Sekcja działa od lutego br. Przeniesieni do niej sędziowie nie sądzą procesów inicjowanych aktem oskarżenia prokuratury, które kończą się wydaniem wyroku, ani nie decydują o przedłużaniu aresztów. Wydają tylko orzeczenia w sprawach dotyczących:

  • zażaleń na postanowienia i zarządzenia prokuratora;
  • wniosków prokuratora o uchylenie tajemnicy bankowej;
  • wniosków o uchylenie tajemnicy zawodowej;
  • wydania wyroków łącznych. Chodzi o sprawy, gdy sąd orzeka o łączeniu kar osób skazanych dwoma lub więcej wyrokami, gdzie wina jest już przesądzona prawomocnie.

 

Czytaj: Powstała „sekcja neo-sędziów” w Sądzie Okręgowym w Warszawie>>

Ograniczenie kompetencji

W ocenie KRS doszło do ograniczenia kompetencji rozpoznawania spraw karnych przez dziesięciu sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie, co ingeruje w istotę ich służby sędziowskiej oraz narusza zasady niezależności sądownictwa oraz niezawisłości sędziowskiej.

Jednocześnie - jak wskazuje Rada - sędziowie przeniesieni do nowo powołanej sekcji zachowują kompetencje do orzekania w sprawach przydzielonych im przed jej utworzeniem, co podważa zasadność wprowadzonego podziału kompetencji i rodzi wątpliwości co do rzeczywistych celów tych działań.

Wzywa też do jak najszybszego przywrócenia stanu zgodnego z obowiązującym prawem, w szczególności z Konstytucją RP i ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, a tym samym pełnej realizacji zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądownictwa jako fundamentów porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej.