Prawo.pl
Jeśli politycy chcą znaleźć legislacyjne wyjście z kryzysu wywołanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, powinni zaproponować przepis precyzyjny, ze wskazaniem jednostek chorobowych, których wystąpienie lub wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia dopuszczałoby aborcję - mówi prof. Lech Garlicki, sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
02.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Aby skorzystać ze wsparcia przedsiębiorca, który odnotował straty po decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy, będzie musiał wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Co najmniej 50 krzaków daje szanse na wsparcie finansowe od ARiMR.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2020

Szykuje się zawieszenie biegu spraw administracyjnych

Administracja publiczna Koronawirus a prawo Kodeks postępowania administracyjnego
We wtorek ma wejść w życie rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Rząd rozważa równocześnie wystąpienie do Senatu o poprawkę do kolejnej tarczy antykryzysowej zawieszającą lub odraczającą bieg spraw administracyjnych i uelastyczniającą inne terminy i procedury.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo Kodeks postępowania administracyjnego

Mediacje użyteczne także we wspólnotach mieszkaniowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prowadzenie mediacji najczęściej wywołuje skojarzenie ze sprawami rodzinnymi, chociaż w rzeczywistości formuła ta jest przydatna również w sprawach gospodarczych, administracyjnych, z zakresu prawa pracy, w sporach medycznych, a nawet w sprawach karnych. Mediacja może być doskonałym sposobem wypracowania rozwiązania w sporach wspólnot mieszkaniowych
Iwona Zygmunt-Kamińska Marta Chmielewska
01.11.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego usuwające z ustawy przesłankę embriopatologiczną jako wyjątek od zakazu usuwania ciąży może stać się podstawą do działań zmierzających do eliminacji także przesłanek dotyczących ciąży pochodzącej z gwałtu oraz zagrożenia zdrowia matki – twierdzi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że jedynym sposobem na wyjście z tego impasu jest szybkie uchwalenie nowej ustawy.
Krzysztof Sobczak
31.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Będzie nowa ustawa futerkowa, a ta, której projekt dotychczas procedowano, nie będzie rozpatrywana przez Sejm - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Wcześniej wstrzymano rozpatrzenie przez Sejm kilkudziesięciu poprawek Senatu do "piątki dla zwierząt".
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Małe i średnie firmy
Rząd z dnia na dzień ogłosił zakaz wchodzenia na cmentarze od 31 października do 2 listopada. Po raz kolejny zrobił to jednak w sposób, który wywołuje duże wątpliwości - po pierwsze decyzja ta wcale nie oznacza, że bramy nekropolii będą zamknięte na głucho, po drugie znów budzi ona wątpliwości, co do nakładania jakichkolwiek sankcji za łamanie przepisów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
Celem nowelizacji ma być zwiększenie adopcji dzieci powyżej 7 roku życia - przewidziano więc m.in. zmiany w przepisach dotyczących urlopu ojcowskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, przysługujących rodzicom adopcyjnym. Jeszcze bardziej ograniczone mają być adopcje zagraniczne - możliwe to będzie gdy tylko w ten sposób można zapewnić dziecku odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne lub gdy istnieją więzi rodzinne.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Prawo rodzinne
Podstawa przygotowana przez ekipę Anny Zalewskiej to są zmarnowane publiczne pieniądze. A nowy minister Czarnek będzie – jak już zapowiedział - zmieniał treści kształcenia, ale nie z matematyki, fizyki, chemii, tylko z nauk mających charakter normatywny, aksjologiczny, ideowo, światopoglądowo znaczący dla formacji rządzącej - mówi prof. Bogusław Śliwerski.
Beata Igielska
31.10.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

SN: Dentysta z zakazem wykonywania implantów

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Chirurg stomatolog z Poznania zastała po raz drugi ukarana za niezgodne z zasadami sztuki lekarskiej zastosowanie implantów u pacjenta. Pierwszy raz była to kara finansowa, drugi - zawieszenie w leczeniu implantologicznych. Kolejne sprawy tej lekarki czekają na rozpoznanie przez Izbę Karną Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Domownicy żyjący z osobą zakażoną automatycznie przechodzą na kwarantannę, a testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, zmiany ogłoszone przez niego na konferencji prasowej zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii.
Krzysztof Sobczak
30.10.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze będą zamknięte - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Tego samego dnia wydane zostało rozporządzenie w sprawie zasad postępowania w sobotę, w dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym. Premier zaapelował też do seniorów, by w najbliższych dniach pozostali w domach. Dozwolone w tych dniach są pogrzeby.
Krzysztof Sobczak
30.10.2020
Koronawirus a prawo
Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych - oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda.
Krzysztof Sobczak
30.10.2020
Opieka zdrowotna
Pod koniec października można zaobserwować, że w sklepach pojawiły się różne artykuły związane z Halloween. Halloween to święto duchów, które jest obchodzone każdego roku 31 października. Nie jest to święto znane z tradycji polskiej, obchodzone jest głównie w USA oraz krajach anglosaskich, a jego głównym symbolem jest wydrążona dynia z otworami w kształcie twarzy i świecą w środku
Joanna Piłka
30.10.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Z oszczędności na czynszu za biuro Rzecznika Finansowego oraz kosztach administracyjnych stworzymy system informatyczny do obsługi indywidualnych spraw konsumentów. Pozwoli on także zorientować się szybko, kto narusza zbiorowe interesy konsumentów. Obecny system prawnej ochrony konsumentów jest rozdrobniony, a przez to nieefektywny. I to należy zmienić
Jolanta Ojczyk
30.10.2020
Rynek i konsument Rynek Finanse
Osoby zatrzymane w Polsce wciąż są narażone na niebezpieczeństwo złego traktowania - alarmuje Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu w najnowszym raporcie. Komitet wzywa też po raz kolejny polskie władze do podjęcia środków, które zapewnią dostęp do adwokata dla wszystkich osób zatrzymanych od momentu faktycznego pozbawienia ich wolności.
Krzysztof Sobczak
29.10.2020
Prawo karne Prawnicy Policja

W piątek decyzja ws. wizyt na cmentarzach

Prawo pracy Koronawirus a prawo
W piątek przedstawione zostaną decyzje dotyczące odwiedzin na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Zapowiedział natomiast, że jutro ogłoszone zostaną nowe zasady pracy w biurach.
Krzysztof Sobczak
29.10.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Akceptacja przez sąd nakazu zapłaty przeciwko konsumentowi na podstawie samej tylko treści weksla przedstawionego przez przedsiębiorcę, bez kontroli treści umowy, mogłoby doprowadzić do powstania mechanizmu obejścia unormowań Dyrektywy 13/93 i zagroziłoby zbiorowym interesom konsumentów chronionym również przez Konstytucję - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

Ten wyrok trzeba unieważnić!

Wymiar sprawiedliwości
Jeśli polityczne kierownictwo państwa chce uspokoić nastroje społeczne i doprowadzić do powrotu demonstrantów do domów, musi coś zrobić z tym orzeczeniem, które te protesty wywołało. Jak to zrobić? Odpowiedzi na to pytanie oczekujemy od Prawa i Sprawiedliwości, która to partia od wielu lat mówi nam, że to ona najlepiej umie rządzić. No to niech teraz pokaże, jak się wychodzi z takiego kryzysu.
Krzysztof Sobczak
29.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Czwartek przynosi kolejne rekordy liczby zakażonych koronawirusem i wszyscy zastanawiają się, czy 1 listopada cmentarze pozostaną otwarte. Do tej pory rząd jedynie apelował, aby nie gromadzić się tłumnie na cmentarzach tego dnia i rozłożyć wizyty na kilka dni. Natomiast wiadomo już, że na wielu cmentarzach odwołane zostały procesje i msze.
Agnieszka Matłacz
29.10.2020
Koronawirus a prawo

Zakupy w kwarantannie – ośrodek pomocy społecznej nie kupi zniczy ani wina

Pomoc społeczna Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Ośrodki pomocy społecznej są blokowane zgłoszeniami, w których - zgodnie z przepisami - nie mogą pomóc. Nie kupią na przykład zniczy czy... prosecco. Pomoc w zakupach na kwarantannie jest organizowana tylko dla spełniających kryterium dochodowe i jest ściśle określona. Wsparcie dla seniorów z kolei – tylko wtedy, gdy są samotni i nie mogą poprosić o pomoc sąsiada lub rodziny. Takie informacje powinny być filtrowane już na poziomie rządowej infolinii.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.10.2020
Pomoc społeczna Administracja publiczna Koronawirus a prawo
W całej Polsce już tydzień trwają manifestacje związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjną jedną z trzech przesłanek do legalnego usunięcia ciąży. Demonstrujących pomocą prawną pro bono chcą wspierać adwokaci i radcy prawni - powstały już listy tych, którzy są już w gotowości. W samej Warszawie to około 100 prawników.
Patrycja Rojek-Socha
29.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Błąd medyczny popełniony przez lekarza weterynarii powinien być oceniany przez biegłego. Operacja ortopedyczna psa nie udała się, więc lekarze weterynarii mogą odpowiadać dyscyplinarnie, o ile zostaną powołane przekonujące dowody - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. I zaleciła powołanie nowego biegłego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2020
Prawo karne Zawody medyczne
Tomasz Chróstny jest przekonany, że obecny system prawnej ochrony konsumentów jest rozdrobniony, a przez to nieefektywny. By to zmienić chce stworzyć system informatyczny do zarządzania skargami konsumentów. Pozwoli mu na to ustawa likwidująca rzecznika finansowego. Dzięki temu ma też szybciej zadziałać ochrona zbiorowych interesów konsumentów.
Jolanta Ojczyk
29.10.2020
Rynek i konsument Finanse
Spodziewałem się, że Trybunał Konstytucyjny zostawi czas na to, aby przepisy dotyczące przesłanek umożliwiających tzw. aborcję eugeniczną, mogły zostać doprecyzowane - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Tuż po wydaniu wyroku, był z niego zadowolony, choć zapewnił, że rozumie protestujące kobiety. Głos zabrała też żona prezydenta.
Jolanta Ojczyk
28.10.2020
Bezprawnie podwyższona przez UPC Polska w 2015 roku wysokość abonamentu ma być zrekompensowana klientom - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I poinformował w środę, że operator UPC zobowiązał się do udzielenia takiej rekompensaty oraz do przywrócenia poprzednich cen.
Krzysztof Sobczak
28.10.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Od dnia 24 października 2020 r. do odwołania uzdrowiska zawiesiły czasowo swoją działalność. Kuracjusze, którzy są już w sanatoriach, dokończą swoje turnusy, ale osoby, które otrzymały skierowania na leczenie uzdrowiskowe rozpoczynające się od tego dnia, nie rozpoczną nowego turnusu. Wyjątkiem jest wczesna rehabilitacja powypadkowa dla osób, które podczas wypadku, w szczególności wypadku przy pracy, doznały urazu narządu ruchu. Tu rehabilitacja może być prowadzona.
Agnieszka Matłacz
28.10.2020
Pacjent Ubezpieczenia społeczne
Wbrew krążącym w społeczeństwie opiniom, z procedowanych w Sejmie przepisów zdrowotnych nie wynika, aby rząd zamierzał wprowadzać obowiązkowe szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Do tego byłaby potrzebna kilkuetapowa procedura i określenie w ustawie wprost, że szczepienie przeciwko koronawirusowi są obligatoryjne.
Katarzyna Nowosielska
28.10.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja
Przepisy nie wskazują, kto odpowie za naruszenie ochrony danych osobowych podczas sesji rady lub sejmiku. Wójt ma zapewnić transmisję sesji i publikację nagrań, mimo że zupełnie nie ma wpływu na to, jakie dane mogą ujawnić radni i nad czym będą debatować. Absurd polega na tym, że nie doprecyzowano, kto i kiedy jest administratorem w takiej sytuacji. Radni zaś sami przyznają, że nie są mocni w RODO i przydałyby się im szkolenia.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.10.2020
Samorząd terytorialny RODO

Prof. Wronkowska-Jaśkiewicz: Władza nie ma prawa decydować o macierzyństwie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Wydając wyrok Trybunał Konstytucyjny nie dostrzegł nie tylko wartości życia kobiet, lecz także wartości prawa jako regulatora życia społeczności. Doszedł w nim do głosu bezwzględny paternalizm, zabrakło miejsca na godność, wolność i odpowiedzialność kobiet za wybory, których dokonują - uważa prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna