Mediacje w umowach między przedsiębiorcami i pracowniczych? MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w mediacjach widzi jeden ze sposobów na uleczenie sądów. Proponuje m.in. by umowy między przedsiębiorcami, ale też te o pracę, zawierały postanowienia, że w przypadku sporu pierwszym krokiem będzie próba mediacji. W ocenie prawników to ładnie wygląda na papierze, bo w rzeczywistości - przez luki w przepisach - może prowadzić i do absurdów i niesprawiedliwości

02.04.2021

Od 1 kwietnia w warszawskim sądzie specjalny wydział do spraw frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Początkowo sprawami frankowymi ma zajmować się 15 - 16 orzeczników. Liczba sędziów może jednak ulec zmianie w zależności od wpływających spraw. Już w tej chwili w warszawskim sądzie okręgowym prowadzonych jest ponad 21 tys. spraw, w tym 435 w drugiej instancji. A sędziowie spodziewają się, że będzie ich znacznie więcej po spodziewanej uchwale Sądu Najwyższego.

01.04.2021

Prawnicy z nowych technologii korzystają bardziej z konieczności niż pasji

Prawnicy Koronawirus

Koronawirus wymusza informatyzację także w sądach. Już odbywają się e-rozprawy, a w Sejmie trwają prace nad doręczaniem e-pism sądowych pełnomocnikom. Wśród samych prawników są nadal duże dysproporcje, część w nowych technologiach czuje się dobrze i widzi ich potencjał, inni nie czują go wcale. Nadal też dla wielu szczytem e-możliwości jest mail, komunikatory i edytor tekstów.

01.04.2021

Komisja Europejska chce zablokowania przez TSUE Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce „w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów”. Zwróciła się również o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli wstrzymania prawa Izby Dyscyplinarnej SN do uchylania immunitetów sędziom do czasu wydania ostatecznego wyroku. Zdaniem rządu, polskie regulacje nie odbiegają od standardów w UE.

31.03.2021

Prawnik ma "dyscyplinarkę" więc sędziowie i strony skorzystają z hotelu, mimo lockdownu

Wymiar sprawiedliwości

Rząd włącza do grup zawodowych, które mimo lockdownu będą mogły korzystać z usług hotelarskich, członków składów orzekających, rzeczników dyscyplinarnych, a także obrońców i pełnomocników stron w postępowaniach dyscyplinarnych. Jak zaznacza, zmiana jest konieczna by unikać w tego typu sprawach przedawnienia.

31.03.2021

Jeśli szczepionka dla prokuratorów to i dla pracowników sekretariatów - apelują związkowcy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Podjęcie decyzji o włączeniu pracowników prokuratury w program szczepień wraz z prokuratorami, którzy obecnie są szczepieni jest bezwzględną koniecznością, bo również od nich zależy bezpieczeństwo prawne obywateli - wskazuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, apelując by nie było w tym zakresie wyjątków. O szczepienie swojej grupy zawodowej apelują też m.in. adwokaci.

31.03.2021

Zabezpieczenie majątkowe – kiedy może być stosowane?

Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie w toku prowadzonego postępowania istnieje obawa, że oskarżony ukryje majątek, by udaremnić późniejsze wykonanie kary i środków karnych o charakterze majątkowym. Aby zapobiec takim przypadkom organy procesowe mogą stosować zabezpieczenie majątkowe.

31.03.2021

Sądy przechodzą na tryb online, ale wolniej niż by ministerstwo chciało

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

E-rozprawy mają być lekiem na covidową zapaść. Jednak mimo "tarczowych" zachęt, nadal są duże dysproporcje - część sędziów chętnie z nich korzysta, a niektórzy wcale. Powodów jest wiele - począwszy od braków sprzętowych, skończywszy na braku sędziowskiego przekonania. Tymczasem resort prezesom, a prezesi sędziom zaczynają dokręcać śrubę - brak trybu online grozi już notatką służbową.

31.03.2021

Sejm będzie pracował nad projektem o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej

Wymiar sprawiedliwości

W Sejmie zakończyło się we wtorek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "Tak dla rodziny, nie dla gender", dotyczącego wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej i zobowiązania rządu do zainicjowania prac nad międzynarodową konwencją praw rodziny. Projekt został skierowany do prac w sejmowych komisjach sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw zagranicznych.

30.03.2021

Sąd nie uwzględnił konieczności ochrony konsumenta - kolejna skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Roczna stopa oprocentowania pożyczki zawartej przez pozwaną sięgnęła 134 proc. Spółka windykacyjna wystąpiła o wydanie nakazu zapłaty i sąd to zrobił, stosując wprost przepisy kodeksy postępowania cywilnego. W ocenie Prokuratora Generalnego pominął przy tym konsumencki charakter sprawy, stąd skarga nadzwyczajna wniesiona do Sądu Najwyższego.

30.03.2021

Koronawirus przytłacza sądy - szybkie zmiany w przepisach nie służą orzecznictwu

Wymiar sprawiedliwości

Epidemia postawiła pod ścianą nie tylko obywateli, gospodarkę i przedsiębiorców, ale też w dużym stopniu sądy. Te od ubiegłorocznego wiosennego lockdownu cały czas pracują, ale zmagają się i z koronawirusem, i z problemami kadrowymi. Zmiany w przepisach miały pomóc, tyle że szybkość w ich wprowadzaniu nie służy orzekaniu. Do tego - jak mówią prawnicy - dochodzą niedopracowane "wrzutki"

30.03.2021

Jest nowe prezydium NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas pierwszego posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się zdalnie 29 marca 2021 r. wybrano skład Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Nowymi wiceprezesami zostali Agnieszka Zemke-Górecka i Bartosz Tiutiunik, skarbnikiem na kolejną kadencję Henryk Stabla, sekretarzem Bartosz Grohman i zastępcą sekretarza NRA - Jarosław Szczepaniak.

29.03.2021

Premier chce stwierdzenia przez TK "wyższości" polskiego prawa nad unijnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. To pokłosie wyroku TSUE w sprawie statusu sędziów Sądu Najwyższego powołanych z udziałem nowej KRS, a rząd liczy, że oczekiwany wyrok TK pozwoli na jego zignorowanie.

29.03.2021

Polskie organizacje i zagraniczni prawnicy apelują do KE o zaskarżenie "ustawy kagańcowej"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwracamy się z prośbą o jak najszybsze skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej „ustawy kagańcowej” i funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, wraz z kompleksowym wnioskiem o pilne zarządzenie środków tymczasowych - wystąpienie takiej treści do kierownictwa Komisji Europejskiej skierowała grupa polskich organizacji oraz kilkudziesięciu wybitnych prawników z różnych państw.

29.03.2021

Sądy zamykają się przed koronawirusem, w części już tylko pilne sprawy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Choć większość sądów nadal pracuje, w wielu z nich trzecia fala koronawirusa staje się mocno odczuwalna. W co najmniej kilku wprowadzono ograniczenia i szczególne zasady pracy, są też takie, które do 9 kwietnia odwołały wszystkie posiedzenia jawne - rozpatrywane są tylko sprawy pilne. Odwoływane są badania w Opiniodawczych Zespołach Specjalistów Sądowych.

27.03.2021

E-doręczenia jednak przez portal informacyjny sądów - posłowie poprawiają nowelę k.p.c

Wymiar sprawiedliwości

Podczas sejmowych prac nad nowelą procedury cywilnej wprowadzono poprawkę, która zakłada e-doręczenia pism procesowych przez sądowy portal informacyjny. Plusem jest 14 dni na awizowanie, bo zgodnie z wstępną wersją projektu skutek doręczenia miał być następnego dnia. Prawnicy są jednak sceptyczni, bo nowa propozycja oznacza konieczność masowego rejestrowania się w systemie.

26.03.2021

Sąd w Bydgoszczy zajmie się powrotem sędziego Juszczyszyna do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy rozpatrzy sprawę o nakazanie dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania. O przekazaniu jej tam decyzją Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformował w czwartek rzecznik tego sądu Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

25.03.2021

TK: Rozprawa w sprawie kadencji RPO przełożona na 12 kwietnia

Wymiar sprawiedliwości

W związku z nieobecnością jednego z sędziów rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie konstytucyjności przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich została przełożona na 12 kwietnia - poinformowało w czwartek biuro TK. Sprawa, którą TK miał rozpoznać 25 marca, została zainicjowana wnioskiem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości.

25.03.2021