Rzecznik rządu: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS raczej przesądzone

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS figuruje w projekcie budżetu na 2020 r., więc jest ono raczej przesądzone - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Po zmianie prawa do budżetu wpłynie dodatkowo ponad 5 mld zł - konkretne pieniądze, które przydadzą się na realizację licznych obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

18.09.2019

Składki na ubezpieczenie od dochodu - skorzystać może blisko milion przedsiębiorców

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rząd chce, aby składki na ubezpieczenie społeczne były liczone dla małych firm proporcjonalnie od dochodu. Z tego rozwiązania mogłoby skorzystać nawet 78 proc. przedsiębiorców. Zmiany nie musiałyby się wiązać ze stratami dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci szacują bowiem, że wprowadzenie pomysłu mogłoby przynieść dodatkowo nawet ponad 7 mld zł rocznie.

18.09.2019

Seniorzy częściej trzymają pieniądze w bankach

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W ostatnich latach liczba emerytów i rencistów, którzy korzystają z konta bankowego wzrosła o blisko 30 punktów procentowych - poinformował Prawo.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Częściej z rachunku bankowego korzystają kobiety niż mężczyźni.

17.09.2019

ZUS ma dodatkowe miliardy - będą pieniądze na "trzynastą emeryturę"

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Dodatkowe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mogą pozwolić na wypłatę trzynastych świadczeń w przyszłym roku. ZUS w tym roku pobrał już 195,6 miliardów złotych, a więc o nieco ponad 17 miliardów więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku - poinformowała Prawo.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Eksperci przypominają jednak, że FUS wciąż ma deficyt i potrzebuje pieniędzy z budżetu państwa m.in. na bieżącą wypłatę emerytur.

17.09.2019

Kobieta w ciąży musi wykazać, że faktycznie świadczy pracę i umowa nie jest pozorna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży, gdy głównym motywem jest uzyskanie zasiłku macierzyńskiego, nie jest naganne ani tym bardziej sprzeczne z prawem i Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może automatycznie takiej umowy zakwestionować. Pracownice muszą jednak pamiętać, że w razie zakwestionowania ich umów o pracę przez ZUS muszą udowodnić, że faktycznie pracowały u swojego pracodawcy.

17.09.2019

Setki tysięcy osób pracują na dwa etaty

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Prawie 850 tys. osób pracuje w więcej niż jednym miejscu. Wynikające z tego przemęczenie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, jak schorzenia kardiologiczne, neurologiczne czy wady postawy. Pracodawcy powinni bardziej zadbać o takich pracowników - wskazano w raporcie SALTUS Ubezpieczenia.

13.09.2019

W ZUS szybko przybywa wniosków o "500 plus" dla niesamodzielnych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Do ZUS wpłynęło dotychczas ponad 50 tys. wniosków o tzw. "500 plus" dla osób niesamodzielnych - poinformowała Prawo.pl szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. ZUS przypomina jednak, że rozpatrywanie wniosków – zgodnie z przepisami ustawy – rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

13.09.2019

Pracodawcy nie chcą zniesienia limitu składek na ZUS

Ubezpieczenia społeczne

55 organizacji pracodawców zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o utrzymanie limitu składek na ZUS. Zniesienie trzydziestokrotności znalazło się projekcie w budżet na 2020 rok. Zdaniem pracodawców wprowadzenie tego rozwiązania stworzy kolejną dużą barierą, która ograniczy możliwość rozwoju polskiej gospodarki.

12.09.2019

Dr Kolek: Zmiany oskładkowania działalności gospodarczej wpłyną na rynek pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sformułowany na konwencji wyborczej partii rządzącej postulat wprowadzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od dochodu uzyskiwanego z działalności gospodarczej może wpłynąć na rynek pracy i pozycję polskiej gospodarki - uważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

12.09.2019

Morawiecki: Będzie ulga na ZUS dla małych firm

Ubezpieczenia społeczne

Rząd przeznaczy około 1 mld złotych na zmniejszenie obciążeń w składkach na ubezpieczenia społeczne dla mikro i małych firm. Chodzi o obliczanie składek od "pewnego poziomu dochodu" - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki. Miałoby to oznaczać, że tych przedsiębiorców nie będzie dotyczyła stawka ryczałtowa.

11.09.2019

Emilewicz: Obecny system składek jest nie fair

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Duże firmy udźwigną podwyżkę płacy minimalnej. Powinniśmy jednak podążać w stronę uzależnienia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne od wyniku finansowego przedsiębiorcy. Obowiązujący system jest nie fair, bo firmy o bardzo dużych dochodach płacą relatywnie niskie składki, w stosunku np. do zatrudnionych na umowę o pracę – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

11.09.2019

Brytyjczycy obawiają się brexitu - rejestrują swój pobyt w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Od początku 2019 roku o ponad 30 proc. wzrosła liczba obywateli Wielkiej Brytanii, którzy zarejestrowali pobyt lub prawo do stałego pobytu w Polsce. Rejestracja może być ułatwieniem dla Brytyjczyków i członków ich rodzin, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po brexicie. Wciąż jednak nie wiadomo na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE

11.09.2019

Emilewicz: Zmiany w opłacaniu składek na ZUS tylko dla najmniejszych firm

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Proporcjonalność składek na ZUS od dochodu ma dotyczyć tylko najmniejszych firm - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Takie zmiany zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Odebrane zostały jako niekorzystne dla przedsiębiorców - stąd wyjaśnienia minister.

10.09.2019

Po zniesieniu 30-krotności składek może przybyć samozatrudnionych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rząd szacuje, że zniesienie limitu składek na ZUS przyniesie w 2020 r. ponad 5 mld złotych oszczędności. Te wyliczenia mogą się jednak okazać mocno nietrafione, bo pracodawcy łatwo unikną płacenia wyższych składek, "wypychając" pracowników na samozatrudnienie. Eksperci wskazują, że zniesienie limitu oznacza, że najbiedniejsi podatnicy sfinansują emerytury najbogatszych.

10.09.2019

Trzynasta emerytura kosztem większego deficytu FUS?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W projekcie budżetu na 2020 rok nie zagwarantowano pieniędzy na trzynaste emerytury. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia jednak, że zostaną one wypłacone. Eksperci wskazują, że pomimo zapowiadanych oszczędności wypłata dodatkowego świadczenia może odbyć się kosztem zwiększenia deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

06.09.2019

Renta szkoleniowa wciąż mało popularna

Ubezpieczenia społeczne

Niewiele osób wie, że pobierając świadczenie z ZUS można jednocześnie kończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią kontynuowanie kariery zawodowej. Takie możliwości daje renta szkoleniowa - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

04.09.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to dodatkowe zniżki przy PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Od 1 sierpnia obowiązuje zwolnienie z podatku dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Dzięki uldze młodzi pracownicy nie zapłacą PIT również od wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych wnoszonych przez pracodawcę. Dla zarabiających 4 tys. brutto będzie to oszczędność na poziomie ponad 120 złotych rocznie.

03.09.2019

ZUS już przyjmuje wnioski o "500 plus" dla niesamodzielnych

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Od 2 września można składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - poinformowała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Wnioski będą jednak rozpatrywane dopiero od 1 października, kiedy w życie wejdą odpowiednie przepisy.

02.09.2019

Za 40 lat samozatrudnieni z bieda-emeryturami

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył właśnie, że w 2059 roku emerytura kobiet prowadzących własną działalność wyniesie 1810 złotych, a mężczyzn - 2450 złotych - dowiedziało się Prawo.pl. To dramatycznie mało, zważywszy na szacunki ekspertów, według których przeciętne wynagrodzenie za 40 lat wyniesie ok. 15 tysięcy złotych.

02.09.2019