Prawo.pl
W roku wyborów do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu jak bumerang wraca temat lepszego dostosowania lokali do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. RPO pisze do przedstawicieli rządu, że nadal nie ma właściwych warunków do głosowania i jest niebezpiecznie. A to zmniejsza frekwencję.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.05.2019
Wybory
Nie wszyscy ubezpieczyciele, i nie wszystkie sądy uważają, że należy się odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym. Zdaniem Rzecznika Finansowego tak nie powinno być. Dlatego na wniosek Aleksandry Wiktorow rozbieżności w orzecznictwie ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.
Jolanta Ojczyk
06.05.2019
Prawo cywilne Finanse

Unię kochać za dobre prawo i wolny rynek, nie za pieniądze

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Tsunami miłości do Unii Europejskiej wylało się w Polsce w miniony długi weekend. Akty strzeliste o takiej treści wygłaszali, w związku z 15 rocznicą przystąpienia do UE i zbliżającymi się wyborami, zarówno politycy od zawsze pokazujący przywiązanie do europejskich wartości, jak i ci toczący z Unią wojnę. Ci ostatni robili to nawet bardziej.
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Apteka oferowała pacjentom przystąpienie do programu lojalnościowego. Korzyści z tego płynące były jednak pozorne, ponieważ z treści regulaminu programu nie wynikało nic ponad obowiązki spoczywające na farmaceucie z mocy ustawy o izbach aptekarskich. Rozpoznający sprawę NSA uznał, że działanie to naruszyło zakaz reklamy.
Dorian Lesner
06.05.2019
Prawo gospodarcze

Skarbówka lubi dostawać donosy

Ordynacja Administracja publiczna Finanse
Szanowny Urzędzie, uprzejmie donoszę, że Kowalska kupiła nowy samochód, a podatków nie płaci. Krajowy Telefon Interwencyjny Krajowej Administracji Skarbowej obchodził właśnie pierwsze urodziny. Jest to specjalne narzędzie do przekazywania informacji o podejrzeniu oszustw podatkowych. Do skarbówki wpływa co miesiąc ok. 400 donosów.
Krzysztof Koślicki
06.05.2019
Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Kaczyński: Nam są winni za II wojnę, my nic nikomu

Prawo cywilne Administracja publiczna
W związku z II wojną światową są zobowiązania finansowe, ale wobec Polski i Polaków. To nam niektórzy na zachód od naszych granic są winni setki miliardów euro czy dolarów, może więcej niż bilion, a nie my; my nie jesteśmy nikomu nic winni - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna
W 2018 roku policja prowadziła zaledwie kilka spraw dotyczących organizowania nielegalnych adopcji dzieci. Sprawdzano też zamieszczane w internecie oferty dotyczące sprzedaży lub oddania - w większości przypadków - jeszcze nienarodzonych dzieci - mówi w rozmowie z Prawo.pl mł. insp. Michał Grzelec, naczelnik Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP.
Patrycja Rojek-Socha
05.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
Poziomy alarmowania o smogu mają być obniżone, na skutek czego częściej będziemy ostrzegani przed dużym zanieczyszczeniem powietrza - zapowiedział pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny. Ale zastrzegł, że mogą się one pojawić dopiero jesienią, przed nowym sezonem grzewczym.
Krzysztof Sobczak
04.05.2019
Choć wartości świadczeń zasądzanych poszkodowanym w wypadkach drogowych i ich bliskim ujednoliciły się, nadal świadomość społeczna, że można o nie walczyć jest mała. Co gorsza - jak mówią prawnicy - nawet osoby świadome nie wiedzą, jakie warunki trzeba spełniać, jak zebrać materiał dowodowy i co podlega rekompensacie.
Patrycja Rojek-Socha
04.05.2019
Wymiar sprawiedliwości

Ubezwłasnowolnienie wymaga zmian, ale prace idą wolno

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna zapowiada zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia innymi formami opieki nad osobą dorosłą. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie systemu zindywidualizowanego wspierania podejmowania decyzji przez osoby obecnie ubezwłasnowolnione - uważa rzecznik praw obywatelskich
Patrycja Rojek-Socha
04.05.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Po 4 maja udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu będzie bezpłatne. Dotyczy to jednak tylko dokumentów udostępnianych pacjentowi po raz pierwszy. To skutek wejścia w życie przepisów wprowadzających RODO, które oznaczają duże ułatwienia dla pacjentów, a dodatkowe wydatki dla lecznic.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
04.05.2019
Opieka zdrowotna
Nie było podstaw do odmowy przyznania zasiłku opiekuńczego dla wnioskodawcy, który opiekował się ciężko chorym ojczymem. To, że niepełnosprawny mężczyzna ma też syna, nie oznacza, iż jego pasierb nie jest osobą obowiązaną do alimentowania go. I dziecko i pasierb są spokrewnieni i spowinowaceni w tym samym stopniu – orzekł WSA w Białymstoku.
Aleksandra Partyk
04.05.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna
W sobotę 4 maja zaczęły obowiązywać zmiany m.in. w prawie pracy, bankowym, ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym, oświatowym czy administracyjnym. To efekt tzw. ustawy wdrażającej RODO. Dostosowuje ona blisko 170 ustaw do wymogów unijnego rozporządzenia o ochronie danych. Niestety, ostatnie poprawki wprowadzone przez Sejm, mogą przynieść wielu firmom kłopoty.
Jolanta Ojczyk
04.05.2019
RODO
Od soboty 4 maja zaczął obowiązywać pakiet zmian dostosowujący polskie przepisy sektorowe do wymagań unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Uchwalone 21 lutego br. zmiany dotyczą aż 162 polskich aktów prawnych dotyczących gospodarki, prawa pracy, bankowości i ubezpieczeń, oświaty, ochrony zdrowia.
Krzysztof Sobczak
04.05.2019
RODO

Prezydent: Przynależność do UE wpisać do konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Powinniśmy zagwarantować obecność w NATO i Unii Europejskiej w konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. I dodał, że należy starać się, żeby postanowienia konstytucji były wypełniane. - Deklaracja o wpisaniu obecności w UE będzie tyle warta, ile determinacja w przestrzeganiu konstytucji - skomentował to przewodniczący Rady UE Donald Tusk.
Krzysztof Sobczak
03.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS i osoby zainteresowane kupnem czy sprzedażą lokali w Warszawie, którym przywrócono "stary" adres, już teraz powinni sami wystąpić z wnioskiem o aktualizację wpisu do księgi wieczystej. Ani sąd, ani urząd miasta, nic z tym, póki co, nie robią. Trzeba też za to zapłacić.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.05.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Kompleksowa opieka w trakcie ciąży, na którą NFZ wydał już prawie 600 milionów złotych, ratuje specjalistyczne szpitale, a pogrąża finansowo powiatowe porodówki. Eksperci wskazują, że w ramach tego programu NFZ daje dodatkowe pieniądze tym placówkom, w których występuje niski odsetek cięć cesarskich. A to nieetyczne i może powodować zagrożenie dla rodzącej kobiety i dziecka.
Katarzyna Nowosielska
03.05.2019
Opieka zdrowotna
We wszystkich polskich diecezjach Kościoła katolickiego trwają prace nad wytycznymi dotyczącymi ochrony dzieci i młodzieży - poinformował w czwartek prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. I podkreślił, że dokumenty takie mają powstać szybko.
Krzysztof Sobczak
02.05.2019
Prawo karne
Dziewczyna wymieniała się z młodszym kolegą sms-ami o treści seksualnej. Sąd udzielił jej jedynie upomnienia ale mimo to 16-latka została wpisana do rejestru pedofilów. RPO ocenił, że to łamanie praw dziecka i konstytucji. Przypomniał, że w rejestrze dziewczyna figurowałaby do 28. roku życia, co - jak wskazał - miałoby wpływ na całą jej przyszłość.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Zdrowia informuje, że budowa "docelowego" Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie była już planowana podczas prac nad przepisami dotyczącymi osób, które po odbyciu kary nadal stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności seksualnych innych. Jak uzasadnia, ma to związek ze stale zwiększającą się liczbą osób umieszczanych w obecnej placówce.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Adopcje muszą się odbywać pod wnikliwym nadzorem państwa, które ma szczególny obowiązek troszczyć się o dobro dzieci. Te nieformalne stanowią ogromne niebezpieczeństwo - nie tylko dla dzieci, ale także dla ich potencjalnych rodziców, którzy o nie zabiegają. Mimo swoich intencji mogą paść ofiarą nadużyć - mówi serwisowi Prawo.pl. adwokat Piotr Kaszewiak.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Nie tylko relacje Polski z Unią Europejską powinny być jednoznacznie dookreślona w konstytucji, ale także rozdział kompetencji między premierem a prezydentem. Tak uważa wicepremier Jarosław Gowin. W piątek 3 maja przedstawi swoją propozycję zmian.
Jolanta Ojczyk
01.05.2019
Wydarzenia
Spotkania przy grillu już dawno stały się symbolem długiego majowego weekendu. A gdzie grill tam często alkohol - i tu zaczyna się problem. Jeżeli imprezy nie urządzamy na prywatnej posesji, oprócz bólu głowy grozi nam mocne uszczuplenie środków na koncie. Miłośników nawet miękkich narkotyków mogą czekać jeszcze surowsze konsekwencje.
Monika Sewastianowicz
01.05.2019
Prawo karne
Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.
Małgorzata Miś
01.05.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Nowe, sprawne instrumenty prawne, przyspieszenie gospodarcze, transgraniczna opieka medyczna, większe poczucie bezpieczeństwa i obywatelskości - to główne plusy przynależności do Unii Europejskiej. Minusami członkostwa jest zbyt wiele szczegółowych przepisów, biurokracja i nadmierny deficyt.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek
Od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych - tyle bezdzietne pary są gotowe zaoferować za niemowlę. Nie brakuje ofert, ani chętnych. Resort sprawiedliwości chce ukrócić ten proceder karami, jednak eksperci wątpią, czy to wystarczy. Dla organów ścigania najtrudniejsze są względy etyczne - z jednej strony dziecko, choć nielegalnie, trafia do rodziny, która może zapewnić mu lepszy byt. Z drugiej - jego prawa są zagrożone.
Patrycja Rojek-Socha
30.04.2019
Prawo rodzinne
Stale rośnie liczba spraw o ustalenie kontaktów z dzieckiem, bo coraz częściej właśnie te kontakty stają się sposobem na odegranie się na niewiernym byłym lub na podwyższenie alimentów. Wywożenie dzieci, manipulowanie nimi, zarzucanie molestowania czy... wyłączenie prądu - pomysły - głównie matek - są nieograniczone.
Patrycja Rojek-Socha
30.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wciąż zwiększa się liczba terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, w którym biorą udział przedsiębiorcy i podmioty administracji. W całym kraju zainstalowano już ponad 150 tys. urządzeń. Systematycznie rośnie zainteresowanie instytucji publicznych płatnościami bezgotówkowymi - na dofinansowanie mogą liczyć do 31 sierpnia 2021 r.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.04.2019
Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Paweł Z. nie posiadając uprawnień pełnomocnika profesjonalnego miał pomagać pewnemu małżeństwu przy dochodzeniu na drodze sądowej odszkodowania za śmierć ich syna. Za usługi zażądał 30 proc. od wypłaconych pozwanym świadczeń. Sąd Apelacyjny jego roszczenia uwzględnił - w ocenie Prokuratora Generalnego jednak z naruszeniem zasad prawa.
Patrycja Rojek-Socha
29.04.2019
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W ciągu ostatnich sześciu lat w ponad 70 krajach na całym świecie przyjęto prawa, które ograniczają swobodę działania organizacjom społeczeństwa obywatelskiego - wynika z analizy organizacji zajmujących się obroną praw człowieka. Jej autorzy wymieniają na tej liście także Polskę.
Krzysztof Sobczak
28.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna