Zmiany obowiązują od 1 września 2022 r. - nowela Karty Nauczyciela zlikwidowała stopnie nauczyciela stażysty i kontraktowego, a także uzależniły awans zawodowy od uzyskania odpowiednich ocen pracy – dobrej w przypadku awansu na nauczyciela mianowanego oraz bardzo dobrej na nauczyciela dyplomowanego. Szczegółowe kryteria oceny, określone w rozporządzeniu, spotkały się z falą krytyki.
Reforma do poprawki? MEN nie wyklucza zmian w ocenianiu nauczycieli>>
Ocena chwilowo bez kryteriów?
Podobne zmiany zaproponowała już kilka lat wcześniej minister Anna Zalewska, jednak ze względu na szeroką krytykę wycofano się z nich po niespełna roku. W przepisach z 2018 r. nauczyciele na najwyższym stopniu awansu zawodowego mieli być oceniani na podstawie ponad dwudziestu kryteriów. Proces ten oparto na regulaminach oceniania tworzonych przez poszczególne szkoły, co uznano za nadmiernie biurokratyczne i niepraktyczne. W dodatku kryteria nie uwzględniały specyfiki pracy niektórych nauczycieli – np. bibliotekarzy oceniano m.in. pod kątem współpracy z rodzicami uczniów. Obecne rozporządzenie jest nieco bardziej dopracowane, jednak wciąż krytykowane za poziom skomplikowania całego procesu.
Członkowie zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli poinformowali 15 stycznia 2025 r., że resort edukacji zgodził się na wprowadzenie nowelizacji w kwestii kryteriów oceniania pedagogów. Zamierza przygotować nowe rozporządzenie, które ma obowiązywać już od 1 września 2025 r. - Ze względu na liczne kontrowersje związane z punktowym ocenianiem podtrzymujemy nasz postulat. Jeśli jednak kwestie te budzą tak wiele wątpliwości, proponujemy, aby do czasu wprowadzenia dużej nowelizacji całkowicie zrezygnować z kryteriów i powrócić do rozwiązań wypracowanych po strajkach. Wówczas parlament usunął kryteria z rozporządzenia - ZNP zamierza wystąpić do MEN z taką propozycją.
Czasowe odstąpienie od kryteriów ocenia
Ministerstwo Edukacji Narodowej zgodziło się na przesunięcie oceny pracy nauczycieli na pierwszy rok zatrudnienia, co było wynikiem realizacji postulatu, aby pierwsza umowa o pracę była zawierana na jeden rok. Nie osiągnięto jednak porozumienia w sprawie kryteriów punktowych - MEN zaproponowało obniżenie przedziału punktowego oceny z zakresu 0-30 na 0-5. ZNP postuluje wprowadzenie kryteriów w zakresie 0-1 (ocena pozytywna lub negatywna), by wyeliminować wszelkie wątpliwości.
- Proponujemy także, aby do czasu wprowadzenia dużej nowelizacji całkowicie zrezygnować z kryteriów i powrócić do rozwiązań wypracowanych po strajkach. Wówczas parlament usunął kryteria z rozporządzenia. ZNP zamierza wystąpić do MEN z taką propozycją - poinformował Krzysztof Baszczyński ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Wynagrodzenie za postępowanie awansowe
Ministerstwo Edukacji Narodowej zadeklarowało poparcie dla zmiany, która zagwarantuje nauczycielom prawo do pełnego wynagrodzenia za czas poświęcony na postępowanie kwalifikacyjne i egzaminacyjne. Było to odpowiedzią na przypadki, w których dyrektorzy uznawali, że uczestnictwo w tych procedurach nie jest obowiązkowe, zatem wynagrodzenie nauczycielom się nie należy. Dyskutowano także o technicznych zmianach w systemie, które mają zostać wprowadzone 1 września 2025 roku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.