Maseczki po zdrowych - do zmieszanych, szczególne zasady wyrzucania śmieci chorych i izolowanych

Środowisko Koronawirus

Użyte przez osoby zdrowe maseczki czy rękawiczki ochronne stosowane w pracy, komunikacji miejskiej czy po zakupach powinny być wrzucane do odpadów zmieszanych – wynika z wytycznych Ministerstwa Klimatu i GIS. Specjalne obostrzenia dotyczą wyrzucania i odbioru wszystkich śmieci z miejsc izolacji i kwarantanny. Dotyczą osób izolowanych i chorych oraz odbierających odpady.

05.04.2020

Myśliwi też nie mają wstępu do lasów 

Środowisko Koronawirus

Zakaz wstępu do lasów obejmuje także myśliwych. Od 3 do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani, tak jak każdy inny obywatel, nawet przebywać w lasach - poinformowało w sobotę Ministerstwo Środowiska. Myśliwi mogą w tym okresie jedynie szacować szkody na polach wokół lasów.

05.04.2020

Gminy szukają oszczędności, oprócz podwyższania opłat za śmieci chcą uszczelnić system

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy odczuwając brak środków na sfinansowanie gospodarki odpadami, zaczęły poszukiwać oszczędności po stronie kosztów oraz z drugiej strony zwiększenia wpływów. Obok koniecznych podwyżek opłaty, zwróciły uwagę na uszczelnienie systemu opłat. Im więcej osób płaci, tym mniejsze obciążenie finansowe przypada na osobę - pisze Magdalena Sobczak z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

04.04.2020

Zakaz wstępu także do lasów i parków narodowych

Środowisko Koronawirus

W związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją premiera, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformowało Ministerstwo Środowiska. Jak podkreśla resort, podyktowane to jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo ludności.

03.04.2020

Prezent rządu dla myśliwych - wyjątek od epidemicznych zakazów

Środowisko Koronawirus

Rząd pozwolił myśliwym na urządzanie polowań w czasie epidemii, gdy wszyscy inni obywatele muszą pozostawać w domu. - To nonsens i skandal - uważają zarówno miłośnicy polowań, jak i obrończy zwierząt. Choćby dlatego, że godzi w równość obywateli wobec prawa i może spowodować szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa.

02.04.2020

Pominięte rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami mogłyby pomóc w udrożnieniu systemu

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Dopuszczenie do termicznego przekształcania w spalarniach w pierwszej kolejności odpadów z terenów objętych kwarantanną, wyłączenie przepisów zakazujących składowania tzw. „frakcji kalorycznej” czy wyłączenie przepisów dotyczących selektywnej zbiórki z niewliczaniem do poziomów recyklingu mogłyby pomóc udrożnić system - pisze dr Artur K. Modrzejewski, radca prawny.

31.03.2020

Od metrów, wody czy osoby – gminy szukają pieniędzy za śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko

Singiel lub para w dużym mieszkaniu wytwarza mniej śmieci niż rodzina z dziećmi i babcią w małym. Jeśli gmina tak uzna, muszą jednak płacić tyle samo. Ogromny wzrost opłat za odpady zmusił samorządy do poszukiwania sposobów, dzięki którym koszty będą pokryte. Nie ma jednak metody idealnej, bo albo są niesprawiedliwe, albo zależą od ludzkiej uczciwości.

31.03.2020

Posłowie za zmianami w gospodarce odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko

Lista spalarni do 31 grudnia, unieszkodliwianie odpadów medycznych i innych instalacjach do tego nieuprawnionych, zmiany w zakresie odpadów komunalnych i uprawnienia wojewody do ingerencji w zasady selektywnej zbiórki - to niektóre rozwiązania uchwalone przez Sejm dotyczące gospodarki śmieciowej.

28.03.2020

Spalanie odpadów w epidemii konieczne, ale trzeba doprecyzować zasady

Samorząd terytorialny Środowisko

Zmiany w specustawie koronawirusowej przewidują spalanie odpadów powstających w związku z epidemią w instalacjach, które nie mają zezwoleń - jeśli nie podołają specjalne spalarnie. Ma to dotyczyć nie tylko odpadów medycznych, ale i domowych. Może to powodować spore problemy, bo polecenie wojewody w tej sprawie podlega natychmiastowemu wykonaniu, a spalarnia nie zawsze będzie w stanie przyjąć odpady.

27.03.2020

Epidemia koronawirusa dotyka tez branżę energetyki słonecznej

Środowisko Koronawirus

Branża energetyki słonecznej liczy, że obejmie ją pakiet osłonowy dla firm dotkniętych skutkami gospodarczymi epidemii koronawirusa. Postuluje wydłużenie terminów dotyczących realizacji inwestycji i pierwszej produkcji energii. Inaczej inwestycje w fotowolatanikę mogą zniknąć z rynku.

17.03.2020

Michał Woś - pierwszy minister zarażony koronawirusem

Środowisko Koronawirus

Michał Woś, minister środowiska, poinformował, że wykonał test na obecność koronawirusa, który wyszedł pozytywnie. Prawdopodobnie zaraził się od pracownika Lasów Państwowych. Kancelaria Prezydenta zapewnia, że od 5 marca Andrzej Duda nie miał z nim kontaktu.

16.03.2020

NSA: Miasteczko rowerowe też powoduje hałas

Środowisko Budownictwo

Oddziaływanie miasteczka rowerowego na działkę sąsiednią powoduje, że właściciel nieruchomości ma prawo zakwestionować zgodność inwestycji z prawem budowlanym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego. Zdaniem sądu taka inwestycja może oddziaływać na sąsiednią posesję.

14.03.2020

Niebezpieczne odpady z wirusem - branża domaga się zmian

Środowisko Odpady Koronawirus

Specustawa dotycząca walki z koronawirusem nie obejmuje branży odpadowej, choć po lekarzach to właśnie odbierający śmieci ze szpitali i miejsc kwarantanny są najbardziej narażeni na zakażenie. Dlatego jej przedstawiciele apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o szybkie podjęcie działań legislacyjnych i przygotowanie odpowiednich procedur. Postulują, by takie odpady od razu trafiały do spalarni.

13.03.2020

Część branży odpadowej apeluje o zawieszenie zabezpieczenia roszczeń

Środowisko

Wymóg ustanowienia zabezpieczenia finansowego na wypadek konieczności pokrycia kosztów zastępczego usunięcia odpadów może być gwoździem do trumny dla blisko 14 tysięcy firm z branży. W kryzysie wywołanym epidemią koronawirusem małych i średnich firm nie będzie stać na zamrożenie w depozytach tysięcy złotych. Dlatego Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS apeluje o czasowe zawieszenie tego obowiązku.

13.03.2020

Neutralność klimatyczna wymaga na nowo przemyślenia funkcjonowania miast

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu chce razem z praktykami zastanowić się, jak wesprzeć miasta w ich transformacji w kierunku przyjaznych i neutralnych klimatycznie miejsc. Specjalne warsztaty mają zainspirować zmiany legislacyjne, które spowodują, że miasta staną się bardziej przyjaznymi miejscami do życia. Rozwiązania skupią się też na wykorzystaniu środków z przyszłej perspektywy unijnej na lata 2021-27.

09.03.2020

SN: Odszkodowanie za zaniedbania marszałka zapłaci województwo

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo cywilne

Województwo ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za niezgodne z prawem działania lub zaniechania marszałka województwa realizowane przy wykonywaniu władzy publicznej w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej - tak brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

09.03.2020

Rada UE: Potrzeba spójności między polityką czystego powietrza a innymi dziedzinami

Środowisko Prawo europejskie

Cele dotyczące jakości powietrza powinny znaleźć pełne odzwierciedlenie w unijnym prawodawstwie o źródłach emisji i w koncepcji nowych inicjatyw w ramach europejskiego zielonego ładu – podkreśla Rada UE. Chodzi o kwestie takie jak inteligentna mobilność, energia odnawialna, renowacja budynków, ogrzewanie mieszkań, rolnictwo czy przemysł.

06.03.2020

Rząd chce zmienić sposób szacowania skutków suszy

Samorząd terytorialny Środowisko

Rolnicy wciąż czekają na odszkodowania za likwidację skutków ubiegłorocznej suszy, a w tym roku może być kolejna. Rząd pracuje więc nad usprawnieniem procedury szacowania strat. Chce korzystać ze sztucznej inteligencji, jedną z propozycji jest też ubezpieczenie spadku dochodów, zamiast ubezpieczania plonów. Mowa jest także o lepszym gospodarowaniu zasobami wody.

06.03.2020

Ministrowie do spraw środowiska i UE obejmują urzędy

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał w czwartek Konrada Szymańskiego (fot.) na ministra do spraw Unii Europejskiej oraz Michała Wosia na ministra środowiska. Stało się to możliwe w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o działach administracji. Do tej pory obaj byli ministrami - członkami Rady Ministrów.

05.03.2020