Kamienie milowe dotyczące stanowienia prawa bez realizacji

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Do końca drugiego kwartału tego roku miała powstać ustawa o Komitecie Monitorującym wprowadzanie Krajowego Planu Odbudowy, a także wymóg prawny konsultowania się z partnerami społecznymi przy projektach poselskich. Polska nie dotrzymała też terminu zmiany regulaminów Rady Ministrów, Sejmu i Senatu w zakresie stanowienia prawa. To będzie ocenione przed złożeniem pierwszego wniosku o płatność KPO.

06.10.2022

NSA gotowy do przejścia na rozprawy online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI LegalTech

Rośnie liczba skarg na organy państwa, wpływających do sądów administracyjnych. Sądy te radzą sobie jednak z postępowaniami m.in. dzięki stosowaniu rozpraw zdalnych. Takie są wnioski z raportu o funkcjonowaniu sądów administracyjnych w pandemicznych latach 2020-21, przedstawionego w Sejmie.

05.10.2022

Ministrowie z Solidarnej Polski zajmą się bezpieczeństwem żywności

Administracja publiczna

Pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości sprawdzą, czy obecne przepisy zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo przy produkcji żywności - powiedział w środę wiceminister Marcin Warchoł. Zapowiedź tego działania przedstawiona została na Facebooku, gdzie Warchoł wspólnie z wiceministrem rolnictwa Januszem Kowalskim zamieścili wystąpienie odnoszące się do afery z importowanym tłuszczem technicznym.

05.10.2022

Tea time w celi więziennej? Osadzony zapłaci za korzystanie z czajnika

Wymiar sprawiedliwości

20 zł miesięcznie ma kosztować każdego osadzonego dostęp do sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce w ten sposób pomóc jednostkom penitencjarnym w czasie kryzysu energetycznego, a Helsińska Praw Człowieka alarmuje, że to łamanie praw człowieka i uderzenie w sam proces readaptacji.

05.10.2022

Rząd miesza w sędziowskich wynagrodzeniach, inflacja mocno w nie uderzy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ile powinien zarabiać sędzia? To pytanie zaczyna coraz bardziej wybrzmiewać w kontekście budżetu na 2023 r. Dlatego, że rząd po raz kolejny nie przestrzega Prawa o ustroju sądów powszechnych, tylko planuje podwyżki tak jak mu pasuje. Zdaniem prawników to paradoks, bo państwo źle traktuje tych, którzy orzekają w sprawach obywateli. Jak mówią, takie oszczędności nikomu się nie przysłużą.

05.10.2022

SN: Nowa izba wypowie się w sprawie zbrodni sądowej z PRL z uwzględnieniem zmienionych przepisów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zbrała się w tym tygodniu tylko raz. We wtorek 4 października, miała zdecydować o uchyleniu immunitetu sędzi w stanie spoczynku Ewy G. z powodu przyczynienia się do skazania w 1982 roku dwóch związkowców NSZZ "Solidarność". Sędzia Wiesław Kozielewicz odroczył posiedzenie do 9 listopada br. , aby wezwać świadka i rozstrzygnąć, czy nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać 15 lipca br. pozwalają na ściganie sędziego za wydanie wyroku.

04.10.2022

Czarne chmury nad wymiarem sprawiedliwości - pracownicy sądów wychodzą na ulicę

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Pracownicy sądów i prokuratur będą walczyć o 20-proc. podwyżki wynagrodzeń. W najbliższą sobotę - 8 października - wyjdą na ulicę w Warszawie. To może być jednak dopiero preludium do kolejnych akcji. A tymczasem wśród sędziów, prokuratorów coraz głośniej mówi się o pozwach, także w sprawie wynagrodzeń.

04.10.2022

Testament ustny pod lupę - warunki sporządzania będą bardziej restrykcyjne

Prawo cywilne

Testament ustny często wiąże się z problemami dowodowymi, a sędziowie mówią o trudnościach w ocenie prawnej. Ministerstwo Sprawiedliwości chce temu zaradzić i szykuje zmiany. Podstawą nie będzie jedynie ryzyko rychłej śmierci, potrzebnych będzie też co najmniej trzech świadków. A ostatnią wolę spadkodawcy trzeba będzie spisać niezwłocznie, maksymalnie w ciągu miesiąca.

04.10.2022

Odchodzą sędziowie z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od soboty 1 października 2022 r. w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu Najwyższego orzekający w Izbie Cywilnej - Teresa Bielska-Sobkowicz, Katarzyna Tyczka-Rote, a także Krzysztof Strzelczyk. Po ich odejściu Izba Cywilna Sądu Najwyższego, która od dłuższego już czasu znajduje się nadal w trudnej sytuacji kadrowej, będzie miała jeszcze większe problemy.

03.10.2022

W wydziałach rodzinnych potężne braki, sędziowie chcą wsparcia asesorów

Wymiar sprawiedliwości

Wydziały rodzinne od dawna zmagają się z problemami kadrowymi. Obecnie referaty orzekających w nich sędziów sięgają nawet 800 spraw. Do tego dochodzi stres, odpowiedzialność i wypalenie zawodowe. Coraz więcej jest też nowych kategorii spraw - przykładem są choćby te dotyczące opieki nad małoletnimi dziećmi z Ukrainy. Sędziowie ratunku szukają w... asesorach.

03.10.2022

Szanuj pracę prawnika - pro bono to wyjątek i nie zawsze marketing

Prawnicy

Dla prawnika prowadzącego kancelarię na zasadach komercyjnych zasadą jest, że usługa jest odpłatna, a porady pro bono to wyjątek. Bywa jednak, że klienci próbują naciągnąć prawnika na darmową poradę, gdyż sądzą, że sprawa jest prosta i nie wymaga wysiłku. Dlatego - radzą prawnicy - należy z góry ustalić z klientem cennik i zakres usługi, kiedy pomoc jest pro bono, a kiedy za najniższą stawkę, lecz odpłatnie.

01.10.2022

Nowi sędziowie w Izbie Pracy Sądu Najwyższego, cztery stanowiska zablokowane

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego jest pięć wakatów, z tym, że cztery z nich zostały zablokowane poprzez odwołania. Wczoraj prezydent wręczył nominacje trzem osobom. Są to sędzia Romuald Dalewski, sędzia Renata Żywicka oraz prof. Robert Stefanicki - cywilista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

30.09.2022

Court Watch Polska: Rozprawy online już stałym elementem wokand i nadal z problemami technicznymi

Wymiar sprawiedliwości

Rozprawy i posiedzenia online lub hybrydowe na stałe zagościły na wokandach polskich sądów. Mimo jednak, że przepisy obowiązują od dwóch lat, problemy są niezmienne - szwankują przede wszystkim kwestie techniczne - zarówno po stronie sądów, jak i uczestników. Do tego dochodzą opóźnienia i ograniczenia w dostępie publiczności - wynika z corocznego raportu Obywatelski Monitoring Sądów 2022, Fundacji Court Watch Polska.

30.09.2022

Premier kontrasygnatą "przyklepał" sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Kontrasygnata premiera pod podpisem prezydenta po raz kolejny budzi ogólnokrajową dyskusję. Tym razem chodzi o opublikowane w Monitorze Polskim postanowienie w sprawie wyznaczenia sędziów Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Według części prawników to próba dzielenia odpowiedzialności i ingerencja władzy wykonawczej w sferę władzy sądowniczej.

30.09.2022

Prokuratura się informatyzuje - więc będzie mieć menedżera/łącznika z biznesem

Prokuratura

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że prokuraturom potrzebny jest nowy specjalista od IT - menedżer usługi. Zgodnie z projektem rozporządzenia ma on pełnić funkcję "mostu" łączącego świat biznesu ze światem technicznym, a wszystko po to, by sprawnie dostarczano wymaganą modyfikację lub zmianę usługi. Sceptyczni co do pomysłu są m.in. związkowcy.

29.09.2022

Frankowicze utkną przez spłaszczenie sądów - w gąszczu przepisów nie ma miejsca na specjalny wydział

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Rekordowo drogi frank coraz mocniej zachęca frankowiczów do pozwów przeciwko bankom. Zalew spraw grozi m.in. warszawskiemu wydziałowi frankowemu, gdzie już na rozprawę czeka się latami. Tymczasem, w związku ze spłaszczeniem struktury sądów, może się to jeszcze wydłużyć. Sędziowie, zamiast z "frankami", będą musieli zmierzyć się z papierologią. Nie wiadomo też, jaki los czeka warszawski wydział, bo w projektach, póki co, nie ma o nim mowy.

29.09.2022

Czynności operacyjno-rozpoznawcze w ręce Służby Więziennej

Wymiar sprawiedliwości Policja

Od środy - 28 września, Służba Więzienna, a konkretnie jej Inspektorat Wewnętrzny, otrzymuje uprawnienia pozwalające na wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych. To - jak wskazują eksperci - te same narzędzia, które już mogą stosować inne służby, w tym policja. I tak szef IWSW będzie mógł m.in. wnioskować o stosowanie kontroli operacyjnej oraz zarządzić ją w trybie niecierpiącym zwłoki.

28.09.2022

Dodatek stołeczny, czyli plus 25 proc. pensji w warszawskim sądzie lub prokuraturze

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Warszawskie sądy i prokuraturę zalewają sprawy, a braki kadrowe i ciągła rotacja opóźniają ich rozpatrywanie. Praca tu jest szczególnie wymagająca i stresująca - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości i chce temu zaradzić wprowadzając stołeczny dodatek do wynagrodzeń urzędników zatrudnionych w sądach i prokuraturze, w tym także Prokuraturze Krajowej, sięgający 25 proc.

28.09.2022

Posiedzenia niejawne mają rozładować zaległości w sądach administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Na sprawy w sądach administracyjnych czeka się już nawet dwa lata. Ministerstwo Sprawiedliwości szuka więc rozwiązań, które rozładują korki, szczególnie w NSA. Wśród propozycji "do przedyskutowania" m.in. z przedstawicielami prezydenta, znalazła się też zmiana trybu orzekania z jawnego na niejawny. I choć publicznej wersji projektu jeszcze nie ma, są - i to duże - obawy prawników.

27.09.2022

Polska przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie inwigilacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

27 września przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka odbędzie się rozprawa przeciwko Polsce w sprawie inwigilacji. Skargę złożyli aktywiści związani z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją Panoptykon oraz adw. Mikołaj Pietrzak. Twierdzą, że obowiązujące przepisy dotyczące inwigilacji pozwalają na naruszenie ich prawa do prywatności, bo w Polsce nie ma mechanizmu informowania, że ktoś był przedmiotem działań służb.

26.09.2022