Wymagania dotyczące pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 26 czerwca 2024 r.
w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe 2

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1436, 1597, 1681 i 1762 oraz z 2024 r. poz. 834) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe, zwanych dalej "biogazem, biogazem rolniczym i biometanem";
2)
miejsce dokonywania pomiarów ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu;
3)
sposób przeliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu na ilość energii wyrażoną w MWh.
§  2. 
Pomiarów ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu dokonuje się:
1)
na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, których właściwości metrologiczne zostały poświadczone w świadectwie wzorcowania, o którym mowa w art. 6a ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. z 2022 r. poz. 2063);
2)
w sposób ciągły w okresach, w których następuje przesył biogazu, biogazu rolniczego i biometanu do dalszego wykorzystania lub przetwarzania;
3)
w miejscu zlokalizowanym bezpośrednio przed punktem dalszego wykorzystania lub przetwarzania biogazu, biogazu rolniczego i biometanu.
§  3. 
1. 
Dane dotyczące ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu rejestruje się w książce rejestrowej z ponumerowanymi kartami lub z zastosowaniem elektronicznego systemu przetwarzania danych.
2. 
Rejestrację danych, o których mowa w ust. 1, w książce rejestrowej z ponumerowanymi kartami prowadzi się w systemie dobowym w następujący sposób:
1)
każdą pozycję rejestrowanych danych, po dokonaniu wpisu, oddziela się poziomą linią,
2)
poprawki wprowadza się w sposób umożliwiający odczytanie poprawionego lub skreślonego wpisu

- i potwierdza się podpisem osoby rejestrującej.

3. 
Rejestrację danych, o których mowa w ust. 1, z zastosowaniem elektronicznego systemu przetwarzania danych prowadzi się w systemie dobowym w sposób:
1)
chronologiczny;
2)
umożliwiający:
a)
wgląd do treści dokonywanych wpisów oraz ochronę przechowywanych danych przed usunięciem lub zniekształceniem,
b)
sporządzanie wydruków za każdą dobę.
§  4. 
Ilość biogazu, biogazu rolniczego i biometanu oblicza się przez zsumowanie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, o których mowa w § 2 pkt 1.
§  5. 
1. 
W celu przeliczenia ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu na ilość energii wyrażoną w MWh wyznacza się i rejestruje ciepło spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu oraz wyznacza się dobową średnioważoną wartość ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu.
2. 
Do rejestracji ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu stosuje się przepisy § 3, przy czym dane dotyczące ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu oraz dane dotyczące ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu rejestruje się w jednej książce rejestrowej, o której mowa w § 3 ust. 2, lub z zastosowaniem jednego elektronicznego systemu przetwarzania danych, o którym mowa w § 3 ust. 3.
3. 
Wyznaczenia ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu dokonuje się:
1)
na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, o których mowa w ust. 5;
2)
nie rzadziej niż co godzinę w okresach, w których następuje przesył biogazu, biogazu rolniczego i biometanu do dalszego wykorzystania lub przetwarzania, z zastrzeżeniem § 6 ust. 4;
3)
w miejscu, o którym mowa w § 2 pkt 3.
4. 
W celu wyznaczenia dobowej średnioważonej wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu:
1)
w regularnych odstępach czasu, nie rzadziej niż co godzinę, w próbce odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wykonuje się pomiary stężeń co najmniej metanu, azotu, dwutlenku węgla i tlenu, następnie na ich podstawie oblicza się ciepło spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, zgodnie z aktualnym poziomem wiedzy i najlepszą praktyką, w szczególności według wytycznych zawartych w normie "PN-EN ISO 6976 Gaz ziemny - Obliczanie wartości kalorycznych, gęstości, gęstości względnej i liczby Wobbego na podstawie składu";
2)
obliczone zgodnie z pkt 1 w cyklu dobowym wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu uśrednia się z wykorzystaniem średniej ważonej.
5. 
Stężenia co najmniej metanu, azotu, dwutlenku węgla i tlenu, o których mowa w ust. 4 pkt 1, mierzy się na podstawie składu chemicznego certyfikowanej mieszaniny wzorcowej, przy wykorzystaniu urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, których poprawność pomiarowo-analityczna jest kontrolowana nie rzadziej niż raz w roku przez porównania międzylaboratoryjne z laboratorium akredytowanym w tym zakresie.
§  6. 
1. 
Ilość biogazu, biogazu rolniczego i biometanu przelicza się na ilość energii wyrażoną w MWh w odstępach dobowych.
2. 
Dobową ilość biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, w przypadku pomiaru objętościowego, przelicza się na ilość energii wyrażoną w MWh według wzoru:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

E - dobową ilość energii zawartej w biogazie, biogazie rolniczym i biometanie wyrażoną w MWh,

HsV - dobową, średnioważoną względem objętości, wartość ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wyrażoną w MJ/m3 dla następujących warunków odniesienia: 25 °C i 101,325 kPa - dla procesu spalania oraz: 0 °C i 101,325 kPa - dla pomiaru objętości,

V - objętość stanowiącą sumę wartości wykorzystanych do wyznaczenia dobowej średnioważonej wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wyrażoną w m3 dla warunków odniesienia wynoszących: 0 °C i 101,325 kPa - dla pomiaru objętości, przy czym objętość do wskazanych warunków odniesienia przelicza się z zastosowaniem powszechnie uznanych metod wyznaczenia współczynnika ściśliwości oraz uwzględniając aktualny poziom wiedzy i najlepszą praktykę,

1/3600 - współczynnik konwersji wynikający z przeliczania MJ na MWh.

3. 
Dobową ilość biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, w przypadku pomiaru masowego, przelicza się na ilość energii wyrażoną w MWh według wzoru:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

E - dobową ilość energii zawartej w biogazie, biogazie rolniczym i biometanie wyrażoną w MWh,

Hsm - dobową, średnioważoną względem masy, wartość ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wyrażoną w MJ/kg dla warunków odniesienia wynoszących: 25 °C i 101,325 kPa - dla procesu spalania,

m - masę stanowiącą sumę wartości wykorzystanych do wyznaczenia dobowej średnioważonej wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wyrażoną w kg,

1/3600 - współczynnik konwersji wynikający z przeliczania MJ na MWh.

4. 
W przypadku awarii urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, o których mowa w § 5 ust. 5, wykorzystywanych do wyznaczania ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu na potrzeby przeliczania ilości energii zawartej w biogazie, biogazie rolniczym i biometanie zgodnie z ust. 2 albo 3, stosuje się średnią ważoną z dobowych średnioważonych wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu z 30 dni poprzedzających dzień wystąpienia awarii. Wartość ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu obliczoną zgodnie z metodyką określoną w zdaniu poprzednim stosuje się nie dłużej niż przez 30 kolejnych dni, licząc od dnia wystąpienia awarii tych urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 2726).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 6 marca 2024 r. pod numerem 2024/0119/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.974

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania dotyczące pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe.
Data aktu: 26/06/2024
Data ogłoszenia: 02/07/2024
Data wejścia w życie: 17/07/2024