Kończy się czas na rozliczenie rocznego CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W czwartek, 30 czerwca 2022 r., upływa termin rozliczenia rocznego podatku za 2021 r. dla większości podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Co istotne, przesunięty został jednak termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E).

29.06.2022

Będą kolejne zmiany w podatkach - jest projekt

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt zmian w CIT. Modyfikacja i odroczenie stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym, zmiana terminu aktualizacji indywidualnych danych podatnika oraz zmiana przepisów o zagranicznych jednostkach kontrolowanych (CFC) to tylko niektóre propozycje zmian, które chce wprowadzić Ministerstwo Finansów do ustawy o CIT.

28.06.2022

Większość podatników zadowolona z obsługi w urzędach skarbowych

CIT PIT VAT Administracja publiczna

Cztery na pięć osób odwiedzających urzędy skarbowe jest zadowolonych z obsługi przez urzędników. Tak wynika z badań prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową wśród podatników umawiających wizyty przez internet. Minister finansów zapowiada, że jakość tej obsługi wciąż będzie podnoszona.

28.06.2022

Minimalny CIT będzie na razie zawieszony

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W tym roku zawieszony będzie podatek od firm wykazujących straty albo niską rentowność. Jak jednak zaznacza wiceminister finansów Artur Soboń, zawieszenie polskiego podatku minimalnego nie oznacza przerwania prac nad daniną o podobnej nazwie, która jest czymś zupełnie innym i ma być wprowadzona mocą europejskiej dyrektywy.

28.06.2022

Zysk przedsiębiorstwa w spadku bez daniny solidarnościowej

CIT Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo w spadku osiągając zysk i wypłacając dywidendy nie ma obowiązku odprowadzania daniny solidarnościowej. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji. A przedsiębiorcy i prawnicy chwalą tę interpretację i podkreślają, że stanowisko Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej wpisuje się również w cel ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

27.06.2022

Skarbówka przychylna transakcjom obrotu walutami wirtualnymi

CIT Prawo gospodarcze

Koszty uzyskania przychodów z tytułu nabycia walut wirtualnych można rozliczać bez ograniczeń czasowych. Kosztem uzyskania przychodu w przypadku transakcji na kryptowalutach jest cena zakupu tych kryptowalut i prowizje. Potwierdza to skarbówka i eksperci, według których to istotna i korzystna interpretacja dla osób parających się obrotem walutami wirtualnymi.

24.06.2022

SN: Uniewinnienie oskarżonego i przedawnienie blokują kasację prokuratora

Wymiar sprawiedliwości CIT PIT

Nie można składać kasacji od uniewinniającego orzeczenia sądu w sprawie uchylania się od opodatkowania, gdy karalność czynu jest przedawniona. Nawet jeśli nastąpił błąd co do kwalifikacji prawnej czynu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i umorzył postępowanie wynikające z dwóch skarg złożonych przez prokuratora i naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego.

23.06.2022

RPO: Przepisy o przedawnieniu w postępowaniach podatkowych wymagają zmian

Ordynacja CIT PIT

Zawieszanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego obywateli z uwagi na wszczęcie postępowania karnego skarbowego, a także niemożliwość wydania nowej decyzji z uwagi na upływ terminu przedawnienia w ramach rozstrzygnięć podatkowych - to zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich problemy wymagające zmian legislacyjnych.

21.06.2022

Niskie podatki – MF organizuje spotkania informacyjne

CIT PIT VAT

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych na temat zmian w systemie podatkowym, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Spotkania są bezpłatne i odbywają się online, można w nich brać udział rejestrując się przez formularz internetowy. Spotkania trwają od 13 czerwca, kolejne odbywają się w tym tygodniu.

20.06.2022

Prezydent podpisał lipcowe zmiany w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie obniżającej PIT z 17 do 12 proc. Chodzi też o podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego i zmiany we wspólnym rozliczaniu się samotnego rodzica z dzieckiem. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

14.06.2022

W modelu estońskim PIT od dywidendy można pomniejszyć już przy zaliczkach

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy obowiązujące od początku roku pozwalają, aby spółka, która wypłaca zaliczki na poczet dywidendy, pomniejszyła potrącany od nich 19-proc. PIT o część podatku należnego od dochodów spółki. Potwierdził to niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w przełomowej i bardzo ważnej dla podatników interpretacji.

13.06.2022

Trochę prościej i więcej czasu na raporty o cenach transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

To już prawie pewne, że terminy raportowania transakcji w cenach transferowych za 2021 r. zostaną przesunięte. Tak więc, termin na złożenie informacji o cenach transferowych na formularzu TPR będzie przypadał do 30 września 2022 r. (w przypadku, gdy termin upływał od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.) lub zostanie przedłużony o 3 miesiące (jeżeli termin upływał od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.)

10.06.2022

Rejestracja uchwały w KRS nie jest warunkiem zmiany roku podatkowego

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki Prawo gospodarcze

Przepisy nie uzależniają możliwości dokonania skutecznej zmiany roku podatkowego od zarejestrowania w KRS uchwały zmieniającej umowę lub statutu spółki w trakcie starego roku podatkowego. Zmiana roku musi być skuteczna prawnie, czyli musi być zarejestrowana w KRS na dzień poinformowania o niej właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Podatnicy mają na to czas w tym roku do końca czerwca.

07.06.2022

Ostatni moment na zakup firmowego samochodu i skorzystanie z amortyzacji

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Z początkiem 2026 roku zostanie istotnie ograniczona możliwość amortyzowania samochodów firmowych. Oficjalnym uzasadnieniem jest ekologia, jednak eksperci twierdzą, że chodzi o dodatkowe wpływy z podatków. Samochody standardowo amortyzuje się pięć lat. 2022 rok to zatem ostatni dzwonek, by kupić auto i skorzystać z pełnych odpisów – zwłaszcza że przepisy przejściowe nie rozwiązują wszystkich problemów.

30.05.2022

Na wskaźnik nexus wpływ mają tylko niektóre koszty

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu usług księgowych, składek na ubezpieczenia społeczne, użytkowania samochodu oraz zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Natomiast, wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu zakupu samochodu – raty kredytu, nie mogą zostać uznane za takie koszty.

26.05.2022

Ulgi proinnowacyjne są, ale wymagają większej promocji

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od stycznia system finansowania innowacji jest bardziej atrakcyjny. Firmy mogą korzystać z nowych ulg – na robotyzację, prototypy oraz na innowacyjnych pracowników. Problemem jest jednak brak promocji dostępnych rozwiązań. Szersze wykorzystanie ulg leży w interesie zarówno przedsiębiorców, jak i rządzących – taki wniosek wynika z kolejnej już edycji Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

20.05.2022

Jeśli sprzedawca przyjmie za dużo gotówki, zapłaci podwójny podatek

Ordynacja CIT PIT VAT

Od stycznia przepisy podatkowe przewidują ulgi dla przedsiębiorców, którzy kupią terminal płatniczy i będą przyjmować płatności kartą. Pierwsze miesiące obowiązywania tych regulacji pokazują jednak, że z zachęt trudno skorzystać. Mimo rozliczeń bezgotówkowych, sprzedawcy nie mogą rezygnować z przyjmowania gotówki – ale jeśli przyjmą jej za dużo, podatek od tej wpłaty wkrótce zapłacą dwa razy.

17.05.2022

Fiskus bezprawnie próbuje blokować dokumenty elektroniczne

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Niedawny wyrok NSA wskazuje jednoznacznie – wbrew temu, co uważa skarbówka - że podatnik ma prawo dokumentować wydatki w formie elektronicznej. Rozporządzenie o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest natomiast mniej ważne, niż ustawa o PIT i ordynacja podatkowa. Podatnik nie musi więc na siłę zbierać dokumentów papierowych, by rozliczyć koszty uzyskania przychodów.

16.05.2022

Odwołanie stanu epidemii spowoduje chaos w raportowaniu schematów podatkowych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, już 16 maja ma zostać odwołany stan epidemii. Planowane jest “zastąpienie” go stanem zagrożenia epidemicznego. Warto więc zapytać o skutki tej potencjalnej zmiany w sferze podatków, w tym o jej wpływ na obowiązki informacyjne w zakresie raportowania schematów podatkowych – piszą Konrad Kurpiewski i Agata Śliwińska z PwC.

13.05.2022

Haczyki w nowelizacji Polskiego Ładu. O czym muszą wiedzieć podatnicy

CIT PIT Rachunkowość

​Za nami kolejny akt rewolucji podatkowej: Sejm przyjął zmiany do Polskiego Ładu. Ustawą zajmie się teraz Senat. Być może jeszcze pod koniec maja nowelizacja zostanie podpisana przez Prezydenta. W efekcie od 1 lipca zacznie obowiązywać niższa stawka PIT dla skali podatkowej, a zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej.

12.05.2022