RPP zapewnia: prawa osób przebywających w Gostyninie przestrzegane

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o dostęp do świadczeń zdrowotnych osób przebywających w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (KOZZD). W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta stopień przestrzegania ich praw jest na podobnym poziomie jak w wielu innych szpitalach psychiatrycznych, a obowiązujące przepisy chronią ich prawa pacjenta.

11.02.2019

SN: Zabójstwo wymaga rozważenia najsurowszej kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Białymstoku popełnił błąd; obniżył kary dwóm sprawcom morderstwa, przypisał oskarżonym popełnienie zbrodni, a ukarał ich za występek - orzekł Sąd Najwyższy i przychylił się do kasacji Prokuratora Generalnego. Uznał on, że kara jest rażąco niewspółmierna w stosunku do społecznej szkodliwości czynu.

11.02.2019

Kamery przy widzeniu z adwokatem uderzają w prawo do obrony - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości

Spotkania z adwokatami osób przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych, powinny odbywać się w warunkach pełnej poufności - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Problem dostrzega też szefostwo Służby Więziennej, bo zaleciło by takie spotkania nie były monitorowane. Skargi nadal jednak napływają, a na monitorowane sale zgadzają się też adwokaci.

11.02.2019

SN: Biegły niepotrzebny, by ustalić kto staranował policyjny radiowóz

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z zeznań policjantów wynikało, że oskarżony nie tylko prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, lecz również najechał na radiowóz, chcąc im uciec. Nie było podstaw do uznania kasacji jego obrońcy za słuszną. Zaskarżony wyrok był trafny - orzekł Sąd Najwyższy.

11.02.2019

Premier: Zmiany konieczne, bo w sądach korupcja 

Wymiar sprawiedliwości

Chęć położenia kresu korupcji panującej w polskim sądownictwie, a także "potworna niewydolność wymiaru sprawiedliwości" to przyczyny zmian przeprowadzanych obecnie w wymiarze sprawiedliwości, jakie premier Mateusz Morawiecki wymienił w najnowszym wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro".

10.02.2019

Karę za obrazę sądu wymierzy inny sąd?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po głośnym wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zakwestionował karę dla Adama Słomki za obrazę sądu, rzecznik praw obywatelskich postuluje zmianę prawa, by w takiej sytuacji orzekał inny sąd.

08.02.2019

SN: Radca prawny prowadził auto bez prawa jazdy, ale ukarano go za surowo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W opinii Sądu Najwyższego kara zawieszenia wykonywania zawodu przez rok jest zbyt surowa dla radcy prawnego. Prowadzenie auta bez ważnych uprawnień to poważne przewinienie dyscyplinarne, ale nie jest związane z krzywdą klienta i dlatego sąd drugiej instancji musi jeszcze raz rozważyć wysokość kary.

08.02.2019

Coraz więcej nieobsadzonych stanowisk sędziowskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na koniec 2018 roku nieobsadzonych było 745 etatów sędziowskich w sądach powszechnych. Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że liczba nieobsadzonych etatów w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła, bo na koniec 2016 roku było to 558 etatów, a na koniec 2017 roku 479.

08.02.2019

Dozór elektroniczny nadal nie służy ofiarom przestępstw

Wymiar sprawiedliwości

Minęło ponad pół roku od zmian w przepisach, dzięki którym System Dozoru Elektronicznego miał być skuteczniej wykorzystywany do ochrony ofiar przestępstw. Mimo, że w tej chwili nie ma lepszego rozwiązania, korzysta z niego zaledwie siedem osób.

08.02.2019

NIK od 100 lat kontroluje struktury państwa

Wymiar sprawiedliwości

Rocznie kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzają kilkaset kontroli z różnych dziecin. Tylko w 2018 roku publikowano raporty dotyczące smogu w Polsce, działania komisji ds. błędów medycznych czy stanu kąpielisk. Analizowano też kontrolę żywności, ryzyko zakażeń w szpitalach czy nadzór w państwowych spółkach.

07.02.2019

SA: Wpis do księgi nieprawidłowy, ale bez odrębnego procesu się nie obejdzie

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Jeżeli wpis do księgi wieczystej miał charakter konstytutywny, próba kwestionowania jego prawidłowości w procesie o zapłatę będzie nieskuteczna. Małżonek, który nie odpowiada za długi męża może podważyć ważność hipoteki przymusowej tylko w odrębnym postępowaniu o uzgodnienie treści księgi wieczystej orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

07.02.2019

NSA: Wystarczy, że sąd pozna tajne dokumenty o wydaleniu cudzoziemca

Wymiar sprawiedliwości Policja

Algierczyk, mąż obywatelki Polski, został wydalony z kraju na podstawie decyzji wydanej w oparciu o niejawne materiały. Zdaniem NSA nie złamano przy tym prawa, a wgląd do tych dokumentów sądu rozpatrującego odwołanie zapewnił prawa proceduralne cudzoziemca.

06.02.2019

WSA: Sąd nie uzasadni wyroku, jeśli strona spóźni się z wnioskiem

Wymiar sprawiedliwości

Sąd odmówił przywrócenia stronie skarżącej terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienie niekorzystnego dla niego wyroku. Z tej przyczyny, sąd zobligowany był do orzeczenia o odmowie sporządzenia uzasadnienia wyroku - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

06.02.2019

Dziesięć skarg nadzwyczajnych - tysiące bezzasadnych wniosków

Wymiar sprawiedliwości

W ciągu 10 miesięcy obowiązywania skargi nadzwyczajnej do Prokuratury Krajowej i Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło ponad 6 tysięcy wniosków o jej wniesienie do Sądu Najwyższego. Ich zakres jest bardzo szeroki - od prawa spadkowego, poprzez prawo pracy, ubezpieczenia społeczne, błędy medyczne, sprawy o zapłatę i prawo karne.

06.02.2019

Mariusz Haładyj nowym prezesem Prokuratorii Generalnej RP 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii, z zawodu radca prawny, Mariusz Haładyj został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko prezesa Prokuratorii Generalnej RP. Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, nowe obowiązki obejmie w środę 6 lutego.

05.02.2019

E-postępowania w sądach najwcześniej w 2020 roku

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele resortu sprawiedliwości jeszcze w ubiegłym roku informowali, że projekt dotyczący e-akt jest opracowywany i wkrótce zostanie przedstawiony opinii publicznej. Planowano, że pierwsze e-postępowania ruszą już w 2019 r. Z ustaleń Prawo.pl wynika jednak, że prace są nadal na etapie koncepcyjnym, a na zmiany poczekać trzeba będzie co najmniej rok.

05.02.2019

Sędzia Markiewicz: Trzeba wrócić do pytania o nadzór na sądami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli po zmianie władzy politycznej w naszym kraju doszłoby do przywracania konstytucyjnych standardów, to jedną ze zmian, o której należałoby rozmawiać, powinno być nowe zdefiniowanie nadzoru nad sądami - uważa prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jego zdaniem ministra powinna w tym zastąpić KRS.

05.02.2019

Szkoła o. Rydzyka ma uczyć sędziów komunikacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

"Podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji i negocjacji dla sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych" - to temat szkolenia dla sędziów, asesorów i referendarzy, którego oferta trafiła do krakowskiego Sądu Okręgowego.

04.02.2019

Zmalało zaufanie do sędziów i wszystkich prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aż o 8 punktów procentowych, z 54 do 46 proc. spadło w 2018 roku w Polsce zaufanie do sędziów. Prawie tak samo, bo o 7 punktów procentowych (z 58 do 51 proc.) obniżył się poziom zaufania do wszystkich zawodów prawniczych. Mocno, bo o 5 punktów proc. spadło też zaufanie do dziennikarzy telewizyjnych.

03.02.2019