Praca cudzoziemca na dwa kraje – potrzebne zaostrzenie prawa

Prawo pracy Prawo europejskie

W Polsce trwa proceder legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców wyłącznie w celu tranzytowym. Nieuczciwym firmom ułatwiają go przepisy, które nie określają, ile czasu musi pracować obcokrajowiec, by mógł wyjechać do pracy za granicę na podstawie pracy zalegalizowanej w Polsce, by nie było ryzyka, że nasz kraj jest jedynie krajem tranzytowym. Zdaniem prawników, konieczne są w tym zakresie bezwzględne kontrole i zaostrzenie przepisów.

03.01.2022

ZUS podsumowuje rok 2021 i mówi o planach na 2022 rok

Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Realizacja tarczy antykryzysowej, wypłata czternastych emerytur i dodatkowego zasiłku opiekuńczego, realizacja programu „Dobry Start”, a także dalszy rozwój Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – to najważniejsze zadania realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2021 roku.

31.12.2021

Do stanu zatrudnienia na potrzeby PFRON nie zalicza się osób przebywających na urlopie bezpłatnym

Prawo pracy

Pracodawca obowiązany do comiesięcznym wpłat na PFRON nie wlicza do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przebywających na urlopie bezpłatnym, zarówno na zasadach ogólnych z Kodeksu pracy, jak i na tzw. obligatoryjnym, gdyż przepis art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych zawiera w tym zakresie stosowne wyłączenie.

31.12.2021

Wynagrodzenie minimalne obejmuje też dodatki, premie i nagrody

Domowe finanse Prawo pracy

Minimalne wynagrodzenie za pracę to łączne wynagrodzenie pracownika za nominalny czas pracy w danym miesiącu, a więc poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje też inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone do wynagrodzeń osobowych, w tym m.in. dodatek funkcyjny, premie, nagrody oraz dodatki do wynagrodzenia z wyjątkami określonymi w ustawie.

31.12.2021

Inspektor ochrony przeciwpożarowej musi mieć odpowiednie kwalifikacje

BHP

Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jest on też zobowiązany do podejmowania działań na rzecz ochrony przeciwpożarowej. W realizacji tego obowiązku, pracodawcę wspiera inspektor. Zatrudniona na tym stanowisku osoba musi spełniać określone wymagania w zakresie wykształcenia i uprawnień, które zdobywa się po ukończeniu szkolenia.

31.12.2021

Rząd i ZUS chcą za wszelką cenę ograniczyć nadpłaty składki zdrowotnej na 2022 rok

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

ZUS zablokował możliwość składania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za miesiące od kwietnia 2022 r. Oficjalnie – z powodu przygotowywania nowych formularzy. Osoby, które chciałyby zapłacić składki zdrowotne za cały przyszły rok - nie mogą już tego zrobić. Zdaniem prawników, jest to działanie bezprawne, a Zakład nie może zastępować ustawodawcy.

31.12.2021

MRiPS: Stabilny rok 2021 na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rok 2021 w światowej gospodarce był czasem łagodzenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Po niemal dwóch latach od jej wybuchu widać, że nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się większą odpornością niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – twierdzi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

30.12.2021

1 stycznia – obowiązkowa weryfikacja stanu partycypacji w PPE

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pracodawcy co pół roku – 1 stycznia oraz 1 lipca każdego roku – mają obowiązek sprawdzania, czy partycypacja osób zatrudnionych w pracowniczych programach emerytalnych na ten dzień nadal wynosi co najmniej 25 proc. Jeśli okaże się, że nie, to ich zwolnienie z obowiązku utworzenia pracowniczych planów kapitałowych przestaje obowiązywać.

30.12.2021

Północna Izba Gospodarcza apeluje o pilne przyjęcie ustawy o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apeluje o pilne przyspieszenie prac nad ustawą o kontroli szczepień przez pracodawców. Twierdzi, że kolejny lockdown zdziesiątkuje przedsiębiorstwa. Zdaniem przedsiębiorców, szybkie przyjęcie ustawy nie będzie więc już walką z pandemią w etapie czwartej fali, a prewencją przed piątym uderzeniem koronawirusa.

29.12.2021

Lewiatan: Prognozy 2022. Spadek bezrobocia do 5,1 proc. i szybki wzrost wynagrodzeń

Rynek Prawo pracy

W przyszłym roku możemy spodziewać się dalszego spadku liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Na koniec 2022 roku bezrobocie wyniesie 5-5,1 proc. Dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach może sięgnąć w skali roku 7 proc. - wynika z prognoz Konfederacji Lewiatan.

29.12.2021

Firma może zatrudnić kierowcę na podstawie umowy zlecenia

Prawo pracy

Można zatrudnić kierowcę na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę, jednak o charakterze zawartej umowy decyduje jej treść, a nie nazwa – pisze dr Magdalena Rycak, radca prawny. I przypomina, że umowa zlecenia określa rodzaj wykonywanych czynności i nie może polegać na pozostawaniu w dyspozycji zlecającego, i wykonywaniu czynności zlecanych na bieżąco.

29.12.2021

GUS: W 2050 r. w Polsce będzie 13,7 mln osób w starszym wieku stanowiąc 40,4 proc. społeczeństwa

Finanse publiczne Emerytury i renty

Do roku 2050 populacja Polski będzie stawała się coraz starsza. Równolegle do przewidywanego spadku liczby ludności o 4,3 mln osób do 2050 r., spodziewany jest stały wzrost liczby ludności w wieku senioralnym – podał w środę GUS. Wśród mieszkańców miast udział osób w wieku senioralnym wzrośnie z 27,8 proc. w 2020 r. do 42,4 proc. w 2050 r., a udział osób starszych w populacji polskiej wsi zwiększy się z 22,3 proc. do 37,8 proc.

29.12.2021

Czas pracy w podróży służbowej do uregulowania

Prawo pracy Poprawmy prawo

Nie ma przepisów, które uregulowałyby czas pracy w podróży służbowej, i nie wiadomo, ile może ona trwać. Ustawodawca nie zdefiniował też i nie rozróżnił oddelegowania pracownika od podróży służbowej. Zaniechanie ustawodawcy stara się wypełnić orzecznictwo sądów, bardziej lub mniej szczęśliwie. Zdaniem prawników, konieczne jest jasne i precyzyjne uregulowanie tych kwestii w prawie pracy.

29.12.2021

Będą zmiany w ustawie o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Prawo pracy

Rząd przyjął we wtorek przepisy usprawniające funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy i skrócenia procesu uzupełnienia niedoborów kadrowych. Projekt zakłada też powstanie spółki, która będzie obsługiwać ARMiR w zakresie IT, aby uniezależnić się od podmiotów zewnętrznych.

28.12.2021

Rozliczenie pracy obcokrajowca - z PESEL-em czy bez?

PIT Rynek Prawo pracy

Z 65 tys. w grudniu 2008 r. do 725,2 tys. w grudniu 2020 r. wzrosła liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz miały obywatelstwo inne niż polskie - wynika z danych Centralnego Rejestru Ubezpieczonych. Coraz więcej pracodawców zatrudniających cudzoziemców musi więc stale śledzić przepisy, żeby rozliczyć pracę obcokrajowca zgodnie z obowiązującym prawem.

28.12.2021

Badanie: Pracodawcy coraz bardziej dbają o dobrostan swoich pracowników

Prawo pracy BHP

Coraz więcej pracodawców ma świadomość tego, jak ważne jest zachowanie well-being u pracowników. Według badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, aż połowa Polaków (52 proc.) twierdzi, że pracodawca dba o ich dobrostan. Jednak aż 23 proc. kobiet przyznaje, że w czasie pandemii COVID-19 ich pracodawca nie dbał o ich dobre samopoczucie psychiczne.

28.12.2021

Nieżyciowe przepisy o czasie pracy do zmiany

Prawo pracy Poprawmy prawo

Czas pracy i jego wymiar wymagają zmiany, bo z obecnymi regulacjami Polska tkwi w poprzedniej epoce, a Polacy nie mają co marzyć, by – tak jak inni Europejczycy – pracować mniej. Zmiany są konieczne z uwagi na brak w naszym prawie np. stosowanego w wielu krajach banku czasu pracy, ale uregulowania wymaga też krótkotrwałe zatrudnienie oraz zatrudnienie pracowników autonomicznych i mobilnych.

28.12.2021