Zmiana przepisów jest efektem petycji, którą wniesiono do Senatu w 2017 roku. Celem zmiany jest stworzenie podstaw do rehabilitacji prawnej i powrotu do służby niesłusznie oskarżonych funkcjonariuszy. Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli ustawy w tej sprawie. Nowelizacja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z pewnymi wyjątkami. Wyjątki - jak uzasadniało MSWiA - wynikają z potrzeby dostosowania terminów wejścia w życie niektórych zmienianych w przedmiotowej ustawie przepisów, do terminów wejścia w życie ustaw, których te nowele dotyczą.
Cena promocyjna: 99.9 zł
|Cena regularna: 111 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
10 lat na wniesienie wniosku o wznowienie
Nowe przepisy znoszą termin ograniczający prawo do wniesienia wniosku o wznowienie każdego postępowania dyscyplinarnego na korzyść funkcjonariuszy ABW, CBA, SW, BOR, SOP i Straży Marszałkowskiej. W przypadku Policji i Straży Granicznej termin ten będzie wynosił 10 lat (co uzasadnione jest liczbą postępowań), z wyjątkiem postępowań dyscyplinarnych zakończonych wydaleniem ze służby. W takim przypadku prawo wniesienia wniosku o wznowienie postępowania również nie będzie ograniczone terminem. Po śmierci funkcjonariusza takie będzie przysługiwało członkom rodziny wyszczególnionym w przepisach.
Czytaj: Były milicjant wygrał z "dezubekizacją" - dostanie pełną rentę>>
Uzupełnia się też katalog przesłanek wznowienia postępowania dyscyplinarnego. Kolejna podstawa wznowienia stanowi, że postępowanie dyscyplinarne można wznowić w przypadku, gdy prowadzone o ten sam czyn postępowanie karne, karnoskarbowe lub w sprawach o wykroczenia zostało zakończone prawomocnym wyrokiem uniewinniającym albo orzeczeniem o umorzeniu postępowania z powodu niepopełnienia przestępstwa albo z powodu braku ustawowych znamion czynu zabronionego.
Obecnie funkcjonariusze policji, CBA, SW, AW, SWW i SKW mieli 5 lat od uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego na wniesienie o jego wznowienie, nawet gdy zostali uniewinnieni w postępowaniu karnym. W przypadku Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego termin ten wynosił 3 lata, a w przypadku Straży Granicznej - 10 lat.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.