Na podstawie wiedzy ekspertów ID Advisory powstał kompleksowy raport na temat dostępnych dla przedsiębiorców ulg podatkowych. Od początku 2022 r., polscy podatnicy mają szansę na skorzystanie z wielu nowych ulg, które mają szansę realnie przyczynić się do zmniejszenia ich obciążeń podatkowych.
Z jakich ulg mogą obecnie skorzystać przedsiębiorcy? Na to i inne pytania odpowiada Jagoda Trela, partner zarządzająca w kancelarii prawno-podatkowej ID Advisory, współautorka raportu.
Krzysztof Koślicki: Skąd wziął się pomysł na przygotowanie raportu o ulgach podatkowych?
Jagoda Trela: Katalog dostępnych ulg podatkowych uległ w tym roku znaczącemu rozszerzeniu, co jest oczywiście dobrą informacją, jednak z naszego doświadczenia wynika, że klienci często nie są świadomi, z jakich ulg mogliby skorzystać w swojej działalności. Obecnie jest ich już na tyle dużo i są tak różnorodne, że bardzo łatwo zgubić się w zasadach rozliczeń czy nawet zidentyfikować, które ulgi potencjalnie można rozważyć przy danej działalności. Właśnie dlatego, w odpowiedzi na zapotrzebowanie podatników, jako ID Advisory zdecydowaliśmy się na przygotowanie jednej, zwięzłej publikacji, która kompleksowo podsumowuje tę tematykę.
Zobacz również: Ulga sponsoringowa nie dla organizacji pozarządowych >>
Jakie ulgi zostały opisane w raporcie?
Eksperci ID Advisory przeanalizowali znane podatnikom ulgi wdrożone w poprzednich latach – ulgę B+R oraz IP BOX, uwzględniając najnowsze stanowiska organów i sądów, ale przede wszystkim oddajemy w ręce podatników kompleksową analizę nowych ulg, m.in. ulgi na robotyzację, na prototyp, na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, na CSR czy na ekspansję.
Cena promocyjna: 103.2 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 38.7 zł
Z których ulg najlepiej zatem skorzystać, by jak najwięcej zyskać?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektóre ulgi łatwiej jest wdrożyć, jednak nie przynoszą one wysokich korzyści, bo wysokość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania nie jest wysoka. Z drugiej strony, korzystniejsze wartościowo ulgi bywają mniej dostępne z uwagi na różnego rodzaju ustawowe ograniczenia, np. w zakresie działalności podatnika, lub są bardziej pracochłonne. W naszym raporcie, na podstawie dotychczasowych doświadczeń ID Advisory, przygotowaliśmy ranking ulg z uwzględnieniem tych aspektów.
Czy wielu podatników korzysta już z nowych ulg?
Na potrzeby raportu przeprowadziliśmy badanie ankietowe wśród niemal dwustu średnich i dużych przedsiębiorców w Polsce, pytając ich o świadomość w zakresie nowych ulg, ich doświadczenia z ulgami i plany na przyszłość w tym zakresie. Znamy już wstępne wyniki badania, jednak odpowiedzi naszych klientów wciąż do nas spływają, stąd pełną analizę wyników przedstawimy w treści raportu.
Na jakie pytania odpowiedzieli przedsiębiorcy w ramach ankiety?
Zapytaliśmy podatników m.in. o to, czy są świadomi, jakie ulgi podatkowe są aktualnie dostępne, czy korzystali z ulg dostępnych dotychczas (B+R, IP BOX) lub planują korzystać z nowych ulg podatkowych. Zbadaliśmy również, które z nowych ulg są najbardziej popularne wśród podatników oraz dlaczego część z nich w ogóle nie decyduje się na korzystanie z ulg.
Na co powinni uważać przedsiębiorcy wdrażając nowe ulgi?
Przede wszystkim na niejasności w zakresie ich stosowania, które warto analizować i zabezpieczać interpretacjami indywidualnymi. We wniosku kluczowe jest opisanie stanu faktycznego w możliwie jak najdokładniejszy sposób, z uwzględnieniem wszelkich kwestii, istotnych z perspektywy prawa podatkowego. Istotne jest również gromadzenie i archiwizowanie prawidłowych dowodów na wypadek kontroli. Te i inne kluczowe dla przedsiębiorców kwestie opisaliśmy szerzej w naszym raporcie.
Czy takich niejasności związanych ze stosowaniem ulg jest wiele?
W przypadku większości ulg analiza przepisów nie daje odpowiedzi na wszystkie praktyczne pytania. Regulacje są wciąż nowe, a z większości ulg podatnicy skorzystają dopiero w rozliczeniu za 2022 rok. Dlatego w naszym raporcie wskazaliśmy najistotniejsze obszary ryzyk związanych z wdrożeniem i rozliczeniem poszczególnych ulg. Mamy nadzieję, że pomoże to przedsiębiorcom dobrze zaplanować prace związane z rozliczeniem ulg podatkowych.
Czy podatnicy pytali już dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nowe ulgi?
Większość wydawanych interpretacji indywidualnych wciąż dotyczy ulgi B+R i IP BOX, ale w bieżącym roku podatników interesowały też odpowiedzi dyrektora KIS na pytania związane z odliczeniem darowizn na cele walki z pandemią COVID-19, ulgą na zabytek czy na sponsoring. To dobrze, że pojawia się coraz więcej interpretacji indywidualnych związanych z ulgami, bo oznacza to, że podatnicy zabezpieczają swoje interesy na wypadek ewentualnych kontroli podatkowych, ale także pozwala ekspertom i samym podatnikom poznać perspektywę fiskusa, szczególnie w wątpliwych, niejasnych obszarach. W raporcie ID Advisory wskazaliśmy takie zagadnienia, które warto zabezpieczyć interpretacją indywidualną.
Cały raport będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych 8 listopada na stronie www.ulgipodatkowe-poradnik.pl. Tego dnia eksperci ID Advisory poprowadzą również darmowy webinar dotyczący ulg podatkowych, na który można zapisać się za pośrednictwem strony. Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym raportu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.