Prof. Kardas: Działanie kreatywne, by przywrócić państwo prawa

Prawnicy

Tam, gdzie nie ma możliwości dokonania zmiany prawa i usunięcia regulacji niepraworządnych, pozostaje albo usuwanie skutków, poprzez działania par exellance niepraworządne, albo niedziałanie. Jak wiadomo, w pewnych wypadkach przyjęto lub co najmniej zaakceptowano koncepcję działania kreatywnego, które ostatecznie może zostać uznane przez sąd za naruszające obowiązujące prawo – uważa prof. dr hab. Piotr Kardas, adwokat.

25.01.2024

Niezależny prokurator generalny - z doświadczeniem i... budżetem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Środowisko prawnicze popiera planowane przez rząd rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. To jednak dopiero pierwszy krok w procesie odpolitycznienia tej instytucji. Zmiany są konieczne, tyle że kontrowersje budzi choćby sposób wyłaniania kandydatów. Istotne jest też, aby prokuratura mogła dysponować odrębnym budżetem, niezależnym od politycznego widzimisię.

24.01.2024

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński ułaskawieni

Prawnicy

Procedura została dopełniona. Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane - poinformował w popołudniowym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda. Zaapelował o natychmiastowe zwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z więzienia. Ubolewam, że Prokuratora Generalnego Adama Bodnara nie było stać na ludzki gest i zwolnienie z zakładów karnych do czasu zakończenia postępowania ułaskawieniowego - oświadczył prezydent.

23.01.2024

Prof. Safjan odchodzi z Trybunału unijnego

Prawnicy

Prof. Marek Safjan zrezygnował z funkcji sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE wyraziło zgodę na jego rezygnację przed objęciem stanowiska przez nowego sędziego. Sześcioletnia kadencja profesora skończyła się już w październiku 2021 r.

23.01.2024

MS: Postanowienie TK w sprawie Barskiego jest nielegalne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące odwołania prokuratora Dariusza Barskiego zostało skierowane do wadliwie oznaczonych podmiotów, w tym osób, które w ogóle nie uczestniczyły i nie były stroną postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Zostało wydane przez sędzię Krystynę Pawłowicz, która podlegała wyłączeniu z mocy prawa. Zatem jest pozbawione cech aktu stosowania prawa, a tym samym nie może wywoływać skutków prawnych.

23.01.2024

Prawnik nie powinien być rzecznikiem prasowym klienta

Prawo cywilne Prawnicy

W głośnych sprawach trudno uniknąć kontaktu z mediami. Prawnicy powinni dobrze zastanowić się co i jak mówią, aby nie naruszyć tajemnicy zawodowej czy tajemnicy śledztwa i nie zaszkodzić klientowi. Warto, by weryfikowali komunikaty trafiające do mediów, ale raczej nie powinni ich sami pisać.

22.01.2024

Prawo łaski w konflikcie z prawem pokrzywdzonych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent, stosując akt łaski, każdorazowo musi przestrzegać zasady proporcjonalności bacząc, aby nie doszło do nadmiernej wtórnej wiktymizacji przy ocenie dopuszczalnej ingerencji w prawo pokrzywdzonego, która musi być konieczna w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej – twierdzi Piotr Starzyński, adwokat, członek Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.

20.01.2024

Odsuwa się groźba zawieszenia Polski w prawach członka UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska oczekuje konkretnych propozycji i projektów ustaw, nawet jeśli istnieje groźba weta prezydenta – wynika ze spotkania ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Adama Bodnara z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Realizacja kamieni milowych jest warunkiem przyznania Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy, co zbliża nasz kraj do powrotu na tory praworządności.

19.01.2024

Rozdzielenie urzędów ministra i prokuratora już wkrótce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało założenia do ustawy Prawo o prokuraturze. Wprowadzone zostanie ponowne rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, którego na sześcioletnią kadencję będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu. Kandydatów będzie mógł zgłaszać także prezydent, marszałek Sejmu, posłowie, senatorowie, prokuratorzy i obywatele.

19.01.2024

Sędzia Zaradkiewicz nie będzie już dyrektorem KSSiP

Prawnicy

Sędzia Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zrzekł się funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zaradkiewicz mógł pozostawać w konflikcie interesów, szkoląc przyszłe kadry wymiaru sprawiedliwości i jednocześnie orzekając w sprawach skarg kasacyjnych, wnoszonych przez wykładowców i absolwentów tej placówki.

19.01.2024

Jaka ma być nowa KRS? Krytyka projektu rządowego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Reforma Krajowej Rady Sądownictwa jest teraz najpilniejszym tematem. W Ministerstwie Sprawiedliwości regularnie zbiera się zespół ds. przywracania praworządności. Ostatnio spotkał się 16 stycznia, kolejny termin wyznaczony jest w przyszłym tygodniu. Są to cotygodniowe spotkania z sędziami, które mają doprowadzić, aby projekt znalazł poparcie środowiska. Nie wszystkie propozycje spotkały się z aprobatą sędziów.

19.01.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości zawiesiło sędziego Schaba i chce odwołać go ze stanowiska prezesa

Prawnicy

Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło procedurę odwołania ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędziego Piotra Schaba. Jednocześnie został on zawieszony w pełnieniu czynności - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar uznał, że dalsze pełnienie przez niego obu tych funkcji prezesa i rzecznika dyscyplinarnego bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości.

18.01.2024

Sędzia Radzik odwołany przez ministra. KRS protestuje

Prawnicy

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik został odwołany z funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zaprotestowało przeciwko opinii wydanej przez kolegium tego sądu. Sędzia Radzik złoży zawiadomienie do prokuratury. A przewodnicząca KRS wskazuje, ze kompetencje prezesa i członka kolegium są odrębne, dlatego wezwała właściwe organy SA do ponownego przeprowadzenia posiedzenia kolegium.

18.01.2024

SN: Sędzia dobrowolnie poddała się karze za przeklejanie cen na książkach

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O 20 procent będzie miała obniżone uposażenie sędzia w stanie spoczynku, która naraziła sprzedawcę książek na straty wynoszące 30 zł. Obniżenie uposażenia orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej na rok. Jest to drugi wyrok w tej samej sprawie tego samego sędziego, tym razem z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej.

18.01.2024

Roman Giertych na czele Zespołu ds. Rozliczeń

Prawnicy

W czwartek powołany został Zespół ds. Rozliczeń. Koordynatorem jego prac został mec. Roman Giertych. Celem działania zespołu ma być doprowadzenie do tego, aby wszyscy winni przestępstw popełnionych w ciągu ostatnich ośmiu lat, zostali złapani i ukarani. Chodzi m.in. o sprawy gospodarcze, w tym m.in. tzw. aferę w NCBiR, Fundusz Sprawiedliwości, tzw. aferę respiratorową, sprawy związane z prześladowaniami sędziów i prokuratorów w ciągu ostatnich lat.

17.01.2024

Prokuratorzy zarzucają Bodnarowi cenzurę

Prawnicy

Prokuratorzy Prokuratury Krajowej podjęli uchwałę sprzeciwiającą się polityce informacyjnej ministra Adama Bodnara. Prokuratorzy nie zgadzający się z jego decyzją o usunięciu Dariusza Barskiego ze stanowiska uważają, że Adam Bodnar nielegalnie cenzuruje wydawane przez nich informacje. To głos prokuratorów sprzyjających poprzedniej władzy - wskazuje stowarzyszenie Lex Super Omnia.

17.01.2024

SN: Pijana prokurator - wystarczy kamera policji, nie trzeba powoływać biegłych

Prawo karne Prawnicy

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości przez panią prokurator było zarejestrowane kamerami policji. Wobec tego dowód ten został zbadany przez sąd. Zaś dowód z opinii biegłych na poczytalność obwinionej nie mógł być przeprowadzony przed Sądem Najwyższym, gdyż jest on niedopuszczalny przy rozpoznawaniu sprawy uchylenia immunietu prokuratorskiego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

17.01.2024

Obrońcy mogą podważać decyzje prokuratora krajowego

Prawnicy

Sprawa prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, który został wadliwie powołany na urząd, może być wykorzystywana przez obrońców w procesach karnych - w czynnościach, które dotyczyły kompetencji prokuratora krajowego. Nie musi to więc oznaczać "pospolitego ruszenia" pełnomocników - wskazują sami adwokaci. Nie przełoży się raczej na decyzje prokuratorów prokuratur rejonowych.

17.01.2024

Prof. Manowska: Wąsik i Kamiński są jeszcze posłami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W moim przekonaniu Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński mają mandaty poselskie, gdyż Izba Kontroli uchyliła decyzję pana marszałka o wygaśnięciu ich mandatów - powiedziała prof. Małgorzata Manowska, I Prezes SN. Drugie orzeczenie Izby Pracy w tej sprawie dotyczy tylko posła Kamińskiego, to po pierwsze, a po drugie - zostało wydane w warunkach nieważności, gdyż ta kwestia była objęta powagą rzeczy osądzonej – ocenia prof. Manowska. Z taką argumentacją nie zgadza się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

16.01.2024

Społeczni doradcy Prokuratora Generalnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Radosław Baszuk, profesor Zbigniew Ćwiąkalski, prokurator Iwona Palka, prokurator Krzysztof Parchimowicz, adwokat Mikołaj Pietrzak - to nowi doradcy społeczni Prokuratora Generalnego i ministra Adama Bodnara. Będą oni współpracować z Prokuratorem Generalnym w sprawie bieżącego funkcjonowania prokuratury.

16.01.2024