Czy będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, który w latach ubiegłych zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego, można ponownie skorzystać z takiego zwolnienia?

Takie właśnie wątpliwości miał pewien podatnik, który, prowadząc działalność gospodarczą, wykonuje czynności rzeczoznawcy majątkowego, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami. Sądy, komornicy, policja, prokuratura, urzędy skarbowe, organy administracji samorządowej zlecają mu sporządzenie opinii o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego, a także opinie o wartości nieruchomości, natomiast osoby fizyczne, np. dla zabezpieczenia wierzytelności banku oczekują operatu szacunkowego.

Sprawdź też: Podmiot wykonujący działalność osobiście - status podatnika VAT - PROCEDURA w LEX krok po kroku >>>

 

Jest on czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wykonuje wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wielkość sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym, uprawniająca do zwolnienia podmiotowego, nie przekroczyła kwoty 200 tys. zł. Rzeczoznawca zrezygnował ze zwolnienia z VAT, a od dnia, w którym dokonał takiej rezygnacji minęło więcej niż rok. Wystąpił także o interpretację podatkową, czy w takiej sytuacji może ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Jego zdaniem, ma on takie prawo.

Czytaj w LEX: Ewidencje u podatników zwolnionych z VAT >>>

Zobacz również: Interpretacje podatkowe wciąż bardzo pożądane >>

Znaczenie ma moment rezygnacji

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 października 2022 r. (nr 0113-KDIPT1-1.4012.575.2022.5.MSU) stwierdził, że podatnik zrezygnował ze zwolnienia wiele lat temu, zatem spełnia warunek wskazujący, iż ponownego zwolnienia można dokonać nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Organ wskazał, że podatnik spełnia także warunki dotyczące limitu, bowiem jego wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł. Wartość sprzedaży podatnika w roku 2022 także nie przekracza tej wartości.

Ponadto, podatnik nie jest podatnikiem nieposiadających siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, zatem przesłanka, o której mowa w art. 113 ust. 13 pkt 3 nie ma w jego przypadku zastosowania.

Zatem podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, ponieważ spełnia wszystkie warunki, o których mowa w przepisach ustawy o VAT.

Sprawdź odpowiedź eksperta w LEX: Czy podatnik, wybierając powrót do zwolnienia z VAT, będzie zmuszony do zwrotu podatku odliczonego od rozpoczętej inwestycji?

 

 

Eksperci: Ważny jest rodzaj wykonywanych usług

- Organ interpretacyjny potwierdził, że usługi rzeczoznawcy majątkowego nie zaliczają się do usług doradczych, które nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Jest to słuszna ocena, co wynika z analizy czynności wykonywanych przez rzeczoznawcę opisanych we wniosku – podkreśla Emil Paduch, doradca podatkowy, właściciel kancelarii Assente Tax Advisory.

Ekspert zwraca uwagę, że analiza powinna odnosić się do usług, które podatnik wykonuje. - Nie jest istotna w tym zakresie deklaracja PKWiU, a rzeczywiście wykonywane usługi. W taki sposób należy badać możliwość stosowania zwolnienia podmiotowego w VAT – wskazuje Emil Paduch.

- To bardzo ładnie napisana interpretacja z przypomnieniem, że podatkowi od towarów i usług podlegają usługi dokonywane przed podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze przy wykonywaniu tej usługi – zauważa z kolei Stefan Kowalski, radca prawny, partner w Kowalski & Wisła Attorneys.

Sprawdź w LEX: Czy oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego wartość rynkowa gminnego gruntu budowlanego to wartość z podatkiem VAT? >>>

Ekspert zwraca uwagę, że opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności biegłego było już badane przez sądy administracyjne.  - W zależności od powołania się na podstawę prawną sądy orzekały, że biegli nie są zwolnieni na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 grudnia 2012 r., sygn. akt I FSK 84/12 i wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 października 2012 r., sygn. akt I FSK 2118/11) jednak nie świadczą usług doradztwa i na podstawie art. 113 ustawy o VAT ich usługi mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 11 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Po 64/10 i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 17 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 853/13) – podkreśla Stefan Kowalski.

Ekspert dodaje, że zatem w określonych przypadkach biegli działający na zlecenie sądów i innych organów mogą występować jako podatnicy VAT i ich usługi będą opodatkowane jednak przy spełnieniu określonych przesłanek ich usługi mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług.

 

Cena promocyjna: 99 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 69.3 zł