Nauczycielskie pensje z dotacji - związkowcy apelują o wznowienie prac legislacyjnych

Kadry w oświacie Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego projekt dotyczący finansowania wynagrodzeń nauczycieli z budżetowej dotacji, a nie jak obecnie z subwencji oświatowej, od ponad roku czeka na rozpatrzenie w komisjach sejmowych. Zmęczeni czekaniem związkowcy zaapelowali do marszałek Sejmu o wznowienie prac nad tym projektem.

11.06.2021

Ruszył program „Leśna szkoła z klimatem”

Zarządzanie oświatą

W ramach programu resortów środowiska i edukacji przygotowane zostały zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, po co leśnicy wyznaczają szlaki, jakie szlaki są w lasach, czy można w lesie nocować albo które rośliny wolno zrywać.

10.06.2021

Wpłaty na radę rodziców dobrowolne, a naciski sprzeczne z prawem

Zarządzanie oświatą RODO

Nie ma podstaw, by wymagać od rodziców oświadczenia, że nie zapłacą składek na radę rodziców. Według prawników wymaganie takich oświadczeń jest nadmiarowe, bo przepisy oświatowe nie dają ku temu podstaw. Niezgodne z prawem jest również rozsyłanie do wszystkich zestawień z listą osób, które „zalegają” z wpłatami, bo tego zabraniają przepisy RODO.

10.06.2021

RPO interweniuje ws. homofobicznych wypowiedzi małopolskiej kurator

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Małopolska kurator oświaty w majowym komunikacie dla tarnowskich szkół określiła działania na rzecz praw osób nieheteronormatywnych (LGBT) jako „szkodliwe”, sugerując ich deprawujący charakter. Rzecznik praw obywatelskich ocenia, że wypowiedź miała homofobiczny charakter i występuje w tej sprawie do ministra edukacji.

09.06.2021

Szkoła wkrótce bez nauczycieli - coraz większe braki kadrowe

Zarządzanie oświatą

Czy we wrześniu zabraknie nauczycieli niektórych przedmiotów? Dziś mówi się zarówno o urlopach dla poratowania zdrowia jak i o odchodzeniu na emeryturę bez chęci dorabiania w szkole. Nie pomagają też ministerialne plany zmian w Karcie Nauczyciela - zwłaszcza zapowiadane zwiększenie pensum.

09.06.2021

Albo zdalnie, albo stacjonarnie - po pandemii uczeń raczej bez szans na naukę z domu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczniowie i nauczyciele nieprędko zatęsknią za w pełni zdalną szkołą - w większości przypadków negatywnie odbiła się ona na relacjach i stanie psychicznym uczniów, także na poziomie nauczania. Z drugiej strony postępów w stosowaniu nowych technologii nie warto zaprzepaszczać - można wykorzystać je np. w przypadkach losowych. MEiN bierze to pod uwagę, ale w ograniczonym zakresie.

08.06.2021

Premier: Konieczne inwestycje w szkolnictwo zawodowe

Zarządzanie oświatą

Staramy się nadrobić grzech III RP, jakim było odłożenie do lamusa kształcenia zawodowego i technicznego - powiedział w poniedziałek w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polski Ład jest programem zakładających utworzenie ponad 500 tys. nowych miejsc pracy.

07.06.2021

W naszej szkole dzieci są szczęśliwe

Zarządzanie oświatą

Wykluczamy ocenianie, budujemy u dziecka motywację, na koniec roku wyróżniamy każde dziecko za coś, co robi najlepiej. Dopiero od VII klasy jest system mieszany, są oceny opisowe i na zaliczenie cyfrowe - mówi Marzena Kędra, dyrektor Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu. Filozofia szkoły, oparta na myśli francuskiego pedagoga z początku XX w. kładzie nacisk m.in. na samorządność dziecięcą,

07.06.2021

Domniemanie niewinności również przy ocenianiu zdalnego nauczania

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Cztery piątki, dwie tróje i trzy szóstki – na koniec roku dostateczny. Niektórzy nauczyciele nie wierzą, że uczniowie uczciwie pracowali podczas zdalnych lekcji, więc ocenę na koniec roku wystawiają na podstawie tych kilku not, z którymi zdążyli przed lockdownem. To wątpliwa prawnie praktyka. A prawo pozwala uczniom i ich rodzicom odwoływać się od takich decyzji.

04.06.2021

Rusza zbieranie podpisów przeciwko reformie edukacji włączającej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, żeby resort edukacji przeprowadził debatę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie edukacji włączającej i poddał zmiany rzeczywistym konsultacjom. Chodzi o nowelizację, nad którą resort pracuje od początku tego roku, w założeniu ma usprawnić system, ale pojawiają się opinie, że zaszkodzi dzieciom.

01.06.2021

Minister apeluje, by nauczyciele zachęcali do szczepień

Koronawirus

Nauczyciele, jako osoby w większości zaszczepione przeciw COVID-19, mogą sami zaświadczyć uczniom, jaki ma to wpływ na ich życie, poczucie bezpieczeństwa – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zachęcał, by pedagodzy mówili uczniom, w jaki sposób przebiegało szczepienie oraz jakie niesie ze sobą korzyści.

31.05.2021

Od poniedziałku wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym. Możliwe są jednak wyjątki - ze względu na sytuację epidemiczną w konkretnych placówkach będzie można przechodzić na naukę zdalną lub w trybie mieszanym.

31.05.2021

We wtorek 1 czerwca ruszają dodatkowe matury

Szkoła i uczeń

Dodatkowa sesja maturalna z języka polskiego odbędzie się we wtorek 1 czerwca. Mogą do niej przystąpić tegoroczni absolwenci liceów i techników, jak i absolwenci z wcześniejszych roczników, którzy nie mogli zdawać w sesji głównej, majowej, z powodów zdrowotnych lub losowych. Egzaminy odbędą się w reżimie sanitarnym.

30.05.2021

Kanon lektur poszerzony m.in. o prace IPN i Karola Wojtyły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zakończone zostały prace nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych, uzupełniających. Jak mówił, są tam znakomite pozycje polskiej literatury, opracowania Instytutu Pamięci Narodowej, ale w kanonie znajdą się też teksty Jana Pawła II.

28.05.2021

Szkolenia dla nauczycieli wyłączone z zakazu zgromadzeń

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zgromadzenia związane z organizowaniem szkoleń dla nauczycieli prowadzonych na podstawie programów ustanowionych przez ministra edukacji i nauki zostały wyłączone z ograniczeń dotyczących zgromadzeń - przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie.

26.05.2021

Od wtorku egzaminy ósmoklasisty - pod specjalnym rygorem

Szkoła i uczeń

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Wytyczne są zbliżone do obowiązujących w tym roku w maju na maturze, w marcu podczas próbnych egzaminów oraz do egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku,

25.05.2021

Nie wszystkie szkoły informują o zasadach rekrutacji

Zarządzanie oświatą

Do 2 sierpnia potrwa rekrutacja do szkół średnich. Technicznie przebiega bez kłopotów, problem jednak w tym, że niektóre szkoły podstawowe nie informują uczniów o zasadach rekrutacji. Z pierwszych analiz wynika, że większość ich absolwentów wybierze się do liceów. Boją się techników, za mało wiedzą, jak wygląda nauka w tych szkołach.

25.05.2021

Rząd szuka pomysłów na łowienie talentów informatycznych

Szkoła i uczeń Nowe technologie Dla studenta

Wyłonienie organizacji, które zaproponują działania najlepiej realizujące cele postawione przed rządowym Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029 - to cel adresowanego do uczniów i studentów konkursu organizowanego wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji.

24.05.2021

RPO interweniuje w sprawie maturzystów z dyskalkulią

Szkoła i uczeń

W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna uznała, że dyskalkulię można uwzględniać tylko przy ocenie zadań otwartych. A takich na egzaminie z matematyki jest niewiele - alarmuje RPO. I przypomina, że to zaburzenie w zdolnościach matematycznych, podobnie jak dysleksja zostało zaklasyfikowane do grupy specyficznych trudności w uczeniu się.

22.05.2021