Dr Kopyściański: Nowy rodzaj fundacji pozwoli na dalszy rozwój firm

Prawo cywilne Małe i średnie firmy

Potrzeba zachowania ciągłości przedsiębiorstwa to nie tylko partykularny interes części spadkobierców, ale także interes gospodarki narodowej - uważa dr hab. Marek Kopyściański. I dodaje, że z tego względu konieczne są odpowiednie regulacje, które jeszcze za życia przedsiębiorcy dadzą mu możliwość takiego zabezpieczenia przedsiębiorstwa, aby mogło ono po jego śmierci działać nieprzerwanie.

25.02.2020

SN: Pracownik nie dostanie 14-tki, gdy wypłaty zawieszono w porozumieniu

Prawo cywilne Prawo pracy

Pracownik nie otrzymuje nagrody rocznej, tzw. 14-tki, gdy nastąpiło zawieszenia układu zbiorowego, a zgodził się on na nowe, indywidualne warunki pracy i płacy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Dodał, że skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w tej kwestii nie może być uwzględniona.

25.02.2020

RPO broni członków upadłej SKOK przed syndykiem

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Członkowie upadłej SKOK Wołomin byli wzywani przez syndyka do pokrycia strat Kasy do wysokości dwukrotności wpłaconych udziałów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich syndyk nie miał do tego tytułu, bo Sąd Najwyższy stwierdził brak podstaw prawnych do pokrywania przez członków SKOK strat bilansowych już po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej.

24.02.2020

UOKiK sprawdza parkingi pod sklepami Aldi i Biedronka

Prawo cywilne Rynek i konsument

Na parkingach przy sklepach Biedronka i Aldi obowiązują ograniczenia, za których przekroczenie wymierzane są kary. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy zostały one wprowadzone zgodnie z prawem, a także, czy nie naruszają praw konsumentów.

24.02.2020

TSUE: Sąd miejsca wylotu zajmie się odszkodowaniami za opóźnienia na kolejnych odcinkach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W przypadku lotu zarezerwowanego w ramach pojedynczej rezerwacji, składającego się z kilku odcinków obsługiwanych przez różnych przewoźników lotniczych, odszkodowania z tytułu odwołania ostatniego odcinka lotu można dochodzić przed sądami, w których obszarze właściwości znajduje się miejsce odlotu pierwszego odcinka lotu - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

24.02.2020

Strona z dyktafonem bez kosztów nagra dla siebie przebieg czynności sądowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Obecnie w sprawach cywilnych strony mogą nagrać dla swoich potrzeb przebieg rozprawy i innych czynności sądu. Wystarczy, że przed rozpoczęciem nagrywania uprzedzą o tym sąd, który tylko wyjątkowo może sprzeciwić się prywatnej rejestracji. Prywatne nagrania mają ułatwić stronom dowodzenie swoich racji w procesie. Mogą być jednak wykorzystywane do nadużyć.

24.02.2020

SN: Zakaz konkurencji ogłoszony w ostatnim dniu pracy - dopuszczalny

Prawo cywilne Prawo pracy

Oświadczenie o skorzystaniu przez spółkę z zakazu konkurencji w ostatnim dniu pracy jest dopuszczalne, wtedy pracownik wypowiadający umowę musi być elastyczny i szukać zatrudnienia w firmie niekonkurencyjnej do swojego pracodawcy - orzekł Sąd Najwyższy. Pracodawca w ocenianym przypadku nie skorzystał tego warunku umowy, ale były pracownik skarżył go dla zasady.

24.02.2020

Nowe uprawnienia prezesa UOKiK w walce z nieuczciwą sprzedażą i piramidami

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Problemy związane z przeciwdziałaniem tzw. piramidom finansowym i nieuczciwej sprzedaży na pokazach handlowych zainicjowały prace nad nowelizacją przepisów dotyczących gromadzenia materiału dowodowego i usprawnienia postępowań w tego typu sprawach. Praktyka pokaże, czy zmiany te przyniosą oczekiwane efekty - pisze Wiktoria Jaromska-Gumkowska

24.02.2020

Pojazd zastępczy od ubezpieczyciela, albo według jego stawek

Prawo cywilne Rynek i konsument

Poszkodowany w kolizji drogowej ma prawo skorzystać z pojazdu zastępczego. W celu minimalizacji szkody powinien jednak wybrać ofertę ubezpieczyciela albo sam wynająć samochód, ale w stawce przez niego akceptowanej. W przeciwnym razie musi udowodnić, że poniesienie wyższych kosztów wynajmu było celowe i ekonomicznie uzasadnione - orzekł Sąd Rejonowy w Gdyni.

24.02.2020

Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta - szpital szuka pieniędzy

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Placówki medyczne, które zostają zobowiązane do wypłaty rekordowych rekompensat za błąd medyczny popełniony przez ich pracowników, muszą sobie radzić same. Nie wystarcza im pieniędzy z polisy OC, bo zwykle są ubezpieczone na zbyt niskie kwoty. Niektóre występują więc z regresem finansowym do winnych zaniedbań lekarzy.

24.02.2020

SN: Wydawca zapłaci za publikowanie informacji z prywatnego Facebooka

Prawo cywilne

Prywatne informacje zamieszczone na Facebooku nie mogą posłużyć do publikacji prasowych, jeśli nie uzyska się zgody zainteresowanych - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że celem zadośćuczynienia jest odstraszanie i wyrównywanie krzywdy moralnej, wywołanej upublicznieniem danych wrażliwych, takich jak np. zdrowie dziecka.

21.02.2020

Kupno roszczenia ryzykowne, gdy przelew był dokonywany bez podstawy prawnej

Prawo cywilne

Strony umowy przelewu wierzytelności nie muszą ujawniać w umowie podstawy prawnej tej czynności. Jednak gdy zobowiązany podniesie zarzut braku kauzy tej czynności, samo zaprzeczanie nie wystarczy by wygrać sprawę przed sądem - orzekł Sąd Rejonowy dla Szczecina -Centrum w Szczecinie.

21.02.2020

Prosta spółka akcyjna rok później - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych, które mają wprowadzić nowy typ spółki, wejdą w życie od 1 marca 2021 roku, a nie od początku przyszłego miesiąca, jak przewidywała uchwalona w czerwcu 2019 r. nowelizacja. Przesunięcie daty znalazło się w podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

Ustawa podpisana - specjalne sądy zajmą się sporami o własność intelektualną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

W ramach sądownictwa powszechnego powstaną odrębne jednostki organizacyjne, które mają się zajmować sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz powiązanych z nimi spraw dotyczących nieuczciwej konkurencji. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

Jeśli sąd przyznał rodzicowi opiekę, to nie ma porwania

Prawo karne Prawo cywilne

Zatrzymanie lub uprowadzenie dziecka jest bezprawne w przypadku, gdyby nastąpiło naruszenie prawa do opieki przyznanego przez sąd określonej osobie - wyjaśnia dr Izabela Jankowska-Prochot, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, pracownik Komendy Głównej Policji w Warszawie.

20.02.2020

SN przekazuje sprawę emerytur SB-eckich 7 sędziom i czeka na wyrok Trybunału

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Wysokość obniżonych świadczeń emerytalnych byłych funkcjonariuszy oceni pod kątem odpowiedzialności zbiorowej i praw człowieka 7-osobowy skład Sądu Najwyższego. Tak postanowiła Izba Pracy 19 lutego br. w składzie trzech sędziów, pozostawiając pierwszeństwo orzekania Trybunałowi Konstytucyjnemu, który w tej sprawie zbierze się 17 marca br.

19.02.2020

Prezes UOKiK: Nabywcy mieszkań nie powinni bać się ustawy deweloperskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Deweloperzy niepotrzebnie straszą klientów podwyżkami cen po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Kupno mieszkania to życiowa decyzja, wymagająca wielu wyrzeczeń i często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia tak ważnej inwestycji podważa zaufanie obywateli do państwa - mówi Tomasz Chróstny

19.02.2020

Banki poznały metodę obliczania składek na fundusz gwarancyjny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Kwoty składek rocznych na fundusz gwarancyjny banków od banków objętych systemem gwarantowania depozytów będą wyznaczane w oparciu o łączną kwotę składek, która zgodnie z ustawą z czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, jest określana corocznie w formie uchwały przez Radę Funduszu.

18.02.2020

UOKiK: Klient wcześniej spłacił pożyczkę, część prowizji do zwrotu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Trzy firmy - Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy muszą pozytywnie rozpatrzyć reklamacje i zwrócić część prowizji konsumentom, którzy uregulowali dług wcześniej niż przewidywała to umowa, a mimo to instytucje pożyczkowe zatrzymywały sobie całą prowizję. Na załatwienie sprawy firmy mają miesiąc.

17.02.2020

Nadużycie praw procesowych może skończyć się sankcjami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizując procedurę cywilną ustawodawca przewidział, że strona, która czyni z przepisów procesowych użytek niezgodny z celem regulacji prawnych, nadużywa praw procesowych. Sąd może uznać, że w takim wypadku strona powinna zostać „ukarana” np. grzywną. Problemem jest jednak ocena, czy w danym przypadku strona nadużywa swoich praw, czy ich „tylko” używa.

17.02.2020