Wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2022/2023 – rusza badanie

Zarządzanie oświatą

Trwa ogólnopolskie badanie wśród dyrektorów szkół i przedszkoli pt. „LEXOMETR Oświatowy 2022 – wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2022/2023”. Jego celem jest poznanie kondycji oświaty w dobie kryzysów, jak pandemia i wojna w Ukrainie. Ankieta jest anonimowa, a duża liczba odpowiedzi pozwoli zyskać pełniejszy obraz sytuacji.

25.08.2022

Od września nowy system awansu - można go jednak ukończyć na starych zasadach

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Od dnia 1 września 2022 r. nauczyciel kontraktowy - niezależnie od liczby przepracowanych lat - będzie nauczycielem początkującym. Podobnie jak osoby, które dopiero wchodzą do zawodu, będzie musiał zdobyć stopień nauczyciela mianowanego. Może jednak liczyć na pewne fory - krótszy czas stażu. To skutek najnowszych zmian w Karcie Nauczyciela.

24.08.2022

MEiN: Kwota bazowa dla nauczycieli od 1 stycznia 2023 r. wyższa o 9 proc.

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Od 1 stycznia 2023 r. może nastąpić wzrost o 9 proc. określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli - zaproponowało we wtorek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Związki zawodowe nie są jednak zadowolone z tej propozycji ministerstwa i chcą rozmawiać o podwyżkach z szefem rządu.

23.08.2022

Subwencja oświatowa wkrótce dostosowana do zmian w awansie

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało nowy projekt podziału subwencji oświatowej - ma to związek ze zmianami w awansie zawodowym nauczycieli, które mają obowiązywać od 1 września 2022 r. Rozporządzenie określa zasady dokonania podziału kwoty przewidzianej na ten cel, tj. 251 mln 200 tys. zł.

23.08.2022

WSA: Nauka za granicą nie pozbawia świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Zarządzanie oświatą

Czasowe przebywanie poza granicami kraju w celu pobierania nauki nie stanowi przeszkody do przyznania świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Odmienny pogląd naruszałby jedną z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej, czyli zasadę swobodnego przepływu osób orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

23.08.2022

We wtorek matury poprawkowe

Szkoła i uczeń

Przystąpienie do egzaminu poprawkowego zadeklarowało 52,3 tys. maturzystów - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzamin rozpocznie się we wtorek, 23 sierpnia 2022 r. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.

22.08.2022

Są terminy matur i egzaminów ósmoklasisty w 2023 roku

Szkoła i uczeń

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła w piątek terminy przyszłorocznych matur i egzaminu ósmoklasisty. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 23-25 maja, matury rozpoczną się 4 maja, potrwają do 23 maja. Maturzyści swoje indywidualne wyniki poznają 7 lipca, a poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się w dniach 21-22 sierpnia.

19.08.2022

Są już informatory maturalne na 2023 r.

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie komunikaty i informacje dotyczące egzaminu maturalnego w 2023 r. Z powodu pandemii egzaminy egzamin maturalny w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024, podobnie jak w poprzednich latach, zostanie przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu.

19.08.2022

Minister: Burmistrz nie może zakazać używania podręcznika do HiT

Zarządzanie oświatą

Burmistrz nie może zakazywać używania podręcznika do danego przedmiotu, bo to nauczyciel decyduje o tym, z jakich materiałów dydaktycznych korzysta - przypomniał minister edukacji Przemysław Czarnek. Na Twitterze pytano go o deklarację burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza, który powiedział, że zakazał dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego, które podlega pod samorząd, korzystania z podręcznika do nowego przedmiotu szkolnego Historia i Teraźniejszość.

19.08.2022

Bezpłatne kursy online na platformie NAVOICA

Zarządzanie oświatą

W serwisie NAVOICA znajdują się bezpłatne kursy o różnym poziomie trudności z różnych dziedzin, m.in.: biznesu, zarządzania, ekonomii, finansów, pedagogiki, informatyki oraz socjologii. Niektóre z nich są dostępne w różnych językach. Wśród najnowszych kursów są m.in.: „Wywiad i kontrwywiad gospodarczy – alfabet nowoczesnego przedsiębiorcy”.

18.08.2022

Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym dzieci z Ukrainy

Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2022/2023 uczeń będący obywatelem Ukrainy uczęszczający do oddziału przygotowawczego nie będzie podlegał klasyfikacji śródrocznej - minister edukacji i nauki znowelizował rozporządzenie w sprawie kształcenia uczniów z Ukrainy. Wprowadza też nowe zasady dotyczące rekrutacji i zdawania przez nich egzaminu ósmoklasisty.

16.08.2022

Nie tylko Karta Nauczyciela - dużo zmian w szkole od 1 września

Zarządzanie oświatą

Od 1 września znikają dwa pierwsze stopnie awansu, zmieniają się zasady oceniania pedagogów oraz częściowo wracają godziny karciane - tyle, jeżeli chodzi o zmianę w Karcie Nauczyciela, której nowelizację w końcu ubiegłego tygodnia podpisał prezydent. Oprócz tego zmianie ulegają zasady żywienia uczniów, zatrudniania nauczycieli specjalistów oraz egzaminowanie uczniów.

16.08.2022

Karta Nauczyciela podpisana - zmiany w awansie zawodowym, podwyżka dla początkujących nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Prezydent podpisał nowelę ustawy Karta nauczyciela. Senat chciał, by wynagrodzenia pedagogów wzrosły o 20 proc., ale ta poprawka została odrzucona przez Sejm. Ustawa teraz trafi do publikacji w Dzienniku Ustaw - oznacza to, że od 1 września całkowicie zmienią się zasady awansu nauczycieli - struktura zostanie spłaszczona. Obligatoryjne będzie uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego.

12.08.2022

Wrzutka w ustawie o dodatku węglowym uniemożliwi dochodzenie dotacji oświatowych

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Przy okazji wprowadzenia dodatku węglowego zmieniono przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych - wyłączono dotacje na remonty szkół spod reżimu kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to ni mniej, ni więcej tylko ograniczenie możliwości dochodzenia roszczeń dotyczących niewypłaconych lub niedoszacowanych dotacji dla szkół, w tym prawo do drogi sądowej.

12.08.2022

RPO: Uczniowie z niepełnosprawnościami nie mogą być wykluczani w edukacji

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Należy zadbać o to, by osoby z niepełnosprawnościami nie były wykluczane z powszechnego systemu edukacji ze względu na niepełnosprawność, także z nauki na poziomie szkół ponadpodstawowych. Tymczasem - jak wskazuje rzecznik praw obywatelskich - nie mają oni często możliwości kontynuowania nauki.

11.08.2022

Minister: Wakaty w oświacie są, ale to normalne o tej porze roku

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Mamy 13 329 wakatów na stanowiska nauczycieli, a wszystkich nauczycieli jest 700 tys. Takie wakaty są normalnością w ruchu kadrowym o tej porze roku - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że jeżeli dane są niedoszacowane, to to wina dyrektorów, bo to oni odpowiadają za ich wprowadzenie.

11.08.2022

UODO organizuje wakacyjne szkolenia dla młodzieży o ochronie danych

Szkoła i uczeń RODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych organizuje dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych cykl spotkań online z przedstawicielami UODO oraz liderami programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”. Chodzi m.in. o wsparcie młodych ludzi w kształtowaniu świadomych i odpowiedzialnych zachowań, aby bezpiecznie korzystali z internetu.

10.08.2022

Nowe zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - projekt w konsultacjach

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym egzaminu ósmoklasisty i rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Bezterminowo zrezygnowano z wprowadzenia na egzaminie ósmoklasisty czwartego przedmiotu – egzaminu z przedmiotu wybranego spośród przedmiotów dodatkowych.

09.08.2022

Czarnek: Są miejsca dla uczniów z Ukrainy

Zarządzanie oświatą

W polskich szkołach jest miejsce dla dzieci ukraińskich. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie we wrześniu kolejnych 200-300 tysięcy - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Polskim Radiu. Ocenia, że polskie szkoły są gotowe na kolejne 200-300 tysięcy dzieci ukraińskich.

09.08.2022

Sejm zmienił system awansu nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Koniec ze stopniem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego, po czterech latach pracy w szkole egzamin na nauczyciela mianowanego. Sejm w piątek przesądził losy nowelizacji Karty Nauczyciela. Potwierdził zmiany dotyczące nauczycielskich awansów, ale odrzucił senackie poprawki dotyczące 20 proc. podwyżki dla pedagogów.

08.08.2022