i przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego o redukcji odpowiedzialności karnej na podstawie artykułu 212 kodeksu karnego to dobra wiadomość – mówi dr Piotr Kładoczny, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ale zaznacza, że najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak zniesienie kary pozbawienia wolności za zniesławienie.

19.07.2024

MRPiPS zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą szefową resortu

Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna

18 lipca br. Liwiusz Laska, dyrektor generalny MRPiPS, złożył na ręce Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą minister Marlenę Maląg oraz byłą dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. Podstawą zawiadomienia są wnioski zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli z 22 kwietnia br. NIK badała wydatki na przedsięwzięcia promocyjne ministerstwa, w tym tzw. pikniki 800 plus i stwierdziła, że część podejmowanych działań była niecelowa i niegospodarna.

18.07.2024