Prawo.pl
Gdyby instruktor bądź kierownik wypoczynku zapoznali się z mapą tras zjazdowych i właściwie wybrali trasę dla 14-letniej uczennicy, a nie trasę trudną dla bardzo zaawansowanych narciarzy, do wypadku by nie doszło - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi i obarczył odpowiedzialnością organizatora wycieczki, mimo że ten zlecił całość wypoczynku osobie trzeciej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.05.2022
Prawo cywilne Zarządzanie oświatą

Podwójne opodatkowanie zagranicznych spadków coraz większym problemem

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zasady opodatkowania spadków pochodzących z zagranicy wymagają pilnej naprawy. Bez nowelizacji przepisów, w wielu przypadkach trzeba płacić podwójny podatek – za granicą i w Polsce. To duży problem – poza granicami Polski mieszka już niemal 20 milionów Polaków. Tematem zainteresowali się właśnie posłowie, czas teraz na działanie Ministerstwa Finansów.
Krzysztof Koślicki
23.05.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Sądowy zakaz uczestniczenia kilkuletniego dziecka w praktykach wyznaniowych świadków Jehowy wraz z ojcem, wbrew woli matki, nie stanowił naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego i wyznania ojca - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. ETPC zauważył, że celem sądu było zagwarantowanie dziecku wolności wyboru, z uwzględnieniem poglądów wychowawczych obojga rodziców.
Katarzyna Warecka
23.05.2022
Prawo rodzinne
Mam nadzieję, że wprowadzane poprawki nie zmienią ustawy o Sądzie Najwyższym na tyle, że wyjdzie ona poza ramy naszego kompromisu z Komisją Europejską w sprawie KPO - powiedział Mateusz Morawiecki. I dodał, że jeśli tak się stanie, winę będą musieli ponieść ci, którzy do tych zmian w projekcie doprowadzili. Projektem, wraz z przyjętymi w czwartek przez komisję poprawkami, w środę zajmie się Sejm.
Krzysztof Sobczak
22.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Na podstawie samego zgłoszenia można wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, jeżeli jest ona związana z istnieniem budynku mieszkalnego na nieruchomości. Do tego przygotowywana nowelizacja ma uprościć procedurę budowy oczyszczalni ścieków, a także doprecyzowane zostaną dotychczasowe obowiązki gmin, także w zakresie ewidencjonowania i sprawozdawczości.
Joanna Maj
21.05.2022
Środowisko Budownictwo
Rosną raty kredytów hipotecznych i kredytobiorcy, których na to stać, chętnie pozbywają się całości lub części zadłużenia, spłacając zadłużenie przed terminem. W przypadku starszych kredytów może to być obwarowane dodatkowymi warunkami. W niektórych przypadkach wcześniejsza spłata kapitału może wiązać się z dodatkową opłatą.
Regina Skibińska
21.05.2022
Rynek i konsument Finanse
Zakup domku letniskowego z pieniędzy po sprzedaży innej nieruchomości spełnia przesłankę realizacji własnych celów mieszkaniowych. Można więc w takiej sytuacji skorzystać ze zwolnienia podatkowego - potwierdza to skarbówka. Ważne jest tylko, by domek letniskowy nie służył jedynie do rekreacji. Musi się nadawać do mieszkania całorocznego.
Krzysztof Koślicki
21.05.2022
Domowe finanse PIT

Parkingowy szeryf sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wszystko jest parkingiem, jeżeli bardzo tego pragniesz – z tego założenia wychodzi spora część kierowców. Mandat wcale nie jest najgorszą rzeczą, jaka może im się za to przytrafić. Bywa, że inni użytkownicy dróg biorą sprawy w swoje ręce i karzą delikwenta np. naklejką z wulgarnym napisem lub spuszczeniem powietrza z opon. Samozwańczy szeryf sam jednak musi liczyć się z problemami z prawem.
Monika Sewastianowicz
21.05.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wbrew obiegowym odczuciom, tylko w Stanach Zjednoczonych kobietom wymierzane są niższe kary niż mężczyznom, za to samo przestępstwo. W Polsce na łagodniejsze wyroki mają szansę "wykształciuchy", których stać na lepszego adwokata-obrońcę i są bardziej wymowni. A bezrobotni dostają wyższe wyroki niż pracujący. Nasi sędziowie w większym stopniu używają argumentów dotyczących kobiecości niż męskości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.05.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Inflacja nie zatrzymuje się, Polacy coraz mocniej odczuwają to na swoich kieszeniach. Koszty utrzymania dzieci też rosną, więc sędziowie rodzinni już teraz mierzą się ze zwiększoną liczbą wniosków o zmiany w alimentach. I wieszczą, że może być jeszcze gorzej. Przy okazji wraca temat ustalenia ich wysokości - w ocenie części sędziów być może to czas, by wrócić do procentów od wynagrodzenia.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
21.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Wystąpienie przez powódkę córkę z żądaniem opróżnienia przez pozwaną matkę lokalu otrzymanego od niej, jest nadużyciem prawa pociągającym za sobą złamanie zasad współżycia społecznego i jako takie nie zasługuje na ochronę. Prawo własności nie jest nieograniczone i w pewnych okolicznościach dopuszczalne jest jego limitowanie - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.05.2022
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Jaki wybrać wiarygodny sklep internetowy? Czy polegać na pozytywnych opiniach, które mogą być kupione? Warto sprawdzić, czy sklep ma program ochrony kupujących w postaci e-mediacji od firm z listy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów działających na podstawie unijnych dyrektyw - pisze radca prawny Robert Szczepanek z Elektronicznego Centrum Arbitrażu i Mediacji Ultima Ratio.
Robert Szczepanek
21.05.2022
Rynek i konsument Nowe technologie
Inspekcja Handlowa sprawdziła ponad 1000 przedsiębiorców, czy odpowiednio informują o utylizacji elektrośmieci oraz miejscach ich zbiórki. I okazało się, że co czwarty z nich nie informuje klientów o tym, co zrobić ze starym sprzętem przy zakupie nowego. Ponadto prawie 7 proc. pralek, lodówek, suszarek nie miało symbolu selektywnego zbierania, mimo że powinny go mieć.
Krzysztof Sobczak
20.05.2022
Środowisko Rynek i konsument
Prezydent podpisał ustawę o powołaniu Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, która zakładała rezygnację z wynagrodzenia za stan gotowości członków ZPHM. Ma to być grupa złożona z 60 specjalistów medycznych i innych niezbędnych do prowadzenia akcji ratunkowej oraz udzielania wsparcia humanitarnego poza terytorium Polski.
Jolanta Ojczyk
20.05.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził naruszenie przepisów postępowania badając nieistniejącą w obiegu prawnym decyzję z 2015 r. W konsekwencji nie przeprowadził kontroli legalności decyzji ostatecznej, wydanej w grudniu 2016 r., co dostrzegł Naczelny Sąd Administracyjny. Obie decyzje odmawiały choremu emerytowi umorzenia zaległości w opłacie abonamentu RTV.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zaliczenie na poczet należnego powodowi zadośćuczynienia jednorazowego odszkodowania w części przewyższającej rzeczywistą szkodę, choć dla powoda niekorzystne, nie pozbawiło go jednak rzeczywistej ochrony praw i interesów - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. I oddaliła skargę RPO, który uznał, że sąd zasądził rażąco niskie zadośćuczynienie za wypadek przy szlifierce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

Znów będzie 14. emerytura - nieracjonalna i niesprawiedliwa

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W 2022 r. będzie tzw. czternasta emerytura – zdecydował rząd i przekazał projekt ustawy do parlamentu. Bez żadnych uzgodnień międzyresortowych czy konsultacji publicznych. Śladu po nich nie ma przynajmniej na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jednak przyjęte przez rządzących kryterium wypłaty tego świadczenia budzi poważne wątpliwości prawników. Twierdzą, że jest niesprawiedliwe.
Grażyna J. Leśniak
20.05.2022
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pod rozporządzeniem wprowadzającym rejestr ciąż brakuje już tylko podpisu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jeśli go złoży, powstanie narzędzie, które z medycznego punktu widzenia będzie niedoskonałe, a w kontekście "aborcyjnego" orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - niebezpieczne. Tyle że resort zdrowia nie dostrzega żadnego z tych problemów.
Jolanta Ojczyk
20.05.2022
Opieka zdrowotna RODO
Objęcie projektowanymi przepisami o ochronie sygnalistów w policji, wojsku i innych służbach jest potrzebne, ale wprowadzenie takiego mechanizmu w życie nie będzie łatwe - mówi Tomasz Oklejak, naczelnik Wydziału ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy w Biurze RPO. I dodaje, że mogłoby się to powieść, gdyby zostało połączone z powołaniem niezależnego organu do spraw kontroli nad służbami specjalnymi.
Krzysztof Sobczak
20.05.2022
Policja RODO Compliance Wojsko
W razie niemożności ustalenia miejsca pobytu oskarżonego może on być sądzony lub skazany w trybie zaocznym, lecz ma następnie prawo do wznowienia postępowania co do istoty sprawy i przeprowadzenia go w swojej obecności - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Ale zastrzegł, że prawa tego można mu jednak odmówić, jeżeli rozmyślnie uchylał się on od wymiaru sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
19.05.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Skarbówka więcej spraw załatwi automatycznie

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy
Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US. Taka m.in. zasada wynika z przyjętej w środę przez Senat ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową - więcej na ten temat w Legal Alercie.
Krzysztof Koślicki
19.05.2022
Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

KRD: Długi konsumentów i firm wobec telekomów to 1,28 mld zł

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse
Zadłużenie konsumentów i przedsiębiorstw wobec firm telekomunikacyjnych wynosi obecnie 1,28 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Rekord zadłużenia wśród przedsiębiorstw należy do firmy z branży rolniczej z województwa pomorskiego, która ma do spłacenia 14,4 mln zł. Wśród konsumentów przoduje 42-letni mieszkaniec województwa lubuskiego, którego konto obciąża rekordowa suma 361 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
19.05.2022
Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse

Zerowy VAT na książki coraz bardziej realny

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Obowiązująca od 6 kwietnia unijna dyrektywa pozwala już poszczególnym krajom członkowskim wprowadzić zerową stawkę VAT na książki. Jest szansa, że taka zmiana zostanie wprowadzona również w Polsce. Ministerstwo Finansów analizuje problem. Kwestią otwartą jest jednak, czy obniżenie podatku faktycznie wpłynie na ceny książek.
Krzysztof Koślicki
19.05.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Nieuczciwym dłużnikom nie brakuje pomysłów, jak uchylić się od wykonania swych zobowiązań. Mogą też liczyć na usłużnych doradców, którzy za sowite honorarium podsuną „finezyjne” pomysły na wyprowadzenie w pole wierzycieli. Często polegają one na kreowaniu bytów prawnych, aby ukryć składniki przedsiębiorstwa.
Adam Studziński Jan Ciećwierz
19.05.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Europejska Rada Ochrony Danych przyjęła wytyczne w sprawie technologii rozpoznawania twarzy w dziedzinie egzekwowania prawa. EROD ponawia apel o zakaz stosowania takich technologii w pewnych przypadkach, np. systemów kategoryzujących osoby na podstawie ich danych biometrycznych w klastry według pochodzenia etnicznego, płci, orientacji politycznej lub seksualnej lub innych przyczyn dyskryminacji.
Krzysztof Sobczak
19.05.2022
Nowe technologie RODO Prawo europejskie
W odstępie kilkunastu lat Sąd Rejonowy w Kielcach wydał dwa odmienne rozstrzygnięcia w sprawie dotyczącej spadku po tej samej osobie. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie skierował do Sądu Najwyższego Prokurator Generalny, podnosząc naruszenie konstytucyjnych zasad ochrony zaufania obywateli do państwa. SN ją uwzględnił i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Patrycja Rojek-Socha
19.05.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej będzie omawiany na następnym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w środę minister rodziny Marlena Maląg. I zadeklarowała, że proponowane zmiany wyjdą naprzeciw oczekiwaniom rodzin zastępczych. Mają dotyczyć funkcjonowania pieczy zastępczej, w tym kontynuować proces jej deinstytucjonalizacji.
Krzysztof Sobczak
19.05.2022
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Nabycie prawa do emerytury pomostowej nie jest uzależnione od wykonywania, po dniu 31 grudnia 2008 r., pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przez okres przynajmniej jednego miesiąca, czego wymaga ustawa z grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych - taką uchwałę podjęło siedmioro sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.05.2022
Emerytury i renty

KE uwolni fundusze po wykonaniu postawionych Polsce warunków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Porozumienie z Komisją Europejską polega na tym, że jeżeli zostanie przyjęta prezydencka ustawa, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej, oznaczać to będzie wypłatę środków z KPO - przyznał rzecznik rządu Piotr Müller. Potwierdziła to przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Wcześniej przedstawiciele rządu twierdzili, że porozumienie z KE w tej sprawie jest zawarte, ale nie ujawniali, że warunkiem jest ustawa.
Krzysztof Sobczak
18.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 egzamin ósmoklasisty i matura zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych - Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zawarto w niej także standardy zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach.
Krzysztof Sobczak Monika Sewastianowicz
18.05.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą