NSA: Pracownik nie słyszy na oboje uszu, ale choroby zawodowej nie ma

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Trwały ubytek słuchu u pracownika z powodu hałasu w miejscu pracy powinien być stwierdzony wiarygodnymi i jednoznacznymi badaniami lekarskimi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił dwie decyzje inspektorów sanitarnych. Teraz wyjaśnić trzeba przyczyny niestwierdzenia choroby zawodowej obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu.

08.05.2021

Ocena ryzyka także przy pracy zdalnej, ale z uwzględnieniem prywatności

Prawo pracy BHP

Czy pracodawcy powinni sporządzać ocenę ryzyka zawodowego osobno dla pracy zdalnej i dla każdego pracownika z osobna? Wzór karty przygotowany przez CIOP-PIB wskazuje, że tak. Zdaniem ekspertów, można ją sporządzić przy pracy zdalnej albo uzupełnić już posiadaną o ryzyko dotyczące pracy zdalnej. Przedsiębiorcy postulują ocenę uniwersalną dla określonych stanowisk czy rodzaju wykonywanej pracy.

07.05.2021

Pracodawca będzie mógł prewencyjnie badać nie tylko trzeźwość, ale i obecność innych środków

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce określić podstawy prawne umożliwiające pracodawcom wprowadzenie – pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek – prewencyjnej, wyrywkowej kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu w ich organizmach, a także określić zasady przeprowadzania takich kontroli.

06.05.2021

Nie ma obowiązku tworzenia listy obecności ze szkolenia wstępnego BHP

Prawo pracy BHP

Odbycie szkolenia wstępnego BHP powinno zostać potwierdzone na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika. Zgodnie z przepisami należy przyjąć, że karta szkolenia wstępnego jest wystarczającym potwierdzeniem odbycia instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego w ramach szkolenia wstępnego BHP - wyjaśnia Agnieszka Kuźmicka,

06.05.2021

SA: Pracownik stracił oko, a więc jest częściowo niezdolny do pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych bezzasadnie uznał, że przystosowanie się do jednooczności w codziennym funkcjonowaniu pozwala na wykonywanie zatrudnienia zgodnego z posiadanymi kwalifikacjami i umiejętnościami - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie i uchylił decyzję organu. - Niepotrzebne jest także powołanie biegłego z medycyny pracy - dodał sąd.

05.05.2021

Przy pracy zdalnej trudno udowodnić, że pracownik jest pijany

Prawo pracy BHP

Bełkotliwa mowa, niewykonywanie na bieżąco poleceń, odmowa włączenia kamerki na firmowej telekonferencji czy zeznania świadków mogą być dowodem na to, że pracownik rozpoczął pracę zdalną pod wpływem alkoholu, albo że upił się w godzinach pracy. Zdaniem prawników to jednak może nie wystarczyć do udowodnienia, że tego dnia zatrudniony nie był do dyspozycji pracodawcy.

04.05.2021

Szkolenia BHP nie można sfinansować ze środków doskonalenia zawodowego nauczycieli

Kadry w oświacie Finanse samorządów BHP Finansowanie oświaty

Szkolenie z zakresu BHP nie wpisuje się w cele zakreślone przepisem art. 70a Karty Nauczyciela. Środki pochodzące z odpisu, o którym mowa w art. 70a KN, mają służyć celom związanym z doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Zatem inny jest cel dokonywania odpisu środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, a inny szkolenia z zakresu BHP,

29.04.2021

Firmy mają problem z pracownikami pod wpływem, i to nie tylko alkoholu

Prawo pracy BHP

Pracodawcy czekają na przepisy, które jasno pozwoliłyby im badać trzeźwość pracowników. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje zmianę Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak jednak ustaliło Prawo.pl, prace nad tą zmianą prawdopodobnie nie ruszą, dopóki nie zakończą się te nad uregulowaniem pracy zdalnej.

28.04.2021

W środę Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Prawo pracy BHP

28 kwietnia to Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W tym roku jest on poświęcony działaniom, które powinniśmy podjąć, aby skuteczniej chronić zdrowie pracowników w czasie pandemii, wspierać przedsiębiorstwa w odbudowywaniu zasobów po wyjściu z kryzysu oraz lepiej przygotować się na ewentualne nowe kryzysy w przyszłości

27.04.2021

NIK: 11 lat realizacji programu poprawy bezpieczeństwa pracy, a zadowalających efektów brak

BHP

W Polsce stan bezpieczeństwa i higieny pracy wciąż nie dorównuje osiągniętemu w wielu krajach Unii Europejskiej. Każdego roku w wypadkach przy pracy ginie około 300 osób. NIK sprawdziła, czy realizowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy Program Wieloletni „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” coś zmienił w tym zakresie.

27.04.2021

Kuratorzy chcą potwierdzenia, że pracują w szczególnie trudnych warunkach - zbierają na badanie

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

Większość kuratorów sądowych podkreśla, że ich praca jest silnie stresogenna, niebezpieczna, mocno obciążająca psychicznie. Wskazują na szczególne zagrożenie wypaleniem zawodowym. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych podpisał więc umowę z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym na badanie, które ma to sprawdzić i potwierdzić.

22.04.2021

Mniej kontroli PIP u pracodawców, ale problemów nie brakuje, zwłaszcza z BHP i wynagrodzeniami

Prawo pracy BHP

W I kwartale 2021 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o około 60 proc. mniej kontroli pracodawców niż w analogicznym okresie 2020 roku. O dwie trzecie spadła też liczba wydanych decyzji. Problemem jest nadal przestrzeganie przepisów BHP i nieprawidłowości w wypłacaniu wynagrodzeń. Zdaniem ekspertów, to efekt niejasnych i nieudolnie konstruowanych przepisów.

20.04.2021

Konfederacja Lewiatan: Mniejsze firmy też zaszczepią pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Plan akcji szczepień w zakładach pracy, który został opracowany przez rząd, rozszerza liczbę firm, które będą mogły wziąć udział w szczepieniach organizowanych przez pracodawców. Dobrze, że do programu będą mogły przystąpić grupy kapitałowe, składające się z kilku spółek, które łącznie zatrudniają co najmniej 500 osób. Szkoda, że rząd nie umożliwił szczepienia także rodzin pracowników – uważa Konfederacja Lewiatan.

19.04.2021

Kto może w zakładzie pracy czyścić klimatyzację

Prawo pracy BHP

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie zawierają szczegółowych rozwiązań dotyczących czyszczenia klimatyzacji. Należy więc uznać, że praca ta jest dozwolona pod zwykłymi warunkami - wyjaśnia ekspert LEX BHP.

16.04.2021

Wyższe kwoty jednorazowego odszkodowania z ZUS

BHP Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczonemu pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Od 1 kwietnia obowiązują nowe, wyższe kwoty. Obecnie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1033 zł brutto. Wcześniej była to kwota 984 zł brutto.

15.04.2021

SN: Wdrożenie instrukcji BHP nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności

Prawo pracy BHP

Samo wdrożenie instrukcji BHP nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności, o ile ustali się, że miejsce pracy było nieprzygotowane. Zakres ochrony pracownika nie może być iluzoryczny, zwłaszcza w razie wykonywania pracy obarczonej dużym ryzykiem. A to powinno być pracownikom jasno wyjaśnione - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

14.04.2021

Za odmowę powrotu z pracy zdalnej może być nawet dyscyplinarka

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracownik może odmówić powrotu z pracy zdalnej i wykonywania jej w zakładzie tylko wtedy, gdy ma silne i niezbite dowody na to, że grozi mu bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. W przeciwnym razie naraża się nawet na zwolnienie dyscyplinarne. Na odpowiedzialność karną naraża się zaś pracodawca, który powinien wysłać pracowników na pracę zdalną, bo miał taką możliwość, a tego nie zrobił

12.04.2021

W fabrykach policja covidowa ściga pracowników i wlepia mandaty

Prawo pracy BHP Koronawirus

Zakłady przemysłowe zatrudniły dodatkowych pracowników, by sprawdzali, czy załoga przestrzega obostrzeń wprowadzonych przez pracodawcę w specjalnych procedurach. Niesubordynowanym grożą sankcje: upomnienia, nagany a nawet zwolnienie z pracy. Przedsiębiorcy starają za wszelką cenę zabezpieczyć przed przypadkami zakażenia, bo przestój oznacza milionowe straty.

08.04.2021

Badanie: Hybrydowe formy zatrudnienia mogą zastąpić pracę zdalną

Prawo pracy BHP Koronawirus

Blisko 9 na 10 badanych, pracujących zdalnie w trakcie pandemii, chciałoby kontynuować ten model także po jej zakończeniu. Chęć pracy poza biurem na pełen etat wyraża 13 proc. respondentów, a kolejne 27 proc. chce pracować zdalnie w pojedyncze dni miesiąca – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

07.04.2021

Pracodawcy szykują się do organizacji szczepień

Prawo pracy BHP Koronawirus

Część firm już deklaruje chęć zorganizowania szczepień w zakładach pracy i zamierza zgłosić się po szczepionki. Udział pracodawców w programie szczepień odciąży system podstawowej opieki zdrowotnej i przyśpieszy szczepienia. Czekają na szczegóły. Obecnie najważniejsze jest umożliwienie pracodawcom przygotowania się, z pewnym wyprzedzeniem, do realizacji programu szczepień – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

06.04.2021