Rząd będzie pracował nad wprowadzeniem nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego. Będzie on płacony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od pierwszego dnia nieobecności w pracy. Rada Ministrów debatowała dziś o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych, które będą wdrażać to rozwiązanie.
Czytaj również: Chorobowe wypłacane tylko przez ZUS może zwiększyć ryzyko nadużywania L4>>
Najważniejsze założenia
Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w komunikacie po posiedzeniu rządu, najważniejsze założenia przygotowywanego rozwiązania to:
- Chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4. Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni.
- Rozwiązania dotyczące nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego mają obowiązywać od przyszłego roku.
Jak podano, ZUS zapłaci za L4 pracownika od 2025 r.
– W tej chwili ciężar wypłaty wynagrodzenia chorobowego, czyli tych 80 proc. wtedy, kiedy pracownik jest na chorobowym, spada na przedsiębiorczynię lub przedsiębiorcę do 33 dni w skali roku. My zakładamy, że ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS-ie i będziemy szukali takiego rozwiązania – od dzisiaj zaczęła się praca i stosowny projekt ustawy przestawimy – tak, aby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady – podkreślił szef polskiego rządu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.