WSA: Nie jest tajemnicą, dlaczego prokurator umorzył sprawę wójta

Samorząd terytorialny Prawnicy

Treść postanowienia prokuratora o umorzeniu postępowania przeciwko wójtowi jest informacją publiczną. Chodzi jednak wyłącznie o ten konkretny dokument i to w sprawie, w której wójtowi zarzucono nadużycie uprawnień związanych z pełnioną funkcją. Do takiego wniosku doszedł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

20.02.2024

Nic o nas bez nas? - w Komisjach Kodyfikacyjnych nie powinno zabraknąć kobiet

Prawnicy

Eksperckość składu Komisji Kodyfikacyjnych oznacza również to, że w ich składach powinny być uwzględniane kobiety. Skoro stosują prawo, to powinny również je tworzyć - apeluje Koło Kobiet przez ORA w Warszawie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Adwokatki dodają, że z niepokojem odnotowują pomijanie kobiet przy tworzeniu nowych rad, komisji czy składów organów publicznych, bo zmiany wymagają uwzględnienia parytetu równościowego.

17.02.2024

SN: Częstowanie ciastkami z narkotykiem na szkoleniu prokuratorów skończy się dwoma wyrokami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Podanie substancji odurzającej osobie obcej bez jej wiedzy i zgody jest przestępstwem. I o takie przewinienie jest podejrzany prokurator prokuratury rejonowej, który w pokoju hotelowym w czasie szkolenia doprowadził swoją koleżankę do stanu zagrażającego jej zdrowiu. Dlatego Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił immunitet prokuratorowi. Obecnie toczy się proces karny przeciwko niemu, a SN czeka na wyrok, by ukarać go dyscyplinarnie.

15.02.2024

NRA pyta o stosowanie Pegasusa wobec adwokatów

Prawnicy

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zwrócił się do Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości, o informacje, czy system Pegasus był w sposób nielegalny wykorzystywany również do podsłuchiwania adwokatów wykonujących zawód. Przypomniał, że z doniesień medialnych wynika iż zhakowany miałby być m.in. telefon mec. Romana Giertycha. Podkreślił, że ochrona tajemnicy adwokackiej jest fundamentem zawodu.

14.02.2024

Jest już uzasadnienie postanowienia w sprawie mandatu Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odwołujący się Mariusz Kamiński został prawomocnie skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ściągane z urzędu, co stanowi zdarzenie powodujące wygaśniecie z mocy prawa mandatu posła - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN opublikowała we wtorek pisemne uzasadnienie w sprawie odwołania od decyzji marszałka Sejmu Szymona Hołowni, stwierdzającej wygaśnięcia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego.

13.02.2024

Osiem wad Izby Odpowiedzialności Zawodowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, w której sześcioro z jedenastu sędziów, nie może utworzyć sądu niezawisłego i bezstronnego, jest organem wadliwym strukturalnie i ustrojowo. Dlatego sędzia Barbara Skoczkowska zawiesiła postępowanie w sprawie prokurator, która ujawniła dane ze śledztwa w sprawie kierowcy autobusu, który spowodował wypadek.

13.02.2024

NSA: Udzielanie porad gratis wymaga wiedzy. Obywatel może się dowiedzieć, kto zdał egzamin

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że Zarządu Związku Biur Porad Obywatelskich nie wykonuje zadań publicznych i nie musi podawać, kto uzyskał uprawnienie do udzielania porad obywatelom. Inaczej jednak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że wydawanie zaświadczeń o szkoleniu i egzaminy tego związku to informacja, którą należy się podzielić.

12.02.2024

Feminatywy nie wystarczą, adwokatki chcą, by ich głos był słyszalny

Prawnicy

Szklany sufit nadal doskwiera adwokatkom, szansą są zmiany legislacyjne - np. w zakresie zakazu umowy o pracę, ale też ich aktywne zaangażowanie w działalność samorządu. Chcą też brać udział w pracach komisji kodyfikacyjnych, gdyż podobnie jak swoi koledzy stosują prawo na co dzień - to wnioski, które płyną ze spotkania inauguracyjnego Koła Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

11.02.2024

Adwokaci mają dość zakazu umowy o pracę

Prawnicy

Trwa zbieranie podpisów pod petycją do marszałka Sejmu w sprawie zniesienia adwokackiego zakazu umowy o pracę. Wzbudza ona ogromne zainteresowanie adwokatów i wskazuje, że są oni prawdopodobnie ostatnią grupą zawodową, która zmuszona jest do pracy wyłącznie w oparciu o umowy śmieciowe, co cofa ich do najgorszych tradycji XIX-wiecznego „wilczego kapitalizmu”. Pozbawia ich też prawa do urlopu, zwolnień lekarskich czy uprawnień rodzicielskich.

09.02.2024

Sztuczna inteligencja przyda się prawnikowi, ale wciąż ma skłonność do fantazjowania

Prawnicy Prawo AI

Jak wskazują eksperci, narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji mogą okazać się pomocne w kancelarii czy sądzie, zwłaszcza w zakresie powtarzalnych czynności czy analizowaniu dużej ilości orzecznictwa i pism. Z drugiej strony, nie można zapominać, że są to nadal niedoskonałe narzędzia, które potrafią podawać całkowicie zmyślone dane - choć w niezwykle profesjonalnej i przekonującej formie.

08.02.2024

KRS krytycznie o postępowaniu wyjaśniającym wobec sędziego Stępkowskiego

Prawnicy Prokuratura

Wszczęcie przez rzecznika dyscyplinarnego SN postępowania wyjaśniającego po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej uchylającej postanowienie marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu Mariusza Kamińskiego nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa – wynika z piątkowej uchwały Krajowej Rady Sądowniczej. KRS krytycznie wypowiedziała się też o bezterminowym zawieszeniu prezesa (wiceprezesa) sądu przez ministra sprawiedliwości, w związku z zamiarem odwołania go.

02.02.2024

Sztuczna inteligencja zdominuje tegoroczną edycję Legal Hackathonu

Prawnicy Prawo AI

„AI impulsem prawniczych innowacji” to przewodni temat szóstej edycji Legal Hackathonu, który odbędzie się stacjonarnie już w dniach 8-10 marca 2024 r. Podczas maratonu programowania, w którym siły połączą prawnicy i specjaliści IT, mają powstać rozwiązania pozwalające na przykład zoptymalizować pracę w kancelariach prawnych. Na zwycięzcę konkursu czeka aż 20 tys. zł. Wciąż można się zapisywać.

01.02.2024

Sędzia Stępkowski oskarża marszałka Hołownię o kłamstwo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas konferencji prasowej 24 stycznia br. Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia wypowiedział się m.in. na temat listu otrzymanego od prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Piotra Prusinowskiego. Powiedział, że akta sprawy Macieja Wąsika zostały ukradzione z Izby Pracy i przeniesione do Izby kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Co, według rzecznika prasowego SN, jest nieprawdą.

30.01.2024

Apel sędziów SN o ustąpienie ze stanowiska I Prezes i innych nominatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Grupa 37 sędziów Sądu Najwyższego wezwała osoby pełniące funkcje I Prezesa Sądu Najwyższego i Prezesów kierujących pracami Izby Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego do ustąpienia ze sprawowanych stanowisk. Zaś osoby powołane do pełnienia urzędu sędziego SN przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r. do powstrzymania się od orzekania i pełnienia funkcji.

30.01.2024

Izba Karna z urzędu wznawia postępowania kasacyjne neo-sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w Izbie Karnej postanowił z urzędu wznowić postępowanie z powodu niewłaściwej obsady sądu, tak jak to czynił od czerwca ubiegłego roku. W pierwotnym składzie SN zasiadał sędzia Igor Zgoliński, który oddalił kasację obrońców jako oczywiście bezzasadną. O wznowieniu zadecydowali sędziowie Piotr Mirek, ‎Jerzy Grubba - jako sprawozdawca oraz Michał Laskowski.

30.01.2024

W Polsce będzie 24 prokuratorów europejskich

Prawnicy Prokuratura

Dla Prokuratury Europejskiej będzie pracowało w Polsce 24 prokuratorów zrzeszonych w trzech albo nawet czterech biurach. Prokuratorzy zostaną włączeni w system krajowy i będą posiadać identyczne uprawnienia jak prokuratorzy krajowi. Ponadto ich zadaniem będzie współpraca z policją i służbami fiskalnymi.

29.01.2024

Ile otrzymuje obrońca i pełnomocnik z urzędu w SN?

Prawnicy

W każdej Izbie Sądu Najwyższego inaczej interpretuje się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nierównego wynagrodzenia obrońców i pełnomocników z urzędu udzielających pomocy prawnej. Wynagrodzenia nie otrzymuje z kolei pełnomocnik, którego skarga kasacyjna była niedopuszczalna i została odrzucona przez sąd.

29.01.2024

Rusza kolejna edycja konkursu Adwokatka Roku

Prawnicy

Zwyciężczyni ma wykazać się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową - właśnie ruszył nabór do konkursu Adwokatka Roku 2023 r. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 lutego, a wyniki zostaną ogłoszone 8 marca 2024 r.

27.01.2024

SN: Gdy prezes sądu jest stroną w sprawie o odszkodowanie, sprawę można przenieść

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W sprawach z zakresu zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za bezprawne tymczasowe aresztowanie i skazanie, a także w sprawach prowadzonych na podstawie tzw. ustawy lutowej, sąd może wyznaczyć inny sąd do rozpoznania - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy. Powodem takiego rozstrzygnięcia jest fakt, że stroną w sporze jest prezes sądu, w którym taka sprawa się toczy i na którym spoczywa obowiązek wypłaty odszkodowań.

26.01.2024

KE zamknęła postępowanie w sprawie reklamy polskich adwokatów

Prawnicy

Komisja Europejska zdecydowała o zamknięciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski. Chodziło o reklamę adwokacką, a decyzja Komisji ma związek ze zmianami, jakie Naczelna Rada Adwokacka wprowadziła do Kodeksu Etyki Adwokackiej dotyczącymi możliwości korzystania przez adwokatów z informacji handlowej.

25.01.2024