Prawo.pl
Mimo napiętych terminów, wielu Polaków na całym świecie nie otrzymało jeszcze pakietów wyborczych. Zdarza się, że są one wybrakowane czy zawierają karty bez pieczęci. Głosowanie utrudniają też lokalne obostrzenia – w Niemczech nie można osobiście odebrać i dostarczyć kart, w Emiratach - odwrotnie - nie można wysłać ich pocztą, przy jednoczesnym... ograniczeniu przemieszczania się. Efektem głosowania za granicą mogą być liczne protesty wyborcze.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Członek komisji wyborczej w celach identyfikacji może zażądać od wyborcy ściągnięcia maseczki. Odmowa grozi nieotrzymaniem karty do głosowania, choć w niektórych wypadkach można będzie taką decyzję skutecznie zaskarżyć, bo przepisy nie są w tej kwestii precyzyjne.
Monika Sewastianowicz
25.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Usiłowanie doprowadzenia do obcowania płciowego, całowanie, dotykanie bioder i łapanie za pośladek sąd okręgowy zakwalifikował jedynie jako naruszenie nietykalności cielesnej uczennicy. Prokurator Generalny wniósł kasację od tego wyroku twierdząc, że nauczyciel powinien być surowiej ukarany, bo pocałunek to inna czynność seksualna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.06.2020
Prawo karne
Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć kto w postępowaniu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego ma reprezentować dziecko: rodzic czy odrębny kurator. W ocenie RPO, skoro między rodzicami zachodzi konflikt interesów, to dziecko – zgodnie z nadrzędną zasadą jego dobra - powinien reprezentować kurator.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wnioskodawca zwrócił się o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Prośbę uzasadnił trudną sytuacją materialną i zdrowotną. ZUS odmówił, a sądy administracyjne utrzymały to rozstrzygnięcie w mocy. Uznał, że skoro wnioskodawca nie korzystał z pomocy społecznej, to jego sytuacja nie była na tyle trudna, aby spłata zadłużenia pozbawiła jego rodzinę środków do życia.
Dorian Lesner
24.06.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Kupno używanego auta, w szczególności od kolejnego właściciela zawsze wiąże się z ryzykiem, które nabywca akceptuje. W razie jednak ujawnienia się wad, które wynikną z nienależytego utrzymania pojazdu, będzie on mógł żądać od sprzedawcy obniżenia ceny, choćby ten nie wiedział, że auto należy serwisować orzekł Sąd Okręgowy w Sieradzu.
Marek Sondej
24.06.2020
Domowe finanse

Fundusz Medyczny to kiełbasa wyborcza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prawie 3-miliardowy Fundusz Medyczny, którego powstanie zapowiada Andrzej Duda, ma małe szanse na polepszenie pacjentom dostępności do efektywnego leczenia, w tym onkologicznego. Jego spora część zostanie bowiem przeznaczona na unowocześnienie infrastruktury szpitali.
Katarzyna Nowosielska
24.06.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Właśnie minął termin dostarczenia pakietów wyborczych - jeśli karta do głosowania nie dotarła do wyborcy, to pozbawienie czynnego prawa wyborczego i powód do złożenia protestu wyborczego. Gminy mają wysyłkę w większości za sobą, a Poczta Polska zapewnia o terminowości dostarczania. Kłopot może być z osobami, które dopiero znajdą się w kwarantannie - mogą wnioskować o pakiety do piątku i trzeba je im szybko dostarczyć.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, podkreśla, że obowiązujące przepisy dają możliwość nieobsługiwania klientów bez maseczek. Co innego twierdzą handlowcy i prawnicy. Okazuje się, że nawet policja może mieć problem z wyegzekwowaniem tego obowiązku. Znoszą go bowiem przeciwwskazania zdrowotne, ale nie trzeba ich potwierdzać zaświadczeniem od lekarza.
Jolanta Ojczyk
23.06.2020
Koronawirus a prawo
Każda niedziela to dzień wolny od pracy, bez względu na to, czy jest handlowa, czy nie. Wiele osób, zwłaszcza tych pracujących w niedziele, ma wątpliwości, bo wybory muszą się odbyć w dzień wolny od pracy, a 28 czerwca będzie działał handel. Tymczasem kwestie te regulują inne przepisy i pojęcie niedzieli handlowej jest niezależne od definicji dnia wolnego od pracy.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
W Dniu Ojca lekarze rodzinni przypominają o badaniach profilaktycznych, którym cyklicznie powinni poddawać się mężczyźni. W ramach refundacji z NFZ mają prawo zrobić morfolologię, kontrolę prostaty, badanie okulistyczne czy USG jamy brzucha.
Katarzyna Nowosielska
23.06.2020
Opieka zdrowotna
Proces przypisywania odpowiedzialności karnej rozpocząć musimy od stwierdzenia odchylenia zachowania jednostki od jakiegoś takiego standardu ostrożności czy uważności, który można by określić jako ogólny lub obiektywny - twierdzi dr Konrad Lipiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale zastrzega, że określenie takich wymagań nie jest łatwe,
Krzysztof Sobczak
23.06.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Auto zastępcze zapewni ubezpieczyciel

Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Jak ustaliło Prawo.pl, w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianą przepisów o najmie pojazdów zastępczych na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Przewiduje ona, że to ubezpieczyciel będzie miał obowiązek udostępnienia takiego auta. To rozwiązanie ma sprawić, że zmniejszy się liczba sporów sądowych o koszt najmu pojazdu.
Jolanta Ojczyk
23.06.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Decyzję, czy w porodzie może uczestniczyć osoba bliska, podejmuje dyrektor szpitala w porozumieniu z lekarzem kierującym oddziałem – przypomina Ministerstwo Zdrowia. Szpital nie może wymagać od osób towarzyszących przy porodzie wykonania „szybkich” tekstów na obecność koronawirusa.
Robert Horbaczewski
23.06.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
W piątek, 26 czerwca odbędzie się konferencja i dyskusja on-line na kanwie najnowszej książki prof. Jana Barcza “Od lizbońskiej do post-lizbońskiej Unii Europejskiej. Główne kierunki reformy ustrojowej procesu integracji europejskiej” organizowana przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Akademię Leona Koźmińskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2020
Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Do Sejmu trafił w poniedziałek prezydencki projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956. Z uzasadnienia wynika, że dotychczasowe rekompensaty udzielane przez Polskę z tytułu prześladowań doznanych ze strony okupantów nie objęły wszystkich polskich zesłańców.
Krzysztof Koślicki
22.06.2020
Domowe finanse PIT Administracja publiczna
Sprzedawcy wskazują, że znaczna część klientów wchodzi do sklepu bez zakrywania twarzy. Budzi to...
Monika Sewastianowicz
22.06.2020
Koronawirus a prawo
Przepisy o dodatku solidarnościowym już obowiązują. O dodatek mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku, w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Przysługuje od 1 czerwca w wysokości 1400 złotych, maksymalnie przez trzy miesiące. Wnioski można składać tylko elektronicznie.
Krzysztof Koślicki
22.06.2020
Domowe finanse Prawo pracy

Skarga nadzwyczajna nie wyklucza skargi do Strasburga

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzenie w Polsce skargi nadzwyczajnej utrudniło obywatelom możliwość kwestionowania wyroku sądu cywilnego w drodze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Dlatego ratunkiem niekiedy jest skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Można równolegle składać te dwie skargi, gdyż cel kontroli jest różny - twierdzą eksperci.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Chorzy na nowotwory stracili przez pandemię

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Dyrektorzy uważają, że w czasie odmrażania szpitali nie ma problemów z dostaniem się do specjalisty. Zaś chorzy, zwłaszcza onkologiczni alarmują, że terminy na wizyty im przepadły i trudno dostać się teraz do lekarza. Muszą dzwonić i prosić o zapisy.
Katarzyna Nowosielska
22.06.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej, ale nie zakaz zbliżania się do ofiary. To z kolei - w ocenie RPO - nie spełnia standardów Konwencji Stambulskiej. Dlatego zwrócił się do Senatu o zmianę w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Obowiązek zakrywania ust i nosa, zachowywanie bezpiecznych - 2-metrowych odstępów, własne notatniki i długopisy, dezynfekcja, wietrzenie pomieszczeń i ograniczenia w przypadku osób postronnych - to główne zalecenia dla punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, które w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości stopniowo powinny wracać do pracy.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Odsetki przyznane wyrokiem sądu za nieterminową wypłatę świadczenia za błąd w sztuce lekarskiej nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Nie można utożsamiać ich z zadośćuczynieniem i nie mieszczą się w pojęciu kwot wypłacanych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
20.06.2020
Domowe finanse PIT
Najnowsza interpretacja wydana przez ZUS potwierdza, że wypłacane pracownikom nagrody jubileuszowe mogą być zwolnione ze składek ubezpieczeniowych. Ważne jest jednak, jak często są przekazywane. Ze zwolnienia nie można bowiem skorzystać w każdym przypadku. Dla celów podatkowych nagroda jubileuszowa to przychód ze stosunku pracy i podlega PIT.
Krzysztof Koślicki
20.06.2020
PIT Ubezpieczenia społeczne
Przemoc w rodzinie stanowi jeden z większych problemów współczesnych państw praktycznie na całym świecie. Dlatego też walka ze zjawiskiem przemocy domowej powinna być jednym z priorytetowych zadań dla organów państwa - pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. I dodaje, że po zmianie prawa powinno to być łatwiejsze.
Agata Koschel-Sturzbecher
20.06.2020
Prawo karne Prawo rodzinne
Przygotowywane przez rząd zmiany w prawie pozwolą m.in. nakładać mandaty na właścicieli za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu niebezpiecznego zwierzęcia. Mandat można będzie też dostać za niezachowanie odpowiedniego stanu sanitarnego w budynkach, autobusach, tramwajach czy taksówkach. Do tego kary będą mogły być wyższe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.06.2020
Prawo karne
Opłata za przechowanie pojazdu usuniętego z drogi może być wyższa od wartości auta, jeśli liczona jest przez 10 lat. Prezydent miasta zażądał od właściciela zwrotu kosztów cztery lata po konfiskacie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wysokości kosztów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.06.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Sejm odrzucił w piątek większość poprawek Senatu do ustawy o dodatku solidarnościowym, m.in. zmiany podwyższające to świadczenie i zasiłek dla bezrobotnych do 1500 zł. W ostatecznej wersji dodatek solidarnościowy ma wynosić 1400 zł, a zasiłek dla bezrobotnych 1200 zł.
Krzysztof Sobczak
19.06.2020
Koronawirus a prawo
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że nie trzeba głosować w miejscu zameldowania, a można tam, gdzie się mieszka lub będzie przebywać w dniu wyborów. Należy w tym celu zawnioskować o dopisanie do rejestru wyborców albo do spisu wyborców. Terminy to odpowiednio - 21 i 23 czerwca. Można to zrobić także przez internet. Wyjaśniamy, o co chodzi.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.06.2020
Nowe technologie Wybory
Nowe prawo pozwoli na poruszanie się po drogach przez kierujących bez konieczności posiadania dokumentu prawa jazdy. Możliwe też będzie umieszczenie elektronicznej wersji prawa jazdy w smartfonie, ale wcześniej konieczne jest zniesienie przepisu przewidującego karanie mandatem kierowców, którzy nie mają przy sobie papierowego dokumentu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.06.2020
Administracja publiczna Policja Nowe technologie