ILGA-Europe “Rainbow Map": Polska po raz kolejny najbardziej homofobiczna w UE

Wymiar sprawiedliwości

Jak wynika z najnowszego rankingu ILGA-Europe “Rainbow Map”, po raz kolejny, Polska okazała się najbardziej homofobicznym państwem Unii Europejskiej. Przed nią uplasowały się Rumunia i Bułgaria. Z kolei na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta, dalej Islandia, a podium zamknęła Belgia. Tymczasem kończą się rządowe prace nad zmianą kodeksu karnego, która ma umożliwić ściganie za mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację seksualną.

15.05.2024

Wybór tzw. neo-sędziów do KRS jest niekonstytucyjny

Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów Polskich z zaskoczeniem przyjmują zmiany dokonane przez Senat w ustawie regulującej sposób wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. - Nie zgadzamy się na to, by zasady państwa prawa były przedmiotem umów politycznych – protestują sędziowie i prokuratorzy, odnosząc się do poprawki przyjętej przez Senat w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

15.05.2024

Prof. Piskorz-Ryń: Potrzebujemy systemowej reformy służb specjalnych

Wymiar sprawiedliwości

W wyniku ucieczki na Białoruś sędziego Tomasza Szmydta w przestrzeni publicznej rozgorzała dyskusja na temat pilnej potrzeby zmian w prawie. Czy rzeczywiście ich jako państwo potrzebujemy? Na pewno nie, jeśli mówimy o zmianach pochopnych, przygotowanych pospiesznie, na kolanie i służących satysfakcji jednodniowych specjalistów od bezpieczeństwa. Mleko się już rozlało. To co trzeba zrobić, to poza okiem opinii publicznej dokonać oceny strat i ustalić przyczyny i możliwe wnioski na przyszłość - pisze dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń, prof. UKSW w Warszawie.

15.05.2024

MS sceptycznie o propozycjach NRA dotyczących stawek za urzędówki

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że propozycje NRA, dotyczące zmian w zasadach wypłacania wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu, wiążą się z potrzebą zbyt wielu zmian legislacyjnych, ze zbyt dużymi kosztami dla Skarbu Państwa oraz dużym obciążeniem dodatkową pracą wydziałów zajmujących się wykonywaniem orzeczeń w sądach. Chodzi m.in. o postulat, również radców prawnych, by w sprawach cywilnych sąd nie czekał z przyznaniem "urzędówek" do wykazania bezskuteczności ich egzekucji od przeciwnika procesowego.

14.05.2024

RPO: Dyskryminująca ścieżka do zawodu sędziego

Prawnicy

Kryteria powołania na sędziego sądu apelacyjnego są ukształtowane w sposób dyskryminacyjny, co utrudnia możliwość awansu sędziom ze zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym – uważa prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. Ponadto obywatelstwo polskie powinno być łączone z obywatelstwami innych państw. Teraz tylko sędziowie sądów administracyjnych cieszą się takim przywilejem.

14.05.2024

Prof. Marek Safjan przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Prawo cywilne

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar 13 maja powołał profesora Marka Safjana na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Komisja będzie przygotowywała założenia i ogólne kierunki zmian w prawie cywilnym i prawie gospodarczym prywatnym. Zajmie się też opracowywaniem projektów ustaw i innych aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa cywilnego i gospodarczego prywatnego.

14.05.2024

Marek Jamrogowicz powołany na zastępcę prokuratora krajowego

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał Marka Jamrogowicza na zastępcę prokuratora krajowego - podała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. W przeszłości Jamrogowicz był pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. W Prokuraturze Krajowej Jamrogowicz od 30 stycznia 2024 r. pełnił funkcję dyrektora Biura Prokuratora Krajowego.

13.05.2024

Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowanie byłego sędziego Tomasza Sz.

Prawnicy

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie wobec byłego sędziego WSA Tomasza Sz. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wydanie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu jest warunkiem wszczęcia poszukiwań listem gończym. Były sędzia poprosił o azyl na Białorusi, prokuratura bada jego sprawę w kontekście szpiegostwa.

13.05.2024

Prokuratorskie sekretariaty obciążone - lepiej korzystać z e-systemu

Wymiar sprawiedliwości

Dariusz Korneluk, prokurator krajowy, polecił właśnie szefom prokuratur, by w podległych im jednostkach częściej korzystano z prokuratorskiego systemu PROK-SYS. Chodzi m.in. o wyszukiwanie osób i podmiotów gospodarczych czy analizę i badanie akt postępowań przygotowawczych. Także pisma wewnętrzne mają być podpisywane za pomocą podpisu elektronicznego. Celem ma być odciążenie prokuratorskich sekretariatów.

13.05.2024

Opinie prywatne mogą pomóc sądom, ale biegli muszą budzić zaufanie

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje się do zmian dotyczących biegłych. Analizuje też zwiększenie znaczenia i rangi opinii prywatnych w postępowaniach sądowych. Nawet sędziowie uważają, że pomysł może być krokiem w dobrym kierunku. Podstawą, jak mówią, musi być jednak uregulowanie rynku biegłych. Chodzi m.in. o weryfikowanie ich wiedzy i kompetencji. W ocenie prawników biegły, jeśli jego prywatna opinia ma mieć wpływ na sprawę, powinien spełniać określone standardy etyczne.

13.05.2024

Skargi na wytyczne PKW w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Wybory Prawo europejskie

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Sąd Najwyższy przypomina, że Państwowa Komisja Wyborcza może wydawać wytyczne wiążące komisarzy, urzędników wyborczych i komisje niższego stopnia oraz wyjaśnienia dla organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego. Jak również wytyczne podległym im jednostkom wykonującym zadania związane z przeprowadzeniem wyborów i nadawcom radiowym i telewizyjnym.

12.05.2024

Sędziowie Paweł Rygiel i Janusz Kawałek oficjalnie nowymi prezesami sądów

Prawnicy

Sędzia Paweł Rygiel otrzymał nominację na prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wręczenie nominacji odbyło się podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego sądu z udziałem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Nominację z rąk ministra otrzymał też nowy prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, którym został Janusz Kawałek.

11.05.2024

Standardy ochrony małoletniego i ustawa Kamilka - MS odpowiada na pytania

Wymiar sprawiedliwości

Ministerialne wytyczne dotyczące ochrony małoletnich mają być opublikowane najpóźniej do końca czerwca - zapowiedziała podczas debaty "Ustawa Kamilka - co dalej" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. MS zdecydował się jednak już teraz publikować m.in. odpowiedzi na pytania placówek i szkół zajmujących się dziećmi dotyczące wprowadzonych zmian. Zapowiedziała też nowelizację, która ma m.in. wprowadzić część brakujących definicji.

11.05.2024

"Tożsamość płciowa" budzi prokuratorskie wątpliwości przy zmianach dotyczących mowy nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rząd chce zmian w kodeksie karnym. Chodzi o ściganie homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi, a także mowy nienawiści wobec osób z niepełnosprawnością. Opiniowany projekt ma na celu zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc - a ma to nastąpić przez rozszerzenie przepisów o cechy takie jak niepełnosprawność, wiek, płeć, orientacja seksualna i tożsamość płciowa. I właśnie ta ostatnia kwestia budzi wątpliwości części członków Krajowej Rady Prokuratorów.

10.05.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości szuka pediatry do zespołu analizującego przypadki śmierci dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Do 15 maja można zgłaszać kandydatury w ramach uzupełniającej procedury powoływania eksperta z dziedziny pediatrii do Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ma on charakter interdyscyplinarny, a w jego skład ma wchodzić siedmiu członków - jest sześciu, brakuje właśnie pediatry.

10.05.2024

Tomasz Szmydt bez immunitetu, przestał być sędzią

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek 9 maja br. prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjął, oświadczenie sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasza Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem...

09.05.2024

Senat poprawia ustawę o KRS, neo-sędziowie będą mogli do niej kandydować

Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jedna z nich zakłada, że kandydatami do KRS będą mogli być również sędziowie powołani przy udziale neo-KRS. Z przyjętej przez Sejm ustawy wynikało, że kandydować mogą jedynie ci neo-sędziowie, którzy wrócili na swoje wcześniejsze stanowisko. Dodatkowo sędziowie - jak wynika z kolejnej poprawki - będą mogli głosować na więcej niż jednego kandydata.

09.05.2024

Prezes Kapiński przeciwko wnioskom prokuratorskim o wyłączenie

Prawnicy

Prezes Sądu Najwyższego Zbigniew Kapiński, kierujący pracą Izby Karnej, wydał 8 maja 2024 r. zarządzenie w sprawie postępowania z wnioskiem o wyłączenie sędziego. I to składanym przez prokuratora, który opiera je na okolicznościach towarzyszących powołaniu sędziego. Składy wyznaczać będzie "ręcznie" I Prezes SN. Zarządzenie zostało wydane w związku z apelem części sędziów Izby Karnej, skierowanym do prokuratorów o składanie takich wniosków. Może jednak łamać Regulamin SN i prawa stron.

09.05.2024

Dostęp sędziego do informacji niejawnych - rząd szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Już w piątek, 10 maja, mają zostać zaprezentowane propozycje zmian w zakresie sprawdzania sędziów i prokuratorów, którzy mieliby mieć dostęp do informacji niejawnych. To pokłosie sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który zawnioskował o azyl na Białorusi. Sędzia WSA w Warszawie zajmował się np. sprawami dotyczącymi odmowy dostępu do informacji z klauzulami "tajne". W ocenie prawników do takich zmian należy podejść ostrożnie, m.in. ze względu na Konstytucję i wynikające z niej gwarancje dla sędziów. Rozwiązaniem, ich zdaniem, mogłaby być choćby KRS.

09.05.2024

Uchwała frankowa SN cieszy frankowiczów. Pytanie, czy zapadła zgodnie z prawem

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca kredytów frankowych okazała się prokonsumencka. Jednak cieniem na niej kładzie się nierozpoznanie wniosku prokuratora generalnego o wyłączenie ze składu "nowych sędziów", a konkretnie to, jak go potraktowała I Prezes SN. Prawnicy uważają, że SN powinien wydać postanowienie niezależnie od abstrakcyjności uchwały czy terminu jego wpłynięcia. Sędziowie SN wskazują na lukę w przepisach, która powinna zostać uregulowana.

09.05.2024