SN: Wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania danej sprawy - niedopuszczalne

Prawo cywilne Prawnicy

Wniosek o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania sprawy jest niedopuszczalny i podlega odrzuceniu bez składania przez sędziego wyjaśnienia, przy czym sędzia objęty takim wnioskiem o wyłączenie, może zasiadać w składzie sądu rozpoznającego ten wniosek - brzmi piątkowa uchwała siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

27.07.2019

Strasburg: Zakaz rozpowszechniania ulotki wyborczej naruszył wolność wypowiedzi

Wybory

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zakazanie rozpowszechniania w trybie wyborczym ulotki wyborczej, w której kontrkandydaci skarżącego w wyborach samorządowych zostali nazwani "beneficjentami układu" oraz "układem wzajemnej adoracji i autoreklamy", stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii.

26.07.2019

SN: Upomnienie dla sędziego, który miał 500 spraw w referacie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie przychylił się do wniosku ministra sprawiedliwości o zaostrzenie kary dla sędziego, który objął urząd i od początku służby orzekał jednocześnie w trzech wydziałach, przejmując po poprzednikach ponad 400 spraw.

24.07.2019

Sąd: Wałęsa musi przeprosić Kaczyńskiego

Prawo cywilne Prawnicy

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. Chodziło o twierdzenie, że Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

22.07.2019

SN: Wynoszenie akt do domu to nie przestępstwo

Prawo karne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej odmówił pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziego, który czytał akta poza sądem. Nie zachodziły żadne okoliczności świadczące o umyślnym nadużyciu uprawnień czy chowania akt przed stronami - orzekł sąd, odmawiając uchylenia immunitetu.

22.07.2019

SN: Uniewinnienie adwokatów od zarzutu płatnej protekcji było słuszne

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

To był spór o prawdopodobieństwo, a na ławie oskarżonych zasiedli trzej adwokaci. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok uniewinniający, choć przyznał, że ustanowienie dziwacznego depozytu jako zabezpieczenia wynagrodzenia - odbiega od standardów etycznych przyjętych w zawodzie adwokata.

19.07.2019

TK: Prezydent to nie notariusz, musi mieć czas na decyzję o podpisaniu ustawy

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny badał, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, zgodność z Konstytucją przepisu określającego termin wejścia w życie noweli ustawy odraczającej funkcjonowanie Rejestru Należności Publicznoprawnych. Został on wyznaczony przed upływem 21 dni, które głowa państwa ma na podjęcie decyzji o podpisaniu regulacji. Trybunał uznał, że jest niekonstytucyjny.

17.07.2019

TK: Prawo właściwie określa zasady tymczasowego aresztowania

Prawo karne

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z ustawą zasadniczą przepisy Kodeksu postępowania karnego, które nie oznaczają maksymalnego czasu trwania tymczasowego aresztowania po wydaniu pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji.

10.07.2019

SN: Skarga nadzwyczajna po kasacji wymaga właściwej obsady sądu

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 4 lipca br. odroczył rozpatrzenie sprawy i przekazał ją składowi siedmiu sędziów. Trzyosobowy skład SN miał wątpliwość, czy w sytuacji gdy sprawa była już przedmiotem kasacji, sąd jest właściwie obsadzony i czy sprawę nie powinno rozpatrzyć pięciu sędziów i dwóch ławników.

04.07.2019

SN: Radca prawny przez 10 lat udawał, że prowadzi sprawę

Prawo karne Prawnicy

Czyn przypisany radcy prawnemu istotnie godzi w podstawy zawodu zaufania publicznego, a skala naruszeń jest niewyobrażalna. Podjął się prowadzenia sprawy klienta, a okłamywał go co do podpisania ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Ale uchylił wyrok sądu II instancji, który wydalił obwinionego z zawodu.

04.07.2019

SN: Sąd nie kłamie, tylko ocenia trafnie lub nietrafnie

Prawo karne Prawnicy

Pojęcie kłamstwa nie podlega ocenie, można mówić jedynie o trafności lub nietrafności wniosków sądu. W pismach procesowych nie wolno używać słów obraźliwych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Wolność wypowiedzi radcy prawnego to nie ta sama wolność, którą opisuje Konstytucja RP - dodał SN.

03.07.2019

SN: Domniemanie niewinności dopiero po zebraniu wszystkich dowodów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprzeczne zeznania świadków doprowadziły do uniewinnienia radcy prawnego. Zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego był to błąd, polegający na niewłaściwym zrozumieniu instytucji domniemania niewinności. Sprawa wraca zatem do sądu drugiej instancji.

02.07.2019

NSA: Listy sędziów popierających kandydatów do nowej KRS do ujawnienia

Prawnicy

Informacja zawarta w załącznikach, czyli nazwiska sędziów popierających kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa mają być jawne. Szef Kancelarii Sejmu powinien je udostępnić wnioskodawczyni, czyli poseł Kamili Gasiuk-Pichowicz nawet dzisiaj, gdyż wyrok jest prawomocny - taki jest sens orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28.06.2019

SN: Obrona klienta to obowiązek, ale nie za wszelką cenę

Prawo karne Prawnicy

Adwokat naruszył interesy samorządu i wizerunek adwokatury, sprzeniewierzył się zasadzie zaufania do tego zawodu, gdyż nakłaniał świadka do składania fałszywych zeznań. Musi ponieść zatem karę sprawiedliwą, bo zawieszenie w wykonywaniu czynności jest karą zbyt łagodną - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

27.06.2019

TK: Niekonstytucyjne przepisy o kasacjach w sprawie prawa łaski

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy kodeksu postępowania karnego dopuszczające możliwość wniesienia kasacji na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski, albo zakwestionowania prawidłowości zastosowania aktu łaski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

26.06.2019

SN: Prokurator winny uchylenia aresztu przez sąd

Prokuratura

Doszło do oczywistej i rażącej obrazy prawa, za co ponosi winę prokurator. Skierował on wniosek o przedłużenie aresztu dla pseudokibica, ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania do niewłaściwego sądu, w wyniku czego podejrzany wyszedł na wolność. Jednak, zdaniem Sądu Najwyższego można odstąpić od wymierzenia kary prokuratorowi, który dopuścił się przewinienia.

25.06.2019

TSUE: Obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN sprzeczne z prawem Unii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisy polskiego prawa dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - stwierdził w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Dla TSUE bez znaczenia było, że te przepisy zostały już wycofane z polskiego porządku prawnego.

24.06.2019

SN: Obrażanie innych adwokatów kosztuje co najmniej 7 tys. zł

Prawnicy

Adwokat nawet w swojej obronie nie może używać obraźliwych słów i gróźb wobec kolegów, członków Rady Adwokackiej. Takie naruszenie zasad etyki i godności zawodu grozi karą finansową nałożoną na obwinionego. Jednak Sąd Najwyższy odesłał sprawę Wyższemu Sądowi Dyscyplinarnemu Adwokatury do rozpatrzenia zażalenia.

24.06.2019