Wymagania dotyczące pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 26 czerwca 2024 r.
w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe 2

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1436, 1597, 1681 i 1762 oraz z 2024 r. poz. 834) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe, zwanych dalej "biogazem, biogazem rolniczym i biometanem";
2)
miejsce dokonywania pomiarów ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu;
3)
sposób przeliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu na ilość energii wyrażoną w MWh.
§  2. 
Pomiarów ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu dokonuje się:
1)
na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, których właściwości metrologiczne zostały poświadczone w świadectwie wzorcowania, o którym mowa w art. 6a ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. z 2022 r. poz. 2063);
2)
w sposób ciągły w okresach, w których następuje przesył biogazu, biogazu rolniczego i biometanu do dalszego wykorzystania lub przetwarzania;
3)
w miejscu zlokalizowanym bezpośrednio przed punktem dalszego wykorzystania lub przetwarzania biogazu, biogazu rolniczego i biometanu.
§  3. 
1. 
Dane dotyczące ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu rejestruje się w książce rejestrowej z ponumerowanymi kartami lub z zastosowaniem elektronicznego systemu przetwarzania danych.
2. 
Rejestrację danych, o których mowa w ust. 1, w książce rejestrowej z ponumerowanymi kartami prowadzi się w systemie dobowym w następujący sposób:
1)
każdą pozycję rejestrowanych danych, po dokonaniu wpisu, oddziela się poziomą linią,
2)
poprawki wprowadza się w sposób umożliwiający odczytanie poprawionego lub skreślonego wpisu

- i potwierdza się podpisem osoby rejestrującej.

3. 
Rejestrację danych, o których mowa w ust. 1, z zastosowaniem elektronicznego systemu przetwarzania danych prowadzi się w systemie dobowym w sposób:
1)
chronologiczny;
2)
umożliwiający:
a)
wgląd do treści dokonywanych wpisów oraz ochronę przechowywanych danych przed usunięciem lub zniekształceniem,
b)
sporządzanie wydruków za każdą dobę.
§  4. 
Ilość biogazu, biogazu rolniczego i biometanu oblicza się przez zsumowanie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, o których mowa w § 2 pkt 1.
§  5. 
1. 
W celu przeliczenia ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu na ilość energii wyrażoną w MWh wyznacza się i rejestruje ciepło spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu oraz wyznacza się dobową średnioważoną wartość ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu.
2. 
Do rejestracji ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu stosuje się przepisy § 3, przy czym dane dotyczące ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu oraz dane dotyczące ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu rejestruje się w jednej książce rejestrowej, o której mowa w § 3 ust. 2, lub z zastosowaniem jednego elektronicznego systemu przetwarzania danych, o którym mowa w § 3 ust. 3.
3. 
Wyznaczenia ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu dokonuje się:
1)
na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, o których mowa w ust. 5;
2)
nie rzadziej niż co godzinę w okresach, w których następuje przesył biogazu, biogazu rolniczego i biometanu do dalszego wykorzystania lub przetwarzania, z zastrzeżeniem § 6 ust. 4;
3)
w miejscu, o którym mowa w § 2 pkt 3.
4. 
W celu wyznaczenia dobowej średnioważonej wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu:
1)
w regularnych odstępach czasu, nie rzadziej niż co godzinę, w próbce odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wykonuje się pomiary stężeń co najmniej metanu, azotu, dwutlenku węgla i tlenu, następnie na ich podstawie oblicza się ciepło spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, zgodnie z aktualnym poziomem wiedzy i najlepszą praktyką, w szczególności według wytycznych zawartych w normie "PN-EN ISO 6976 Gaz ziemny - Obliczanie wartości kalorycznych, gęstości, gęstości względnej i liczby Wobbego na podstawie składu";
2)
obliczone zgodnie z pkt 1 w cyklu dobowym wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu uśrednia się z wykorzystaniem średniej ważonej.
5. 
Stężenia co najmniej metanu, azotu, dwutlenku węgla i tlenu, o których mowa w ust. 4 pkt 1, mierzy się na podstawie składu chemicznego certyfikowanej mieszaniny wzorcowej, przy wykorzystaniu urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, których poprawność pomiarowo-analityczna jest kontrolowana nie rzadziej niż raz w roku przez porównania międzylaboratoryjne z laboratorium akredytowanym w tym zakresie.
§  6. 
1. 
Ilość biogazu, biogazu rolniczego i biometanu przelicza się na ilość energii wyrażoną w MWh w odstępach dobowych.
2. 
Dobową ilość biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, w przypadku pomiaru objętościowego, przelicza się na ilość energii wyrażoną w MWh według wzoru:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

E - dobową ilość energii zawartej w biogazie, biogazie rolniczym i biometanie wyrażoną w MWh,

HsV - dobową, średnioważoną względem objętości, wartość ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wyrażoną w MJ/m3 dla następujących warunków odniesienia: 25 °C i 101,325 kPa - dla procesu spalania oraz: 0 °C i 101,325 kPa - dla pomiaru objętości,

V - objętość stanowiącą sumę wartości wykorzystanych do wyznaczenia dobowej średnioważonej wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wyrażoną w m3 dla warunków odniesienia wynoszących: 0 °C i 101,325 kPa - dla pomiaru objętości, przy czym objętość do wskazanych warunków odniesienia przelicza się z zastosowaniem powszechnie uznanych metod wyznaczenia współczynnika ściśliwości oraz uwzględniając aktualny poziom wiedzy i najlepszą praktykę,

1/3600 - współczynnik konwersji wynikający z przeliczania MJ na MWh.

3. 
Dobową ilość biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, w przypadku pomiaru masowego, przelicza się na ilość energii wyrażoną w MWh według wzoru:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

E - dobową ilość energii zawartej w biogazie, biogazie rolniczym i biometanie wyrażoną w MWh,

Hsm - dobową, średnioważoną względem masy, wartość ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wyrażoną w MJ/kg dla warunków odniesienia wynoszących: 25 °C i 101,325 kPa - dla procesu spalania,

m - masę stanowiącą sumę wartości wykorzystanych do wyznaczenia dobowej średnioważonej wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wyrażoną w kg,

1/3600 - współczynnik konwersji wynikający z przeliczania MJ na MWh.

4. 
W przypadku awarii urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, o których mowa w § 5 ust. 5, wykorzystywanych do wyznaczania ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu na potrzeby przeliczania ilości energii zawartej w biogazie, biogazie rolniczym i biometanie zgodnie z ust. 2 albo 3, stosuje się średnią ważoną z dobowych średnioważonych wartości ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu z 30 dni poprzedzających dzień wystąpienia awarii. Wartość ciepła spalania odpowiednio biogazu, biogazu rolniczego i biometanu obliczoną zgodnie z metodyką określoną w zdaniu poprzednim stosuje się nie dłużej niż przez 30 kolejnych dni, licząc od dnia wystąpienia awarii tych urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 2726).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 6 marca 2024 r. pod numerem 2024/0119/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.974

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania dotyczące pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe.
Data aktu: 26/06/2024
Data ogłoszenia: 02/07/2024
Data wejścia w życie: 17/07/2024