Krakowscy prokuratorzy zaniepokojeni stanowiskiem MF w sprawie wynagrodzeń

Prokuratura

Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie wyraziło głębokie zaniepokojenie stanowiskiem Ministerstwa Finansów dotyczącym zasady równości wynagrodzeń prokuratorów i sędziów, przedstawionym w toku konsultacji projektu noweli ustawy Prawo o prokuraturze. W stanowisku wskazano też na konieczność pilnych zmian w wynagradzaniu pracowników prokuratury.

26.11.2024

W Gdańsku o przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Wymiar sprawiedliwości

Zagrożenia cyberprzestępczości, psychologiczne uwarunkowania przemocy wobec dzieci, narzędzia do przeciwdziałania przemocy - będą tematami konferencji „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie organizuje Fundacja LUMUS, finansowane jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

26.11.2024

Bardziej ludzkie aresztowanie - jest projekt zmian w kodeksie

Prawnicy

Aresztowany ma prawo być sądzony w rozsądnym terminie albo zwolniony na czas postępowania. Sąd będzie mógł kontrolować i korygować opis czynu, gdy otrzyma wniosek o tymczasowe aresztowanie. Naczelna Rada Adwokacka we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Krakowskim Instytutem Prawa Karnego przygotowała projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który dotyczy tego środka zapobiegawczego.

26.11.2024

Utrudnianie przetargów publicznych ma być surowiej karane

Wymiar sprawiedliwości

Konsultowana obecnie tzw. ustawa naprawcza ma, co do zasady, cofnąć zmiany z 2022 roku, zaostrzające w wielu przypadkach kary za przestępstwa. Jest jednak wyjątek, bo w przepisie dotyczącym przetargów Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje sankcje surowsze - do 5 lat pozbawienia wolności, zamiast dotychczasowych trzech lat. Jednak eksperci od zamówień publicznych mają wątpliwości, ponieważ jeszcze nie oceniono działania zmian obowiązujących od nieco ponad roku.

26.11.2024

Zmiany w sądach koniecznie trzeba przyspieszyć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pilotażowe orzeczenie w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce musimy wykonać do końca 2025 roku. Ma ono znaczenie dla ukształtowania kierunku dalszych zmian w systemie prawa. Komisja Wenecka nie stwarza przeszkody dla uzdrowienia sytuacji w sądach. Wskazała ramy, jakie mają obowiązywać przy weryfikacji sędziów wadliwie powołanych przez KRS. Jednak czas przeprowadzania zmian liczy się w tej sprawie najbardziej - stwierdzili dyskutanci, omawiający skutki wyroku Trybunału w Strasburgu.

25.11.2024

Przed weryfikacją tzw. neo-sędziów do wyjaśnienia odmowy powołania

Wymiar sprawiedliwości

Grupa osób, które otrzymały przed marcem 2018 r., jeszcze od „starej” KRS, rekomendacje do powołania na urząd sędziego, ale prezydent Andrzej Duda nie wręczył im nominacji, walczy o swoje prawa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Ale zdaniem doradzających im prawników, mogą one od nowego prezydenta oczekiwać powołań, bo obecny nie miał prawa im tego odmówić.

25.11.2024

Prof. Andrzej Olaś: Wyznaczanie zdalnych rozpraw wymaga uwzględnienia zasady proporcjonalności

Wymiar sprawiedliwości

Wykorzystanie możliwości prowadzenia posiedzeń na odległość powinno stać się dobrą praktyką nie tylko w sprawach prostych, ale i tych skomplikowanych. Decyzja sądu jest zależna od licznych czynników. Uznanie wyboru sposobu przeprowadzenia posiedzeń sądowych oraz dowodów za dyskrecjonalne uprawnienie sędziowskie każe odwołać się do zasady proporcjonalności - wskazuje prof. Andrzeja Olaś z Zakładu Postępowania Cywilnego UJ.

25.11.2024

Ile zapłaci pełnomocnikowi frankowicz pozwany przez bank?

Wymiar sprawiedliwości

Frankowicze pozwani przez banki mogą liczyć na korzystne oferty od pełnomocników, którzy prowadzą ich sprawy przeciwko bankom. Często wynagrodzenie wynosi minimalną, określoną przepisami stawkę, a zdarza się, że kancelarie traktują pozew od banku łącznie ze sprawą o nieważność i obie sprawy rozliczane są jako całość.

25.11.2024

J. Kudła: nieumyślne spowodowanie śmierci funkcjonariusza policji a działanie w granicach błędu

Wymiar sprawiedliwości Policja

Policyjna interwencja przy ulicy Inżynierskiej 6 w Warszawie, to w ocenie karno - materialnej jedno z najtrudniejszych do takiej oceny zdarzenie. Decyzje podejmowane przez funkcjonariuszy powinny następować w zależności od rozwoju oraz dynamiki, przebiegu interwencji. To właśnie koordynacja na miejscu interwencji, wzajemna wymiana informacji i uzupełniania się stanowi klucz prawidłowego przeprowadzenia czynności, w zgodzie z metodyką policyjną - pisze Jacek Kudła, biegły z zakresu czynności operacyjno-rozpoznawczych.

24.11.2024

Ślepe pozwy mogą pomóc w walce z mową nienawiści, ale czy sądy podołają?

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość wniesienia „ślepego pozwu” przeciwko anonimowemu hejterowi może stać się ważnym narzędziem w walce z cyberprzemocą, działając zarówno zapobiegawczo, jak i odstraszająco. Jednak procedowany obecnie w Sejmie projekt budzi też wątpliwości, bo nakłada nowe obowiązki związane z ujawnianiem sprawców na i tak już bardzo obciążone sądy.

23.11.2024

KRS ma wątpliwości do bezstronności składu orzekającego w sprawie prokuratora Bilewicza

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy 27 listopada zajmie się sprawą powierzenia prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi pełnienia obowiązków prokuratora krajowego - Sąd Apelacyjny w Warszawie miał wątpliwości, czy Bilewiczowi można było je powierzyć, gdyż jest to "nieznane ustawie Prawo o Prokuraturze". Z kolei wątpliwości co do składu orzekającego podnosi Krajowa Rada Sądownictwa, wskazując że sędziowie Jarosław Matras i Michał Laskowski zostali powołani w skład komisji kodyfikacyjnych podlegających premierowi, a sędzia Laskowski deprecjonował poprzednie orzeczenie SN dotyczące statusu Dariusza Barskiego.

23.11.2024

O zachowku, zrzeczeniu dziedziczenia i kręgu spadkobierców w Dniu Otwartym Notariatu

Wymiar sprawiedliwości

Ostatnio weszły istotne zmiany w zakresie dziedziczenia. Rozszerzono katalog przyczyn prowadzących do niegodności dziedziczenia - objęte są nim osoby, które uporczywie uchylają się wobec spadkodawcy od obowiązku alimentacyjnego oraz od wykonywania obowiązku pieczy. Zmieniono też procedurę odrzucenia spadku w imieniu dzieci i wprowadzono możliwość umowy, której skutkiem będzie zrzeczenie się dziedziczenia. O to co zakładają przepisy i jak z nich skorzystać, będzie można zapytać podczas Dnia Otwartego Notariatu.

23.11.2024

Prof. Manowska apeluje do posłów o nie obcinanie budżetu SN

Prawnicy

Niefrasobliwość i polityczne zacietrzewienie niektórych posłów uderzy przede wszystkim w ciężko pracujących ludzi i ich rodziny - pisze do marszałka Sejmu I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Stanowczo prosi więc o wycofanie się przez Komisję Finansów Publicznych z przyjętej poprawki, co umożliwi zwiększenie wynagrodzeń osobowych pracowników co najmniej o 5 procent.

22.11.2024

TK: Dwa miesiące na powrót prokuratora do czynnej służby - niekonstytucyjne

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy wprowadzające Prawo o Prokuraturze są niezgodne z Konstytucją. TK uznał, że doszło do bezpodstawnego odwołania Prokuratora Krajowego - Dariusza Barskiego. Nie przewidziano ochrony sądowej stanowiska służbowego, co jest naruszeniem konstytucyjnej zasady korzystania z praw publicznych - tj. prawa dostępu do służby publicznej.

22.11.2024

Minister Bodnar za utrzymaniem zasady równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Sporo emocji wśród prokuratorów wzbudziło kolejne stanowisko Ministerstwa Finansów, w którym wskazano na konieczność zmian w ustalaniu wynagrodzeń dla prokuratorów, a konkretnie na odejście od obowiązującego powiązania pensji prokuratorskich i sędziowskich. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar zapewnił właśnie, że jest to jedynie pogląd jednego z resortów, a on sam jest zwolennikiem utrzymania tego, co obowiązuje, czyli zasady równości wynagrodzeń w obu zawodach.

22.11.2024

MS zapowiada przyspieszenie postępowań - kluczowa cyfryzacja i zwiększenie liczby asystentów

Wymiar sprawiedliwości

Pisma procesowe przez portal informacyjny sądów, digitalizacja akt, więcej asystentów, tymczasowy powrót sędziów wizytatorów do orzekania, podniesienie jakości mediacji i wprowadzenia obligatoryjnej mediacji w niektórych kategoriach spraw, certyfikacja biegłych i szkolenia zarządcze dla prezesów sądów - to główne założenia programu MS „Sprawne sądy”, który ma poprawić sytuację w sądownictwie. Powstać ma też Kodeks rodzinny wykonawczy.

21.11.2024

O pełnomocnictwie notarialnym na Dniu Otwartym Notariatu

Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnictwo notarialne jest rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów, np. związanych z podróżą, chorobą, czy wiekiem nie mogą samodzielnie dokonywać czynności prawnych lub formalności urzędowych. Można je odwołać w każdej chwili, wskazać termin obowiązywania a co do zasady przestaje działać w momencie śmierci mocodawcy. By jednak zadziałało musi być w odpowiedni sposób skonstruowane. W samym 2023 r. notariusze sporządzili ponad 253 tys. pełnomocnictw w formie aktu notarialnego.

21.11.2024

Sędzia Wytrykowski skarży uchwałę NSA

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła kandydaturę sędziego Konrada Wytrykowskiego do pełnienia urzędu w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i prezydent Duda wręczył mu nominację. Naczelny Sąd Administracyjny nie chciał wydać zabezpieczenia wstrzymującego wykonanie uchwały Rady, ale umorzył postępowanie. Teraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej ma odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wznowienie postępowania w tej sprawie, a także czy NSA był właściwym sądem do rozpoznania uchwały Rady.

21.11.2024

Prok. Hernand obwiniony o naruszenie etyki

Prawo karne Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny Prokuratora Generalnego prokurator Marek Woźniak wydał postanowienie o przedstawieniu zastępcy prokuratora generalnego Robertowi Hernandowi zarzutu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego - uchybienia godności urzędu poprzez to, że nagrywał bez zgody ministra Adama Bodnara rozmowę dotyczącą decyzji personalnej w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego.

20.11.2024

Pięć śledztw w sprawie 21 czynów podkomisji smoleńskiej

Prawo karne

Po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego prokuratorzy z Zespołu Śledczego wszczęli pięć śledztw w sprawie działań podkomisji smoleńskiej, w tym podrobienia dokumentów oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez przewodniczącego podkomisji. A także – w sprawie finansowania, ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji o klauzuli „ściśle tajne” i „tajne” oraz nieprawidłowego przetwarzania danych niejawnych.

20.11.2024