Airbnb to platforma online, nie pośrednik nieruchomości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w czwartek, że serwis Airbnb nie może być objęty wymogami takimi jak pośrednicy nieruchomości, bo jest to przede wszystkim platforma online. To orzeczenie może przełożyć się na traktowanie tego pośrednika między oferującymi nieruchomości na wynajem krótkoterminowy, a osobami poszukującymi tego rodzaju zakwaterowania

19.12.2019

SN też za zwrotem kosztów po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne

Uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję za udzielenie kredytu. Tak uznał Sąd Najwyższy i potwierdził tym samym wcześniejsze rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19.12.2019

Strasburg: Dane elektroniczne zebrane przez adwokata są poufne

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Zatrzymanie danych elektronicznych zgromadzonych przez adwokata na potrzeby sprawy karnej prowadzonej przeciwko innemu adwokatowi stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i korespondencji - stwierdził w wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka.

18.12.2019

Warta ukarana za opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań

Prawo cywilne Rynek i konsument

Niewypłacenie w ustawowym terminie odszkodowań z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych - to przyczyna nałożenia przez Komisję Nadzoru Finansowego kary w wysokości 200 tys. złotych na Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta".

18.12.2019

SN: Rodzina nie dostanie zadośćuczynienia za pogorszenie stanu zdrowia

Prawo cywilne Finansowanie zdrowia

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym oddalił skargę nadzwyczajną prokuratora generalnego w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę w postaci pogorszenia stanu zdrowia osoby bliskiej. Powodem było związanie uchwałą siedmiu sędziów tej Izby.

18.12.2019

Marcin Warchoł rządowym pełnomocnikiem od praw człowieka

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Dr hab. Marcin Warchoł został we wtorek powołany na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw praw człowieka. Ponieważ jest posłem na Sejm jednocześnie został nominowany na funkcję sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości.

17.12.2019

SN: Cały majątek upadłego konsumenta wchodzi do masy upadłości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Z dniem ogłoszenia upadłości współmałżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego we wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości - stwierdził w uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. To ważna uchwała w związku ze zmianami w prawie upadłościowym.

17.12.2019

Po uchwale SN ubezpieczyciel zapłaci też za prywatną ekspertyzę szkody

Prawo cywilne

Ubezpieczyciel ma zwrócić zarówno koszty związane z wyceną naprawy auta dokonaną przez niezależnego rzeczoznawcę jak i rekonstrukcji zdarzenia. Tak wynika z właśnie opublikowanego uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego. Ubezpieczyciele nie zmienią swoich praktyk, ale gdy sprawa trafi do sądu, poszkodowani łatwiej odzyskają pieniądze.

16.12.2019

Mroczkowski: Sędziowie poradzą sobie ze zmianami w procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowe instytucje w procedurze cywilnej oparte są na znacznie większym zaufaniu do fachowości i uczciwości sędziego. Nadmierny formalizm może się zdarzyć, ale uważamy, że sędziowie liniowi będą rozpatrywać sprawy w sposób najlepszy i dla sprawności postępowania, i dla dobra stron - mówi sędzia Paweł Mroczkowski

16.12.2019

RPO w sprawie Dziubaków o kredyt frankowy: Unieważnić umowę i rozliczyć się z klientem

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W sprawie sądowej państwa Dziubaków dotyczącej kredytu frankowego sąd powinien unieważnić umowę - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO, kredytobiorcy powinni zwrócić otrzymaną kwotę kapitału, a bank im wszelkie wpłacone raty, opłaty i składki. Dalsze żądania banku są bezpodstawne - dodaje Rzecznik.

13.12.2019

SN: Członkowie SKOK Wołomin nie muszą zwracać wkładów

Prawo cywilne Domowe finanse Finanse

Syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków i jednocześnie klientów, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bez wcześniejszej uchwały walnego zgromadzenia - orzekł w czwartek 12 grudnia br. Sąd Najwyższy.

13.12.2019

Rzecznik Finansowy wniósł do SN pierwszą skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne

Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy, wniósł pierwszą skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Jego zdaniem przez błąd sądu kobieta, która chciała od ubezpieczyciela odzyskać pieniądze z tzw. polisolokaty, straciła szansę na wygraną. Rzecznik podkreśla, że jest to modelowy przykład w jakich sytuacjach taka skarga może być stosowana.

11.12.2019

Adwokat w prawie medycznym - konferencja w Warszawie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

O wyzwaniach, które stoją przed adwokatami w sprawach dotyczących błędów medycznych, najczęstszych naruszeniach praw pacjenta i kwestiach związanych z zadośćuczynieniami, dyskutować będą uczestniczy konferencji "Adwokat w prawie medycznym", która odbędzie się w piątek w Warszawie.

11.12.2019

Finansowe zachęty mają motywować do korzystania z mediacji

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce upowszechniać mediację i szuka rozwiązań, które by w tym pomogły. Jak dowiedziało się Prawo.pl, jednym ze sposobów mają być finansowe zachęty dla stron i pełnomocników. Prawnicy przyznają, że bariera tkwi często w nich samych i w związku z tym projektowany kierunek zmian uznają za interesujący.

11.12.2019

Procedura cywilna: eksperci na UKSW debatowali o dobrych i złych stronach przepisów

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Podczas zorganizowanej 9 grudnia br. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Sąd w sprawach cywilnych – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda” na UKSW rozmawiano o Kodeksie postępowania cywilnego. Mówiono m.in. o właściwości funkcjonalnej sądu egzekucyjnego oraz o zasadach przekazywania czynności referendarzom sądowym.

10.12.2019

Wyłudzenie mieszkania od niepełnosprawnej kobiety - prokuratura interweniuje

Prawo cywilne

Jedna z mieszkanek Wrocławia sprzedała odziedziczone po rodzicach mieszkanie. Nabywca w zamian dał jej lokal dwukrotnie mniejszy i w Wałbrzychu. Teraz prokuratura kieruje w tej sprawie pozew o ustalenie nieważności transakcji, bo jak podnosi - kobieta była w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji.

10.12.2019

Wątpliwe roszczenie banku o bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Gdy zostanie stwierdzona nieważność umowy kredytu, banki mogą podejmować próby dochodzenia od kredytobiorców wynagrodzenia za „bezumowne” korzystania z kapitału. To jednak nie znaczy, że tego typu żądania są zasadne i będą uwzględnianie przez sądy. Trudno jest znaleźć podstawę do zasądzenia takiego roszczenia

10.12.2019

Zreformowana procedura cywilna już do poprawki - w MS trwają prace

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Zaledwie cztery tygodnie obowiązuje duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a Ministerstwo Sprawiedliwości już planuje w niej zmiany - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni, bo jak mówią, w opasłej reformie jest wiele błędów i niedociągnięć. A wśród sędziów krążą wykazy kilkudziesięciu przepisów, z którymi mają oni obecnie duże problemy interpretacyjne.

10.12.2019

Sędzia Gudowski: Kierunki orzecznictwa pożądane, ale trudne do opracowania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Coraz bardziej powszechny i łatwy dostęp do orzecznictwa paradoksalnie stał się czynnikiem utrudniającym prawnikom wyławianie z tej masy orzeczeń przydatnych w ich pracy - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Jacek Gudowski. I dodaje, że w tej sytuacji przed twórcami baz orzecznictwa staje ogromne wyzwanie dokonywania właściwych wyborów.

09.12.2019