Prawo.pl
Za kilka tysięcy złotych można kupić udział w ekskluzywnym apartamencie na 50 piętrze wieżowca. Właściciel planuje sprzedać 20 tys. takich udziałów - to w ostatnich dniach głośny eksperyment społeczny. Prawo nie zawiera limitów co do liczby współwłaścicieli nieruchomości. Może być ich 20 czy 50 tys. a nawet więcej, ale kupując taki udział można też trafić na rafy i wpaść w nie lada kłopoty. Ostro protestują właściciele innych apartamentów. Złożyli zawiadomienie do KNF. Ostrzegają też, że lokal może być zlicytowany.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.01.2024
Nieruchomości
Pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy musi spełniać określone wymagania co do stażu pracy i wykształcenia. W przypadku specjalistów, starszych i głównych specjalistów wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studiów podyplomowych. Nazwa kierunku nie ma przesądzającego znaczenia dla oceny spełnienia tej przesłanki.
Dorian Lesner
15.01.2024
BHP
Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców mają stawiane zarzuty karno-wykroczeniowe, gdy liczba godzin pracy obcokrajowców jest mniejsza lub większa niż ta wykazana w dokumentach legalizujących ich pracę w Polsce. W efekcie często każde odstępstwo od wniosku jest traktowane jak nielegalne zatrudnienie, co powoduje, że Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy karze pracodawców. Zdaniem prawników przepisy wymagają pilnej zmiany i ujednolicenia.
Grażyna J. Leśniak
15.01.2024
Prawo pracy Poprawmy prawo
Właściciel stoku odpowiada za zaniedbanie swoich obowiązków, takich jak kontrola zabezpieczeń na trasie, oznakowanie remontów, odpowiednie oświetlenie stoków dostępnych po zmroku. Jego odpowiedzialność jest jednak oparta na zasadzie winy. Musi ją udowodnić narciarz, który ubiega się o odszkodowanie za szkody, do których doszło podczas jazdy na nartach.
Regina Skibińska
13.01.2024
Prawo cywilne Ubezpieczenia

Ustawa o pożyczce lombardowej korzystna dla konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse
Kierunek zmian zawartych w ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej niewątpliwe wpisuje się w tendencję do zwiększania ochrony prawnej konsumenta. Jednocześnie rozwiązania legislacyjne są zasadne i adekwatne. Stanowią odpowiedź na problemy, które występowały w praktyce lombardowej od wielu lat. Czy w ich efekcie działalność lombardowa zejdzie do podziemia? Nie sądzimy. Raczej spodziewamy się wyraźnego podziału rynku na podmioty profesjonalne - piszą Przemysław Szmidt oraz Marcin Rozmiarek z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Marcin Rozmiarek Przemysław Szmidt
13.01.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Urlop ojcowski a dzień urodzenia dziecka

Prawo pracy Prawo europejskie
Zbliża się termin, w którym część ojców utraci możliwość wykorzystywania urlopu ojcowskiego. 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy skracające o połowę okres, w którym możliwe jest wykorzystanie tego urlopu. Trzeba jednak pamiętać o przepisach przejściowych. Warto, by część ojców pomyślała już o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli jeszcze nie został zrealizowany. Niewykorzystany do dnia poprzedzającego pierwsze urodziny dziecka przepadnie, niezależnie od powodów, które utrudniały lub nawet uniemożliwiały jego wykorzystanie.
Marek Rotkiewicz
13.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Uczestnik badania profilaktycznego zawsze powinien zostać poinformowany o tym, kiedy jego dane zostaną usunięte oraz czy zostaną przekazane komuś innemu, np. do badań naukowych. Praktyka „wykonamy ci badanie, ale wyraź zgodę marketingową” oznacza, że biorący w nim udział faktycznie za nie płacą. Co prawda nie gotówką, ale swoimi danymi osobowymi. Za organizatorem stoi w takiej sytuacji zwykle sponsor, który już za kilka tygodni może do uczestnika badania zadzwonić.
Iwona Konarska
13.01.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło czasowe moratorium na wyręby w części lasów. Trwają prace nad systemowym rozwiązaniem, w którym znajdzie się więcej obszarów i które będzie konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami. To rewolucja, jakiej w lasach dawno nie było.
Regina Skibińska
13.01.2024
Środowisko Administracja publiczna
W 2024 r. obdarowanym i spadkobiercom łatwiej będzie uniknąć podatku od spadków i darowizn, niż w latach poprzednich, co wynika ze znacznego podniesienia kwot wolnych w połowie ubiegłego roku. Preferencje obejmują przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem.
Monika Pogroszewska
13.01.2024
Domowe finanse PIT

Projekt o sygnalistach w najnowszej wersji opublikowany na RCL

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. To nieco zmodyfikowana wersja projektu, nad którym pracowało ministerstwo rodziny za poprzednich rządów i nad którym prace nie zostały zakończone. Projekt ma zdefiniować „naruszenie prawa” jako działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa - i to w zakresie szerszym niż przewiduje unijne prawo.
Grażyna J. Leśniak
12.01.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Odmawiając obywatelom Unii, którzy nie są obywatelami Polski i Czech, ale mają miejsce zamieszkania na terytorium tych państw, prawa do bycia członkiem partii politycznej, owe państwa członkowskie naruszyły prawo Unii w dziedzinie praw wyborczych. Do takiego doszedł właśnie rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
12.01.2024
Wybory Prawo europejskie
W przypadku korzystania z urlopu opiekuńczego nie jest wymagane przepracowanie co najmniej pół roku dla nabycia prawa do trzynastki. Skutkiem tego jest fakt, że zarówno w przypadku długotrwałych nieobecności np. chorobowych, jak też samego trwania zatrudnienia poniżej 6 miesięcy w roku, pracownik jednostki sfery budżetowej, który wykorzysta przynajmniej jeden dzień niepłatnego urlopu opiekuńczego, uzyska dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.
Marek Rotkiewicz
12.01.2024
Administracja publiczna Prawo pracy
Działkowicze obawiają się, że przy okazji tworzenia planów ogólnych gmin, część rodzinnych ogrodów działkowych będzie zagrożona likwidacją. Według ekspertów obawy są nieco na wyrost, ale rozporządzenie w sprawie projektu planu ogólnego gminy warto by jednak poprawić. Chodzi m.in. o wyodrębnienie ROD ze strefy np. przemysłowej - zwłaszcza, że nie ma ograniczeń wielkości stref, które ustala się w planie ogólnym.
Zofia Jóźwiak
12.01.2024
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny
11 proc. pacjentów przyznaje, że w ciągu ostatnich 4-5 lat wręczyło korzyść majątkową przedstawicielowi personelu medycznego, najczęściej lekarzowi lub ordynatorowi - wynika z najnowszych, niepublikowanych dotąd danych. Obok znanych od lat mechanizmów korupcji, wykształciły się nowe. Może nią być wysoka opłata za prywatną wizytę, ale także wpłata na rzecz działającej w szpitalu fundacji. Ofiarami mało przejrzystego systemu są pacjenci, a także lekarze, którzy narażają się na zarzuty korupcyjne.
Katarzyna Nocuń
12.01.2024
Zawody medyczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały wprowadzającej w mieście strefę czystego transportu (SCT). O wyroku zadecydowały błędy w treści uchwały, sąd nie podważył samej zasadności wprowadzenia SCT w Krakowie. Uchwałę zaskarżył wojewoda małopolski i dwie osoby prywatne.
Robert Horbaczewski
11.01.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Zastąpienie Państwowej Inspekcji Pracy, mającej pełnić rolę organu wsparcia – Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz wprowadzenie możliwości wydawania zgłaszającemu zaświadczeń o podleganiu ochronie, to główne zmiany, jakie wprowadzone zostaną do najnowszej wersji projektu ustawy o sygnalistach. Ustawa ma wejść w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia, natomiast podmioty prawne, RPO oraz organy publiczne będą zobowiązane wdrożyć właściwe kanały zgłoszeń w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Skomplikowane i niejasne przepisy dotyczące zawierania umów na okres próbny rodzą coraz więcej wątpliwości. Pracodawcy zastanawiają się, czy muszą dokumentować zamiar, jaki przyświecał im w związku z zawarciem umowy i kiedy oraz dlaczego uległ zmianie. Pracownicy zaś dociekają, czy wskazanie zamiaru w umowie zobowiązuje pracodawcę do ich dalszego zatrudnienia. Zdaniem prawników przepis w ogóle nie powinien być wprowadzany. I nie kryją, że jego uchylenie wielu przyjęłoby z ulgą.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo
Szkoły dla dorosłych nie mogą uzyskać dodatkowych pieniędzy na wyposażenie biblioteki w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa - wskazuje czytelniczka Prawo.pl w zgłoszeniu do akcji "Poprawmy Prawo". Jej zdaniem przepis powinien ulec zmianie, a program objąć także ten rodzaj placówek. Resort edukacji nie planuje na razie takiej zmiany.
Monika Sewastianowicz
11.01.2024
Zarządzanie oświatą

Premier odwołał Gertrudę Uścińską z funkcji prezesa ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu. Wniosek do premiera o odwołanie Uścińskiej złożyła we wtorek Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Nowy prezes ZUS zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.
Grażyna J. Leśniak
10.01.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Jeden z największych w kraju producentów sprzętu do elektronicznego monitoringu - Dahua Technology Poland zawarł zmowę ograniczającą konkurencję ze swoimi dystrybutorami. Przedsiębiorcy ustalali ceny oraz podzielili między sobą rynek. Prezes UOKiK nałożył kary na firmy i siedem osób, które bezpośrednio odpowiadały za niedozwolone porozumienie, łącznie ponad 37 mln zł.
Ret
10.01.2024
Rynek i konsument
Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez ZUS obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ta bez wątpienia będzie ogromną ulgą dla pracodawców, zwłaszcza w dobie gwałtownych wzrostów najniższego wynagrodzenia za pracę. Pozwoli ona zaoszczędzić pracodawcom około 11 mld zł rocznie - pisze dr Paweł Łuczak.
Paweł Łuczak
10.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Osoba uzależniona od narkotyków, jak i osoba zażywająca je po raz pierwszy, jest tak samo traktowana przy orzekaniu kary za posiadanie znacznej ilości marihuany. Zatem uzależnienie stwierdzone u osoby posiadającej, wbrew przepisom ustawy, określoną ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych nie wpływa na kwalifikację prawną czynu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i dodał, że narkoman nie płaci nawiązki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2024
Prawo karne
Uchwały antysmogowe sobie, a życie sobie. Bo choć powietrzem oddychamy tym samym, to portfele mamy jednak jakby różne. W Polsce powietrze zatruwa nadal około 3 mln kopciuchów. Ich właścicielom grożą teraz mandaty i kara grzywny nawet do 5 tys. zł. Ale samo karanie nie rozwiąże problemu. Zresztą samorządowcy do karania swoich mieszkańców się nie palą.
Maria Dec-Kiełb
10.01.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Energetyka
Dodatek za pracę w porze nocnej ustalany jest w oparciu o wynagrodzenie minimalne, którego zmiana automatycznie skutkuje koniecznością naliczania wyższego dodatku. W związku z tym, że wylicza się go w oparciu o wymiar czasu pracy w miesiącu, w którym miała miejsce praca w nocy, często dla takiej pracy na przełomie miesięcy zastosowanie znajdą dwie wysokości tego dodatku – dla pracy do północy i od północy.
Marek Rotkiewicz
10.01.2024
Prawo pracy
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowy 6-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych, który ma być nakładany w przypadku zakupu szóstego i kolejnych mieszkań. Jego wprowadzenie ma ograniczyć "hurtowy" zakup lokali, który winduje ich ceny. Eksperci uważają jednak, że nowy podatek ma szereg luk i łatwo będzie go uniknąć. Powstają też wątpliwości, czy pobieranie od jednej transakcji i VAT, i PCC nie doprowadzi do sporów.
Monika Pogroszewska
10.01.2024
Nieruchomości

Rząd przyjął kierunek i plan prac nad opłacaniem zasiłku chorobowego przez ZUS

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 9 stycznia br., informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności, przedłożoną przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zmiana ma wejść w życie od 2025 roku.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Rada Ministrów przyjęła we wtorek informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających tzw. urlop dla przedsiębiorców, przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd zamierza wprowadzić wakacje od składek dla przedsiębiorców. Nie będą oni musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku. Na posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się debata na temat kierunku i harmonogramu prac legislacyjnych wdrażających to rozwiązanie.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Z 20 do 17 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ma się zmniejszyć wysokość opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. W ciągu ostatnich pięciu lat opłata ta zwiększyła się aż o 55 procent.
Robert Horbaczewski
09.01.2024
Administracja publiczna Służba cywilna
We wtorek, 9 stycznia br., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej – poinformował resort na portalu X (dawniej Twitter). Chwilę potem informacja ta pojawiła się też na stronie MRPiPS.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
AI, czyli artificial intelligence (sztuczna inteligencja), a może anxiety intelligence (inteligencja lęku)? Najnowsze badanie EY pokazuje, że powszechne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzbudza niepokój u 71 proc. pracowników. Źródłem obaw są m.in. ryzyka etyczne i prawne oraz możliwość utraty pracy lub szansy na awans. Niemal połowa badanych (48 proc.) jest bardziej zaniepokojona sztuczną inteligencją niż rok wcześniej.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy