Rząd konsultuje przepisy o "jeździe na suwak" i "korytarzach życia"

Prawo karne Policja

Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy na tzw. "suwak" i tworzenie "korytarzy życia". Nowe obowiązki dla kierowców mają zacząć obowiązywać już jesienią, ale wcześniej są planowane kampanie informacyjne na ten temat

09.07.2019

Strasburg: Cewnikowanie kierowcy "pod wpływem" nieludzkie i poniżające

Prawo karne Pacjent Policja Opieka zdrowotna

Siłowe pobranie próbki moczu od kierowcy podejrzewanego o jazdę pod wpływem alkoholu, który nie chciał dobrowolnie poddać się badaniu alkomatem, stanowiło naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania skarżącego kierowcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

08.07.2019

Związki zawodowe będą walczyć między sobą o służby

Rynek Policja Prawo pracy

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy zakładający pluralizm związkowy w służbach - m.in. w Policji i Służbie Więziennej. Zabiegała o to NSZZ "Solidarność", której zdaniem rozszerzy to prawo funkcjonariuszy do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. - Wprowadzenie ustawy w życie może doprowadzić do upolitycznienia związków w służbach - uważa NSZZ Policjantów. Z kolei według "S" monopol związkowy w służbach jest niesprawiedliwy, bo ogranicza prawo do swobodnego zrzeszania się w związkach.

04.07.2019

Rząd proponuje zmiany w emeryturach służb mundurowych

Policja Prawo pracy

Zniesienie ukończenia 55 roku życia jako warunku nabywania prawa do emerytury przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych - zakłada projekt ustawy, który przyjęła Rada Ministrów. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

02.07.2019

NSA: Starosta może zabrać prawo jazdy bez wyjaśnień

Samorząd terytorialny Policja

Do zatrzymania prawa jazdy wystarczy informacja od policji o ujawnieniu wykroczenia, polegającego na przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym ponad 50 km/godz. Toczące się postępowanie karne nie ma wpływu na decyzję starosty w sprawie odebrania tego dokumentu - taki jest sens uchwały 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 lipca br.

01.07.2019

Kieszonkowiec i pieniądze... i tożsamość ukradnie - w wakacje częściej

Prawo karne Policja

Kieszonkowcy podobnie jak i urlopowicze, w okresie letnim przenoszą się do popularnych miejscowości turystycznych. Celem jest jednak łatwy zarobek. Kuszą ich tłumy ludzi i wakacyjne rozprężenie. Cennym łupem są nie tylko pieniądze, ale dane osób. Szacuje się, że rocznie może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy takich prób

28.06.2019

Upubliczniając nagrania z zatrzymań, służby balansują na granicy prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Policja coraz chętniej chwali się nagraniami z zatrzymań podejrzanych, a media równie chętnie je wykorzystują i to bez odpowiedniego zabezpieczenia wizerunku. Tymczasem w przepisach - jak mówią eksperci - jest luka. Tak naprawdę, nie wiadomo kiedy i w jakim zakresie można je upubliczniać.

27.06.2019

Pieszy z pierwszeństwem przed przejściem? Rząd nie widzi konieczności

Policja

Organizacje społeczne i RPO postulują, by do polskich przepisów wprowadzić nakaz ustępowania pierwszeństwa pieszym już w momencie, gdy chcą przejść przez pasy na jezdni. Ministerstwo Infrastruktury ocenia, że problem jest złożony - dotyczy też zlokalizowania przejść i wiąże się z uwarunkowaniami społecznymi, więc zwiększenie uprzywilejowania pieszego ... nie wydaje się właściwe.

25.06.2019

Podejrzany o zabójstwo w Mrowinach po 9 dniach ma obrońców

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Prokuratura i rodzina w poniedziałek poinformowały, że zatrzymany w w związku z zabójstwem 10-letniej Kristiny Jakub A. ma obrońców. Prokuratura wyznaczyła mu obrońcę z urzędu, a rodzina ustanowiła obrońcę z wyboru. W sprawie przesłuchań podejrzanego bez udziału obrońcy interweniował RPO, co ściągnęło na niego falę krytyki

24.06.2019

Gdy dziecko "uwięziono" w samochodzie, można zbić szybę

Prawo rodzinne Policja

Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.

22.06.2019

Kolejne przepisy mają lepiej chronić przed kradzieżą tożsamości

Prawo karne Policja Nowe technologie RODO

Kradzież tożsamości to przestępstwo karane do 3 lat więzienia. Mimo zmian w kodeksie karnym, Ministerstwo Cyfryzacji podejmuje kolejne starania, aby przepisy były bardziej skuteczne, zwłaszcza te dotyczące osób starszych. Powołano w tym celu grupę roboczą, która opracuje propozycje nowych regulacji.

20.06.2019

Prof. Rogalski: Podsłuchy czasem potrzebne, ale prawa obywatelskie też muszą być chronione

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja RODO

W procesie tworzenia regulacji dotyczących stosowania podsłuchu ścierają się dwie wartości: prawa obywatelskie oraz potrzeby państwa w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości, poprzez posiadanie skutecznych narzędzi do walki nią. Kwestią kluczową jest znalezienie balansu pomiędzy tymi wartościami

10.06.2019

Dowód z chmury trudny do zdobycia - konieczne zmiany w prawie

Prawo karne Prokuratura Policja

Dowody na cyberprzestępczość w cyberprzestrzeni można znaleźć. Problemem - jak podkreślają eksperci - jest jednak niezmiennie ich pozyskanie i zabezpieczenie, zanim zostaną zniszczone. Na niekorzyść śledczych działa zarówno czas, jak i nieograniczone możliwości lokalizacji danych

06.06.2019

Policjant na emeryturę bez ukończenia 55 lat

Policja Prawo pracy

Usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu prawa do emerytury policyjnej - to cel projektu nowelizacji ustawy, który został właśnie opublikowany przez MSWiA. Proponowana zmiana to rezultat ubiegłorocznego porozumienia resortu ze związkami zawodowymi.

05.06.2019

Policjant wydalony ze służby bezterminowo zawalczy o oczyszczenie z zarzutów

Policja Prawo pracy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Policji, która wprowadza całkowite zniesienie terminowego ograniczenia prawa funkcjonariusza do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, w przypadku gdy zakończyło się orzeczeniem o wydaleniu ze służby. W razie jego śmierci - takie prawo będą mieli jego najbliżsi.

04.06.2019

Polska zapłaci za brutalne traktowanie przez policję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 23 maja 2019 r. uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego w trakcie i po zatrzymaniu podejrzewanego. Zdaniem Trybunału zatrzymanie było brutalne, a podejrzenia wobec niego bezpodstawne. Skarżący dostanie 25 tys. euro tytułem słusznego zadośćuczynienia.

24.05.2019

PE nie przekaże danych, które mogą zaszkodzić krajowym śledztwom

Policja

Jeśli jakiś urząd sprawdza przedsiębiorcę, to informacja o tym trafia do organów UE, a zgodnie z unijnymi przepisami, administrator danych osobowych powinien poinformować go, że jego dane są przetwarzane. Mógłby tym zaszkodzić śledztwu, więc Prezydium Parlamentu Europejskiego zdecydowało, że każda sprawa ma być analizowana indywidualnie.

20.05.2019