Spór wokół elektronicznych liczników energii

Prawo cywilne

Trwa spór między dwiema spółkami o jakość inteligentnych liczników energii. Firma Apator sugeruje, że te dostarczane przez Esmetric w konsorcjum z litewską firmą Elgama Elektronika są niebezpieczne i mogą pozwolić nawet na destabilizacje sieci energetycznej kraju. Ta ostatnia ucina wszystkie zarzuty jako całkowicie nieprawdziwe i kieruje sprawę do UOKiK.

31.10.2023

SN: Sąd błędnie przyjął, że doszło do frankowej umowy pożyczki, ale i tak ją unieważnił

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Odwołanie się do tabel kursów walut pozwanego banku spowodowało, że nie można było określić końcowej sumy do zapłaty. Wobec tego powodowie nie mogli obliczyć swego świadczenia. Jednak po wyeliminowaniu klauzuli przeliczeniowej umowa nie jest możliwa do wykonania, wobec czego musi być unieważniona - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

30.10.2023

SN: Prawo do gry hazardowej nie jest dobrem osobistym

Prawo cywilne

W ramach istniejących instrumentów ochrony cywilnoprawnej ochrona dóbr osobistych ma charakter wyjątkowy, w związku z czym sięganie do jej mechanizmów powinno następować z odpowiednią ostrożnością i powściągliwością, bez tendencji do sztucznego poszerzania katalogu tych dóbr – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w sprawie o zakaz wejścia do kasyna gry. - Za dobro osobiste trudno uznać prawo do nieskrępowanego uprawiania hazardu – dodał SN.

29.10.2023

Zarzut potrącenia może zgłosić pełnomocnik procesowy, ale tylko w trakcie procesu

Prawo cywilne

Spór o to, czy zarzut potrącenia wymaga pełnomocnictwa procesowego czy materialnego, toczy się wśród prawników od dawna. Część z nich wskazuje jednak na art. 91 pkt 4 k.p.c., zgodnie z którym pełnomocnictwo procesowe może obejmować również czynności wywołujące skutki materialnoprawne pod warunkiem, że są czynnościami podejmowanymi w ramach procesu. Szkopuł w tym, że same przepisy takiej interpretacji nie ułatwiają.

28.10.2023

Opóźniony lot nie zawsze skutkuje wypłatą odszkodowania dla pasażera

Prawo cywilne

Odmawiając odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, linie lotnicze najczęściej powołują się na strajk personelu czy zderzenie z ptakiem. Chętnie też zamiast wypłacać odszkodowanie, oferują vouchery do wykorzystania na zakup kolejnych biletów. To jednak nie zwalnia ich z obowiązku wypłaty odszkodowania.

28.10.2023

Praworządność potrzebuje nie tylko zmiany przepisów, ale też edukacji i współpracy prawników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wynik niedawnych wyborów parlamentarnych przyniósł nadzieję na powrót praworządności, respektowanie trójpodziału władz, niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów. Zmiany w przepisach są konieczne, ale równie ważne jest choćby kształcenie nowego pokolenia prawników, m.in. w zakresie ich roli w demokratycznym państwie - uważają uczestnicy konferencji "Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”.

27.10.2023

Specjalistyczna wiedza biegłego jest kluczowa w sprawach o szkody drogowe

Prawo cywilne Ubezpieczenia

W środę na uczelni Łazarskiego odbyła się trzecia edycja konferencji prawno-technicznej „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym a standardy likwidacji szkód komunikacyjnych w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i rola biegłego sądowego”. Eksperci dyskutowali m.in. o roli specjalistycznej wiedzy biegłego w trakcie prowadzenia postępowania i dzielili się przemyśleniami na temat tego, co należałoby zmienić.

25.10.2023

SN: Jeden e-podpis przewodniczącego wystarczy pod e-zarządzeniem

Prawo cywilne

Zarządzenie przewodniczącego w sprawie zwrotu wniosku o ogłoszenie upadłości wydane na posiedzeniu niejawnym i uzasadnione z urzędu, utrwalone w chwili wydania wraz z uzasadnieniem wyłącznie w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe z wykorzystaniem wzorców udostępnionych w tym systemie i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jest zarządzeniem istniejącym – uznała Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

18.10.2023

Przy podziale majątku zawarcie ugody powinno być priorytetem

Prawo cywilne Domowe finanse

W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. Ta regulacja znajduje zastosowanie do każdej sprawy cywilnej, w tym także do sprawy o podział majątku wspólnego, która rozpoznawana jest w trybie nieprocesowym. Ugoda może zostać zawarta zarówno w ramach toczącego się postępowania, jak i poza nim - pisze prof. Małgorzata Wojciechowicz.

17.10.2023

Pijani kierowcy dostają po kieszeni od ubezpieczycieli

Prawo karne Prawo cywilne

Surowsze kary za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środki odurzających, a od 14 marca 2024 r. możliwość utraty pojazdu przez pijanego kierowcę to nie jedyne przykre konsekwencje jazdy po alkoholu. Poważne skutki niesie także spowodowanie szkody przez pijanego kierowcę. Nawet jeśli będzie on miał polisę OC, to finalnie będzie musiał pokryć wyrządzone przez siebie straty.

14.10.2023

Przepis wewnętrznie niespójny utrudni ochronę przed utratą pracy przez osoby szczególnie chronione

Prawo cywilne Prawo pracy

Wprowadzony 22 września 2023 roku ustawą o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw art. 755(5) kodeksu postępowania cywilnego wzbudza wiele kontrowersji. Chodzi tu zarówno o brak spójności aksjologicznej z przepisami prawa pracy, zakres podmiotowy, jak i wewnętrzną sprzeczność (poprawność legislacyjną) – pisze Paweł Korus, radca prawny.

10.10.2023

Pracownik wróci do pracy na czas trwania procesu

Prawo cywilne Prawo pracy

Szczególnie chronieni pracownicy (np. działacze związkowi) otrzymali nowe, szczególne uprawnienie. W razie ich zwolnienia, będą mogli zostać „tymczasowo przywróceni” do pracy przez sąd. Pracodawca będzie musiał ich zatrudniać do momentu zakończenia procesu sądowego, co może potrwać nawet kilka lat. Nowe przepisy skrajnie faworyzują pracowników szczególnie chronionych, będących w sporze z pracodawcą. Rodzą też wiele wątpliwości prawnych – pisze Przemysław Mazur, radca prawny.

05.10.2023

SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w Internecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w Internecie – uznał Sąd Najwyższy we wtorkowej uchwale. Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który skierował pytanie do SN, stał na przeciwnym stanowisku. Jednak swoją opinię chciał oprzeć na uchwale Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, gdyż pojawiły się wcześniej także wyroki przeciwne.

03.10.2023

Przepis nakazujący przywrócenie pracownika do pracy - do pilnej zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Prawnicy nie pozostawiają suchej nitki na obowiązującym od 22 września 2023 r. przepisie, na podstawie którego sąd może w drodze zabezpieczenia zobowiązać pracodawcę do przywrócenia zwolnionego z pracy pracownika, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. Mówią wprost: to wyrok sądu będzie tworzył stosunek pracy. Przy czym nie wiadomo, czy ma to być nowa umowa, a jeśli tak, to jaka. Pracodawcy twierdzą, że ustawodawca przerzuca na nich koszty toczących się latami procesów sądowych, zamiast podjąć działania zmierzające do ich przyśpieszenia.

02.10.2023

Nieleczenie chorego zwierzęcia może być uznane za znęcanie

Środowisko Prawo cywilne

Decydując się na opiekę nad zwierzęciem, trzeba przewidzieć to, że pupil może chorować i wymagać leczenia, co wiąże się z wydatkami i poświęcaniem czasu. Zaniedbanie tego obowiązku może rodzić konsekwencje prawne, zwłaszcza wtedy, gdy nieleczenie zwierzęcia skutkuje jego cierpieniem. Osoba popełniająca przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech, a w szczególnych przypadkach - do pięciu.

30.09.2023

SA: Bank nie ma prawa potrącenia ani zatrzymania, gdy stosuje niedozwolone klauzule

Prawo cywilne Kredyty

Po wyeliminowaniu klauzuli denominacyjnej nie ma możliwości dalszego wykonywania umowy kredytowej, więc staje się ona nieważna – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie. Sprawa dotyczyła kredytu frankowego. Ponadto brak było podstaw do uwzględnienia zarzutu potrącenia, jak również podstaw do zatrzymania przez bank. Bank niesłusznie uzyskał możliwość jednostronnego kształtowania zobowiązania powoda – dodał sąd.

30.09.2023

Sytuacja w sądach: rozprawy wirtualne i masowe tymczasowe aresztowania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Fundacja Court Watch Polska opublikowała raport „Obywatelski monitoring sądów”. Zaprezentowano stan przestrzegania zasad jawności oraz wyników obserwacji rozpraw stacjonarnych i zdalnych. Poruszono zagadnienie aresztów tymczasowych. Sędziowie zgadzają się w 87 procentach przypadków z wnioskami prokuratorskimi w tym zakresie. Najrzadziej stosują areszt sędziowie warszawscy, najczęściej – rzeszowscy.

30.09.2023

SN: Podważenie nakazu zapłaty odsetek z kredytu frankowego jest trudne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Samo przytoczenie przepisów, które rzekomo narusza zaskarżone orzeczenie, nie czyni zadość obowiązkowi przytoczenia i uzasadnienia podstaw skargi nadzwyczajnej – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. SN oddalił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który uznał za sprzeczne z Konstytucją odsetki od kredytu frankowego.

29.09.2023

Umowy o dzieło nie zalały rynku pracy

Prawo cywilne Prawo pracy

W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. do ZUS przekazano 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Informacje przekazało 51,3 tys. podmiotów, z czego 50,3 tys. (98 proc.) to płatnicy składek. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło oraz ich wykonawców.

29.09.2023

Nieodpłatna pomoc prawna nie jest priorytetem resortu sprawiedliwości

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Według powiatów, zaproponowany przez rząd ponad 6-procentowy wzrost kwoty bazowej na świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej w 2024 roku, jest niewystarczający. Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce dołożyć do tego zadania z własnej puli budżetowej, bo twierdzi, że ma inne priorytety.

28.09.2023