Zepsuty telewizor? Szansą gwarancja lub rękojmia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie zawsze klient kupuje rzecz bez wad. Gdyby nieświadomie nabył rzecz mającą inne cechy niż wynikało to z opisu, to może skorzystać z określonych uprawnień przewidzianych prawem. To klient podejmuje decyzję, czy z nich skorzysta.

28.02.2021

Myśleli, że śpi pijany. Policja zapłaci 600 tys. zł zadośćuczynienia

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Zachowanie mężczyzny, który przez ponad 17 godzin leżał bez ruchu na posadzce izby zatrzymań Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, funkcjonariusze interpretowali jako stan upojenia alkoholowego. Tymczasem pogłębiał się u niego krwiak mózgu. Kontrola zatrzymanego nie polega tylko na patrzeniu przez wizjer celi – wytknął Sąd Apelacyjny w Lublinie.

27.02.2021

SN oceni, czy sąd mógł zaocznie nakazać spłatę kredytu frankowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rzecznik Finansowy skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie wyroku zaocznego wydanego w sprawie „frankowiczów”. Decyzją sądu klienci banku mogą stracić dom. Zdaniem Rzecznika Finansowego sąd nie powinien podjąć takiej decyzji tylko w oparciu o wyciąg z ksiąg bankowych. Powinien zbadać wcześniej postanowienia umowy pod kątem klauzul niedozwolonych.

25.02.2021

Pierwsza prezes SN kwestionuje dostęp do informacji o ludziach władzy

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego domaga się we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego stwierdzenia niezgodności z konstytucją ustawy o dostępie do informacji publicznej - w zakresie, w jakim jej przepisy nie konkretyzują znaczenia pojęć: ,,władze publiczne", ,,inne podmioty wykonujące zadania publiczne", ,,osoby pełniące funkcje publiczne" oraz „związek z pełnieniem funkcji publicznych".

25.02.2021

NSA: Spadkobiercy osoby wywłaszczonej także należy się odszkodowanie

Prawo cywilne Budownictwo

Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość dla spadkobiercy właściciela nieruchomości może być ustalone od 1 stycznia 1998 r. na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości - taki jest sens uchwały 7 sędziów NSA. Natomiast odszkodowanie nie może być ustalone na rzecz nabywcy nieruchomości w drodze umowy.

25.02.2021

Władza wprowadza bezprawne ograniczenia i boi się rozproszonej kontroli konstytucyjności

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Jesteśmy świadkami bezprecedensowego buntu przedsiębiorców przeciwko polskiej władzy. Wbrew „zakazom” otworzyły się restauracje, hotele, siłownie. Pokazuje to skalę desperacji przedsiębiorców. Państwo zamroziło popyt i podaż, czyli gospodarkę. Ograniczyło w ten sposób konstytucyjne wolności i prawa. Fundamentalny jest sposób wprowadzania takich ograniczeń i rola Trybunału Konstytucyjnego.

25.02.2021

SN: Sąd pracy może ustalać umyślność czynu, związany jest tylko w części wyrokiem karnym

Prawo karne Prawo cywilne

Związanie sądu w postępowaniu cywilnym ustaleniami wyroku wydanego w sprawie karnej nie jest całkowite, to jeden z elementów ustaleń faktycznych. Sąd cywilny wiążą tylko zawarte w sentencji wyroku karnego skazującego ustalenia dotyczące osoby sprawcy, czynu przypisanego oskarżonemu i przedmiotu przestępstwa - uważa Izba Pracy Sądu Najwyższego.

24.02.2021

Skarga nadzwyczajna prokuratury w sprawie lichwiarskiej pożyczki

Prawo cywilne Domowe finanse

Prokurator Generalny wniósł o uchylenie nakazu zapłaty i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi rejonowemu w sprawie pożyczki, w której umowne odsetki wynosiły blisko 60 proc. w skali roku. Uznał, że taka umowa była dla pożyczkobiorcy rujnująca, a pożyczkodawcy miała przysporzyć korzyści, których nie da się uzasadnić żadnymi racjami.

23.02.2021

SN: Po zmianie kpc zwolnienie z kosztów sądowych spraw w toku w apelacji

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych złożony z apelacją rozpoznaje sąd drugiej instancji - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Nie ma w tej mierze znaczenia okoliczność, że uprzednio sprawa została rozpoznana w postępowaniu upominawczym, w którym przed wejściem w życie ustawy nowelizującej doszło do wydania nakazu zapłaty - dodał SN.

23.02.2021

SN odpowie, co z prowizją po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Prawie 15 tys. zł plus odsetki mogą odzyskają klienci jednego z banków, jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego. Dotyczy ona braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.

22.02.2021

Trociuk: Bezprawne rozporządzenia rządu uderzają w obywateli

Prawo karne Prawo cywilne

Niewprowadzenie w związku z pandemią koronawirusa stanu nadzwyczajnego, który upoważniałby do wprowadzania ograniczeń, a więc i nakładania kar, to jest grzech pierworodny obecnej sytuacji prawnej - uważa Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. I podkreśla, że niedopuszczalne jest ograniczanie konstytucyjnych praw przy pomocy rozporządzeń.

22.02.2021

Notarialne poświadczenie podpisów konieczne w obrocie prawnym

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zbycie udziału w spółce z o.o. lub jego części oraz zastawienie udziału wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a niezachowanie tej formy powoduje nieważność umowy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego - piszą adwokat Piotr Kwasiborski i radca prawny Tomasz Żak.

19.02.2021

SN: Kupno mieszkania z licytacji "na słupa" niesie poważne ryzyko

Prawo cywilne

Nabywca w dobrej wierze powinien mieć zapewnioną ochronę prawną w postaci roszczenia windykacyjnego, jeśli nabył odpłatnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu od osoby nieuprawnionej, która dopuściła się oszustwa - uważają sędziowie sądu okręgowego, ale chcieli się upewnić i posłużyć uchwałą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. SN jednak nie wydał uchwały.

19.02.2021

Proces w sprawie GetBack wydłuży się, akta wracają do prokuratury

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał w środę 17 lutego wniosek obrońców podejrzanych w aferze GetBack i zdecydował o zwrocie aktu oskarżenia do prokuratury. To oznacza, że proces może znacznie się wydłużyć. Tymczasem w czwartek w sądzie kolejne ważne posiedzenie, dotyczące zabezpieczenia na majątku spółek powiązanych z byłymi właścicielami GetBack.

17.02.2021

SN odpowie, czy umowa zawarta z samym sobą jest ważna

Prawo cywilne

Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na pytanie przedstawione przez sąd drugiej instancji, czy ważna jest umowa przelewu wierzytelności zawarta między dwiema spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli jedną spółkę reprezentuje pełnomocnik , który jednocześnie reprezentuje drugą spółkę jako jej prokurent i jest to ta sama osoba.

17.02.2021

SN: Kredytobiorca może żądać od banku zwrotu zapłaconych rat

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W związku z wykonaniem umowy kredytu dotkniętej nieważnością - stronie, która spłaca kredyt, przysługuje roszczenie o zwrot wpłaconych środków pieniężnych jako świadczenia nienależnego. Niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie jest dłużnikiem banku z tytułu nienależnie otrzymanej kwoty kredytu - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjął 16 lutego br. Sąd Najwyższy

16.02.2021

Sąd podnosi alimenty od ojca na uczącego się syna

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Pozwany przez syna ojciec musi płacić wyższe alimenty niż dotychczas ze względu na wyższe koszty utrzymania syna, jego naukę w szkole społecznej i podręczniki. Sąd Okręgowy w Poznaniu miał także na uwadze zasadę równej stopy życiowej stron oraz wyższe niż zadeklarowane zarobki pozwanego.

15.02.2021

Sędzia Gudowski: Warto analizować kierunki i linie orzecznicze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W wymiarze sprawiedliwości ważnym pojęciem jest kierunek orzecznictwa czyli droga, a na jej końcu cel, do którego w określonych sprawach zmierzają orzeczenia tworzące większość lub wyróżniające się szczególną „dojrzałością” lub rangą. Ale ważniejsze są linie orzecznicze, układające się w jurysdykcyjną harmonię, pozwalające na konkluzję, że jakiś głos dominuje, przeważa - mówi Jacek Gudowski,

15.02.2021

NSA: Określenie sposobu sprzątania chodnika sprzeczne z ustawą

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

W Regulaminie utrzymania porządku i czystości nie można ustalać dla właścicieli sposobu odgarniania śniegu i błota, by ograniczyć śliskość chodnika. A co więcej, gmina nie może nam nakazać tworzenia zapór, by nie wydostawały się z lokali hodowane gady lub ptaki, a pszczoły nie stanowiły zagrożenia dla sąsiadów, jeśli mamy ule - tak stanowi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

13.02.2021

Za spóźniony pociąg można żądać odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument Transport

Śnieg i mróz tradycyjnie spowalniają polskie pociągi. A im większe opóźnienie, tym wyższe odszkodowanie może otrzymać od kolei pasażer. Minimalna kwota rekompensaty wynosi 25 proc. ceny biletu jednorazowego, w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut. Tyle, że przewoźnicy często kwestionują reklamacje pasażerów.

13.02.2021