Podatkowe e-listy docierają z opóźnieniem, ale nie wiadomo kto winien

Ordynacja

Są problemy z odbiorem korespondencji z organów podatkowych za pośrednictwem platformy elektronicznej ePUAP. Pisma wpływają z datą sprzed kilku dni, mimo że we wskazanym terminie nic na skrzynkę odbiorczą pełnomocników nie wpłynęło. Mimo to Ministerstwo Finansów twierdzi, że to nie jego problem i odsyła do Ministerstwa Cyfryzacji.

12.09.2019

Sejm pracuje nad ustawą o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania 

Ordynacja Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

Wprowadzenie nowej procedury rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania dochodów i majątku podatników w Unii Europejskiej - to cel ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych, nad którą prace w środę rozpoczął Sejm.

11.09.2019

Minister finansów ingeruje w prawo karne - złamał Konstytucję?

Prawo karne Ordynacja

Resort finansów zadeklarował w objaśnieniach podatkowych odstąpienie od karania za niedopełnienie obowiązków raportowania schematów podatkowych. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców dopatrzył się w tym abolicji dla podatników, którzy złamią przepisy karne skarbowe, co jego zdaniem byłoby nieuprawnioną ingerencją MF w prawo karne.

11.09.2019

Premier: Ryczałt podatkowy do 9 mln obrotu

Ordynacja PIT

Zamierzamy podnieść do 2 mln euro limit obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nie powiedział jednak, od kiedy to miałoby obowiązywać. Jak stwierdził, to raczej pomysł na przyszłość, a dochodzenie do tego poziomu ma następować etapami.

10.09.2019

NSA: Dowóz i zakwaterowanie zleceniobiorcy do opodatkowania

Ordynacja PIT

Wartość ponoszonych przez spółkę kosztów zakwaterowania zleceniobiorców oraz ich dowozu do miejsca pracy będzie stanowiła dla tych osób przychód. I to przychód podlegający opodatkowaniu ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji w całości, oddalając skargę kasacyjną.

10.09.2019

Uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce - sukces czy wciąż wyzwanie?

Ordynacja Doradca podatkowy

Jednolity plik kontrolny, mechanizm odwrotnego obciążenia VAT, podzielona płatność – to tylko niektóre zmiany, z którymi mierzą się obecnie podatnicy VAT w Polsce. Ci, którzy jeszcze niedawno wykorzystywali niedoskonałości systemu i czerpali zyski na manipulowaniu interpretacją przepisów mają świadomość, że jest w nim coraz mniej luk - pisze prof. Dominik J. Gajewski.

04.09.2019

Firmy nie muszą prowadzić prywatnych kontroli

Ordynacja VAT

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w zakresie należytej staranności w VAT wyznacza zdroworozsądkowe standardy działania dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Co istotne, podnosi poprzeczkę działania fiskusowi - zauważa Radosław Maćkowski, doradca podatkowy i współtwórca MVP TAX.

29.08.2019

Medialne doniesienia wpływają na postępowania podatkowe

Ordynacja VAT

Coraz trudniej jest udowodnić dochowanie należytej staranności w VAT. Urzędnicy próbują iść na łatwiznę – oczekują, że to firmy będą sprawdzać rozliczenia podatkowe swoich kontrahentów. Zakładają też, że jeśli transakcja dotyczy odzieży lub folii i jest dokonywana w gotówce, to jest oszustwem. Wystarczającym uzasadnieniem mają być np. publikacje Naszego Dziennika.

29.08.2019

Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta Podatki międzynarodowe

Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.

28.08.2019

NSA: Zeznania złożone w innej sprawie są wystarczające

Ordynacja

Z przepisów ordynacji podatkowej nie wynika, że każdorazowo organ ma obowiązek przesłuchać świadka. Jeśli składał on już zeznania w postępowaniu karnym, to można z nich skorzystać dla celów postępowania podatkowego. Jako dowód należy bowiem dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem - orzekł NSA.

28.08.2019

Przed firmami kolejne obowiązki dotyczące raportowania

Ordynacja CIT

Ministerstwo Finansów przedstawiło właśnie projekt przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych. To ciąg dalszy implementacji unijnej dyrektywy. Eksperci podkreślają, że nowelizacja zmusi firmy do składania dodatkowych raportów za okresy przeszłe, mimo że wcześniej nie było to konieczne. Problemów może być jeszcze więcej.

27.08.2019

WSA: Przekształcenie spółki nie uratowało składu podatkowego

Ordynacja Spółki

Spółka broniła się przed cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Twierdziła, że decyzja w tej sprawie została skierowana do podmiotu, który nie był stroną postępowania. WSA w Bydgoszczy uznał jednak, że przekształcona spółka z o. o. zachowała tożsamość podmiotową ze spółką akcyjną, więc nie było podstaw do stwierdzenia nieważności.

26.08.2019

Prof. Mariański: Prawo o zarządzie sukcesyjnym nie załatwia wszystkiego

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obowiązująca od niedawna ustawa o zarządzie sukcesyjnym stwarza nowe możliwości przejmowania firm rodzinnych przez nowe pokolenie właścicieli. Potrzebne jest jednak budowanie świadomości dotyczącej konieczności jak najwcześniejszego podejmowania działań przygotowawczych dla sukcesji – pisze prof. Adam Mariański.

26.08.2019

Dobrze, że nie będzie nowej ordynacji podatkowej

Ordynacja

Przygotowywany od pięciu lat projekt nowej ordynacji podatkowej po wyborach najpewniej trafi do kosza. To dobra wiadomość dla podatników. Przepisy w proponowanym kształcie i tak niczego dobrego by nie przyniosły. Najpierw trzeba zreformować postępowanie przed sądami administracyjnymi – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

22.08.2019

Rząd chce uprościć rozstrzyganie sporów podatkowych

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Nowe przepisy mają uporządkować istniejące i stworzyć nowe procedury. Nowością będzie wdrożenie – od lipca 2020 roku – programu współdziałania z fiskusem.

20.08.2019

Kary porządkowe w 2020 roku bez zmian

Ordynacja

W przyszłym roku - tak jak obecnie - organy podatkowe będą mogły nakładać na podatników kary porządkowe nie wyższe niż 2800 złotych. Taką kwotę wskazał minister finansów w specjalnym obwieszczeniu. Zasady nakładania kar pozostają niezmienione.

20.08.2019

Osiem osób zatrzymanych za podatki

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

We wtorek warszawska delegatura CBA zatrzymała dwóch przedstawicieli kancelarii podatkowej, trzech przedsiębiorców z Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzy osoby powiązane z jednym z funduszy inwestycyjnych. Prowadzone są także przeszukania w kilkunastu miejscach w Warszawie, w tym w jednej ze stołecznych firm podatkowych.

20.08.2019

WSA: Urlop podatnika nie uzasadnia przywrócenia terminu do zaskarżenia decyzji

Ordynacja

Podatnik i jego żona - ustanowiona pełnomocnikiem w postępowaniu podatkowym - wyjechali na długi urlop. Z tego powodu o wydaniu decyzji dowiedzieli się już po terminie do wniesienia odwołania. Pełnomocnik (choć niezawodowy) miał za zadanie dochować należytej staranności w prowadzeniu spraw mocodawcy, ale dopuścił się zaniedbań - orzekł WSA w Olsztynie.

19.08.2019

WSA: Organ podatkowy nie musi podawać w zawiadomieniach danych świadków

Ordynacja

Ordynacja podatkowa zobowiązuje organy do zapewnienia podatnikowi czynnego udziału w postępowaniu. W związku z tym skarbówka powinna zawiadamiać strony o terminach przesłuchiwania świadków. Nie oznacza to jednak, że pismo do strony musi szczegółowo wskazywać tezy dowodowe oraz osoby, które mają zostać przesłuchane - orzekł WSA w Łodzi.

16.08.2019

Pracownicy skarbówki dostaną podwyżki

Ordynacja Finanse publiczne

W środę do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, funkcjonariusze skarbówki dostaną 655 złotych brutto podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2019 roku.

14.08.2019
Prawo.pl