Sprzedaż węgla przez gminy z pełnym odliczeniem VAT i bez prewspółczynnika

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Rachunkowość

Sprzedaż węgla kamiennego przez gminę w ramach zakupu preferencyjnego na rzecz gospodarstw domowych nie tylko nie wymaga stosowania kas rejestrujących przez gminy, ale też uprawnia gminę do pełnego odliczenia VAT. Stanowi bowiem wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma też konieczności stosowania odliczenia proporcjonalnego tzw. prewspółczynnika VAT.

29.11.2022

Robert Lewandowski z pucharem i wezwaniem od celników?

Domowe finanse VAT

Sportowcy wracający z międzynarodowych imprez sportowych z pamiątkowymi pucharami i statuetkami mogą otrzymać pismo z wezwaniem do zapłaty cła oraz podatku VAT, nawet jeśli te przedmioty nie mają materialnej wartości, a tylko symboliczną i sentymentalną - pisze radca prawny Michał Kosiarski. Dodaje, że można się przed tym bronić, ale wymaga to czasu i wysiłku.

26.11.2022

Zawyżenie kwoty brutto podatnik może poprawić fakturą korygującą

VAT Rachunkowość

W przypadku pomyłki na fakturze w kwocie brutto, podatnik powinien wystawić fakturę korygującą. Pozostanie ona jednak bez wpływu na przedmiot, podstawę opodatkowania oraz moment powstania obowiązku podatkowego. Takiego błędu nie można jednak poprawić notą korygującą.

24.11.2022

McDonald’s wciąż wygrywa spory z fiskusem o stawkę VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Nie kończy się spór dotyczący opodatkowania VAT dań na wynos. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał bowiem tylko ogólne wytyczne dotyczące stawki VAT na czynności, które są klasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem. Niedawny wyrok NSA może być jednak przełomem. Pojawia się bowiem możliwość skorygowania wcześniejszych, nieobjętych przedawnieniem okresów rozliczeniowych.

23.11.2022

Płatności na poczet przyszłych dostaw mają skutki podatkowe

VAT Rachunkowość

Jeśli z łączącej strony umowy wynika, że nabywca jest zobowiązany wpłacić określoną kwotę na poczet przyszłej dostawy towarów lub wykonania usług, trzeba pamiętać, że taka sytuacja rodzi po stronie dostawcy określone obowiązki podatkowe. Natomiast po stronie nabywcy w związku z uiszczoną zaliczką pojawia się uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.

22.11.2022

Faktury VAT nowego wzoru będą rewolucją dla firm

VAT Rachunkowość Prawo gospodarcze

Po uruchomieniu nowego systemu faktur VAT może się okazać, że recepcjonistka w hotelu, kelner w restauracji czy kasjer w supermarkecie nie wystawi takiej faktury, a jedynie jej promesę. Transakcje bardziej złożone trzeba będzie opisywać w nowy sposób, już poza oficjalnym dokumentem sprzedaży. Eksperci ostrzegają: to będzie rewolucja większa, niż się spodziewaliśmy.

22.11.2022

Pompa ciepła i ocieplenie firmy obniży koszty, ale skomplikuje rozliczenia podatków

CIT PIT VAT Rachunkowość Budownictwo

Wiele firm zdecydowało się na inwestycje, by ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem biur i zakładów. Ociepliły budynki i zainstalowały pompy ciepła. Wyzwaniem – jak się okazuje – będzie teraz prawidłowe rozliczenie poniesionych wydatków. Chodzi o kwestie amortyzacji, kosztów uzyskania przychodów, VAT. Piszemy o tym również w Tax Alert.

17.11.2022

Zmiany w akcyzie, PIT i CIT - proekologicznym projektem zajmie się sejmowa komisja

CIT PIT VAT Akcyza

Ekologiczne ułatwienia w akcyzie i bariery dla zatruwania środowiska w PIT i CIT - to treść pakietu zmian w ustawach podatkowych, który trafił do Sejmu. Skorzystają na tym nabywcy aut hybrydowych i producenci energii odnawialnej. Przy okazji przedłużono w nim też możliwość kupowania starego typu kas fiskalnych przez niektórych podatników.

16.11.2022

Powrót do zwolnienia z VAT po wcześniejszej rezygnacji jest możliwy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Usługi rzeczoznawców działających na zlecenie sądów i innych organów są opodatkowane VAT. Jednak, po spełnieniu określonych przesłanek, rzeczoznawcy mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. Co istotne, istnieje również możliwość powrotu do tego zwolnienia, mimo wcześniejszej rezygnacji. Potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.

16.11.2022

Podatkowy Rollercoaster, czyli zamieszanie fiskalne nie do końca opanowane

CIT PIT VAT

Tegoroczne reformy podatków niewiele upraszczają, a czasem wprowadzają sporo komplikacji i niezrozumiałych pojęć. Tak prelegenci konferencji "Podatkowy Rollercoaster" oceniają ostatnie zmiany w CIT, VAT i innych przepisach, z którymi na co dzień mają do czynienia księgowi i doradcy podatkowi.

08.11.2022

WSA: Posiadanie dwóch lub więcej paszportów nie ma wpływu na procedurę TAX FREE

Domowe finanse VAT

Procedura TAX FREE umożliwia zwrot VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium Polski podróżnym mającym stałe miejsce zamieszkania poza terytorium Unii Europejskiej. Stałe miejsce zamieszkania jest weryfikowane na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość, w szczególności na podstawie paszportu. O zasadach korzystania z tej procedury wypowiedział się WSA w Białymstoku.

08.11.2022

Michalik: Rozliczenia w grupach VAT będą korzystne, ale przepisy trzeba uprościć

VAT Doradca podatkowy

Mam nadzieję, że przepisy o grupach zostaną w niedalekiej przyszłości znacząco zliberalizowane. Już sama ich konstrukcja ogranicza korzyści. To oczywiście świadoma decyzja ustawodawcy. Niemniej poziom komplikacji rozliczenia np. gdy niektórzy członkowie grupy muszą przy odliczeniu podatku naliczonego stosować proporcje jest stanowczo nadmierny - mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

08.11.2022

NSA nie podjął uchwały, czy spółka jest sukcesorem osoby fizycznej wnoszącej aport

Prawo cywilne VAT Spółki

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów nie podjął uchwały w kwestii, czy spółka komandytowo-akcyjna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, w tym z tytułu VAT, osoby fizycznej wnoszącej aportem swoją działalność do tej spółki i czy odpowiada za zobowiązania osoby fizycznej powstałe przed wniesieniem tego aportu do spółki. NSA przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmioosobowym.

07.11.2022

Samsung przegrywa przed NSA w sprawie VAT od promocji cash back

VAT Doradca podatkowy

Brak jest podstaw, aby spółka mogła obniżać podatek należny z tytułu udzielenia rabatów pośrednich przy sprzedaży telefonów, skoro z tytułu ich sprzedaży nie odprowadziła tego podatku. Gdyby płaciła podatek należny w związku z udzielaniem tych rabatów, przysługiwałoby jej prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wobec udzielonych rabatów – uznał w piątek NSA.

04.11.2022

Czernik: Dodatki i dopłaty bez względu na wysokość zarobków obywateli szkodzą wszystkim

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Rozdawanie pieniędzy bez powiązania z dochodami obywateli oraz ich sytuacją bytową jest niesprawiedliwe, nielogiczne, absurdalne, ale też i szkodliwe. Szkodzi finansom publicznym, gospodarce (a więc i przedsiębiorcom), powoduje inflację, która szkodzi portfelom tych samych obywateli, którzy przed chwilą otrzymali 500+ lub 14. emeryturę - pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

04.11.2022

Sztuczna inteligencja wkracza w świat podatków

VAT Doradca podatkowy Nowe technologie

Cyfrowa rewolucja poważnie wpływa na relacje między podatnikiem i fiskusem - przyznają uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej. Zastrzegają jednak, że użycie sztucznej inteligencji do rozstrzygania sporów podatkowych powinno być ograniczone, a ostateczne decyzje i wyroki powinny należeć do człowieka.

26.10.2022

MF przygotowało nową wersję testowej aplikacji KSeF

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów w ramach przygotowań do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur udostępniło bezpłatną aplikację do próbnego wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych. Nadaje się ona do zastosowania przez podatników i osoby przez nich upoważnione. Narzędzie to umożliwia m.in. wystawianie i odbieranie dokumentów sprzedaży oraz ich podgląd.

26.10.2022

Obniżona stawka VAT na wyroby medyczne nie taka oczywista

VAT Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Nowelizacja przepisów o VAT w zakresie opodatkowania wyrobów medycznych postawiła podmioty z branży medycznej w niełatwej sytuacji. W praktyce pojawiły się uzasadnione wątpliwości, czy po nowelizacji dostawcy wyrobów medycznych mogą nadal stosować obniżoną stawkę VAT – pisze Justyna Kowalik z Enodo Advisors.

25.10.2022

Interpretacje podatkowe wciąż bardzo pożądane

PIT VAT Polski Ład

Podatnicy częściej niż w poprzednich latach chcą, by fiskus wyjaśnił im zawiłe przepisy. W ciągu ośmiu miesięcy 2022 roku złożyli ponad 21 tysięcy wniosków o wydanie interpretacji prawa podatkowego. Pytania dotyczą najczęściej PIT i VAT. Eksperci przewidują, że pod koniec roku nastąpi nowa fala pytań.

19.10.2022