Adwokaci apelują o rozwiązanie problemu stawek za pomoc prawną z urzędu

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” skierowało list otwarty z apelem do władz o przyjęcie regulacji gwarantujących poszanowanie konstytucyjnych praw majątkowych adwokatów i radców prawnych, udzielających pomocy prawnej „z urzędu” w postępowaniach cywilnych, administracyjnych i karnych. Uchwałę w sprawie stawek przejął też niedawno Krajowy Zjazd Adwokatury.

25.09.2021

Areszty w Polsce nadużywane - państwo płaci milionowe odszkodowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W latach 2015-2020 odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie otrzymały 553 osoby, a zadośćuczynienie 1 199 osób. W sumie pochłonęły one 78 978 437 zł z budżetu państwa. Fundacja Fundacja Court Watch Polska, która analizowała konkretne przypadki stosowania aresztów, wystąpiła do premiera o podjęcie niezwłocznych działań w celu rozwiązania problemu

25.09.2021

Prawnicy liderzy jutra - 35 nominowanych w konkursie

Prawnicy

Trzydziestu pięciu młodych, ale już z dorobkiem prawników, zostało nominowanych do nagród w tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”. Jest wśród nich m.in. Anna Kątnik-Mania, współzałożycielka i wiceprezes Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris”, Bartłomiej Dębski z kancelarii Sołtysiński Kawecki Szlęzak czy Damian Aptowicz z MOPS w Bydgoszczy.

24.09.2021

Sędziowie sądów apelacyjnych też nie chcą orzekać z "nowymi"

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej sędziów występuje do prezesów sądów z oświadczeniem, że nie chcą orzekać w składach z "nowymi" sędziami, powołanymi lub nominowanymi po rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Takie pismo - jak dowiedziało się Prawo.pl - skierowały też do prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, trzy sędzie z tamtejszego II Wydziału Karnego.

24.09.2021

Kara ma odstraszać, nie wychowywać – MS zmienia filozofię karania

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie sąd wymierza karę, uwzględniając także stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić – m.in. poprzez wykreślenie tych ostatnich. Podkreśla przy tym prewencyjne znaczenie surowości kary. Prawnicy alarmują, że to szkodliwa zmiana, która wbrew założeniu, doprowadzi do zapełniania więzień.

24.09.2021

Minister sprawiedliwości liczy na projekt generalnej reformy sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Dla mnie jako ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski nie ma projektu ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną SN. Jest dla mnie projekt generalnej reformy, dokończenia tego, co zostało zatrzymane cztery lata temu: reformy sądownictwa - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Polsat News.

23.09.2021

Ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej szybko nie będzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wbrew zapowiedziom przedstawicieli rządu i polityków PiS, projektu ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego raczej we wrześniu nie będzie. Poinformował o tym w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller i dodał, że wymaga to korekt legislacyjnych. Nie powiedział jednak, kiedy ten projekt może powstać i trafić do prac legislacyjnych.

23.09.2021

NIK: Zmiany w prawie miały zwiększyć zatrudnienie więźniów, a zwiększyły ryzyko korupcji

Prawo karne

Ideą przyświecającą powstawaniu przywięziennych zakładów pracy była resocjalizacja poprzez zatrudnienie. Aby to ułatwić w Prawie Zamówień Publicznych wprowadzono specjalne wyłączenie dla zamówień na zatrudnianie więźniów przez te wyspecjalizowane podmioty. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że tryb ten nie przyczynił się do zrealizowania celu, jaki przyświecał ustawodawcy

23.09.2021

Formularze uzasadnień źle oceniane przez karnistów, wielu sędziów nie chce ich stosować

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo upływu dwóch lat formularze uzasadnień w sprawach karnych nadal są dla sędziów twardym orzechem do zgryzienia, a adwokaci i radcy mówią wprost, że niejednokrotnie muszą tłumaczyć klientom co z "rubryk" wynika. Problem mają też prokuratorzy, szczególnie w sprawach wielowątkowych. Coraz głośniejsze są więc opinie, że przepisy trzeba zmienić, by formularz był jedną z możliwości, a nie obowiązkiem.

23.09.2021

11 sędziów z Krakowa odmawia orzekania z "nowymi"

Wymiar sprawiedliwości

Po sądach warszawskim, olsztyńskim, częstochowskim czas na Sąd Okręgowy w Krakowie. Jak dowiedziało się Prawo.pl, jedenaścioro sędziów napisało oświadczenia do prezesa, że odmawiają rozpoznawania spraw w składach z udziałem "nowych" sędziów, powołanych przez prezydenta po przedstawieniu ich kandydatury przez obecną KRS. Żądają przeprowadzenie ponownego losowania składów

23.09.2021

TK: Rozprawa w sprawie nadrzędności prawa krajowego nad unijnym odroczona do 30 września

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny w środę 22 września wrócił w pełnym składzie do sprawy z wniosku premiera dotyczącej zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Trybunał zajmuje się tą sprawą od marca, ale była już dwukrotnie odraczana. We wtorek TK wrócił do procedury wysłuchania uczestników postępowania. Potem ogłosił przerwę, a następnie odroczył rozprawę do 30 września.

22.09.2021

Prezydent zwleka z nominacją nowych asesorów - interwencja RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Tegoroczni absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie zostali dotychczas powołani na stanowisko asesora sądowego. W sierpniu KRS skierowała w tej sprawie wnioski i dotąd nie wyznaczono terminu nominacji absolwentów KSSiP na stanowisko asesora sądowego. Tymczasem ostatnie stypendium z tytułu odbywania aplikacji w tej szkole otrzymali oni w sierpniu 2021 r.

22.09.2021

Sąd zważył co następuje – trudny język psuje uzasadnienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie pisząc uzasadnienia orzeczeń nadal myślą przede wszystkim o instancji odwoławczej. A to z kolei powoduje, że brakuje w nich zwięzłości, przejrzystości, a użyte zwroty - rodem z poprzedniej epoki - są często niezrozumiałe dla stron. Widzą jednak konieczność zmiany, bo jak mówią, rozrastanie się pism trzeba ukrócić.

22.09.2021

SN: Rozłam, chaos i wzajemne oskarżenia pomiędzy "starymi" i "nowymi" sędziami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Najwyższym zapadają kolejne orzeczenia w sprawie wadliwej obsady składów sędziowskich, także w SN. Tymczasem Izba Dyscyplinarna pracuje i zamierza orzekać w sprawie sędziego z Izby Karnej. Co więcej, sędzia z tej izby musi przerwać w środę sesję kasacyjną by wystąpić w charakterze obrońcy kolegi. Zaś I Prezes grozi dyscyplinarkami "starym" sędziom kwestionującym status "nowych".

21.09.2021

Gwałty będą zagrożone wyższymi karami, za nagrywanie zgwałcenia nawet 20 lat więzienia

Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w Kodeksie karnym, który trafił właśnie do opiniowania, zaostrza kary za gwałty - uwzględniono m.in. utrwalanie obrazu lub dźwięku z przebiegu takiego czynu oraz posługiwanie się przez sprawcę np. bronią palną czy nożem. W przypadku śmierci osoby zgwałconej, grozić będzie dożywocie. Co więcej, wyłączone ma być też przedawnienie w najdrastyczniejszych sprawach.

21.09.2021

Uzasadnienia wyroków wciąż długie i zawiłe - opracowano wzór jak je pisać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości od lat próbuje utemperować pisarskie zapędy sędziów. W kodeksach zapisano, że uzasadnienia mają być zwięzłe, a w sprawach karnych dodatkowo wprowadzono formularze. Te ostatnie nie do końca się jednak sprawdziły i uzasadnienia nadal pozostawiają wiele do życzenia. Modelowe standardy ich pisania opracowano w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

21.09.2021

Trwa kolejny konkurs dla książek przydatnych w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Redakcja miesięcznika „Przegląd Sądowy” oraz wydawnictwo Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. przypomina o ogłoszonej niedawno trzynastej edycji konkursu na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Zgłoszenia publikacji będą przyjmowane do 15 października tego roku.

20.09.2021

Sędziowie rodzinni domagają się szybkich działań dla poprawy opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży

Wymiar sprawiedliwości

"Dziecko i jego problemy we współczesnym świecie" - to główny temat XXII Kongresu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, który odbył się w Zakopanem. Sędziowie podjęli uchwałę, w której domagają się poprawy systemu opieki psychiatrycznej, psychologicznej dzieci i młodzieży, oraz m.in. zwiększenia dostępności rodzinnych form pieczy zastępczej.

20.09.2021

Prof. Barcz: Rozdział europejski w Konstytucji - tak, ale nie wtedy, gdy demolowana jest praworządność

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sprawę „rozdziału unijnego” w Konstytucji RP, łącznie ze sprecyzowaniem procedury podjęcia decyzji w sprawie wystąpienia z Unii warto i trzeba będzie podjąć po przywróceniu w Polsce praworządności. Nie można proponować wiarygodnych negocjacji nad nowelizacją Konstytucji komuś, kto w ostatnich latach naruszył jej podstawowe zasady, demolując praworządność - uważa prof. Jan Barcz.

20.09.2021

Debata "Iustitii": Władza chce ograniczyć wolność na wielu płaszczyznach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wolność jest zagrożona przez władzę, która próbuje przejąć niezależne media, sądy i samorządy. Uczestnicy debaty Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” ocenili, że media przejęto, aby nie mogły one informować, a zaczęły manipulować. Zakusami władzy zagrożona jest też wolność nauczania i sztuka. - Albo wszyscy staniemy w walce o wolność, albo wszyscy przegramy - wskazał prof. Krystian Markiewicz.

19.09.2021