ZUS daje 50 milionów złotych na poprawę warunków pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Do 16 sierpnia przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku do ZUS o dofinansowanie na poprawę warunków pracy. Podobnie jak w ubiegłym roku, Zakład przeznaczył na ten cel 50 milionów złotych. Dofinansowane mogą być m.in. projekty poprawiające bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy.

15.07.2019

W ZUS RCA informacja o wpłatach do PPK

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 lipca 2019 roku pojawił się komunikat dotyczący PPK i obowiązku wykazywania kwoty wpłat pracodawcy (ZUS posługuje się pojęciem składek), które płatnik będzie wnosił do PPK za uczestników planów kapitałowych. Na dzień dzisiejszy w druku ZUS RCA nie ma jednak pola, w którym płatnik mógłby wpisać wysokość wpłat wniesionych do PPK - zwracają uwagę dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

15.07.2019

Raport: Przystąpienie do PPK może się opłacać

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Największą korzyścią programu jest to, że do oszczędności odłożonych przez każdego uczestnika - prawie drugie tyle dołoży państwo i pracodawca. Mechanizm PPK przewiduje bowiem, że podstawowe wpłaty z pensji pracownika wyniosą 2 proc. wynagrodzenia brutto lub 0,5 proc. dla osób najmniej zarabiających - podkreślono w raporcie Nationale-Nederlanden.

15.07.2019

Z PPK można zrezygnować w każdej chwili, ale czy warto?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownicy zapisywani są automatycznie. Jeśli ktoś chce zrezygnować z oszczędzania na emeryturę musi wypełnić specjalną deklarację. Rezygnację trzeba odnawiać co 4 lata. Przed podjęciem decyzji warto jednak się nad tym zastanowić, bo przy obecnych przeciętnych zarobkach, po dziesięciu latach, oszczędzający zgromadzą kapitał w PPK w wysokości ok. 30 tys. złotych.

13.07.2019

Kobiety z rocznika 1953 mogą mieć wyższe emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sześć miesięcy będą miały emerytki urodzone w 1953 r. na złożenie wniosków o ponowne przeliczenie zaniżonych świadczeń emerytalnych – przewiduje to ustawa, którą przegłosował Senat. Ma ona dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

12.07.2019

ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami

Ubezpieczenia społeczne

W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane „Składka” z informacją o błędnie opłaconych składkach. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych - ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie wzywamy w ten sposób do zapłaty - stwierdza ZUS.

12.07.2019

Rehabilitacja ZUS coraz bardziej skuteczna

Pacjent Rynek Ubezpieczenia społeczne

Z roku na rok rośnie skuteczność rehabilitacji leczniczej ZUS - wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już blisko połowa osób, które z niej korzystają wraca do aktywności zawodowej. Dla porównania, jeszcze w 2006 roku było to nieco ponad 28 proc., a w 2012 roku – ok. 38 procent.

12.07.2019

Rząd chce zaostrzyć kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Podwyższenie kar za powierzenie pracy cudzoziemcom wbrew przepisom - przewiduje wstępna wersja dokumentu pt. "Polityka migracyjna Polski", przygotowanego przez MSWiA. Resort pracy to popiera, bo nielegalne zatrudnienie to nieuczciwa konkurencja. Pracodawcy przestrzegają jednak, że wyższe kary nie zmniejszą szarej strefy i sugerują, by zacząć od uproszczeń w legalizacji pracy obcokrajowców.

12.07.2019

Beata Szydło nie będzie szefową komisji zatrudnienia PE

Rynek Prawo pracy

Była premier nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Zdecydowało o tym głosowanie. Za kandydaturą Szydło było 21 posłów, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

11.07.2019

W 2020 roku pogorszy się relacja minimalnej pensji do przeciętnego wynagrodzenia

Rynek Prawo pracy

Rząd zaproponował, aby minimalna pensja za pracę w 2020 r. wynosiła 2 450 zł i wyliczył, że stanowi to 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. - To mylne informacje, 2020 rok będzie kolejnym, w którym spada ta relacja. W przyszłym roku będzie ona wynosiła zaledwie 46,57 proc. - wskazują związkowcy.

11.07.2019

PPK to europejski standard - na emeryturę dodatkowo odkładają m.in. w Wlk. Brytanii i Turcji

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne HR PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe, które zaczęły w Polsce obowiązywać od 1 lipca w dużych firmach, wzorowane są na brytyjskich rozwiązaniach. W Wielkiej Brytanii w PPK od 2012 r. uczestniczy ok. 10 mln pracowników, czyli ponad 80 proc. objętych programem. PFR szacuje, że w pierwszych miesiącach przystąpi do planów oszczędzania ponad 50 proc. zatrudnionych.

10.07.2019

Nie będzie zwolnienia pracowników ze wstępnych badań lekarskich

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wycofało się z propozycji zwolnienia pracownika ze wstępnych badań lekarskich w przypadku, kiedy posiada on już aktualne orzeczenie lekarskie. Takie zmiany w Kodeksie pracy krytykowały związki zawodowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy

10.07.2019

Niemcy nie otwierają się na cudzoziemców, tylko uchylają drzwi

Rynek Prawo pracy HR

Bundestag przegłosował niedawno ustawę o imigracji wykwalifikowanej siły roboczej, która ma ułatwić zatrudnianie cudzoziemców. Eksperci wskazują, że Niemcy jedynie uchylają drzwi dla pracowników spoza UE i Polska nie powinna obawiać się exodusu Ukraińców. Jedynie 2,6 proc. zatrudnionych w Polsce ukraińskich pracowników spełnia główne kryteria stawiane przez rząd w Berlinie.

09.07.2019

Zwolnień lekarskich trochę mniej, ale i tak kosztują miliardy złotych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W I kwartale 2019 r. liczba dni absencji chorobowej spadła o 3,3 proc. Najczęściej "na chorobowym" są osoby w wieku między 30 a 39 rokiem życia - wynika z danych ZUS. Pracodawcy szacują, że zwolnienia kosztowały ich już 2 mld zł, a rocznie może to być nawet ok. 7 miliardów. Absencje chorobowe w Polsce są co najmniej o 20 proc. wyższe niż średnia unijna.

09.07.2019

Na zerowym PIT najwięcej zyskają najlepiej wykształceni

Rynek Prawo pracy Finanse

Sejm uchwalił ustawę, która zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Najbardziej skorzystają na tym rozwiązaniu osoby z dobrym wykształceniem, które już na początku swojej ścieżki zawodowej mogą liczyć na zarobki powyżej średniej płacy. Ale ta regulacja ma nie tylko plusy.

08.07.2019

ZUS: Ojcowie też korzystają z macierzyńskiego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W całym kraju na macierzyńskim w 2018 r. było prawie 740 tys. osób, z czego 30 proc. stanowili ojcowie - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski.

06.07.2019

Prezes ZUS: Usuwamy bariery dla osób z niepełnosprawnościami

Rynek Ubezpieczenia społeczne

Sale obsługi klientów są dostosowane do korzystania przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Mamy odpowiednio przystosowane podjazdy, windy, toalety. Każda osoba niesłysząca lub niedosłysząca może skorzystać z tłumaczenia słów urzędnika ZUS na Polski Język Migowy - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

06.07.2019

IKEA nie ustępuje ws. zwolnionego pracownika

Prawo pracy

Skala niezrozumienia całej sytuacji oraz naszego przekazu osiągnęła taki poziom, że postanowiliśmy pozostawić ocenę powołanym do tego podmiotom - podkreśliła IKEA w najnowszym oświadczeniu. Wcześniej firma zaznaczyła, że zwolnienie nastąpiło nie ze względu na poglądy pracownika, a "sposób wyrażania swoich opinii, który wyklucza inne osoby".

05.07.2019

Wielkość szarej strefy w 2018 roku szacuje się na ponad 280 miliardów złotych

Rynek Prawo pracy

Odsetek szarej strefy w relacji do PKB w ostatnich 3 latach zmniejszył się z poziomu 16,7 proc. PKB do 14,1 proc. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyliczono, że wpływy sektora finansów publicznych z tytułu redukcji szarej strefy o 1 proc. rocznie przyniosłyby do 2023 r. od 63,9 do 127,8 miliardów złotych.

05.07.2019