Szefowa MEN Barbara Nowacka wraz z podlaską kurator oświaty Agnieszką Krokos-Janczyło, zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych z woj. podlaskiego do udziału w pilotażowym Uczniowskim Okrągłym Stole, który ma odbyć się w Białymstoku 22 czerwca, w pierwszym dniu wakacji. Debata ma dotyczyć polskiej szkoły.
Monika Sewastianowicz
17.06.2024
Zarządzanie oświatą
W czwartek w Sejmie wylosowano 153 szkoły podstawowe, których uczniowie wezmą udział w XXX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). W wylosowanych szkołach 2 września br. odbędą się kolejne losowania, które wyłonią po jednym przedstawicielu klas VI, VII i VIII. Pierwotnie do akcji zgłosiło się łącznie 15 tys. szkół, z których zostało wybranych kilkadziesiąt placówek.
Inga Stawicka
13.06.2024
Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.
Krzysztof Koślicki
12.06.2024
Szkoła i uczeń Ukraina
Określono nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego, wprowadzono też dodatkowe procedury, które mają chronić dokument przed fałszerstwem. Na placówki doskonalenia nauczycieli nałożono także obowiązek prowadzenia rejestru blankietów świadectw ukończenia kursu kwalifikacyjnego - MEN opublikowało projekt w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
11.06.2024
Zarządzanie oświatą
Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej. Przepisy dotyczące nieklasyfikowania uczniów są jednak czasem źle interpretowane, bo nie oznacza to jedynie, że ucznia często nie było w szkole, a że w ogóle nie ma jak wystawić mu oceny.
Monika Sewastianowicz
11.06.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Potrzebne są rozmowy na temat wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r., a także uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne - wskazywał w zeszłym tygodniu Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Apelował o zwołanie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. MEN zdecydowało się spotkanie zorganizować - odbędzie się w czwartek, 20 czerwca.
Monika Sewastianowicz
10.06.2024
Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli w czerwcu zdawać egzaminu ósmoklasisty, w poniedziałek, 10 czerwca, rozpoczynają trzydniową sesję dodatkową. Wynik egzaminu poznają 3 lipca – niezależnie od tego czy pisali go w sesji głównej, czy będą pisać w sesji dodatkowej.
Agnieszka Matłacz
10.06.2024
Zarządzanie oświatą
Ministra edukacji Barbara Nowacka potwierdziła, że w budżecie państwa na ten rok są zabezpieczone środki finansowe na wsparcie języka śląskiego. 2 mln złotych mają zostać przeznaczone na wsparcie języka, tożsamości i kultury śląskiej. Ministra zaznaczyła, że resort edukacji przygotuje niezbędne programy do wsparcia Ślązaków. Wskazała, że różnorodność Polski jest jej siłą, a nie zagrożeniem.
Krzysztof Koślicki
07.06.2024
Szkoła i uczeń
W pierwszym miesiącu pilotażowego programu "Edukacja z wojskiem" 800 żołnierzy Wojska Polskiego odwiedziło 2,2 tys. szkół w całej Polsce i przeszkoliło ponad 60 tys. uczniów. Zajęcia dotyczą m.in. zasad pierwszej pomocy i ewakuacji - poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program ruszył 6 maja i potrwa do 20 czerwca. Udział w nim ma wziąć ponad 3 tys. szkół z całej Polski.
Krzysztof Koślicki
06.06.2024
Szkoła i uczeń
W przeciągu kilku ostatnich lat narosło wiele kontrowersji w orzecznictwie co do tego, czy beneficjent dotacji oświatowej (organ prowadzący placówkę oświatową), w przypadku nie wypłacenia mu lub zaniżenia dotacji oświatowej, może domagać się jej „uzupełnienia”. Sprawę musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. O problemach w tej materii pisze radca prawny Robert Gałęski z kancelarii Lexbridge.
Robert Gałęski
06.06.2024
Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji zawierający nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego. Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. Świadectwa wydawane przez akredytowane placówki doskonalenia nauczycieli będą zabezpieczone przed fałszerstwem.
Krzysztof Koślicki
06.06.2024
Zarządzanie oświatą
Ponad 236 tys. osób przystąpi w tym roku do egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie - łącznie w 222 kwalifikacjach. Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym. Najpopularniejsze kwalifikacje to: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, florysta oraz technik pojazdów samochodowych.
Agnieszka Matłacz
03.06.2024
Szkoła i uczeń
Uczniowie i ich rodzice mogą zawnioskować do dyrektora o zmianę nauczyciela, jednak wniosek musi być dobrze uzasadniony, by do zmiany faktycznie doszło. Dla dyrektorów taka decyzja jest trudna, bo muszą ocenić na ile zmiana jest potrzebna i czy przysłuży się tak uczniom, jak i samemu nauczycielowi. Czasem potrzebne będzie także dopełnienie formalności.
Monika Sewastianowicz
01.06.2024
Zarządzanie oświatą
Związek między zamknięciem szkół, a brakiem wiedzy nie jest tak silny, jak zależność między używaniem telefonów komórkowych przez uczniów, a ich słabszymi wynikami w nauce - ocenił szef OECD ds. edukacji Andreas Schleicher, cytowany we wtorek przez szwedzką gazetę "Dagens Nyheter". Raport OECD dowiódł również, że istnieje silna korelacja między używaniem przez uczniów telefonów komórkowych, a ich wynikami z testów z matematyki.
Monika Sewastianowicz
29.05.2024
Przepełnione szkoły to problem największych miast. W mniejszych ośrodkach brakuje uczniów - bywa, że jest ich tyle samo co... nauczycieli. Kryzys będzie postępował, bo według danych GUS w 2023 r. urodziło się najmniej dzieci od II wojny światowej. Małe szkoły będą likwidowane - niektóre już po wakacjach, co oznacza również zwolnienia nauczycieli.
Monika Sewastianowicz Robert Horbaczewski
29.05.2024
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Kończy się czas na wybór szkoły ponadpodstawowej - swoje preferencje należy określić w systemie, a decydujące będą wyniki na świadectwie ukończenia ósmej klasy oraz uzyskane na egzaminie ósmoklasisty. Ostatecznie żaden uczeń nie zostanie bez szkoły, niektórzy jednak będą musieli brać udział w rekrutacji uzupełniającej.
Monika Sewastianowicz
28.05.2024
Zarządzanie oświatą
Europejski Trybunał Praw Człowieka w decyzji z dnia 16 maja 2024 r. uznał, iż zakaz noszenia chust islamskich w państwowej szkole nie naruszył prawa skarżących do wolności wyznania. W rozstrzygnięciu przypomniał, że zgodnie z jego orzecznictwem państwa-strony Konwencji dysponują szeroką swobodą decyzyjną, jeżeli chodzi o regulacje dotyczące upubliczniania symboli religijnych w państwowych szkołach powszechnych.
Katarzyna Warecka
28.05.2024
Prawo unijne
Alienację polityczną młodych trzeba przełamywać, przybliżać im świat polityki. Temu służy akcja "Młodzi głosują" - powiedział dr Jędrzej Witkowski, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego szkolne głosowanie odbędzie się w prawie 500 szkołach. Akcja odbywa się od 29 lat, a w tym roku szkolnym - po raz drugi. Poprzednią zorganizowano przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.
Monika Sewastianowicz
27.05.2024
Zarządzanie oświatą

WSA: Umowy szkoły z kościołem muszą być jawne

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń
Dyrektor szkoły zwlekała dwa miesiące z ujawnieniem korespondencji i umów, jakie placówka zawarła z kościołem i związkami wyznaniowymi. Wyjaśnienie, że była chora i nikt nie umiał obsługiwać ePUAP, nie spotkało się z aprobatą sądu. WSA orzekł, że dyrektor dopuściła się zarzucanej bezczynności – rozumianej jako niezałatwienie sprawy w terminie ustawowym, ale nie było to rażące naruszenie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.05.2024
Kadry w oświacie Szkoła i uczeń
Priorytetem kierownictwa ministerstwa edukacji narodowej jest m.in. kształtowanie umiejętności praktycznych uczniów, w tym skutecznego porozumiewania się w języku obcym - podkreśla resort edukacji w odpowiedzi na pytanie o zwiększenie liczby godzin języka angielskiego w pierwszych klasach szkoły podstawowej.
Monika Sewastianowicz
27.05.2024
Zarządzanie oświatą
Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował opinię do projektu zmian w podstawach programowych - nie kwestionując potrzeby ograniczenia materiału, wskazuje, że zmiany przeprowadzone są zbyt szybko i w sposób nie do końca przemyślany. Krytykuje też pomysł, by bez wcześniejszego przygotowania nauczycieli, wprowadzić obowiązek pracy metodą uniwersalnego projektowania.
Monika Sewastianowicz
25.05.2024
Część uczniów chce zdawać egzaminy w zatyczkach do uszu, ich postulat popiera część posłów. Resor [t nie wyklucza takiej możliwości, choć wskazuje, że wytyczne dotyczące tegorocznych egzaminów maturalnych i ósmoklasisty są już gotowe i nie ulegną zmianie. Wiceminister Katarzyna Lubnauer wskazuje natomiast, że jeżeli pozwoli na to komisja egzaminacyjna, z zatyczek można korzystać i teraz.
Monika Sewastianowicz
24.05.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od 1 września 2025 r. uczniowie, którzy rozpoczną naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia) nie będą już uczyli się przedmiotu historia i teraźniejszość. Będzie on nauczany jedynie do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów klas II liceów ogólnokształcących i klas II/III technikum, którzy już rozpoczęli jego naukę.
Monika Sewastianowicz
24.05.2024
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele pracują na tyle długo, że należałoby rozszerzyć im prawo do nagrody jubileuszowej - uważają posłowie, postulując dodanie do Karty Nauczyciela przepisu rozszerzającego katalog nagród jubileuszowych dla nauczycieli o tę przyznawaną za 45-letni staż pracy. Według wnioskodawców otrzymanie nagrody jubileuszowej byłoby motywacją do dalszej pracy zawodowej i zachętą do nieprzechodzenia na emeryturę.
Monika Sewastianowicz
24.05.2024
Zarządzanie oświatą
Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze (MOW) mają obowiązek informować rzecznika praw obywatelskich o nadzwyczajnych wypadkach, do których doszło na ich terenie. Ten system jednak nie funkcjonuje. Rzecznik zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej, któremu podlegają te placówki o interwencję w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
23.05.2024
Zarządzanie oświatą
Resort nauki przygotował zmiany w rozporządzeniu dotyczącym elementów koniecznych na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych - ma to umożliwić większą kontrolę nad jakością studiów. Ale ma to się odbyć z korzyścią również dla samych absolwentów, resort zakłada, że zmiany umożliwią legitymowanie się świadectwem wskazującym istotne dla pracodawcy informacje dotyczące odbytego kształcenia.
Monika Sewastianowicz
23.05.2024
W woj. podkarpackim rozpoczął się projekt „Edukacja z wojskiem”. Zajęcia prowadzone przez wojskowych odbywają się nie tylko w klasach, ale również na boiskach i skwerach szkolnych. W trakcie lekcji obecny jest zawsze nauczyciel, a udział niepełnoletnich uczniów wymaga zgody rodziców. Na razie jest to pilotaż programu przygotowanego przez MEN i MON.
Monika Sewastianowicz
23.05.2024
Pensje nauczycieli powinny być powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej - konsekwentnie twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pojawiają się też postulaty finansowania pensji nauczycieli z dotacji, zamiast z subwencji oświatowej. Resort nie wyklucza wprowadzenia nowych rozwiązań, choć pozostawia to do dyskusji zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
21.05.2024
Kadry w oświacie
Od 1 marca 2024 r. kwota najniższej emerytury pomostowej oraz kwota najniższego nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, analogicznie jak w latach poprzednich, jest równa kwocie najniższej emerytury i wynosi obecnie 1 780,96 zł - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W strukturze wysokości emerytur pomostowych najwyższy odsetek – 15,1 proc. stanowią osoby pobierające świadczenia w wysokości od 4 000,01 zł do 4 500,00 zł.
Monika Sewastianowicz
20.05.2024
Zarządzanie oświatą
Widzimy, jak wygląda zagrożenie płynące ze wschodu i chcemy uodpornić ludzi na to zagrożenie. Dać im największą możliwą odporność i największą możliwą siłę, a najbardziej doświadczone w tego typu działaniach jest wojsko – podkreśliła minister edukacji. - Widzimy, że potrzebne jest przygotowanie młodzieży na bycie silnymi, na budowanie postaw patriotycznych i odporności społecznej – mówiła.
Monika Sewastianowicz
17.05.2024
Szkoła i uczeń
Prawo.pl