Resort od funduszy nadal walczy o dobry język urzędowy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych przypomina, że 13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. I deklaruje dalsze zabiegi o to, by ten standard na stałe zagościł również w wielu urzędach, firmach czy instytucjach publicznych w Polsce.

13.10.2020

KE śledzi i niepokoi się uchyleniem immunitetu sędzi Morawiec

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego - oświadczył we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, nawiązując do uchylenia immunitetu sędzi Beacie Morawiec, której prokuratura zarzuca korupcję.

13.10.2020

MEDEL: To nielegalna decyzja, Beata Morawiec jest czynnym sędzią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchyleniu immunitetu sędziowskiego sędzi Beaty Morawiec i nałożeniu na nią sankcji dyscyplinarnych w postaci zawieszenia oraz obniżenia wynagrodzenia o 50 proc. jest nielegalna i musi skutkować natychmiastowymi działaniami ze strony instytucji europejskich - stwierdza Międzynarodowa organizacja Sędziowie Europejscy na rzecz Demokracji i Wolności (MEDEL).

13.10.2020

W całym kraju żółta strefa - wraca pytanie o pracę kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Wraz z wzrostem zakażeń koronawirusem i objęciem całego kraju obostrzeniami związanymi z żółtą strefą wraca sprawa podejścia sądów m.in. do pracy kuratorów. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądów zwrócił się właśnie do prezesów sądów o wydanie odpowiednich zarządzeń.

13.10.2020

Prof. Piotr Tuleja: Ustawa i postanowienie prezydenta to za mało, by uznać sąd za niezależny

Wymiar sprawiedliwości

Nigdy dotąd Sąd Najwyższy nie dokonywał wykładni prawa o znaczeniu ustrojowym w tak złożonej sytuacji prawnej i faktycznej - tak prof. Piotr Tuleja ocenia uchwałę trzech izb z 23 stycznia br. A złożoność ta ma dwa wymiary - negowanie podstawowych zasad konstytucyjnych i podejmowanie różnego rodzaju aktów prawnych naruszających zasadę nadrzędności Konstytucji.

13.10.2020

Zabójstwo - trudne śledztwa, a polską bolączką nadal pierwsze czynności

Wymiar sprawiedliwości Policja

To jak policjanci zabezpieczą materiał dowodowy i pozyskają przyznanie się do winy domniemanego sprawcy, ma wpływ na cały przebieg sprawy. Problem w tym, że w Polsce nadal brakuje mechanizmów i procedur, które by ograniczały błędy na tych wstępnych etapach, a w sądzie - jak mówią eksperci - jest już często za późno na ich naprawienie.

13.10.2020

TK: Ogłoszenie wyroku w sprawie emerytur b. funkcjonariuszy PRL przełożone na 20 października

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

We wtorek, 13 października, Trybunał Konstytucyjny w pełnym miał ogłosić wyrok w sprawie w sprawie przepisów, które umożliwiły obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Ale tak się nie stanie, bo z „przyczyn obiektywnych” - jak twierdzi TK - ogłoszenie orzeczenia zostało przełożone na 20 października.

12.10.2020

TSUE odpowie, czy Holandia ma wydawać Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął w poniedziałek rozpatrywanie pytania holenderskiego sądu, dotyczącego przekazywania Polaków objętych Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA). Holenderski sąd odmówił ich wykonania, argumentując to obawami dotyczącymi niezależności sądownictwa w Polsce.

12.10.2020

SN: W sprawie Beaty Morawiec Izba Dyscyplinarna rozpoznaje wniosek o wyłączenie sędziego

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Adama Tomczyński w jednoosobowym składzie na posiedzeniu niejawnym Izby Dyscyplinarnej miał podjąć uchwałę zezwalającą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Beaty Morawiec. Jednak obrońcy złożyli wniosek o wyłączenie sędziego sprawozdawcy z tego powodu, iż nie został wyłoniony w drodze losowania, jak nakazuje ustawa.

12.10.2020

Komisja Wenecka zaniepokojona sytuacją wokół polskiego RPO

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Wenecka - organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego - wyraziła w poniedziałek "zaniepokojenie ryzykiem paraliżu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich" w Polsce. Według Komisji, "najwyższe znaczenie" ma kontynuacja urzędu RPO.

12.10.2020

Michał Woś ponownie wiceministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Michał Woś, który przed reorganizacją rządu był ministrem środowiska, poinformował w poniedziałek o odebraniu powołania na stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Wręczył mu je minister Zbigniew Ziobro, a Woś zamieścił na Twitterze zdjęcie dokumentu podpisanego przez premiera Mateusza Morawieckiego, na mocy którego z dniem 7 października został powołany na stanowisko sekretarza stanu.

12.10.2020

Formularze uzasadnień jak sudoku dla sędziów - problemy aż do kasacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miały być lekiem na sążniste uzasadnienia w sprawach karnych, są problemy z odwołaniami i obszerne uzasadnienia... przyczyn niezastosowania formularza. Ministerstwo Sprawiedliwości obstaje przy swoim pomyśle i zapewnia, że spełnia on standardy prawa do sądu, a sędziowie apelują by jak najszybciej zmienić przepisy i - jeśli już - obowiązek zastąpić "możliwością".

12.10.2020

Jeśli nie ma oryginału, niepoświadczona kserokopia też może być dowodem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kserokopia może zostać złożona do akt sprawy i uznana za dowód w sprawie, jeśli jest poświadczona jej zgodność z oryginałem. Jest od tego jednego wyjątek, który wskazał w swoim orzeczeniach Sąd Najwyższy - brak możliwości dostępu do oryginału lub wypisu dokumentu i przez stronę i przez sąd.

11.10.2020

Zatrzymany powinien być lepiej chroniony - RPO pisze do szefa policji

Wymiar sprawiedliwości Policja

W Polsce nadal brakuje jednolitych standardów i gwarancji chroniących osoby zatrzymane przed torturami - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I wymienia prawo do informacji, dostęp do prawnika, wstępne badania lekarskie wszystkich zatrzymanych, prawo do osobistego powiadomienia wybranej przez siebie osoby o zatrzymaniu i miejscu pobytu oraz dostęp do pomocy tłumacza.

10.10.2020

Emocje na sali sądowej - ludzie różnie reagują na wyroki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czasie odczytywania wyroku, gdy jest on nie po ich myśli, ludzie płaczą, krzyczą, wychodzą z sali. Pogarsza się kultura rozprawy - twierdzą prawnicy. Powaga sali sądowej wymaga od uczestników procesu powstrzymywania się od gwałtownych reakcji, podobnie jak w kościele. Ale i sędziom puszczają nerwy, co może powodować błędy procesowe, zarzut braku bezstronności i wniosek o wyłączenie sędziego.

10.10.2020

SN: Kurator reprezentuje dziecko w sporze o alimenty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z powództwa jednego z rodziców sprawującego na podstawie prawomocnego postanowienia sądu piecze nad małoletnim dzieckiem, pozwany małoletni powinien być reprezentowany przez kuratora ustanowionego przez sąd opiekuńczy ( art. 99 krio) a nie przez drugiego rodzica, którego władza została ograniczona

09.10.2020

MSZ rozpoczyna konkurs na sędziego do Strasburga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W związku z upływem 31 października 2021 r. kadencji polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło nabór na to stanowisko. Osoby chcące uzyskać rekomendację rządu mogą zgłaszać się do 6 listopada br.

09.10.2020

NIK po kontroli w więzieniach: cele nie są przeludnione, ale brakuje funkcjonariuszy

Wymiar sprawiedliwości

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w więzieniach. Sprawdziła m.in. czy cele spełniały wymogi określone w przepisach prawa i czy ich stan nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa osadzonych. Wyniki kontroli pokazują, że nie jest źle, jednak w jednostkach penitencjarnych w jednej celi mieszkalnej umieszcza się nawet 17 osób.

09.10.2020

Posiedzenia przygotowawcze miały być powszechne, ale sądy ich unikają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Cele wprowadzenia posiedzenia przygotowawczego były szczytne - usprawnienie postępowań, zachęcenie stron go ugody i przyspieszenie spraw. Ale te przepisy - jak mówią prawnicy - są pełne min. Efekt? Mimo, że stosowanie tego narzędzia powinno być co do zasady obligatoryjne, sędziowie korzystają z niego "wyjątkowo", sięgając po furtkę w regulacji.

09.10.2020

Sędzia Morawiec nie stawi się przed Izbą Dyscyplinarną SN, bo jej nie uznaje 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie stawię się na rozprawie przed Izbą Dyscyplinarną, gdzie rozpoznany ma zostać wniosek o uchylenie mi immunitetu - ogłosiła sędzia Beata Morawiec. - Wynika to z mojego głębokiego przekonania, co do charakteru organu prowadzącego postępowanie, który nie spełnia wymogów "sądu" - napisała. - Zarzuty sędzi Beaty Morawiec wobec Izby Dyscyplinarnej SN są zupełnie gołosłowne - ocenił rzecznik tej Izby Piotr Falkowski.

08.10.2020