Szkodliwe paragony - pracownicy sklepów powinni pracować w rękawiczkach?

Prawo pracy

2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z Bisfenolem, substancją występującą w paragonach. To zwiększa ryzyko raka i niepłodności - alarmuje NSZZ "Solidarność". Związkowcy apelują do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia o interwencję w tej sprawie.

07.11.2019

NSA: Staż adaptacyjny nie dla cudzoziemki po szkole pomaturalnej

Prawo pracy Zawody medyczne

Przedstawiony przez cudzoziemkę dyplom był równoważny z dyplomem ukończenia szkoły pomaturalnej. Dlatego też nie było podstaw do przyznania jej ograniczonego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, które udzielane jest na czas odbycia stażu adaptacyjnego lub kształcenia podyplomowego. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

03.11.2019

Czy skan umowy o pracę jest wiążący?

Prawo pracy

Umowa o pracę powinna być zawarta w formie pisemnej. Wobec tego skan umowy o pracę powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w przeciwnym wypadku jest jedynie kopią oryginału. Najistotniejsze są jednak fakty - jeśli pracodawca dopuścił pracownika do pracy i wypłacił mu za to wynagrodzenie, to uznaje się, że doszło do zawarcia umowy o pracę.

31.10.2019

Firmy boją się wzrostu kosztów pracy i niepewnej sytuacji politycznej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Az 84 proc. przedsiębiorstw obawia się w przyszłym roku wzrostu kosztów zatrudnienia, a 61 proc. jest przekonanych, że w prowadzeniu biznesu będzie przeszkadzała niepewna sytuacja polityczna - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

30.10.2019

Firmy przekonują się do elastycznych form czasu pracy

Prawo pracy HR

Elastyczne formy czasu pracy to korzyść dla obu stron - firmy mogą dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień, a zatrudnieni łatwiej pogodzić życie rodzinne z pracą. Prawo pracy przewiduje kilka rozwiązań, z których można skorzystać.

30.10.2019

WSA: Siostra zmarłego strażaka nie zajrzy do akt postępowania dyscyplinarnego

Prawo pracy

Skoro stroną postępowania dyscyplinarnego strażaka nie może być sam pokrzywdzony, to tym bardziej nie może być nim osoba mu najbliższa. Regulacje ustawy o Państwowej Straży Pożarnej określają kto jest podmiotem takiego postępowania – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

28.10.2019

Nauczycielska emerytura bardziej opłacalna z początkiem września

Kadry w oświacie Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wysokość nauczycielskiej emerytury może różnić się w zależności od tego, kiedy zostanie złożony wniosek. Lepiej złożyć go po wakacjach, bo wtedy przelicznik będzie inny - korzystniejszy dla wnioskodawcy. Wypłacana odprawa zależy natomiast od liczby przepracowanych przez pedagoga lat.

26.10.2019

Ojcowie coraz chętniej korzystają z urlopów rodzicielskich

Prawo rodzinne Prawo pracy

Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od stycznia do września 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 342,4 tys. kobiet. Z dziećmi zostało także 3,4 tys. mężczyzn.

26.10.2019

Nowe technologie mogą naruszać prawa pracownicze

Prawo pracy BHP

Wszechobecny monitoring, w tym umieszczanie kamer w miejscach, o których pracownicy nie wiedzą, a nawet wykorzystywanie nowoczesnych technologii do regulowania wydajności pracowników - to tylko niektóre z zagrożeń, jakie może nieść osiągnięcia w zakresie cyfryzacji w środowisku pracy. 

25.10.2019

Wpływ sieci 5G na człowieka nie jest dokładnie zbadany

Prawo pracy

Problem sieci 5G nie dotyczy tylko pracowników, lecz całej populacji. Jednak nie ma na razie potrzeby modyfikowania obowiązujących przepisów bhp. Temat ten nie jest jeszcze dokładnie przebadany i dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić wpływu 5G na zdrowie ludzi - pisze Maciej Ambroziewicz, specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

25.10.2019

Na zwolnieniu w papugarni, ale dyscyplinarka była niesłuszna

Prawo pracy

Wizyta w galerii handlowej i papugarni w trakcie zwolnienia lekarskiego nie mogła być podstawą dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Nie wpłynęła bowiem w żaden sposób na przedłużenie procesu leczenia chorej i jej powrót do pracy – stwierdził Sąd Okręgowy w Gliwicach.

24.10.2019

Bezrobocie najniższe od 1990 roku

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Stopa bezrobocia we wrześniu 2019 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w sierpniu, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 851,2 tys. wobec 865,5 tys. osób w sierpniu 2019 roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

23.10.2019

ABW przywraca do pracy ciężarną funkcjonariuszkę

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Mogliśmy zwolnić funkcjonariuszkę tuż przed porodem, ale zmieniamy decyzję - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po interwencji RPO Agencja twierdzi, że robi to z uwagi na konstytucyjną wytyczną ochrony macierzyństwa.

22.10.2019

Wzrasta liczba 500 plus dla niepełnosprawnych

Prawo pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał już ponad 111,7 tys. świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do połowy października ok. 29,6 tys. takich świadczeń przyznał także KRUS. Chodzi o 500 plus dla niepełnosprawnych.

22.10.2019

Pracodawca nie może dowolnie wysyłać pracownika na urlop

Prawo pracy

Pracownik w ramach zawartej umowy ma prawo do pracy. Pracodawca nie może zatem bezpodstawnie odmawiać pracownikowi możliwości jej świadczenia. Takie działanie potencjalnie może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy i uprawniać do dyscyplinarnego rozwiązania umowy ze swoim pracodawcą

22.10.2019

Strajk włoski to nie strajk

Kadry w oświacie Prawo pracy

Strajk włoski narusza prawo. Jest sprzeczny z podstawowymi obowiązkami pracownika wynikającymi z istoty stosunku pracy. Stanowi naruszenie w szczególności obowiązku wykonywania pracy rzetelnie, zgodnie z umową o pracę - uważa radca prawny Robert Stępień z Kancelarii Raczkowski Paruch.

21.10.2019

Przymusowy "długi weekend" niezgodny z kodeksem pracy?

Prawo pracy

Kadrowe i działy HR wysyłają pracownikom maile z nakazem pobierania dni wolnych w tzw. długi weekend. Tymczasem eksperci przypominają, że pracodawca nie może zobowiązać załogi do wykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego poza wyjątkowymi sytuacjami - np. w okresie wypowiedzenia.

21.10.2019

Spory zbiorowe w pomocy społecznej świadczą, że pracownicy chcą zmian

Pomoc społeczna Prawo pracy

W każdej gminie zniknął średnio co najmniej jeden pracownik socjalny, problem polega więc na tym, że nie ma kto z potrzebującymi kompleksowo pracować. Jeśli dołączy do nas ok. 20-30 proc. jednostek, strajk zorganizujemy – mówi Paweł Maczyński, przewodniczący Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

21.10.2019

Coraz więcej kobiet zajmuje się prawem, ale barier wciąż dużo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Droga zawodowa kobiet-prawniczek jest trudniejsza, skoro wciąż pokutuje myślenie, że kobiety w organach samorządów zawodowych nie są potrzebne. - Czy potrzebujemy zatem ustaw wzmacniających pozycję kobiet w świecie prawa? - zastanawiały się uczestniczki - „Adwokat-Kobieta-Lider”, która odbyła się dziś w Krakowie.

18.10.2019